Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 126

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Urban tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Wybrane aspekty rozwoju turystyki city break na przykładzie Warszawy
100%
Artykuł analizuje zjawisko podróży typu city break, a w szczególności charakterystyczne dla tej formy podróży cechy oraz czynniki, które wpłynęły na jego rozwój. Głównym miastem krótkich pobytów turystycznych w Polsce oprócz Krakowa jest Warszawa, lecz dynamicznie rośnie znaczenie miast położonych poza stolicą, głównie Gdańska, Poznania i Wrocławia. W pracy przedstawiono czynniki warunkujące rozwój turystyki city break oraz elementy potencjału turystycznego Warszawy, umożliwiające rozwój tej formy turystyki w mieście. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Warszawa jako główny obszar recepcji ruchu turystycznego w Polsce
80%
W artykule podjęto tematykę turystyki miejskiej jako coraz popularniejszej formy wypoczynku. W Polsce najliczniej odwiedzanym przez turystów miastem jest Warszawa, która determinuje ruch turystyczny w całym regionie. W artykule scharakteryzowano Warszawę jako główny obszar recepcji ruchu turystycznego w Polsce i zaprezentowano wielkość oraz dynamikę zmian krajowego i zagranicznego ruchu turystycznego w stolicy w latach 2009-2014. W opracowaniu zwrócono uwagę, że atrakcyjność turystyczną woj. mazowieckiego bazuje na obecności miasta stołecznego. Aby zwiększyć ruch turystyczny w całym województwie, istotne jest podkreślenie tożsamości i wizerunku całego regionu, aby nie kojarzył się on turystom jedynie z Warszawą, oraz stworzenie wspólnej oferty turystycznej.(abstrakt oryginalny)
Wraz z rozwojem dużych światowych metropolii jesteśmy świadkami powstawania nowej sfery zainteresowań wśród turystów miejskich. Coraz częściej historyczne dzielnice i muzea są pomijane przez turystów na korzyść tych, w których mogą oni obserwować intensywny wzrost gospodarczy w postaci pionierskich, imponujących obiektów architektury współczesnej. Zjawisko to jest swego rodzaju turystyką poza wytyczonym szlakiem, ale odbiega od formy, która została pierwotnie tak nazwana. Początkowo bowiem turystyką poza szlakiem było poszukiwanie tych biedniejszych i mniej reprezentacyjnych części aglomeracji. Dzisiaj wiele osób poszukuje czegoś zupełnie odmiennego - symbolu nieograniczonego rozwoju społeczeństw i najnowocześniejszej myśli inżynieryjnej. Przegląd najchętniej odwiedzanych azjatyckich metropolii, na czele z tymi, które nazywano w drugiej połowie XX wieku azjatyckimi tygrysami, pozwala przyjrzeć się elementom, które są źródłem dużego zainteresowania obcokrajowców i które ten, często spektakularny, ruch turystyczny generują. (abstrakt oryginalny)
Obecnie możemy obserwować nie słabnącą popularność krótkich pielgrzymek, których destynacją są miejskie sanktuaria religijne. Na przykładzie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie, usiłowaliśmy rozeznać wpływ, jaki ma ruch turystyczny na mieszkańców pobliskich domów, a szerzej - społeczność lokalną Dzielnicy Żoliborz. Podstawowym celem naszej pracy badawczej, zrealizowanej na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF w Warszawie w latach 2014-2016, było poszukiwanie odpowiedzi na następujące pytania: wielkości ruchu pielgrzymkowego, wpływu jaki ma na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, na kreowanie miejsc pracy, na tożsamość miejsca, na wizerunek dzielnicy; jaki jest stosunek społeczności lokalnej do pielgrzymów oraz komentarze pielgrzymów odnośnie przygotowania sanktuarium pod kątem ich odwiedzin (w tym ułatwienia dla osób starszych i niepełnosprawnych). Szukając odpowiedzi na postawione pytania, posłużyliśmy się metodą badań empirycznych: przede wszystkim badań terenowych, wizji lokalnych, obserwacji uczestniczącej jawnej, strukturalizowanymi wywiadami przeprowadzonymi in situ face to face w śród p ielgrzymów i przedstawicieli społeczności lokalnej. Uzyskany w ten sposób materiał o charakterze jakościowym został uzupełniony danymi statystycznymi