Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Urlop macierzyński
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Parental Leaves in Poland : Goals, Challenges, Perspectives
100%
Celem artykułu jest próba opisania problemu dostępności i wykorzystania urlopów macierzyńskich przez kobiety w wieku rozrodczym w Polsce. Opisane zostały przesłanki wprowadzenia urlopów związanych z rodzicielstwem oraz ich historia w Polsce. Na podstawie danych GUS, ZUS i BAEL przedstawiono wykorzystanie urlopów macierzyńskich w Polsce i omówiono związane z nimi potencjalne problemy. (abstrakt oryginalny)
Autorka w tekście podejmuje się analizy przemian, jakie zaszły w urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i ojcowskich w Polsce w latach 1989-2016. Główną uwagę badawczą kieruje na zmiany, jakie odnotowuje się od 2013 roku, będące wynikiem implementacji do polskiego prawodawstwa zaleceń Dyrektywy 2010/18/UE, jednocześnie starając się ocenić, czy zalecenia Dyrektywy 2010/18/UE zostały w tych zmianach uwzględnione i w pełni zrealizowane. Autorka posługuje się metodą analizy literatury przedmiotu oraz analizy wyników dotychczasowych badań krajowych i zagranicznych(abstrakt oryginalny)
W 2018 r. 420 tys. osób pobierało zasiłek macierzyński z tytułu urlopu rodzicielskiego. W tej grupie było prawie 4,5 tys. mężczyzn. Mimo że na taki ruch zdecydowało się o 200 mężczyzn więcej niż w roku 2017, to wciąż ta grupa stanowi tylko 1 proc. ogółu. Dlaczego? (fragment tekstu)
Na mocy ustawy nowelizacyjnej z 24 lipca 2015 r.1 wprowadzono do ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy2 wiele zmian w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem, które weszły w życie 2 stycznia 2016 r. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu nowelizacji, celem zmian było m.in. rozszerzenie uprawnień rodzicielskich pracowników ojców, jak również uproszczenie i ujednolicenie systemu urlopów związanych z rodzicielstwem oraz ich uelastycznienie w taki sposób, by rodzice mogli je lepiej dopasować do swoich potrzeb3. Na wstępie należy zauważyć, że ustawa nowelizacyjna rozszerzyła krąg uprawnionych, przyznając stosowne prawa nie tylko matce i ojcu dziecka, lecz także pracownikom będącym innymi członkami najbliższej rodziny4. Odnosząc się natomiast do pracowników ojców, przede wszystkim uniezależniła ich uprawnienia do urlopów związanych z rodzicielstwem od posiadania statusu pracowniczego przez matkę dziecka. Ustawodawca przewidział bowiem możliwość korzystania z powyższych urlopów przez pracownika ojca dziecka także wtedy, gdy matka dziecka wprawdzie nie jest pracownicą, ale obejmuje ją ubezpieczenie z innego tytułu niż stosunek pracy (np. prowadzi działalność gospodarczą albo wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej). Co więcej, po spełnieniu pewnych warunków ojciec dziecka będący pracownikiem ma prawo skorzystać z urlopu również w przypadku, gdy matka nie jest objęta ubezpieczeniem albo nie ma tytułu do objęcia ubezpieczeniem w razie choroby i macierzyństwa5. Jedną z takich sytuacji normuje art. 180 § 17 k.p. przyznający pracownikowi ojcu prawo do korzystania z części urlopu macierzyńskiego, gdy matka dziecka niemająca tytułu do bycia objętą ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa podejmie zatrudnienie w wymiarze co najmniej połowy etatu. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu "W przypadku podjęcia przez matkę dziecka nieposiadającą tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa, określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko przysługuje, w okresie trwania zatrudnienia matki dziecka, prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej od dnia podjęcia zatrudnienia przez matkę dziecka aż do wyczerpania wymiaru, o którym mowa w § 1 [...]". Powyższa regulacja wprowadza nowe rozwiązanie, nieznane do tej pory prawu pracy, stanowiące w istocie wyjątek od zasad udzielania urlopu macierzyńskiego obowiązujących przed wejściem w życie omawianej nowelizacji kodeksu pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że wyjątkowość owej konstrukcji odnosi się do kilku aspektów, z których nie wszystkie oceniane są jednoznacznie pozytywnie w doktrynie prawa pracy. Co więcej, przepis ten rodzi pewne kontrowersje i może być źródłem wątpliwości interpretacyjnych. (fragment tekstu)
17 czerwca tego roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca istotne zmiany w zakresie regulacji dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Powszechna jest opinia, że są to zmiany rewolucyjne. Ponadto w sposób odmienny od dotychczasowego kształtuje się teraz sytuacja pracownika ojca. (abstrakt oryginalny)
