Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Unemployed training
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem autorki było podkreślenie znaczenia szkoleń dla osób bezrobotnych, w tym kobiet mieszkających na obszarach wiejskich. Jak podają źródła, jednym z czynników, który miał wpływ na przemiany sektora edukacji był znaczny wzrost aspiracji edukacyjnych Polaków. Jednak istotnym problemem, który dotyczył kształcenia zawodowego w systemie oświaty, było zbyt wąskie powiązanie tej oferty kształcenia z rynkiem pracy. Autorka przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych w powiatowych urzędach pracy.
2
Content available remote Struktura wykształcenia bezrobotnych w województwie podlaskim na tle Polski
75%
Analiza udziału bezrobotnych w województwie i w kraju według wykształcenia wskazuje, że w województwie podlaskim występuje większy udział bezrobotnych z wykształceniem wyższym, policealnym i średnim zawodowym oraz średnim ogólnokształcącym niż w kraju. (fragment tekstu)
3
75%
Staż niezmiennie odgrywa istotną rolę w aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i jest bardzo atrakcyjną formą wsparcia osób poszukujących zatrudnienia jak i bieżącej działalności przedsiębiorstw. Staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Poza zdobywaniem stosownego doświadczenia zawodowego, staż jest też niewątpliwie formą nauki polegającą na zdobywaniu wiedzy praktycznej w konkretnym miejscu pracy. Dlatego tak ważne jest minimalizowanie rejestrowanych przez urzędy pracy negatywnych postaw w podejściu pracodawców i bezrobotnych do tej formy aktywizacji poprzez systematyczne uświadamianie i edukowanie wszystkich uczestników procesu.(abstrakt oryginalny)
Celem badania było zweryfikowanie efektywności programów szkoleniowych skierowanych do bezrobotnych na lokalnym rynku pracy, w szczególności do bezrobotnych mieszkańców wsi. Oszacowano model hazardu, aby zmierzyć wpływ szkolenia na długość czasu pozostawania w stanie bezrobocia. Aby uwzględnić potencjalne problemy wynikające z niewłaściwego doboru próby zastosowano metody dobierania. Szukano odpowiedzi na pytanie, czy udział w szkoleniu w sposób statystycznie istotny wpływa na prawdopodobieństwo przejścia ze stanu bezrobocia w stan zatrudnienia w krótszym i dłuższym okresie czasu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena dwóch aspektów funkcjonowania programu szkoleń zawodowych. Pierwszym z nich jest adresowanie szkoleń zawodowych, drugim - efekty uczestnictwa bezrobotnych w szkoleniach. Efekty uczestnictwa w szkoleniach określono w oparciu o wpływ uczestnictwa na szansę znalezienia pracy.
Artykuł prezentuje kilka inicjatyw Powiatowego Urząd Pracy w Chełmie tj.: Program "Wsparcie organizacji pozarządowych", Program specjalny "Dziedzictwo", Program "Lider Unijny", Program "Internetowy Klub Pracy" (IKP), które były realizowane przy udziale różnych partnerów lokalnych.
W artykule przedstawiono znaczenie standaryzacji usług realizowanych przez urzędy pracy w zakresie organizacji szkoleń. Taka standaryzacja ma zapewnić zwiększenie jakości usług edukacji ustawicznej.
W artykule przedstawiono analizę danych statystycznych w zakresie szkolenia osób bezrobotnych i poszukujących pracy w latach: 2000-2002. Z analizy wynika konieczność zmiany struktury kierunków szkoleń w celu ich lepszego dostosowania do potrzeb pracodawców oraz zwiększenie udziału szkoleń indywidualnych w działalności edukacyjnej urzędów pracy poprzez większą indywidualizację obsługi osób bezrobotnych.
