Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Unit cost
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
100%
Wstęp: W ostatnim czasie coraz większego znaczenia nabierają prace badawcze z zakresu kontroli i utrzymania zapasów towarów łatwo psujących się. Problem psucia się towarów jest bardzo istotnym zagadnieniem w wielu systemach magazynowania. Psucie się definiowane jest jako obniżenie jakości lub uszkodzenia, które powodują, że dany towar nie może być użyty zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Metody: W pracy opracowano model oparty na systemie poziomu zamówienia dla towarów łatwo psujących się, charakteryzujących się popytem liniowym oraz uszkodzeń Weibulla. Przy opracowaniu modelu założono, że wielkość produkcji i popytu jest zależną czasu. Jednostkowy koszt produkcji jest odwrotnie proporcjonalny do popytu. System produkcyjno-magazynowy obejmuje dwa parametry uszkodzeń Weibulla. Wyniki i wnioski: Zostały opracowane dwa modele, jeden przeznaczony dla sytuacji bez braków oraz drugi uwzględniający braki, które przyczyniają się do powstawania zaległości. Celem modelu było opracowanie optymalnego sposobu postępowania minimalizującego średni koszt całkowity. Przedstawiono analizę wrażliwości celem wykazania wpływu zmian parametrów na optymalny średni koszt całkowity. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem badań była ocena wyników ekonomicznych produkcji mleka krowiego, żywca wołowego i żywca wieprzowego w gospodarstwach różniących się skalą ich produkcji w 2019 roku. Badania przeprowadzono w gospodarstwach towarowych, czyli takich, które swoją produkcję przeznaczają na sprzedaż. Gospodarstwa te wybrano celowo z reprezentatywnej próby gospodarstw, która znajdowała się w polu obserwacji systemu Polski FADN. Dane opisujące badane działalności zebrano w systemie AGROKOSZTY, a następnie uzupełniono danymi z bazy Polskiego FADN. Na wyniki badanych działalności produkcyjnych wpływ miał potencjał produkcyjny gospodarstw (tj. zasoby ziemi, pracy i kapitału), ich jakość i sposób wykorzystania, ale zależały także od warunków zewnętrznych (np. rynkowych). Oddziaływania te skutkowały różnym stopniem zmian w zakresie kosztów jednostkowych oraz cen realizacji produktów. W 2019 roku dochód, jaki zapewniły badane działalności produkcyjne, mieścił się w dość szerokich granicach. Korzystny wpływ wielkości skali produkcji był jednak widoczny. W każdej grupie występowały gospodarstwa, w których produkcja była nieopłacalna, ale w przypadku dużej skali odsetek gospodarstw ze wskaźnikiem poniżej 100 zawsze był najmniejszy. (abstrakt oryginalny)
3
100%
Celem badań jest ukazanie zróżnicowania kosztów jednostkowych usług administracyjnych w poszczególnych jednostkach administracyjnych. Za przedmiot badań autor wybrał usługi geodezyjne, komunikacyjne i oświatowe w kilku powiatach dolnośląskich. Wyniki wskazują, że różnice w kosztach świadczenia usług w badanych jednostkach administracyjnych wynoszą 45%. Badanie dotyczyło usług zestandaryzowanych pod względem efektów. Tak duże zróżnicowanie prowadzi do wniosku, że sfera ta powinna być przedmiotem zainteresowania zarówno badaczy jak i praktyków(abstrakt autora)
W systemie rachunkowości przedsiębiorstw szczególne miejsce zajmuje rachunek kosztów. Podstawowym jego zadaniem jest: gromadzenie informacji o kosztach działalności, rozliczanie ich na produkcję gotową i produkcję w toku, kalkulacja kosztu jednostkowego produktu, następnie przekazywanie informacji kierownictwu przedsiębiorstwa do oceny sytuacji i podejmowania decyzji oraz kontroli ich realizacji - w konsekwencji do oceny możliwości zwiększenia zyskowności funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Głównym celem badań była ocena w 2017 roku wyników