Autorka omawia jedną z ostatnich nowelizacji kodeksu pracy, która przekonstruowuje system uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, rozszerzając dotychczasowe uprawnienia i wprowadzając nową instytucję - urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni. Zdaniem autorki nowelizacja ta może przynieść pozytywne skutki, ale może również spowodować niekorzystną zmianę struktury rynku pracy, a tym samym wpłynąć na jeszcze bardziej różnicujące ustalanie warunków pracy i płacy. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawia judykaturę Sądu Najwyższego odnoszącą się do wykładni art. 1832 kodeksu pracy, uwzględniając jej najnowsze trendy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia regulację wprowadzonej na mocy ustawy z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw instytucji urlopu rodzicielskiego. W artykule przedstawiono cel analizowanego urlopu i podstawowe problemy pojawiające się na tle korzystania z tego uprawnienia przez pracowników. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom wnioskowania o urlop przez pracowników oraz rezygnacji z tego urlopu. Opisano również uprawniania przysługujące osobie korzystającego z urlopu rodzicielskiego.(abstrakt oryginalny)
Celem ustawodawstwa europejskiego (dyrektywa 92/85) jest zapewnienie równego traktowania kobiet w ciąży i przebywających na urlopach związanych z rodzicielstwem. Ustawodawca unijny wprowadza m.in. gwarancje uzyskiwania odpowiedniego dochodu w czasie niezdolności do pracy. Jakkolwiek starannie unika prostego porównania ciąży do choroby, to jednak właśnie świadczenia przysługujące w tym drugim okresie mają stanowić punkt odniesienia także dla dochodu młodej matki. Wątpliwości z tym związane rozstrzygał po raz kolejny Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 14 lipca 2016 r., C-335/15 (sprawa Marii Ornano). (abstrakt oryginalny)
Przepisami ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw istotnie zmodyfikowano regulację prawną urlopów pracowników - rodziców zawartą w dziale ósmym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Ustawodawca dokonał zmiany zasad nabywania przez pracownika prawa do urlopu macierzyńskiego, poszerzając przy tym jego zakres podmiotowy. Dodatkowy urlop macierzyński zintegrowano z urlopem rodzicielskim, jednocześnie wprowadzając nowe zasady realizacji tego urlopu. Zmianie uległy także reguły, wedle których możliwe było łączenie korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. Zrewidowano ponadto przepisy prawne dotyczące urlopu ojcowskiego oraz urlopu wychowawczego. Co istotne, weryfikacji poddano zakres ochrony trwałości stosunku pracy w związku z korzystaniem przez pracownika z urlopu wychowawczego. Nie są to oczywiście wszystkie zmiany dokonane w drodze ustawy z 24 lipca 2015 г., jednakże w mojej ocenie są one kluczowe, dlatego będą przedmiotem dalszych rozważań. (fragment tekstu)
This article is focused on two parental movements that have appeared in Poland: First Quarter Mothers and Save the Little Ones. Both of these movements demanded changes in the law (or to prevent such changes) because, in parents' opinion, the assumptions behind the intended reforms were contrary to their childrens interest. The conducted analysis showed that both exhibit the characteristics of social movements. Parents are aware of their strength and know that acting together can have an impact on the social reality, legal change and government decisions. Analyzed movements showed that the institutional forms of dialogue slowly come to the end, and instead of them the bottom-up forms of action become increasingly important. (original abstract)
12
Content available remote Paid Parental Leave and Reconciliation of Childcare and Work in Lithuania
63%
The paid parental leave is one of the measures of social welfare encouraging the employment of parents (and especially mothers) through the paid leave to take care of children. This article explores how the paid parental leave system contributes to the reconciliation of childcare and work in Lithuania. It is based on se mi-structured interviews with parents of young children (N = 19) is to analyse how parents of young children evaluate reconciliation of childcare and work during paid parental leave. The main findings of the research revealed that long-duration paid parental leave does not encourage parents to return to the labour market during parental leave. This study also showed that the parents' (especially mothers) possibilities to work during childcare is rather limited. This is mainly due to the still to a large extent dominant traditional gender role division, gender (un)equal leave policy designs, lack of childcare infrastructure for the youngest children. The findings of this study are expected to contribute to scientific debate on the role of paid parental leave and reconciliation of childcare and work. It also provides valuable insights to the discussion on implication of gender (un)equal leave policy designs and gender in(equalities) in employment. (original abstract)
Na przykładzie norm w zakresie ochrony macierzyństwa wskazano rozwój standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy w tym obszarze. Informacje te uzupełniono również o przepisy zawarte w tych dokumentach MOP, które jedynie pośrednio dotyczą kwestii ochrony macierzyństwa. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Ochrona rodzicielstwa po nowelizacji przepisów prawa - wybrane aspekty
