Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Urlop bezpłatny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule autor charakteryzuje problematykę urlopu bezpłatnego radnego w świetle art. 24b ustawy o samorządzie gminnym oraz wyjaśnia, dlaczego krytyka tego przepisu prawa, jako zbyt daleko idącego, nie wydaje się słuszna. W tym celu autor odwołuje się do racji, które legły u podstaw przedmiotowej regulacji prawnej, tzn. potrzeby zagwarantowania bezstronności radnego i wyeliminowania niebezpieczeństwa korupcji. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in.: termin na złożenie wniosku o urlop bezpłatny; długość okresu, na jaki zostaje udzielony urlop bezpłatny; przedłużenie urlopu bezpłatnego; wypowiedzenie stosunku pracy radnemu przebywającemu na urlopie bezpłatnym; umowa o pracę na czas zastępstwa; skrócenie urlopu bezpłatnego; wykonywanie przez radnego funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej, przejętej lub utworzonej przez gminę w czasie kadencji oraz uzyskanie mandatu wskutek wyborów uzupełniających. (abstrakt oryginalny)
Nie stanowi nadużycia prawa w rozumieniu art. 8 Kodeksu pracy skorzystanie przez powoda z przysługującej mu jako pracownikowi z mocy art. 174 Kodeksu pracy instytucji urlopu bezpłatnego. Żadne przepisy nie obligują przy tym pracownika samorządowego do wystąpienia z tej treści wnioskiem bezpośrednio po ogłoszeniu wyników wyborów na stanowisko burmistrza. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki warunków nabycia prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego w razie czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika. Po krótkim wprowadzeniu przedmiotem analizy staje się problematyka dotycząca okresu kwalifikującego. W kolejnej części opracowania zwrócono uwagę, że ochrona przysługuje nie tylko w sytuacji powstania zdarzenia ubezpieczeniowego w okresie ubezpieczenia chorobowego, lecz także w sytuacji powstania niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego przy spełnieniu pozostałych warunków. W artykule w sposób bardziej szczegółowy odniesiono się do problemu relacji pomiędzy powstaniem czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika a urlopem bezpłatnym. Zaprezentowano także stanowisko, że ochrona pracownika w razie powstania niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego - w zakresie wyznaczonym przez ustawodawcę - ma oparcie we wcześniejszym tytule do ubezpieczenia społecznego i pozostaje w związku z wcześniejszym wkładem ubezpieczonego. (abstrakt oryginalny)
W wyroku z 20 lipca 2017 r., C-416/16, Luís Manuel Piscarreta Ricardo przeciwko Portimão Urbis EM SA i in., Trybunał Sprawiedliwości UE po raz kolejny zajmował się zagadnieniem transferu zakładu pracy. W wyroku z 20 lipca 2017 r., C-416/16, Luís Manuel Piscarreta Ricardo przeciwko Portimão Urbis EM SA i in., Trybunał Sprawiedliwości UE po raz kolejny zajmował się zagadnieniem transferu zakładu pracy. W wyroku z 20 lipca 2017 r., C-416/16, Luís Manuel Piscarreta Ricardo przeciwko Portimão Urbis EM SA i in., Trybunał Sprawiedliwości UE po raz kolejny zajmował się zagadnieniem transferu zakładu pracy. Tym razem orzeczenie dotyczyło dwóch kwestii. Po pierwsze Trybunał ocenił, czy na skutek przejęcia zadań rozwiązanego przedsiębiorstwa komunalnego przez gminę oraz inne przedsiębiorstwo komunalne doszło do przejścia zakładu pracy. Po drugie Trybunał odpowiedział na pytanie, czy pracownik, który w związku z urlopem bezpłatnym faktycznie nie sprawuje swoich obowiązków, jest objęty zakresem pojęcia "pracownik" w rozumieniu dyrektywy 2001/23. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Szczególna pozycja posła-pracownika a interes pracodawcy
84%
