Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 412

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Urban agglomerations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Celem artykułu jest rozwiązanie problemu badawczego - jakie mogą być dziś skutki dofinansowania budowy lub przebudowy zintegrowanych węzłów przesiadkowych na terenie aglomeracji poznańskiej. Na podstawie postawionych pytań autor przedstawia dane pozwalające na sformułowanie wniosków podsumowania ważnego etapu inwestycji infrastrukturalnych niezbędnych z punktu widzenia wdrożenia kolei aglomeracyjnej funkcjonującej pod nazwą Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.(abstrakt autora)
Warszawa znów staje się kością niezgody po tym, jak liczne kontrowersje wzbudził "Kontrakt dla Warszawy", dzięki któremu ma ona rozwinąć się w nowoczesną aglomerację europejską z rozbudowanym metrem i obwodnicami. Z zazdrością traktują ten program inne aglomeracje, uznając iż nasza stolica i tak jest już miejscem uprzywilejowanym.
3
Content available remote Społeczno-ekonomiczne następstwa rewitalizacji terenów poprzemysłowych
80%
Celem artykułu jest ukazanie, że stare aglomeracje przemysłowe dzięki rewitalizacji stają się m.in. poprzez przebudowę istniejących obiektów, pod- noszenie ich standardu technicznego, likwidację luki technologicznej oraz gentrification atrakcyjnym lokalizacyjnie środowiskiem, przyciągającym podmioty gospodarcze. (fragment tekstu)
4
Content available remote Lokalne strategie dla globalnych wyzwań w logistyce miejskiej
80%
Celem logistyki miejskiej jest obsługa procesów wewnątrz miast i aglomeracji. Miasta sprostać muszą wielu różnym wyzwaniom. W przestrzeni miasta zderza się strategia o charakterze lokalnym - związana z realizacją potrzeb konkretnego ośrodka miejskiego, ze strategią o charakterze globalnym - wśród uczestników procesów logistycznych w miastach są bowiem często korporacje działające globalnie. Tramwaj towarowy w Dreźnie, dostawy przesyłek kurierskich w Amsterdamie czy projekt wsparcia logistyki miejskiej w wybranych miastach i krajach, za pomocą struktur globalnie działającego operatora logistycznego - to przykłady działań, w których globalna strategia rynku usług dopasowana zostaje do potrzeb lokalnych. Celem artykułu jest poznanie wzajemnych relacji pomiędzy zjawiskami globalizacji a uwarunkowaniami lokalnymi poszczególnych ośrodków miejskich(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Skanalizowanie gmin i aglomeracji: metoda bazy budynkowej a szacunki
80%
Opracowano wskaźnik ludności korzystającej z kanalizacji oraz skanalizowania gmin i aglomeracji ściekowych. W artykule zweryfikowano hipotezę, że oszacowane przez GUS wskaźniki skanalizowania są zawyżone, a zatem więcej aglomeracji, niż na ogół się zakłada, nie spełnia wymogów dyrektywy ściekowej. Według metody bazy budynkowej, RLM korzystających z kanalizacji wyższą niż 90% odnotowano jedynie w co dziewiątej aglomeracji, a w ponad jednej czwartej nie przekraczała ona wartości 30%. Relatywnie niskie skanalizowanie aglomeracji wiąże się z dążeniem do objęcia ich granicami jak największej liczby mieszkańców, a więc z niewłaściwą delimitacją aglomeracji. Rekomenduje się zatem wprowadzenie obowiązku określania granic aglomeracji w technologii GIS oraz wykorzystanie bazy budynkowej i bilansów ludności jako źródeł danych o liczbie mieszkań wyposażonych w kanalizację i ludności je zamieszkującej.(abstrakt oryginalny)
Praca poświęcona jest wielokryterialnej ocenie perspektywicznych wariantów systemu transportowego dla dużej aglomeracji miejskiej z uwzględnieniem aktualnej sytuacji paliwowo-energetycznej Polski. Analiz dokonano dla dla aglomeracji krakowskiej i stanowią one kontynuacje prac Moryla [5], Moryla i Przybyło [6] oraz Dytczaka i Przybyło [3]. Rozpatrywane są 4 warianty pozwalające na usprawnienie obecnie funkcjonującego, nieefektywnego systemu komunikacyjnego. W obliczeniach wykorzystano metodę DEMATEL (ang. DEcision MAking Trial and Evaluation Laboratory) z uwzględnieniem niektórych ustaleń z oryginalnej pracy [5], w której wykorzystano metodę AHP.(abstrakt oryginalny)