uzyskanymi od administracji sanktuarium i Urzędu Dzielnicy. Badacze przedmiotu zwracają uwagę na możliwy konflikt pojawiający się w sytuacji 'przestrzeni dzielonej', użytkowanej dla różnych, nierzadko sprzecznych ze sobą, funkcji. Taki problem okazał się wyrazisty w przypadku badanego sanktuarium i jego otoczenia; społeczność lokalna narzeka na tłumy pielgrzymów i turystów, ceny w lokalnych sklepach - znacznie wyższe niż w sąsiednich częściach tej samej dzielnicy, zatłoczone wąskie uliczki i nieustające problemy z parkowaniem. Z drugiej strony przedstawiciele społeczności lokalnej nie ukrywali dumy z powodu słynnego sanktuarium w ich sąsiedztwie. Aby łagodzić negatywne konsekwencje ruchu turystycznego dla mieszkańców okolic żoliborskiego sanktuarium, konieczne jest pilne przygotowanie strategii zrównoważonego rozwoju turystyki z uwzględnieniem szerokich konsultacji społecznych i uważnego wysłuchania głosów zarówno społeczności lokalnej, organizatorów ruchu pielgrzymkowego jak i zarządzających sanktuarium.(abstrakt autora)
5
Content available remote Ostatnia enklawa autentyczności? Slumsy jako atrakcja turystyczna
80%
Turystyka slumsowa, definiowana jako zwiedzanie dzielnic skrajnej biedy w krajach Globalnego Południa, wzbudza wiele emocji i dyskusji, zarówno wśród badaczy zjawiska, jak i jego uczestników. Już samo połączenie pojęć "slumsy" oraz "turystyka" niesie ze sobą wątpliwości natury etycznej, bowiem pierwsze z pojęć obrazuje dramat ludzi, drugie zaś kojarzy się z zabawą i rozrywką. Turystykę slumsową można jednak analizować w szerokim kontekście społecznym, kulturowym, ekonomicznym, a nawet politycznym, jako spotkanie kultur, których efektem nie jest zaspokojenie ciekawości "innego", lecz wyważona refleksja nad problematyką ubóstwa oraz globalnej sprawiedliwości. Artykuł jest próbą przybliżenia fenomenu poorismu z perspektywy turystyki miejskiej i motywacji działań podjętych przez głównych aktorów: turystów, mieszkańców slumsu oraz przewodników. Analizę oparto na analizie programów wycieczek po wybranych slumsach świata oraz badaniach realizowanych w Dharavi (Indie), Soweto (RPA) i Katutura (Namibia) dotyczących motywacji podejmowania przez turystów wypraw do slumsów. Część opisowo-badawczą poprzedzają rozważania o motywach podróżowania turystów w ponowoczesności, a przede wszystkim o potrzebie poszukiwania przez nich autentyczności doświadczeń. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zidentyfikowanie funkcji turystyki masowej i overtourismu oraz rozpoznanie możliwości optymalizacji rozwiązań wspierających zapobieganie nadmiernemu natężeniu ruchu turystycznego na przykładzie dwóch polskich aglomeracji - Poznania i Wrocławia. Opierając się na teoretycznych rozwiązaniach i propozycjach działań w wybranych miastach europejskich, przeprowadzono badania wśród lokalnych ekspertów z zakresu turystyki, których wyniki stanowią przykład lokalnego postrzegania analizowanego problemu. Sformułowane wnioski wskazują, iż problem masowej turystyki, a szczególnie overtourismu, w miastach tych nie istnieje, a turystyka postrzegana jest przez pryzmat efektów ekonomicznych, które są dostrzegane jako bardzo istotny pozytywny jej atrybut. Wśród optymalizacji rozwiązań turystyki masowej, wspierających unikanie nadmiernego natężenia ruchu turystycznego, wymieniono np.: rozmieszczenie infrastruktury turystycznej i atrakcji turystycznych w różnych dzielnicach miasta, tworzenie produktów turystycznych obejmujących przestrzeń miasta i obszary podmiejskie, współpracę i koordynację w zakresie podejmowanych inicjatyw turystycznych.(abstrakt oryginalny)