produkcyjno-ekonomicznych łubinu słodkiego, grochu pastewnego, bobiku, soi oraz mleka krowiego i żywca wołowego w zależności od skali ich produkcji. Badania przeprowadzono w gospodarstwach towarowych, czyli takich, które swoją produkcję przeznaczają na sprzedaż, mają one charakter przedsiębiorstw. Gospodarstwa te wybrano celowo z reprezentatywnej próby gospodarstw, która znajdowała się w polu obserwacji systemu Polski FADN. Dane opisujące badane produkty zebrano w systemie AGROKOSZTY, a następnie uzupełniono danymi z bazy Polskiego FADN. Na wyniki badanych produktów wpływ miał potencjał produkcyjny gospodarstw (tj. zasoby ziemi, pracy i kapitału), ich jakość i sposób wykorzystania, ale zależały także od warunków zewnętrznych (np. rynkowych, pogodowych). Oddziaływania te skutkowały różnym stopniem zmian w zakresie wolumenu produkcji, kosztów jednostkowych oraz cen realizacji produktów. W 2017 roku dochód, jaki zapewniły badane produkty rolnicze, mieścił się w dość szerokich granicach. Korzystny wpływ wielkości skali produkcji był widoczny, chociaż ujawniał się na różnym poziomie analizy. Badania wykazały, że dochód z działalności bez dopłat zapewniły wszystkie badane produkty roślinne oraz produkcja mleka. Natomiast produkcja żywca wołowego średnio w próbie badawczej oraz średnio w wydzielonych przedziałach skali produkcji była nieopłacalna. Jednak w każdej grupie występowały gospodarstwa, w których żywiec wołowy był opłacalny. Głównie decydowały o tym niższe koszty produkcji. (abstrakt oryginalny)
Omówiono sposoby obliczania kosztu jednostkowego pacjenta. Zwrócono uwagę, że placówki służby zdrowia funkcjonujące jako jednostki samodzielne, mimo iż coraz bardziej zainteresowane wysokością kosztów leczenia danego schorzenia u konkretnego pacjenta, w większości nie radzą sobie z realizacją przepisów rozporządzenia MZiOS z dnia 22.12.1998 r., które wymusza bardzo szczegółową ewidencję kosztów bezpośrednich.
Cel - ilościowe oszacowanie możliwości zmniejszania jednostkowego kosztu produkcji na przykładzie pewnego zakładu górniczego. Metodologia badania - analityczne modelowanie jednostkowego kosztu produkcji zakładu górniczego. Wynik - ocena możliwości obniżania jednostkowego kosztu produkcji zakładu górniczego. Oryginalność/wartość - zaprezentowanie wyników badań analitycznych nad możliwościami redukcji jednostkowego kosztu produkcji zakładu górniczego z pokazaniem wyników praktycznych obliczeń. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy przedstawiono wybrane rezultaty badań analitycznych nad oceną możliwości obniżania jednostkowego kosztu produkcji w przedsiębiorstwie górniczym poprzez wydłużenie czasu pracy zakładu górniczego z uwzględnieniem stopnia wykorzystania jego zdolności produkcyjnej. Analizie poddano dwa warianty funkcjonowania zakładu górniczego. Pierwszy wariant dotyczy rocznego czasu pracy zakładu górniczego przez pięć dni w tygodniu, drugi wydłużonego czasu pracy do sześciu dni w tygodniu przy obowiązującym pięciodniowym tygodniu pracy załóg górniczych. Przedstawiono i poddano analizie wyniki obliczeń możliwej redukcji jednostkowego kosztu produkcji przy wzroście stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnej zakładu górniczego. (abstrakt oryginalny)
W materiale przedstawiono wyniki rachunków kosztów jednostkowych i opłacalności produkcji rolniczej za rok 1998 na podstawie danych z 341 gospodarstw rolniczych. Przeciętne, badane gospodarstwo posiadało 13,90 ha użytków rolnych, z tego 79,4 procent stanowiły grunty orne. Ponieważ gospodarstwa prowadzące rachunkowość rolną są większe i ekonomicznie mocniejsze od przeciętnych gospodarstw, dlatego prezentowane wyniki nie upoważniają do bezpośredniego ich utożsamiania ze średnim gospodarstwem w kraju.