Z przedstawionych tu i z wielu innych, licznych powodów Lublin jest zwykle nisko oceniany pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w rankingu dużych miast. Niskie znaczenie ośrodka wojewódzkiego pociąga za sobą również niską ocenę całego regionu pod tym względem. Potrzebna jest więc strategiczna idea planowego kształtowania rozwoju miasta, wskazująca sposoby usunięcia wymienionych tu oraz innych ograniczeń rozwojowych. (fragment tekstu)
Omówiono egzogeniczny charakter procesów współczesnego świata i jego wpływ na przestrzeń ekonomiczną. Zwrócono uwagę na endogeniczny charakter procesów rozpoznawalnych w Polskiej przestrzeni ekonomicznej. Opisano procesy zachodzące w przestrzeni aglomeracji wrocławskiej.
Jednym z elementów najsilniej różnicujących polską przestrzeń i wpływających na proces zwiększania się różnic międzyregionalnych, a tym samym wewnątrzregionalnych, są wielkie miasta. Brak obecnie realnych efektów procesów deglomeracyjnych doprowadza małe peryferyjne ośrodki osadnicze do poszukiwania jednostkowych rozwiązań (np. w skali jednego czy kilku przedsiębiorstw). Agonalna niejednokrotnie sytuacja w ośrodkach peryferyjnych jest także skutkiem nikłej dyfuzji innowacji z centrum aglomeracji. W połączeniu np. z niewydolnością układów komunikacyjnych powoduje to całkowite domknięcie ośrodków peryferyjnych, które niekiedy napotykają na bariery naturalne stoją przed dylematem bezrobocia, braku perspektyw na przyszłość, pogarszania się jakości życia. (fragment tekstu)
Uwarunkowania funkcjonowania miast polskich w ostatnich latach dość znacznie się zmieniły. Przyciąganie nowych użytkowników i jednocześnie utrzymywanie dotychczasowych to podstawowe cele funkcjonowania polskich metropolii. Akcesja Polski do Unii Europejskiej spowodowała, iż należy zmienić podejście do problemów atrakcyjności i konkurencyjności regionu, metropolii czy miasta. W zasadzie horyzont krajowy, zwłaszcza dla miast dużych, nie jest już adekwatnym punktem odniesienia w poszukiwaniu metod poprawy konkurencyjności i przyspieszenia rozwoju danej jednostki miejskiej. Umiejętność reakcji na nowe wyzwania idące z otoczenia, istnienie liderów lokalnych, warunki środowiskowe, zasoby ludzkie i infrastrukturalne to główne wyznaczniki, które będą decydowały o poziomie atrakcyjności, a tym samym o konkurencyjności danego regionu, aglomeracji, miasta. Aby sprostać takim wyzwaniom, zachodzi konieczność takiego lokowania zasobów zarówno publicznych, jak i prywatnych (jako użytkowników), by zapewnić ciągłość procesu podnoszenia konkurencyjności. Przesłanek tego podejścia jest wiele, ale do najważniejszych należy zaliczyć zmienność otoczenia (ponieważ otoczenie nie stoi w miejscu), a przez jego ewoluowanie wymuszana jest konieczność dostosowywania się do zmieniających się warunków. Kiedy jest to proces ciągły, to posiadane zasoby mogą być wystarczające, aby zachować ten cykl stopniowego dostosowywania się do zmian w otoczeniu miasta. Przy konieczności gwałtownego dostosowywania się do warunków rynkowych zwykle zasoby są niewystarczające, co powoduje stopniowe obniżanie się poziomu konkurencyjności danego miasta. Stąd ciągłe poszukiwanie instrumentów, które ograniczone zasoby pozwalają wykorzystać w sposób jak najbardziej efektywny, jest zjawiskiem pożądanym. (fragment tekstu)