Sposobem na przyjęcie dużej liczby turystów, jest kreowanie nowych przestrzeni atrakcyjnych turystycznie. Ważnym czynnikiem pomocnym w tych procesach jest rzeka. Rzeka bardzo często definiuje charakter miasta, tworzy przestrzeń publiczną. Celem niniejszego artykułu jest analiza zmiany roli rzeki w zagospodarowaniu wybranych stolic europejskich na przestrzeni lat, zwłaszcza pod względem wykorzystania rzeki, jako atrakcji turystycznej. Wisła w Warszawie jest rzeką, która posiada dobre warunki naturalne do rekreacji, jednakże obecnie potencjał ten jest w niewielkim stopniu wykorzystywany przez miasto. W innych stolicach europejskich zagospodarowanie rzek jest zupełnie inne. Praga, Paryż, Berlin czy Londyn to miasta obubrzeżne, w których najważniejsze budynki zlokalizowane są nad rzekami, a mimo intensywnej zabudowy rzek, pełnią one ważną rolę w zakresie turystyki i rekreacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma dwojaki cel: zdiagnozowanie konfliktów występujących w poznańskiej przestrzeni turystycznej poprzez określenie ich intensywności i kluczowych stron konfliktu, a także ukazanie potencjału kluczowych interesariuszy miejskiego systemu turystyki w zakresie zarządzania konfliktem. Złożona natura nadmiernego ruchu turystycznego w miastach powoduje, że jest to zjawisko zarówno niebezpieczne, jak i trudne do pomiaru. Jest ono jednak zawsze związane z konfliktami społecznymi. Jego natężenie i przebieg można zatem mierzyć poprzez analizę konfliktów w miejskiej przestrzeni turystycznej, wykorzystując narzędzia znane z teorii zarządzania konfliktem, przede wszystkim model koła konfliktu autorstwa Christophera Moore'a. Na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzono, że zidentyfikowane obszary konfliktowe odnoszą się nie do overtourismu, ale do niekontrolowanej konsumpcji oferty wolnego czasu w mieście, uzewnętrznionej w zachowaniu mieszkańców miasta i odwiedzających jednodniowych przybywających z okolic miasta, a dopiero następnie turystów. Wkład artykułu do studiów nad nadmiernym rozwojem turystyki w miastach polega na zaproponowaniu alternatywnej metody identyfikacji zakresu i intensywności overtourismu w warunkach braku obiektywnych miar i danych dotyczących tego zjawiska. W opracowaniu zaproponowano także metodę oceny predyspozycji kluczowych interesariuszy do zarządzania konfliktami w Poznaniu. (abstrakt oryginalny)
Refleksja nad współczesnym charakterem ruchu turystycznego w mieście, zwłaszcza celami przyjazdu do miasta oraz sposobami spędzania czasu przez osoby je odwiedzające, pokazuje kształtujące się nowe wzorce turystyki miejskiej. Jednocześnie wiele prac na temat popytu turystycznego, zwłaszcza w perspektywie przemian społeczno-demograficznych, akcentuje różnice między pokoleniami w preferencjach i zachowaniach turystycznych. W dotychczasowych badaniach nad turystyką miejską wyraźnie brakuje perspektywy międzygeneracyjnej uwzględniającej empirycznie kohorty pokoleniowe. Celem artykułu jest określenie różnic między pokoleniami Polaków w turystyce miejskiej (w kontekście miasta poprzemysłowego). Materiał źródłowy pracy stanowią wyniki badań ruchu turystycznego w Łodzi prowadzonych w 2009 i 2016 roku, na których oparto dalszą segmentację pokoleniową.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była ocena uwarunkowań rozwoju turystyki rowerowej na terenie Warszawy i okolic. W pracy zaprezentowano najważniejsze trendy demograficzne i społeczne przyczyniające się do rozwoju tej formy aktywności. Ponadto dokonano analizy infrastruktury rowerowej znajdującej się na terenie Warszawy i jej okolic. Dodatkowo przeprowadzone zostały badania empiryczne przy wykorzystaniu techniki ankiety. Badania te miały na celu uzyskanie informacji odnoście atrakcyjności turystyki rowerowej wśród mieszkańców stolicy i jej okolic. W opinii mieszkańców Warszawy i okolic wskazana jest rozbudowa infrastruktury rowerowej a przede wszystkim budowa większej ilości ścieżek rowerowych oraz pasów rowerowych umieszczonych bezpośrednio na jezdni. Zdecydowana większość respondentów, bo aż 68% nie korzysta ze szlaków rowerowych, a 55% stan ich ocenia jako zaledwie przeciętny. (abstrakt oryginalny)
11
61%