Proces szkolenia oraz ciągłego zdobywania wiedzy przez osoby bezrobotne charakteryzuje się przede wszystkim nastawieniem urzędu pracy na osiągnięcie konkretnych efektów zatrudnieniowych. Pomiar i ustawiczna analiza potrzeb szkoleniowych osób bezrobotnych i oczekiwań pracodawców pozwala na dostosowanie oferty urzędu do realiów nowoczesnego rynku pracy. Rozpoznanie i analiza potrzeb szkoleniowych oraz skuteczne procedury badania efektywności szkoleń umożliwiają uczestnikom uczenie się w sposób świadomy i pozwalający w przyszłości na zwiększenie szans na podjęcie zatrudnienia, natomiast doświadczenie zdobyte przez urząd pracy prowadzi do ciągłego doskonalenia oferty szkoleniowej i efektywnej współpracy z partnerami rynku pracy w celu stworzenia nowych miejsc pracy dla jak największego grona osób bezrobotnych.(fragment tekstu)
10
Content available remote Motywy podejmowania szkoleń przez bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim
63%
Badania przeprowadzone w pracy dotyczyły określenia hierarchii motywów, jakimi kierowali się bezrobotni podejmując szkolenie. Okazuje się, iż najważniejszym motywem było zwiększenie szans na zatrudnienie oraz poszerzenie kwalifikacji. Jednak szczegółowa analiza wyników wskazała na pewne różnice w podejściu bezrobotnych do szkoleń w zależności od regionu, płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania i czasu pozostawania bezrobotnym. Część zaobserwowanych różnic jest statystycznie istotna. Wymiernym efektem szkoleń powinno być znalezienie pracy przez bezrobotnego. Wśród badanych bezrobotnych odbywających szkolenia pracę znalazło poniżej 40%. Warto jednak zauważyć, iż z tych którzy ją znaleźli zdecydowana większość podjęła zatrudnienie w zawodzie związanym z tematyką szkolenia. Pozwala to na uznanie, iż szkolenia efektywnie przyczyniają się do zwalczania bezrobocia. (abstrakt oryginalny)
W myśl ustawodawstwa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu jedną z form pomocy oferowanej przez urzędy pracy osobom bezrobotnym jest przygotowanie do samodzielnego poszukiwania zatrudnienia. Służą temu zajęcia aktywizujące prowadzone w ramach klubu pracy.
W artykule dokonano analizy doskonalenia zawodowego bezrobotnych w Niemczech w latach 1991-2005, ze szczególnym uwzględnieniem efektów spowodowanych reformą Hartza. Uwagę zwrócono na stosowane instrumenty, metody ewaluacji i efekty zatrudnieniowe. W latach dziewięćdziesiątych doskonalenie zawodowe bezrobotnych budziło wiele kontrowersji. Cechowało się ono negatywnym efektem lock in w krótkim okresie, natomiast w średnim i długim zauważalne były pozytywne efekty zatrudnieniowe, przy czym we wschodniej części Niemiec były one mniejsze niż w zachodniej. Po wprowadzeniu reform Hartza efekty doskonalenia zawodowego bezrobotnych są znacznie lepsze, zwłaszcza w części zachodniej. Tej pozytywnej tendencji towarzyszy drastyczne ograniczanie wydatków na doskonalenie zawodowe. (abstrakt oryginalny)
Szkolenia dla bezrobotnych i innych uprawnionych osób są swoistą formą zawodowej edukacji ustawicznej, która jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej, jako droga do zwiększenia zatrudnienia. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zalicza organizację szkoleń do podstawowych usług rynku pracy, a szkolenie definiuje jako "pozaszkolne zajęcia edukacyjne mające na celu uzyskanie lub uzupełnienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych oraz ogólnych, w tym umiejętności poszukiwania zatrudnienia". Szkolenia stanowią istotną formę pomocy zarówno dla bezrobotnych jak i pracodawców, którzy poszukują pracowników o określonych kwalifikacjach. Udział w szkoleniach zwiększa szanse bezrobotnego na rynku pracy, dając możliwość nabycia bądź uzupełnienia umiejętności i kwalifikacji zawodowych, niesie w sobie ładunek aktywizujący i mobilizujący do podejmowania działań niezbędnych do znalezienia pracy. (fragment tekstu)
Szkolenia dla osób bezrobotnych inicjowane są przez Powiatowe Urzędy Pracy i są formą kształcenia ustawicznego, czyli ciągłego procesu doskonalenia kwalifikacji ogólnych i zawodowych, który trwa całe życie. Jest to kształcenie formalne, prowadzone w palcówkach oświatowych i ośrodkach szkoleniowych, kończące się uzyskaniem uznawanych dyplomów i świadectw kwalifikacji. Rozpoznanie i analiza potrzeb szkoleniowych umożliwia zidentyfikowanie luk kompetencyjnych w określonych zakresach oraz wskazanie kierunków rozwoju wiedzy i umiejętności uczestników szkolenia. Badanie potrzeb koncentruje się na diagnozowaniu rozbieżności między stanem obecnym a pożądanym. Potrzeby rozumiane są tu jako cele, dotyczące możliwych do modyfikowania wyników działań edukacyjnych, w których osiągnięciu ma pomóc szkolenie. Badanie to powinno być procesem ciągłym i prowadzonym na wszystkich szczeblach organizacji oraz na wszystkich etapach szkoleń, połączonym również z badaniem efektywności.(fragment tekstu)
