Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 154

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Unemployment in rural area
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W opracowaniu zaprezentowano w ujęciu dynamicznym, poziom oraz strukturę przedmiotową, podmiotową i przestrzenną podaży, popytu i bezrobocia na wiejskim rynku pracy. Zdaniem autorki, uchwycenie zjawisk i procesów cechujących te parametry ekonomiczne, stwarza możliwość poznania istoty oraz stopnia dojrzałości ekonomicznej badanego rynku, a także określenia kierunków i uwarunkowań jego rozwoju w bliższej i dalszej przyszłości.
Wszystkie dane o wielkości bezrobocia, niezależnie od wykorzystywanych materiałów źródłowych, wskazują na większą dynamikę tego zjawiska w środowisku wiejskim niż w zbiorowości mieszkańców miast.
21 lutego 2000 r. prezes AWRSP wydał zarządzenie o uruchomieniu kolejnego, obok preferencyjnych linii kredytowych, instrumentu bezpośredniego wspierania tworzenia miejsc pracy dla byłych pracowników PGR.
Bezrobocie na obszarach wiejskich w obecnej postaci pojawiło się po wprowadzeniu tzw. reformy Balcerowicza, powstaje zatem pytanie, czy wcześniej nie występowało, a jeżeli występowało to w jakiej formie.
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie czy i na ile dotychczasowe procesy transformacji ustrojowej naszej gospodarki wpłynęły korzystnie na efektywność wykorzystania zasobów pracy na wsi i w rolnictwie, czy też i dlaczego nasiliły trudności w tej dziedzinie.
Przedstawiono przyczyny bezrobocia na obszarach wiejskich i sposoby walki z bezrobociem oraz rolę państwa i władz lokalnych w aktywizacji przedsiębiorczości na wsi. Omówiono wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania aktywności gospodarczej.
Artykuł omawia bezrobocie chłopów w latach 1988-1992.
Opracowanie, było próbą podjęcia przez autorki odpowiedzi na pytania: czy występujący rozwój przedsiębiorczości na wsi daje szansę ograniczenia bezrobocia, co utrudnia, a co stymuluje inwestowanie na obszarach wiejskich oraz jakie występują formy aktywności ludności wiejskiej.
9
Content available remote Hidden Unemployment in Polish Agriculture in 1995-2015
75%
Celem artykułu jest określenie skali zmian na rynku pracy w Polsce, w sytuacji gdy liczba osób pracujących w rolnictwie byłaby zbliżona do 5% ogólnej liczby pracujących w gospodarce narodowej, a więc w przypadku wyeliminowania potencjalnych nadwyżek zatrudnienia z indywidualnych gospodarstw rolnych. Badania przeprowadzono na podstawie danych BAEL z lat 1995-2015. Uzyskane wyniki wskazują na systematyczną poprawę sytuacji na rynku pracy i zmniejszanie poziomu potencjalnego bezrobocia ukrytego w rolnictwie, głównie na skutek wzrostu gospodarczego i absorbcji siły roboczej przez sektory pozarolnicze. Uzyskane wyniki skłaniają do sformułowania przypuszczenia, że osiągnięcie poziomu zatrudnienia w rolnictwie zbliżonego do określonego w celu badania jest możliwe w ciągu kilku lub kilkunastu lat. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano specyficzne zagadnienia braku pracy na obszarze byłych, dużych państwowych gospodarstw rolnych. Dokonano próby odpowiedzi na pytania dotyczące czasu pozostawania bez pracy, sposobów jej poszukiwania oraz czynników ograniczających mobilność bezrobotnych. (oryg. streszcz.)
Autorka omówiła problemy bezrobocia na wsi w woj. kujawsko-pomorskim, a zwłaszcza jego poziom, przestrzenne zróżnicowanie, strukturę oraz formy przeciwdziałania bezrobociu.