W artykule podejmowana jest kwestia relacji między wynagrodzeniem czynnika pracy a jego wydajnością. Analiza jest prowadzona porównawczo dla rolnictwa i wybranych sektorów oraz całej gospodarki narodowej w ujęciu statycznym i dynamicznym. Relacja ta informuje o tym, czy wynagrodzenie wynika z wydajności. Podstawą teoretyczną do takiego ujęcia jest równowaga producenta i tzw. warunki zerowe zysków oraz kwestia alokacji i podziału w układzie sektorowym. W pierwszym zakresie pokazuje to, czy wydajność jest i w jakim zakresie źródłem finansowania wynagrodzenia w danym sektorze. W drugim, jaka jest racjonalność w międzysektorowej alokacji czynnika pracy i w podziale wartości dodanej. Między innymi wskazywać to może, czy rolnictwo korzysta, czy traci w tym podziale w relacji do zróżnicowania w wydajności czynnika. Rozumowanie prowadzone jest wpierw analitycznie, wyprowadzone zostają formuły zbliżone do koncepcji jednostkowych kosztów pracy i dowód teoretyczny. Następnie - empirycznie na podstawie wyprowadzonego autorsko podejścia z wykorzystaniem przede wszystkim ilustracji graficznych. (abstrakt oryginalny)
Dokonano analizy wydajności ekonomicznej chowu w systemie klatkowym i systemie na głębokiej ściółce na fermach o różnej wielkości. Do analizy kosztów i przychodów wykorzystano dane pochodzące z Farm Accountancy Data Network (FADN ) za lata 2004-2014, przekazane przez Węgierski Instytut Badawczy Ekonomiki Rolnictwa (AKI ). Pomimo zmiany klatek przez hodowców, różnice w zakresie wydajności ekonomicznej chowu w obu systemach nadal się pogłębiały. Wykazano, że hodowcy stosujący system na głębokiej ściółce zwykle utrzymują mniejsze stada, a 36% stada jest utrzymywane w ramach działalności rodzinnej, gdzie wynagrodzenie nie jest rejestrowane jako koszty osobiste. Koszt jednostkowy i średnia cena sprzedaży jednego jaja zmniejszały się wraz ze wzrostem wielkości fermy, niezależnie od systemu chowu. Największy spadek średnich cen sprzedaży dotykał hodowców stosujących system klatkowy, utrzymujących ponad 25 tys. sztuk drobiu. W przypadku hodowców stosujących system na głębokiej ściółce spadek ten był odczuwalny już przy wielkości stada wynoszącej 10 tys. sztuk.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie koncepcji wykorzystania rachunku kosztów działań w prowadzeniu rachunku kosztów logistyki w przedsiębiorstwie. Scharakteryzowano warunki funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw przyczyniające się do rozwoju koncepcji rachunku kosztów działań. Omówiono wady tradycyjnych systemów rachunku kosztów przeciwstawiając im rachunek kosztów działań jako metodę umożliwiającą dokładne określenie kosztu jednostkowego produktu oraz kosztów procesów realizowanych w przedsiębiorstwie. Omówiono warunki stosowania metody ABC w praktyce. Wskazano cele i korzyści wynikające z praktycznego wykorzystania metody ABC. Wskazano konieczność dokładnego określania kosztów procesów jako warunku umożliwiającego skuteczne i efektywne zarządzanie nimi. Zaprezentowano istotę rozliczania kosztów zasobów na działania i w dalszej kolejności na produkty i usługi. Przedstawiono ideę doskonalenia procesów logistycznych w organizacji z wykorzystaniem rachunku kosztów działań.(abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie istoty kosztu oraz istotności prawidłowej kalkulacji kosztów przy podejmowaniu decyzji cenowych oferowanych wyrobów. Dodatkowo praca ma na celu pokazanie, iż nie zawsze tradycyjne metody kalkulacji kosztów są prawidłowe i często warto rozważyć wprowadzenie zmian w tym zakresie, w celu uzyskania lepszego wyniku finansowego, oraz poprawić efektywność prowadzonej działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule została przedstawiona metoda i wyniki szacowania kosztów studiowania indywidualnej osoby. Koszty te składają się z kosztów ponoszonych bezpośrednio przez daną osobę na studia oraz z kosztów ponoszonych przez budżet. Wyniki szacunków pokazują, że w zależności od kierunku kształcenia, istnieje duże zróżnicowanie w ponoszonych kosztach. Można jednak przyjąć, że koszty ponoszone bezpośrednio przez indywidualną osobę stanowią ok. 60% kosztów całkowitych studiowania. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano obszerny zestaw danych ilościowych i wartościowych (rzeczywistych) charakteryzujących działalności produkcyjne, które w 2006 r. objęto badaniami w systemie AGROKOSZTY, tj. pszenicę ozimą, żyto ozime, pszenżyto ozime, grykę, rzepak ozimy, krowy mleczne, żywiec wołowy, kury nioski i brojlery kurze. Rachunek przedstawiono w dwóch wariantach, w pierwszym miernikiem oceny efektów ekonomicznych był poziom nadwyżki bezpośredniej bez dopłat. Natomiast w drugim – dochód z działalności, który w efekcie przyjęto za ostateczne kryterium oceny wyników ekonomicznych badanych działalności. Wyniki obu rachunków zaprezentowano średnio dla zbiorowości gospodarstw prowadzących daną działalność oraz w zależności od skali produkcji danej działalności. W pracy starano się wykazać korzyści wynikające z prowadzenia w gospodarstwie produkcji na większą skalę, podjęto również próbę oceny efektywności wykorzystania poniesionych nakładów oraz oceny działalności pod kątem spełnienia kryterium efektywności ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki produkcyjno-ekonomiczne działalności produkcji roślinnej i zwierzęcej, które w 2008 roku objęto badaniami w systemie AGROKOSZTY, tzn. dla pszenicy ozimej i jarej, żyta ozimego, owsa, kukurydzy, rzepaku ozimego, ziemniaków oraz żywca wieprzowego. Indywidualne gospodarstwa rolne, w których prowadzono badania należą do ekonomicznie mocniejszych i osiągających wyższy poziom produkcji niż ogół gospodarstw indywidualnych.
Objective: The aim of this article is to define and estimate the extent of different possible forms of macroeconomic dumping in the manufacturing industry within the European single market, performed by five major Central Eastern European countries (Bulgaria, Czech Republic, Hungary, Poland and Romania; CEE-5) in the aftermath of the Eastern EU enlargement (2004-2016). Research Design & Methods: Based on the appropriate definition and decomposition of Nominal Unit Labour Cost in Purchasing Power Parity, CEE-5 social and monetary dumping has been analysed by panel data econometrics and descriptive statistics methods. Findings: Macroeconomic dumping is a determinant driver of CEE-5 manufacturing cost comparative advantages, but it has a negative relation to progress in labour productivity. The analysis highlights two distinct competitive strategies, one performed by the Czech Republic and Poland mainly based on social dumping, while the other, performed by Hungary, Bulgaria and Romania, primarily focused on monetary dumping. Implications & Recommendations: Macroeconomic dumping could represent only a temporary measure to promote structural convergence, failing which it becomes an obstacle to economic modernisation. Contribution & Value Added: The article presents an accurate overview of macroeconomic dumping within the EU by using an original methodology able to differentiate between different forms of macroeconomic dumping. (original abstract)