Obszary miejskie są ważnym miejscem realizacji aktywności turystycznej i rekreacyjnej (nie tylko mieszkańców, ale także turystów), integrują bowiem funkcję turystyczną i funkcję rekreacyjną, a podnoszenie i zapewnienie odpowiednich możliwości rekreacji zarówno aktywnej, jak i biernej, dbałość o walory i zagospodarowanie turystyczne mogą przyczyniać się do poprawy atrakcyjności turystycznej aglomeracji miejskiej i poprawy jakości życia mieszkańców. Celem artykułu jest identyfikacja aktywności turystycznych i rekreacyjnych podejmowanych przez turystów odwiedzających Szczecin - w Szczecinie i innych miastach. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Model of a City Destination Card as a Marketing Tool of Selected European Cities
61%
Turystyka miejska należy do najsilniejszych trendów na międzynarodowym rynku turystycznym, zwłaszcza w Europie, gdzie znajduje się osiem z dwudziestu największych destynacji miejskich świata. W obliczu rosnącej konkurencji te miejskie destynacje muszą jednak szukać nowych rozwiązań marketingowych, aby wzmocnić swoją pozycję i atrakcyjność dla potencjalnych odwiedzających. Jedną z nich jest turystyczna karta miejska, która integruje wiele usług turystycznych, świadczonych przez kilku operatorów, po obniżonej cenie. Celem tego artykułu jest omówienie modelu karty miejskiej dla dużego miasta. Aby osiągnąć ten cel, wybrano pięć największych europejskich stolic (na podstawie kryterium liczby odwiedzających): Londyn, Paryż, Rzym, Pragę i Wiedeń i na podstawie analizy danych wtórnych przeprowadzono analizę porównawczą kart miejskich oferowanych w tych miastach. Na podstawie wyników badań, a także odnosząc się do literatury przedmiotu, sformułowano wnioski dotyczące typowej struktury karty i jej dodatkowych elementów w kontekście marketingu turystycznego.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Rosyjska turystyka kulturowa w Krakowie
61%
Celem niniejszego artykułu jest przyjrzenie się zjawisku rosyjskiej turystyki kulturowej w Krakowie. Rozważania oparte są przede wszystkim na danych zebranych w materiałach statystycznych dotyczących ruchu turystycznego, analizach prowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystyki oraz doświadczeniu własnym i biura podróży specjalizującego się w turystyce przyjazdowej z Europy Wschodniej. Choć nie są to wyniki badań odbywających się w ramach jakiegoś określonego projektu, wydaje się, że kilka poniższych refleksji może okazać się pomocnych w realizacji niedawno zaktualizowanej Strategii marketingowej Polski [Strategia marketingowa Polski..., dok. elektr.], gdzie jedną z omawianych grup docelowych są właśnie turyści rosyjscy. Tekst rozpoczyna krótka charakterystyka rosyjskiego rynku turystyki wyjazdowej. W jej kontekście przedstawia się Polskę jako cel turystyczny. Omówione zostają dane statystyczne, a następnie wyjaśnia się przyczyny niewielkiej jak dotąd, konkurencyjności naszego kraju w porównaniu z innymi regionami cieszącymi się zainteresowaniem Rosjan. W zasadniczej część tekstu autorka omawia turystykę rosyjską w Krakowie, odnosząc się do cech charakterystycznych miejskiej turystyki kulturowej. Zakończenie krótko podsumowuje mocne i słabe strony Krakowa jako celu turystycznego oraz prezentuje kilka sugestii działań, które mogłyby poprawić jakość usług świadczonych dla rosyjskiego klienta. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Escape rooms : nowe zjawisko w przestrzeni turystycznej Krakowa
61%
Jednymi z nowych obiektów w przestrzeni turystycznej Krakowa są pokoje zagadek. Chociaż pojawiły się stosunkowo niedawno to w chwili obecnej stały się dostrzegalnym elementem oferty kulturalnej miasta. Obecnie w przestrzeni Krakowa działa 48 pokoi zagadek zlokalizowanych w 19 miejscach. Pokoje zagadek stanowią nowy typ atrakcji o charakterze rozrywkowym, swoiste połączenie wirtualnej gry z realnym światem. Ważną grupą ich odbiorców są turyści, w tym także goście z zagranicy. Artykuł ma na celu diagnozę stanu rozwoju zjawiska w Krakowie i jego wpływu na dotychczasową ofertę kulturalną miasta. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Opuszczone miasta jako destynacje w turystyce kulturowej - analiza przykładów
61%
