Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 215

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Unikanie opodatkowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
1
Content available remote Unikanie opodatkowania z perspektywy teorii agencji
100%
Ucieczką przed podatkiem zainteresowane są niemal wszystkie podmioty zobowiązane do ponoszenia danin publicznych, w tym także właściciele korporacji. Opór wobec podatków przejawia się bardzo różnie, poczynając od prostej rezygnacji z zachowań, które mogą wywołać rozmaite obciążenia podatkowe, poprzez działania stanowiące swoistą potyczkę intelektualną z administracją skarbową, a kończąc na czynach o charakterze kryminalnym. Do niedawna badacze zajmujący się finansami korporacji traktowali podatki jako jedną z niedoskonałości rynku, która może wpływać na strukturę kapitału, politykę dywidend i decyzje inwestycyjne1. Z kolei badacze rozpatrujący wpływ opodatkowania na zachowania korporacji z perspektywy finansów publicznych, zasadniczo pomijali w swoich analizach możliwość występowania konfliktu interesów pomiędzy akcjonariuszami i menedżerami. Wzrost skali ucieczki przed podatkiem przez korporacje amerykańskie, który zbiegł się w czasie z kryzysem nadzoru korporacyjnego, pociąga za sobą konieczność innego spojrzenia na problem unikania opodatkowania. (fragment tekstu)
Problematyka artykułu koncentruje się wokół zagadnienia treści ekonomicznej (substance) i jej znaczenia w systemie podatkowym. W szczególności celem artykułu jest zbadanie, w jaki sposób koncepcja substance jest wykorzystywana w systemach podatkowych Kanady i Australii. W krajach tych nie przyjęły się tzw. sądowe doktryny orzecznicze przeciwko unikaniu opodatkowania, tak charakterystyczne zwłaszcza dla Stanów Zjednoczonych. Pomimo to zarówno w Kanadzie, jak i w Australii element rzeczywistej treści ekonomicznej działań podatników jest uwzględniany w sposób pośredni, w ramach obowiązujących w tych krajach klauzul ogólnych przeciwko unikaniu opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
Glosa dotyczy budzącego wątpliwości w doktrynie problemu stosowania przepisów klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w aspekcie intertemporalnym. Autor glosy nie zgadza się z przedstawionym w orzeczeniu poglądem, że przepisy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania mogą być każdorazowo stosowane do korzyści podatkowych osiągniętych na skutek czynności podjętych w stanie prawnym sprzed nowelizacji. Rozumienie reguły międzyczasowej w ten sposób może bowiem prowadzić do prawnej rekwalifikacji na niekorzyść podatnika faktów prawnych w zamkniętych już sytuacjach prawnych, co nie daje się pogodzić z konstytucyjną zasadą nieretroakcji prawa. W opinii autora nie można in abstracto ani wykluczyć, ani dopuścić stosowania przepisów klauzuli do stanów faktycznych z elementem dawnym. Badanie dopuszczalności retrospektywnego stosowania przepisów Ordynacji podatkowej powinno się bowiem odbywać ad causam, na gruncie konkretnych stanów faktycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta jest analiza podatku bankowego, zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i prawnego. W związku z tym, że podatek ten jest rozwiązaniem obowiązującym od 1 lutego 2016 roku, przedstawiona została również geneza tego podatku, jak również projekty go poprzedzające. Daje to obraz kształtowania się w ostatnich kilkunastu latach koncepcji opodatkowania sektora bankowego w Polsce. Konstrukcja podatku bankowego obowiązuje w wielu państwach Unii Europejskich, dlatego w niniejszym opracowaniu dokonana jest kompleksowa analiza porównawcza rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w różnych państwach, co pozwala dostrzec różnice i podobieństwa. Opracowanie poświęcone jest również skutkom jakie wywiera podatek bankowy w Polsce. Analiza wad konstrukcyjnych pozwala również na przedstawienie propozycji zmian, które powinny doprecyzować przepisy. Podatek bankowy obowiązujący w Polsce został również przeanalizowany przez pryzmat zjawiska unikania opodatkowania. Zaprezentowane zostały konstrukcje, które mogą sprzyjać unikaniu opodatkowania, co niewątpliwie może wpływać na skuteczność tego podatku.