W artykule omówiono wybrane zasoby endogeniczne czterech gmin aglomeracji wrocławskiej: Świdnicy, Oleśnicy, Jelcza-Laskowic i Brzegu Dolnego oraz związki między nimi a poziomem rozwoju badanych jednostek samorządu terytorialnego, jak również aglomeracji i regionu. Analizie poddano przede wszystkim: działalność przedsiębiorców, zasoby ludzkie oraz zasoby specyficzne dla badanych jednostek (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozważania teoretyczne i wyniki eksperymentów, których celem było zasygnalizowanie pewnych problemów związanych z zastosowaniem GNSS (z ang.: Global Navigation Satellite Systems - Globalne Satelitarne Systemy Nawigacyjne) w aglomeracjach miejskich. W pierwszej części artykułu przedstawiono rozważania dotyczące potencjalnych problemów związanych z wyznaczaniem współrzędnych pozycji w środowisku występowania wysokich budynków, które zobrazowano przykładami literaturowymi. W części drugiej zaprezentowano wyniki badań własnych, dotyczących dostępności metod monitorowania wiarygodności GNSS (RAIM) typu "snapshot" w aglomeracjach miejskich. Eksperymenty numeryczne wykonano z wykorzystaniem autorskiego oprogramowania. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie granic obszaru aglomeracji olsztyńskiej. Aglomeracja ta stanowi silnie zintegrowany funkcjonalnie obszar, w którym realizowane są różnorodne funkcje o charakterze produkcyjnym, konsumpcyjnym, administracyjnym czy handlowym. Mogą być realizowane w różnych fragmentach obszaru aglomeracyjnego, stąd pod tym względem nie jest on jednorodny, ale zawsze charakteryzuje się dużym stopniem integracji, intensywności powiązań. Najważniejszym, choć nie jedynym, kryterium używanym do delimitacji miejskiego regionu funkcjonalnego jest przestrzenny zasięg codziennych dojazdów do pracy. Przyjęte wskaźniki służące delimitacji obszaru aglomeracji odnosiły się do kryterium morfologicznego (czyli związanego ze stopniem, intensywnością wykorzystania przestrzeni), kryterium funkcjonalnego (odzwierciedlającego stopień powiązań miasta centralnego z otaczającym go obszarem) oraz kryterium dynamiki procesów społeczno-gospodarczych zachodzących na obszarze aglomeracji (odnosiły się one przede wszystkim do dynamiki procesów migracyjnych oraz tempa rozwoju gospodarczego badanych jednostek). Jedną z charakterystycznych cech aglomeracji jest bowiem większa intensywność i zmienność przemian dokonujących się w jej funkcjonowaniu. Przeprowadzone analizy pozwalają na stwierdzenie, że obszar aglomeracji olsztyńskiej stanowi (oprócz samego Olsztyna) 12 gmin. 9 z nich należy do powiatu olsztyńskiego (Barczewo, Dobre Miasto, Dywity, Gietrzwałd, Jeziorany, Jonkowo, Purda, Stawiguda, Świątki), dwie do powiatu szczycieńskiego (Dźwierzuty, Pasym) oraz jedna do powiatu ostródzkiego (Łukta). Według danych GUS pod koniec 2010 r. obszar aglomeracji olsztyńskiej zamieszkiwały 268 684 osoby, co stanowiło 18,8% ludności całego województwa. Powierzchnia aglomeracji wynosi z kolei 2682 km2, czyli 11,1% powierzchni województwa. Na terenie aglomeracji swoją siedzibę mają najwięksi, najważniejsi w województwie warmińsko-mazurskim pracodawcy, instytucje rządowe i samorządowe, uczelnie wyższe. Ponadto w Olsztynie zlokalizowane są ważne instytucje kulturalne, gospodarcze, a także placówki opieki zdrowotnej. W strukturze produkcyjnej aglomeracji dominuje przemysł spożywczy, maszynowy, meblarski oraz oponiarski. Ważną branżą, ze względu na położenie oraz walory krajobrazowe, pozostaje także turystyka. Można też zauważyć, że o ile w przypadku kryterium powiązań funkcjonalnych oraz dynamiki przebiegu procesów społeczno-gospodarczych można mówić o dość wyrazistych powiązaniach właściwych aglomeracjom miejskim, o tyle względnie słabo zauważalne aspekty związane z wykorzystaniem przestrzeni każą zaliczyć obszar aglomeracji olsztyńskiej do aglomeracji dopiero wyłaniających, kształtujących się.(abstrakt oryginalny)
Autor opracowania przedstawia problematykę definicji aglomeracji, precyzuje kryteria delimitacji aglomeracji miejskich. W oparciu o te kryteria podejmuje próbę określenia terytorialnego zasięgu aglomeracji krakowskiej. W terytorialnej strukturze aglomeracji krakowskiej wyróżnia 3 strefy oddające stan zaawansowania procesów urbanizacyjnych. Badania przeprowadzono na podstawie danych liczbowych z 1988 r., kiedy to został przeprowadzony spis powszechny.