Artykuł ma na celu zanalizowanie miast, które stanowią przykłady miast opuszczonych, pod kątem obierania ich jako destynacje przez osoby zainteresowane turystyką kulturową. Po zarysowaniu tematu pracy, zamieszczona jest analiza intencji turystów i ich udziału w badaniach na temat destynacji związanych z tzw. mroczną turystyką. Po tej wstępnej części pracy autorka dochodzi do analizy konkretnych przypadków, które są przykładami miast opuszczonych, które funkcjonują jako destynacje w turystyce kulturowej. Analizowana jest ukraińska Prypeć, opustoszała w roku 1986; japońska wyspa Hashima (Gunkajima), która niegdyś mieściła na sobie zakłady wydobywające węgiel i osiedla stworzone dla pracowników, trudniących się przy tym zajęciu; miejsce francuskiej tragedii związane z Drugą Wojną Światową - Oradour-sur-Glane; oraz kanadyjska stolica Gorączki Złota - Barkerville - miasto stanowiące w tej chwili znakomicie prosperujący ośrodek turystyczny. Artykuł jest jedynie zarysowaniem problematyki i ma na celu zasugerowanie dalszego badania opuszczonych miast, jako destynacji turystyki kulturowej. (abstrakt oryginalny)
Treść artykułu dotyczy określonego produktu turystycznego miasta (PTM), utworzonego na podstawie turystycznych walorów użytkowych miasta. Autorzy ustosunkowują się do PTM Legnicy i określają jego wartość na podstawie turystycznych walorów użytkowych miasta. Aby to zrobić, opierając się na literaturze, zdefiniowano znaczenie pojęcia walorów użytkowych i turystycznych walorów użytkowych miasta. Następnie scharakteryzowano turystyczne walory użytkowe miasta Legnicy, podkreślono jego znaczenie jako centrum kulturalnego, ekonomicznego i edukacyjnego regionu i wyjaśniono pojęcie produktu turystycznego miasta. Omówiono również procedury określania wartości syntetycznych miar rozwoju i budowy opisanych wskaźników: liczbę noclegów, udział turystów zagranicznych w liczbie noclegów i liczbę pokoi w hotelach. W dalszej części artykułu obliczono wartości produktu turystycznego miasta Legnicy w latach 2006-2011, określono jego dynamikę i wskazano sposoby jego budowy(abstrakt oryginalny)
Wstęp: Przeobrażenia społeczno-gospodarcze zapoczątkowane na przełomie wieków będące wynikiem rozwoju nowych technologii teleinformatycznych, transportu, dostępności dóbr i usług, a także wzrost zamożności społeczeństw i swoboda podróżowania wpłynęły na dynamiczny rozwój turystyki. Czynnikiem równoważnym charakteryzującym rozwój społeczno-gospodarczy współczesnego świata jest proces metropolizacji, będący wynikiem kumulacji ludzi i kapitału. Oba te procesy, w szczególności obejmujące sferę turystyki, dotyczą Krakowa, jako drugiego co wielkości miasta w Polsce i koncentrującego wielomilionowy ruch turystyczny. Cel: Głównym celem opracowania było ukazanie Krakowa jako turystycznej metropolii na podstawie badań prowadzonych w latach 2010-2022. Poprzez analizę wielkości i struktury ruchu turystycznego, celów przyjazdów, preferencji i opinii dotyczących usług turystycznych oraz satysfakcji z pobytu podjęto się zebrania argumentów, że Krakowa pełni rolę turystycznej metropolii o znaczeniu ogólnokrajowym oraz ponadregionalnym na arenie międzynarodowej. Podkreślanie turystycznej funkcji miasta ma istotne znaczenie przy wyznaczaniu kierunków rozwoju Krakowa, gdzie konieczne jest uwzględnianie wpływów turystyki przyjazdowej na relacje społeczno-gospodarcze miasta. Zamiarem było również zwrócenie uwagę na współzależności wszystkich interesariuszy, którymi są mieszkańcy, odwiedzający miasto, przedsiębiorcy i usługodawcy oraz władze miasta. Podkreślić korzyści, ale też wskazać zagrożenia jakie wynikają z masowego napływu turystów. Materiał i metody: Podstawę analizy stanowiły badania opinii odwiedzających miasto na temat oferty turystycznej Krakowa. Badaniami prowadzonymi w latach 2010-2022 w formie wywiadu bezpośredniego objęto 46 296 respondentów, a zebrany materiał uzupełniano danymi twardymi pochodzącymi ze źródeł zastanych (desk research) i przede wszystkim będących w zasobach Banku Danych Regionalnych GUS. (abstrakt oryginalny)