Przedstawiono analizę zawodów i kwalifikacji mieszkańców obszarów wiejskich powiatu otwockiego z punktu widzenia zapotrzebowania na reprezentowane przez nich umiejętności na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Strukturę zawodową osób bezrobotnych zaprezentowano na tle zawodów nadwyżkowych, zrównoważonych i deficytowych na poziomie powiatu oraz województwa mazowieckiego. Kwalifikacje osób zatrudnionych rozpatrywano natomiast od strony ich zgodności z wykonywaną faktycznie pracą. Analiza ta udowodniła strukturalny charakter bezrobocia ludności wiejskiej, czyli innymi słowy niedopasowanie, w tym przypadku pod względem zawodowym, podaży do popytu na siłę roboczą. (oryg. streszcz.)
Artykuł omawia problemy wsi i rolnictwa oraz różne pomysły na ich rozwiązanie.
Artykuł podejmuje problem bezrobocia na wsi. Omawia jego przyczyny.
Wyniki badań socjologicznych dotyczących bezrobocia na wsi w woj. białostockim.
Transformacja systemowa spowodowała ogromne zmiany także na rynku pracy na wsi, gdzie musiała odejść duża liczba pracowników z likwidowanych, nieefektywnych Państwowych Gospodarstw Rolnych. Osoby te zasiliły szeregi bezrobotnych, zaś przeciwdziałanie zjawisku bezrobocia na wsi jest zadaniem niezwykle trudnym i długofalowym. Jednym z województw o najwyższej liczbie PGR-ów było dawne województwo słupskie.
W artykule przedstawiono wyniki analizy wybranych aspektów bezrobocia rejestrowanego na lokalnych rynkach pracy w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim. Szczególną uwagę zwrócono na bezrobocie ludzi młodych, kobiet oraz osób w wieku przedemerytalnym (55+) na obszarach wiejskich, gdyż są to najistotniejsze obecnie problemy na rynku pracy w EU i Polsce. Wnioski oparto na wynikach badań ilościowych przeprowadzonych przy wykorzystaniu statystyk GUS dla lat 2009-2010 oraz badań jakościowych, aktualizujących informacje dotyczące przyjętego zakresu badań do końca 2011 r. (abstrakt oryginalny)
Polskie rolnictwo jest niedoinwestowane, rozdrobnione i mało konkurencyjne. Na wsi jest ok. 1,9 miliona indywidualnych gospodarstw rolnych, a ich średnia powierzchnia nie przekracza 8 hektarów. Polacy gospodarują średnio na parokrotnie mniejszych gospodarstwach niż rolnicy w Unii Europejskiej. Sektor rolny w Polsce wytwarza niewielki ułamek PKB (5-6%), zatrudniając 19% całej siły roboczej. W rozwiniętych krajach europejskich zarówno zatrudnienie rolnicze, jak i udział w wytwarzaniu PKB nie przekracza kilku procent (w UE — ok. 5%). Dane te wskazują na duże różnice w strukturze gospodarczej. Wydajność polskiego rolnictwa jest znacznie niższa od średniej europejskiej. Wynosi ona zaledwie 13% wydajności unijnej. Równocześnie dochody rolników polskich spadają. Z kolei dochody rolników w krajach UE rosną. W UE ponad 1/3 dochodów rolnictwa stanowią subwencje, a w Polsce są one w granicach zaledwie 20% wartości produkcji. W efekcie rolnicy w Polsce biednieją, a w UE — bogacą się. (fragment tekstu)
Celem badań było określenie nadwyżek siły roboczej w indywidualnych gospodarstwach rolnych regionów rolniczych, na przykładzie gmin Krzywda i Paprotnia. Badania prowadzono przez trzy lata od 1997 do 1999 roku i objęto nimi 130 gospodarstw rolnych.
W artykule omówiono rolę Średnich i Małych Przedsiębiorstw (ŚMP) w zmniejszaniu bezrobocia na terenach wiejskich. Doświadczenia związane ze wsparciem ŚMP z funduszy strukturalnych w krajach należących do UE wskazują, że może ono przyczynić się do jak najlepszego ich wykorzystania w Polsce po wstąpieniu do UE.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.