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ustalenie czasowego zakresu stosowania przepisów klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania w odniesieniu do podatków dochodowych. Najważniejsze dla tego zagadnienia jest ustalenie, kiedy w podatkach dochodowych powstaje korzyść podatkowa. W ocenie autorów korzyść podatkowa w podatkach dochodowych może powstać już w trakcie roku podatkowego. W związku z tym w świetle przepisów intertemporalnych ustawy wprowadzającej do systemu prawnego klauzulę ogólną przeciwko unikaniu opodatkowania, jeśli podatnik dokonał czynności, których skutkiem jest zaliczenie określonych kosztów do kosztów uzyskania przychodów bądź też niepowstanie (zaniżenie) przychodów, a moment potrącenia przez podatnika kosztów czy też dzień, w którym powstałby przychód podatkowy, przypadają na okres przed wejściem w życie klauzuli, regulacje te nie mają zastosowania do tego rodzaju stanów faktycznych.(abstrakt oryginalny)
Problematyka związania z przeciwdziałaniem unikaniu opodatkowania stała się jednym z ważniejszych problemów, które są przedmiotem analiz nie tylko poszczególnych państw członkowskich UE, ale również Komisji Europejskiej. Jednym z sztandarowych rozwiązań prawnych jest dyrektywa ATAD (Anti-Tax Avoidance Directive), która to nawiązuje do działań OECD w ramach projektu BEPS (Base Erosion Profit Shifting). Artykuł przedstawia nie tylko kierunki zmian ustawy CIT w kontekście wdrożenia tych regulacji unijnych, ale również aspekty przeciwdziałania unikaniu opodatkowania eksponowane przez orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponadto artykuł prezentuje główne motywy związane z przyjęciem dyrektywy ATAD, które - z jednej strony pokrywają się z tymi, które towarzyszą poszczególnym akcjom BEPS (przeciwdziałanie erozji bazy opodatkowania) z drugiej zaś strony, uzasadniają przyjęcie przedmiotowej regulacji z punktu widzenia acąuis communautaire.(abstrakt oryginalny)
Research background: The problem of base erosion and profit shifting by multi-national corporations has been debated from different perspectives because of its multiple impact on the key actors in the economy. Studies refer to its positive impact on companies via corporate taxes saved, but its negative impact on governments via reduced tax collection. A number of empirical studies conducted in different countries support the substantial BEPS impact on company performance, but report differences in its magnitude. Other authors claim that, despite a wide range of tax avoidance opportunities available, tax avoidance is limited due to institutional measures imposed (tax audits, penalties for non-compliance) and high implementation costs. A majority of the previous empirical research covered large countries (USA, Germany) or regions (e.g. Europe), but there is a gap in the re-search assessing the BEPS impact on multinational corporations' subsidiaries' performance in countries with lower corporate income tax rates such as the Baltic countries.Purpose of the article: To assess the impact of base erosion and profit shifting on multinational corporations' subsidiaries' performance in the Baltic countries.Methods: Empirical research is conducted based on the framework employed by Hines and Rice (1994) to measure BEPS impact on company performance. Regression analysis with fixed effects was applied to a sample of 3,422 Latvian, Lithuanian and Estonian subsidiaries of multinational corporations, which are characterized by low corporate tax rates. The data for the period of 2007-2015 was retrieved from the Amadeus database.Findings & Value added: The research revealed that Baltic countries' tax differentials between multinational corporations' parent and subsidiary countries might have a significant impact on the subsidiary's financial performance. When the tax rate differences between Baltic and the foreign countries decrease by 1%, reported profits in Baltic countries increase by 2.3%, indicating profitshifting behaviour. This is in line with the empirical literature and practices applied by multinational corporations. It is also in favour of anti-tax avoidance measures introduced by the EC to be adopted by Baltic and other EU countries. (original abstract)