Celem artykułu jest prezentacja wyników ekonomicznych pszenicy ozimej, żyta ozimego, rzepaku ozimego, łubinu słodkiego, grochu pastewnego i żywca wieprzowego w 2016 roku w gospodarstwach o różnej skali ich produkcji. Badania przeprowadzono w gospodarstwach towarowych, czyli takich, które swoją produkcję przeznaczają na sprzedaż. Jednostki te mają charakter przedsiębiorstw. Na wyniki badanych produktów wpływ miał potencjał produkcyjny gospodarstw, czyli zasoby ziemi, pracy i kapitału, ich jakość oraz sposób wykorzystania, ale były także uzależnione od warunków zewnętrznych (np. rynkowych, pogodowych). Następstwem zróżnicowania kosztów bezpośrednich i pośrednich oraz kosztu własnych czynników wytwórczych jest zróżnicowanie kosztów ekonomicznych. Z badań wynika, że najwyższe odnotowano w przypadku produkcji na skalę dużą - pszenicy ozimej, rzepaku ozimego i grochu pastewnego, na skalę średnią - żyta i łubinu słodkiego, a na małą - żywca wieprzowego. Dochód z zarządzania zapewniły wszystkie badane działalności produkcji roślinnej. Natomiast produkcja żywca wieprzowego nie pozwoliła na uzyskanie dochodu z zarządzania. Korzystny efekt skali produkcji jest jednak widoczny, strata producentów przy dużej skali - w porównaniu do małej - była prawie 5-krotnie mniejsza. Wyniki badań wskazują na przewagę dużej skali, chociaż ujawniała się ona na różnych poziomach rachunku ekonomicznego.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rola analizy wrażliwości w target costing oraz jej miejsce w lean accounting
84%
Przedmiotem artykułu jest analiza wrażliwości oraz określenie jej roli w target costing. W jego dalszej części podjęta zostaje próba umiejscowienia jej w lean accounting - w oparciu o alternatywną metodę zarządzania kosztami, w tym przypadku w oparciu o rachunek kosztów celu. Celem artykułu jest przedstawienie, czym jest analiza wrażliwości, jaka jest jej rola i jakie wiążą się z nią efekty/skutki decyzji podejmowanych w przedsiębiorstwie, ponadto określenie roli analizy wrażliwości w target costing oraz umiejscowienie analizy wrażliwości w lean accounting. Zaprezentowane wyniki porównawcze z przykładowych badań pokazują, jakie zachodzą zależności między np. ceną zbytu a zyskiem przedsiębiorstwa. Dzięki analizie wrażliwości możliwe jest określenie ryzyka przy redukcji kosztów całkowitych produkcji - co skutkuje rzetelną i skuteczną analizą kosztów celu (target costing). Użyteczność analizy wrażliwości wynika z jej nadrzędnej roli w uwzględnianiu reakcji progu rentowności na zmianę wielkości cen i kosztów. Sam target costing ma na celu ułatwianie wdrażania szczupłej rachunkowości (lean accounting) i umożliwienie sprawnego zarządzania kosztami. (abstrakt oryginalny)
Koszty jednostkowe pozyskania paliw odnawialnych do obiektów energetyki rozproszonej zależą w bardzo dużym stopniu od uwarunkowań lokalnych i cech obszarów, z których pozyskiwane jest paliwo. W niniejszej pracy zaproponowano metody uwzględniania miejscowych uwarunkowań i cech plantacji energetycznych przy obliczaniu kosztów jednostkowych pozyskania paliw na potrzeby lokalnych źródeł ciepła i energii elektrycznej. W artykule omówiono też wpływ kosztów korzystania ze środków produkcji rolniczej na wysokość kosztów jednostkowych pozyskania paliw odnawialnych. Rozważania przeprowadzono na przykładzie słomy, wierzby Salix Viminalis i biogazu rolniczego. Zawarte w artykule informacje mogą być przydatne przy planowaniu rozwoju infrastruktury energetycznej gminy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.