Popularność turystyki miejskiej jest kojarzona z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi zespołów miejskich, wśród których prym wiodą kulturowe zdobycze cywilizacji w postaci zabytków czy dziedzictwa niematerialnego. Czynniki te decydują o natężeniu ruchu turystycznego, szczególnie w miastach pozbawionych znaczących atutów przyrodniczo-krajobrazowych. Celem artykułu jest określenie atrakcyjności najpopularniejszych turystycznie polskich ośrodków miejskich w świetle ich charakterystyki ekologicznej, za główne elementy której uznano wielkość terenów zielonych w stosunku do całkowitej powierzchni miasta i zanieczyszczenia powietrza. Interesującym spostrzeżeniem badawczym jest to, że w wielu przypadkach analizowane elementy stanu ekologicznego nie korespondują z subiektywnie ocenianą atrakcyjnością turystyczną miast. Podróżujący, wybierając konkretne miasto jako obszar penetracji turystycznej, w niewielkim stopniu kierują się jego warunkami ekologicznymi. Ma to miejsce jedynie wtedy, gdy środowisko przyrodnicze staje się dodatkowym elementem planów wycieczek. Rzadko natomiast pobyt turystyczny bywa oceniany przez pryzmat potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.(abstrakt oryginalny)
Purpose: The purpose of the article is to identify the city tourism app functions affecting the process of users' technology adoption. The article presents the issues related to tourism apps and the role thereof in building tourist experience, as well as selected models of technology acceptance. The paper goes on to discuss the results of a survey of selected Polish cities' tourism applications. Design/methodology/approach: For the purpose of the study, a critical analysis of the literature on the subject was carried out, followed by analysis of selected applications and a qualitative study of application users' comments. The study was conducted in accordance with the constructivist grounded theory. The process of user comment coding and analysis involved the use of the ATLAS.ti qualitative data analysis software. Findings: Based on the critical analysis of the literature and the survey of selected applications, a city tourism app functionality assessment model has been proposed. The need for urban app changes, to enhance the tourist experience, has been indicated as well. Research limitations/implications: The subject of the study comprised official city tourism applications. The survey encompassed applications which met the following criteria: the apps surveyed were official city apps, the potential thereof were tourists, the apps have been rated and commented. Practical implications: The results of the study can serve to increase the effectiveness of the promotional activities implemented by cities employing such applications to form relations with tourists. To a limited extent, they can also serve to facilitate the designing of apps intended for city residents. Social implications: The article draws attention to the issues of user involvement in the process of city tourism app development. The sphere of city applications can become a platform for tourist interaction, while the apps themselves can improve the quality of the tourists' experience as well as their functioning in the city. Originality/value: The article fills the research gap in the studies on city tourism apps. It draws attention to the necessity of taking the following into account when designing such applications: the specifics of the tourist experience as a process, consideration of the app as an element of the tourist's technological experience, accentuation of those app functions, which are crucial from the perspective of the app acceptance process.(original abstract)
20
61%
Turystyka jest skutecznym katalizatorem rozwoju obszarów miejskich, ponieważ zmienia przestrzeń miejską za sprawą różnych czynników antropogenicznych, przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy i do wzrostu dochodów miasta. Wkład turystyki w ogólny rozwój społeczno-gospodarczy zależy od charakteru lokalnego środowiska, polityki samorządu terytorialnego, decyzji branży turystycznej i wielu innych czynników lokalnych i regionalnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.