Od stycznia 2016 r. do przepisów Ordynacji podatkowej wprowadzono zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Oczekuje się, że w I kwartale tego roku1 wprowadzona zostanie również kontrowersyjna zasada określana mianem klauzuli obejścia prawa podatkowego. Celem opracowania jest wykazanie, w jaki sposób mogłyby obok siebie egzystować dwa zupełnie skrajne rozwiązania: zasada in dubio pro tributario, stawiająca podatnika w sprawach wątpliwych w pozycji dominującej oraz klauzula obejścia prawa podatkowego, nadająca organom prawo do samodzielnej interpretacji skutków podatkowych zawieranych umów w sytuacji, gdy ich celem było obejście prawa podatkowego i obniżenie ciężaru daninowego. Podjęta została próba oceny, czy zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika nie będzie w sprzeczności z proponowanymi zapisami klauzuli omijania prawa podatkowego. Czy w wyniku wprowadzenia tych zmian, polskie prawo podatkowe stanie się bardziej przyjaznym, zrozumiałym i akceptowalnym przez podatników, czy też obszary wątpliwości, niezrozumienia oraz konfliktów z organami podatkowymi jeszcze się bardziej pogłębią? (abstrakt oryginalny)
Programy masowych wydatków socjalnych rozpoczęte przez polski rząd po 2015 r. wytworzyły presję na poprawę ściągalności podatków. Oprócz dobrze nagłośnionej kampanii mającej na celu zmniejszenie znacznej "luki VAT" władze fiskalne ogłosiły znaczne postępy w przeciwdziałaniu unikaniu podatku CIT, w tym przerzucaniu zysków w ramach międzynarodowych korporacji. Rzeczywiście, w latach 2016-2019 nominalne dochody z CIT wzrosły o prawie 50% (z 1,4% do 1,7% PKB). Celem niniejszego artykułu jest zbadanie przyczyn wzrostu przychodów z CIT z wykorzystaniem analizy zagregowanych danych statystycznych, także zbioru danych dotyczących "dużych" podatników CIT (ponad 50 mln euro przychodów). Z analizy wynika, że przed 2019 r. poprawa była efektem "mikro", a nie "makroekonomicznym", przy czym zaledwie 30 firm odpowiadało za prawie 40% efektu netto. Co więcej, te 30 przedsiębiorstw/podatników nie odpowiadało za międzynarodowe unikanie CIT - na przykład w tej grupie znalazły się największe przedsiębiorstwa państwowe (spółki Skarbu Państwa). Wręcz przeciwnie, w 2019 r. poprawę ściągalności CIT osiągnęli mali i średni podatnicy. W sumie uzyskane wyniki sugerują, że nie ma powodów do samozadowolenia, ponieważ problem unikania CIT przez międzynarodowe koncerny pozostaje nierozwiązany.(abstrakt oryginalny)
Poszukiwanie rozwiązań normatywnych przynajmniej w pewnym stopniu służących ograniczeniu dynamiki zmian przepisów prawa podatkowego jest jednym z istotnych zadań doktryny prawa podatkowego. W ten nurt wpisuje się korzystanie przez ustawodawcę zarówno ze środków techniki prawodawczej zapewniających elastyczność przepisów prawa podatkowego, jak również z definicji legalnych. Przy czym posługiwanie się jednym ze specyficznych rozwiązań normatywnych można ocenić jako powiązanie tych dwóch środków techniki prawodawczej. Chodzi o definicje legalne służące ograniczeniu obszaru nieostrości. Ustawodawca podatkowy posługuje się tymi definicjami, jednakże ich kształt normatywny, a także umiejscowienie w przepisach oraz instytucji prawnej nie prowadzą do takich rezultatów, jakie można byłoby oczekiwać, biorąc pod uwagę determinanty ich tworzenia. Stąd też w artykule poddano szczegółowym badaniom determinanty tworzenia definicji legalnych służących ograniczeniu obszaru nieostrości. Jednocześnie odniesiono je do definicji legalnych służących ograniczeniu nieostrości, które normodawca użył w przepisach określających definicję legalną sztucznego sposobu działania. Konstrukcja przepisów dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oparta jest na tego rodzaju definicjach. Stąd też zbadanie tych unormowań z punktu widzenia postulowanych determinantów jest istotne, biorąc pod uwagę nie tylko specyfikę klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, ale także sytuację podatnika. (abstrakt oryginalny)
Recent tax evasion research has considered tax avoidance as an act of minimizing the amount of taxes to be paid through appropriate methods. This research aims to investigate the impact of corporate tax avoidance on the corporate cash holdings of the firms listed at Vietnam's stock market. The sample consists of 125 non-financial firms' data as of 2010-2016, with the total of 875 observations. The investigation utilizes three different tax avoidance measures to examine the robustness of the research results. We used GMM estimator to test our hypotheses. This research ascertains empirical evidence that tax avoidance has a significant positive relationship with cash holdings of listed firms in Vietnam. Three measurements of tax avoidance presented the same conclusions to the regression results. (original abstract)