Prezentowane opracowanie zawiera krytyczne uwagi na temat pozycji posła-pracownika. Punkt odniesienia stanowi w tym przypadku interes pracodawcy. Obowiązki, nałożone na pracodawców zatrudniających pracowników piastujących mandat posła (senatora) wydają się nieproporcjonalne do obecnych uwarunkowań społeczno-gospodarczych. Widoczne jest to zwłaszcza na przykładzie małych pracodawców. Wątpliwości budzi nie tylko dyferencjacja statusu pracowniczego posłów zawodowych oraz niezawodowych, jaka występuje w zakresie ochrony szczególnej, ale także sam zakres powyższej ochrony oraz obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy po zakończeniu pełnienia mandatu. W omawianym zakresie zastanawia też możliwość odpowiedniego stosowania przepisów kodeksu pracy oraz innych ustaw i rozporządzeń, regulujących sytuację pracowniczą. Dość wątpliwie ze względu na obowiązek udzielania zwolnień od pracy wypada również pozycja posłów nie korzystających z urlopów bezpłatnych. Pomimo występującej w literaturze krytyki przedmiotowych unormowań prawnych (powoływane w opracowaniu stanowisko Jakuba Steliny), przeniesionych z poprzednio obowiązującej ustawy, jak dotychczas nie doszło do zmiany wątpliwych przepisów.(abstrakt oryginalny)
Pracodawca, który przejściowo nie ma możliwości zatrudniania pracownika zgodnie z umową o pracę ani nie ma potrzeby uzasadniającej powierzenie mu innej pracy na podstawie art. 42 § 4 k.p., może - za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie - udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Mimo iż instytucja urlopu bezpłatnego udzielanego pracownikom w celu świadczenia pracy u innego pracodawcy, uregulowana w art. 174(1) k.p., obowiązuje w polskim systemie prawnym od wielu lat, nie poświęca się jej szerszej uwagi, chociaż w praktyce występują liczne wątpliwości co do zakresu i możliwości udzielania tego rodzaju urlopu. Autor podejmuje próbę udzielenia odpowiedzi na pytania, które pojawiają się na tle stosowania art. 174(1) k.p., sprowadzające się między innymi do ochrony trwałości stosunku pracy pracowników korzystających z omawianego urlopu, warunków, jakim powinno odpowiadać porozumienie zawarte między pracodawcami, a także warunków powrotu pracownika do pracy u macierzystego pracodawcy. (abstrakt oryginalny)
Wśród gwarancji wolności związkowych można wyróżnić uprawnienia, które mają ułatwiać działanie związków zawodowych. Konieczność ich wprowadzenia wynika z art. 2 konwencji nr 135 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej ochrony przedstawicieli pracowników w przedsiębiorstwach i przyznania im ułatwień, przyjętej 23 czerwca 1971 r. w Genewie i ratyfikowanej przez Polskę. Zgodnie z jej art. 2 ust. 1 w przedsiębiorstwach będą przyznane przedstawicielom pracowników takie ułatwienia, które umożliwią im szybkie i skuteczne wykonywanie ich funkcji. Ustęp 3 powołanego artykułu zastrzega jednak, że przyznanie stosownych ułatwień nie powinno utrudniać skutecznej działalności zainteresowanego przedsiębiorstwa. Uprawnienia ułatwiające działalność związków zawodowych mogą mieć charakter zbiorowy i indywidualny. Do pierwszej grupy można np. zaliczyć prawo związków zawodowych do rokowań czy też ich prawo do informacji. Z kolei do uprawnień indywidualnych należy m.in. prawo działaczy związkowych do urlopów bezpłatnych oraz zwolnień od pracy. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Transfer pracowników w grupie kapitałowej
84%
Prezentowane opracowanie, po dokonaniu wyjaśnienia pojęcia "grupy kapitałowej", wskazuje możliwe sposoby transferu pracownika do świadczenia pracy na rzecz innego podmiotu (np. spółki córki). Jednym z nich jest zmiana warunków zatrudnienia poprzez zawarcie dwóch odrębnych umów o pracę w każdej ze spółek. Druga ewentualność to wypożyczenie pracownika przez spółkę matkę na rzecz spółki córki. Ostatnie proponowane rozwiązanie to zawarcie umowy cywilnoprawnej. Przedstawione możliwości nie podnoszą kosztów pracy (zaoszczędzenie kosztów związanych z rekrutacją oraz szkoleniami nowych pracowników), mają natomiast wpływ na zwiększenie efektywności zarządzania zasobami ludzkimi w zakresie grupy kapitałowej. Jednakże każdy przypadek transferu powinien być poprzedzony gruntowną analizą formy prawnej transferu oraz zakresu obowiązków pracowników. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest analiza zachowań pracodawców wobec pracowników w sytuacji radykalnych zmian na rynku pracy, związanych z przekształceniami systemowymi w polskiej gospodarce, a w szczególności naruszenia praw pracowniczych przejawiające się w nadmiernym wykorzystywaniu formy umowy o pracę na czas określony, zaniżaniu wynagrodzeń i przymusowe urlopy bezpłatne w okresie przestoju produkcyjnego, zaniżanie wysokości wypłaconych wynagrodzeń itp.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.