15
Content available remote The Capital Agglomeration of the Republic of Korea as a Fuzzy Central Place System
80%
Explosive urbanization in the Republic of Korea from 1950 to 2010 marked by a growth in extensive urban agglomerations rendered unproductive the approach that was commonly used in the central place theory and which considered every element of the settlement system as a point in a homogeneous space. The paper suggests an alternative concept of fuzzy central place that makes possible the understanding of an internal heterogeneity in the distribution of central functions within the limits of urban agglomerations. This research was conducted using the example of the Capital agglomeration - the main element of the Republic of Korea's urban settlement system. This "island" country, isolated by North Korea, has seen fantastic economic growth in the second half of the 20th century. (original abstract)
Celem badań była identyfikacja problemów, jakie mogą wystąpić po uruchomieniu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej do Polic. Linia ta charakteryzuje się znacznym ruchem towarowym, dlatego rodzi się pytanie, jak pogodzić ruch aglomeracyjny o wysokiej częstotliwości i dużej liczbie postojów z ruchem towarowym, w tym przewozami ładunków niebezpiecznych. Przedstawiono rys historyczny funkcjonowania i charakterystykę badanej linii kolejowej z uwzględnieniem jej stanu technicznego. Omówiono natężenie ruchu pociągów towarowych z uwzględnieniem przewożonych ładunków oraz ruch pasażerski - przed jego zawieszeniem w 2002 roku i po planowanej reaktywacji. Zaprezentowano także zakres modernizacji linii Szczecin - Police. Na koniec wskazano na mankamenty projektu i problemy, jakie mogą się pojawić po uruchomieniu pociągów aglomeracyjnych między Szczecinem a Policami, a także przedstawiono rekomendacje. (abstrakt oryginalny)
This is a presentation of a statistical assessment of the pollution of atmospheric air. The author built a synthetic measure of air pollution and demonstrates its application for evaluating the state of atmospheric air pollution in Wrocław. (original abstract)
Podział województwa mazowieckiego jest od lat przedmiotem dyskusji w gronie polityków i ekspertów. Debaty te ożywiły się szczególnie na przełomie 2015 i 2016 r. Najczęściej przywoływanym argumentem jest dostęp do funduszy strukturalnych, natomiast znacznie rzadziej dyskutuje się o wpływie na zdolność do wykonywania zadań bieżących samorządu województwa. Artykuł prezentuje symulację skutków wyodrębnienia Warszawy z województwa mazowieckiego, koncentrując się przede wszystkim na skutkach finansowych dla obu części regionu. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote The Role of Small District Towns in the Urban Agglomeration System in Poland
61%
The administrative reform of the country from 1999 established and reactivated districts (powiaty) with seats in various towns and cities. Those with the population of less than 20,000 people, called small towns, are investigated in the paper. They account for 40% of all district seats. The article presents the rank of socio-economic development of such towns. The special attention has been paid to those which are located within the influence zone of large urban agglomerations. (original abstract)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.