Cel - podstawowym celem niniejszej publikacji jest próba identyfikacji skali oraz form przestępstw podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług. Metodologia badania - realizacja celu wymagała wykorzystania metod opisowo-statystycznych, a w szczególności analizy kształtowania się poziomu oszustw z tytułu podatku od towarów i usług wykrytych przez kontrolę skarbową. Ponadto omówiona została istota przestępstw podatkowych jako czynu sprowadzającego się do uchylania się od podatku. Wykorzystano także metodę bezpośrednią - kwestionariuszową. W artykule posłużono się fragmentami własnych badań ankietowych z lat 2007-2016 w celu dokonania próby jakościowej oceny intensywności zjawiska oszustw podatkowych w odniesieniu do PTU. Wynik - przeprowadzona analiza statystyczna wskazuje, iż podatek od towarów i usług jest daniną motywującą do wyłudzeń fiskalnych. Równocześnie wyniki badań empirycznych pokazują, iż podmioty gospodarcze z sektora MSP sygnalizują, iż proceder oszustw w zakresie VAT jest duży, a jedną z przyczyn jest jego wysoka stawka podatkowa oraz specyficzna konstrukcja motywująca do nielegalnego obejścia prawa podatkowego. Oryginalność/wartość - zasadniczą wartością publikacji jest analiza podatku od towarów i usług pod kątem nieprawidłowości podatkowych wykrytych przez ograny podatkowe. Znamiona oryginalności nadają także prezentowane badania empiryczne przeprowadzone wśród podmiotów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Nowe oblicze optymalizacji podatkowej w Polsce
61%
Cel - Przedstawienie istoty optymalizacji podatkowej z uwzględnieniem propozycji zmian w Ordynacji podatkowej dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodę analizy źródeł, dokumentów, wyroków sądowych oraz metodę dedukcji i indukcji. Wynik - W artykule wykazuje się, że proponowane zmiany w Ordynacji podatkowej wprowadzające klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania stanowią o nowym obliczu optymalizacji podatkowej w Polsce. Oryginalność/wartość - Oryginalne przedstawienie idei klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jako nowego oblicza optymalizacji podatkowej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Problematyka unikania opodatkowania stała się jedną z najważniejszych kwestii funkcjonowania podmiotów powiązanych kapitałowo. Szczególne znaczenie ma w ujęciu międzynarodowym. Zjawisko unikania opodatkowania często kojarzone jest niejednoznacznie, z jednej strony z działaniami szkodliwymi dla budżetu państwa, z drugiej - działaniami, które polegają na wykorzystywaniu przepisów podatkowych przez podmioty do osiągnięcia oszczędności podatkowych. Dlatego zjawisko to stało się tak kontrowersyjne i budzi wiele emocji i dyskusji. W publikacji przedstwione jest zjawisko unikania opodatkowania w różnych ujęciach, zarówno w ujęciu międzynarodowym, jak i w aspekcie wewnątrzkrajowym. Celem publikacji jest rozstrzygnięcie dylematu, czy unikanie opodatkowania jest przejawem patologii czy tendencją światową.(abstrakt oryginalny)
W dniu 15.07.2016 r. do polskiego porządku prawnego została wprowadzona klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 119a i n. ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa1 - dalej o.p.). Wejście w życie tej regulacji stanowiło odpowiedź na rosnące zagrożenia fiskalne związane z globalizacją zjawiska unikania opodatkowania. W zamyśle ustawodawcy miała ona pełnić przede wszystkim funkcję prewencyjną i zniechęcać podatników do podejmowania działań zmierzających do unikania opodatkowania.(fragment tekstu)
Na gruncie przepisów klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania - dalej także GAAR - z unikaniem opodatkowania mamy do czynienia w sytuacji, gdy podatnik dokonuje określonej czynności lub zespołu czynności w celu osiągnięcia korzyści podatkowej sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, gdy osiągnięcie tej korzyści jest głównym lub jednym z głównych celów działania podatnika, a sposób działania pozostaje sztuczny. Jedną z kluczowych przesłanek stosowania klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania jest więc zaistnienie warunku sprzeczności - osiągnięcie przez podatnika korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu. Warunek ten, na tle pozostałych kryteriów stosowania klauzuli, jest najmniej doprecyzowany przez ustawodawcę i pozostaje najtrudniejszym do zdefiniowania. Bez jego dookreślenia, jak trafnie wskazuje Hanna Filipczyk, nie sposób przy tym wskazać istoty unikania opodatkowania, a tym samym ustalić, jakie działania podatników mogą być podważane na podstawie klauzuli. W niniejszym artykule autor podejmuje próbę wykazania, że sprzeczność jest samodzielnym warunkiem zastosowania normy ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania. Stara się on wskazać praktyczne sposoby umożliwiające weryfikację, czy zachodzi ona w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Restraining Harmful Tax Competition : An Analysis of American CFC Legislation