Wśród ogółu badanych najbardziej cenioną formą wsparcia dla osób bez pracy są szkolenia aktywizujące. Szczególnie wysoką ocenę wystawiły im osoby młode oraz osoby z wyższym wykształceniem. Kursy i szkolenia są postrzegane jako dobry sposób podniesienia kwalifikacji zawodowych lub na ich zmianę. Jako mało skuteczne, uznały je natomiast osoby starsze i osoby posiadające wykształcenie podstawowe oraz średnie. Możliwość uzyskania pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej (w obecnym stanie prawnym, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej), to kolejna forma wsparcia, która była dosyć wysoko oceniana przez ogół badanych. Największe znaczenie dla tego rodzaju aktywizacji zawodowej, przypisują mężczyźni, osoby najmłodsze oraz osoby w wieku od 26 do 35 lat. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, to głównie osoby lepiej wykształcone deklarują chęć skorzystania z tej formy pomocy. Osoby te twierdzą przy tym, że są dobrze przygotowane do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Lepiej wykształcone osoby oraz osoby młodsze, wskazywały znacznie częściej od pozostałych badanych osób, na duże korzyści płynące z faktu odbycia stażu przez absolwentów szkół. Prace interwencyjne, roboty publiczne oraz pośrednictwo pracy i doradztwo zawodowe wysoko oceniały, przede wszystkim osoby w wieku powyżej 35 roku życia oraz osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. Większość badanych poszukując pracy, wykorzystuje przede wszystkim swoje znajomości i kontakty prywatne. Stosunkowo najmniejsze możliwości mają tutaj niewątpliwie osoby z wykształceniem podstawowym. Osoby młode oraz osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym., korzystają głównie z ofert będących w posiadaniu urzędów pracy. Badani z wykształceniem wyższym, w poszukiwaniu pracy wykazują dużo inicjatywy. Sami składają oferty do licznych pracodawców. Wśród tej grupy osób znajdujemy największy odsetek osób, które uważają, że wsparcie pożyczkowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jest dobrą forma pomocy osobom bezrobotnym. (fragment tekstu)
Autorka podkreśla pozytywną rolę aktywnych programów rynku pracy i zauważa, że z roku na rok więcej osób bezrobotnych bierze udział w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu. Okazuje się, że wśród bezrobotnych wzrasta liczba osób pracujących na własny rachunek, a upływ czasu oraz zmniejszająca się liczba bezrobotnych ułatwiają oswojenie z ryzykiem bezrobocia i wielokrotną zmianą statusu na rynku pracy. Autorka twierdzi, że aktywne programy rynku pracy są głównie skierowane do grup wyodrębnionych na podstawie ustawy, a jej zdaniem bardziej skutecznym działaniem byłaby własna identyfikacja grup najbardziej zagrożonych w danym regionie.
Francuska metoda edukacyjna w doradztwie zawodowym została zaprezentowana w 1995 r. przez francuskich ekspertów wybranej grupie polskich doradców. Koncepcja ta, której głównym założeniem jest usytuowanie podmiotu w centrum jego doświadczenia została zalecona już przez Departament Poradnictwa Zawodowego KUP jako jedna z dwóch podstawowych metod (obok metody duńskiej) zajęć grupowych z osobami bezrobotnymi.
Jedną z przyczyn występowania nierównowagi na polskim rynku pracy są niedopasowania struktury kwalifikacyjno - zawodowej popytu na pracę, reprezentowanego przez pracodawców oraz podaży pracy, czyli osób poszukujących pracy. Konsekwencją tego zjawiska jest konieczność systematycznego promowania wśród tej kategorii zasobów pracy idei kształcenia ustawicznego, ponieważ - jak wynika z badań - aktywność edukacyjna bezrobotnych jest bardzo ograniczona. Celem artykułu w związku z powyższym jest synteza uwarunkowań aktywności edukacyjnej bezrobotnych, której można dokonać na podstawie dotychczasowych badań tej populacji, przeprowadzonych przez pracowników IPiSS.(abstrakt oryginalny)
Problem poradnictwa zawodowego, osłon socjalnych i przekwalifikowania części zwalnianych pracowników górnictwa jest niezbędnym czynnikiem restrukturyzacji górnictwa węglowego. Zagadnienie to należy do jednego z trudniejszych zadań, jakie ma przed sobą rząd i właściwe jednostki terenowe, pomimo opracowania w tym celu odpowiednich programów.
Restrukturyzacja gospodarki i łączące się z tym zjawisko bezrobocia rodzi potrzebę stałego dokształcania, doskonalenia umiejętności i poszerzania wiedzy. Konieczność rekwalifikacji i przysposabiania do nowych warunków i zawodów prowadzi do zróżnicowania form dokształcania i przekwalifikowywania, czego przejawem jest powstawanie nowych instytucji i form szkoleniowych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.