61%
Capital and labor mobility facilitates cross-border activities of enterprises. In the era of globalization the optimal choice of investment location gives enterprises an opportunity to profit maximization. As a result the governments competing for foreign direct investment offer to enterprises preferential tax treatment. In order to minimize the loss of tax revenue countries imposing high effective tax rates on enterprises implement diversified anti-tax-avoidance measures. One of these measures is controlled foreign corporation. The article examines the application of the controlled foreign corporation rules in the United States of America to combat harmful tax competition. It has to be underlined, that the American controlled foreign corporation legislation was a prototype for other countries that use this institution to prevent tax avoidance. The aim of this article is to review the controlled foreign corporation legislation in the USA, analyze the structure of CFCs and the structure of their subpart F income in this country and evaluate the efficiency of this anti-tax-avoidance measure. The author describes inter alia, implications of harmful tax competition and the CFC rules. As the provisions of controlled foreign corporation are also planned to be introduced in Poland, the American legislation might be a good example of its successful implementation. (original abstract)
28 maja 2020 r. Szef KAS odmówił wydania opinii zabezpieczającej dotyczącej możliwości rozpoznania przez podatnika straty na sprzedaży podmiotowi powiązanemu akcji spółki zależnej, których wartość znacząco spadła. Organ argumentował m.in., że dopuszczenie rozpoznania straty podatkowej na takiej sprzedaży pozostawałoby sprzeczne z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej. Uznał on, że sprzeczność ta wynika z faktu "żonglowania" przez podatnika aktywami w ramach grupy kapitałowej w celu aktywacji kosztów podatkowych. W niniejszej glosie krytycznej autor wskazuje, że zasadność rozstrzygnięcia Szefa KAS wydanego w analizowanej sprawie budzi wątpliwości. Podważa on w szczególności argumentację organu wskazującą, że rozpoznanie ekonomicznej straty w ramach transakcji z podmiotem powiązanym pozostaje sprzeczne z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest krytyczna analiza rozumowania Rady PUO w zakresie kwestii intertemporalnych związanych ze stosowaniem GAAR, w tym zwłaszcza w zakresie możliwości retroaktywnego jej stosowania. Autorzy wskazują konieczność dokonania prokonstytucyjnej wykładni normy intertemporalnej przez Radę PUO. Podkreślają, że zgodnie z praktycznie jednolitymi poglądami doktryny normy tej nie można stosować retroaktywnie. Tym samym podważają zasadność twierdzeń Rady PUO o dopuszczalności stosowania klauzuli do zdarzeń, które rozpoczęły oddziaływanie na wymiar podatku przed 16 lipca 2016 r.(abstrakt oryginalny)
Jedną z reakcji podatników na narzucenie im obowiązku płacenia podatków jest jego unikanie. Ze względu na intensyfikację tego zjawiska polski ustawodawca podjął wiele działań legislacyjnych mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, na ile zmiany w prawie podatkowym oraz dotyczące uprawnień organów podatkowych wprowadzone w celu uszczelnienia systemu podatkowego wpłynęły na postawy polskich przedsiębiorców działających w skali międzynarodowej. Zgodnie ze sformułowaną hipotezą badawczą takie czynniki, jak wzrost restrykcyjności przepisów, zwiększenie prawdopodobieństwa kontroli, zaostrzenie kar, społeczna akceptacja unikania opodatkowania oraz odczuwany brak sprawiedliwości procedularnej, są skorelowane z akceptacją unikania opodatkowania. Aby zweryfikować tę hipotezę, przeprowadzono badanie ankietowe. Jego rezultaty poddano następnie analizie statystycznej. Wyniki badania wykazały, że wskazane czynniki nie są bezpośrednio skorelowane z postawą wobec unikania opodatkowania, a unikanie opodatkowania nadal nie jest oceniane negatywnie przez większość badanej populacji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.