63%
Artykuł poświęcony jest zmianom w zakresie uprawnień rodzicielskich mające wpływ na ochronę rodzicielstwa, które zostały wprowadzone do kodeksu pracy w nowelizacji w lipcu 2015 r., a weszły w życie w styczniu 2016 roku. Choć nowelizacja przekształca system uprawnień rodzicielskich i tym samym wzmacnia pewne instrumenty ochronne, to zdaniem autorki- pracodawcy mogą wzbraniać się przed zatrudnianiem młodych ludzi, szczególnie młodych kobiet, dlatego konieczne byłoby wprowadzenie pewnych usankcjonowanych prawnie zachęt dla pracodawców. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie nowych regulacji prawnych, próba zbadania i ocena jak przedstawia się sprawa ochrony rodzicielstwa w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, w jakim stopniu kobieta jest chroniona w okresie ciąży, jakie uprawnienia ma w okresie okołoporodowym, oraz jakie przywileje mają matka i ojciec nowonarodzonego dziecka. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem pracy jest analiza zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach w związku z rodzicielstwem. Analizie poddano nie tylko kwestię podlegania ubezpieczeniom w okresie korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem, lecz także same urlopy. Istotnym walorem pracy jest odniesienie do praktycznych aspektów wykorzystania tych urlopów.(abstrakt oryginalny)
Ponad dekadę temu ustawodawca zdecydował się na reformę całego systemu ubezpieczeń społecznych. Chociaż ubezpieczenia chorobowe, a tym samym świadczenia z tytułu macierzyństwa, nie zostały poddane tak gruntownym zmianom jak ubezpieczenie emerytalne, zarówno konstrukcje prawne, jak i oczekiwania społeczne względem tych świadczeń podlegają ewolucji. Autor dokonuje analizy ryzyka macierzyństwa i ojcostwa, a na podstawie jej rezultatów bada dostępność do zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonych ze względu na płeć. W toku analizy sugerowane są kierunki, w jakich powinna być dokonywana interpretacja przepisów zgodna z zasadą równości. Ponadto wskazywane są te normy, które mogą budzić wątpliwości konstytucyjne, np. ze względu na niekonsekwentną konsolidację systemu ubezpieczeń. W podsumowaniu autor wysuwa kilka postulatów co do przyszłych zmian prawnych omawianego świadczenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta została problematyka szczególnej ochrony pracowników powracających do pracy po urlopach macierzyńskim oraz wychowawczym. W kodeksie pracy przewidziano dwie grupy szczególnych regulacji ochronnych dla pracowników w chwili powrotu z tych urlopów. Są to gwarancje w zakresie zapewnienia pracy określonego rodzaju oraz gwarancje wynagrodzeniowe. Pracodawca jest zobowiązany w pierwszej kolejności dopuścić pracownika powracającego po urlopie rodzicielskim do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od tego, jakie otrzymałby, pracując w okresie nieobecności na swoim stanowisku. Regulacje te pozwalają jednocześnie na dokonanie przez pracodawcę jednostronnej zmiany stosunku pracy pracownika w zakresie rodzaju pracy. Autorka ocenia zasadność i efektywność wskazanych regulacji z perspektywy realizacji polityki społecznej państwa za pośrednictwem podmiotu zatrudniającego. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorki chcą zwrócić uwagę na skutki zjawiska polegającego na podwyższaniu na krótko przed porodem podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Sytuacje takie zdarzały się także przed wspomnianą nowelizacją k.p., ale ze względu na krótszy okres urlopu macierzyńskiego nie obciążały tak bardzo Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na przykład w wałbrzyskim oddziale ZUS wydatki z funduszu chorobowego w 2011 r. wyniosły 87,4 mln zł, z czego 19,7 mln zł (22,6%) to zasiłki macierzyńskie, z kolei w 2014 r. wydatki z funduszu chorobowego wyniosły już 151,8 mln zł, z czego 58,3 mln zł (38,4%) stanowiły zasiłki macierzyńskie. (abstrakt oryginalny)
Szwecja jest liderem w zapewnianiu równych szans kobiet i mężczyzn. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego "Gender Global Gap Report", opracowywanego z uwzględnieniem sytuacji kobiet na rynku pracy, w edukacji, polityce i zdrowiu, Szwecja od lat zajmuje miejsce w pierwszej czwórce na 115-136 państw w zależności od roku1. Wynik ten jest konsekwencją świadomych działań w tym zakresie prowadzonych od kilku dziesięcioleci i pełnym odzwierciedleniem zasad szwedzkiego modelu państwa dobrobytu. (fragment tekstu)
Autorka omawia modyfikacje w wymiarze i zasadach udzielania urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego wprowadzone ustawą z 1 6 listopada 2006 r. Zmiany te są efektem wieloletnich doświadczeń gromadzonych pod rządem kolejnych ustaw, poczynając od 1924 r., wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, na które wywierają wpływ nie tylko uwarunkowania gospodarcze, ale także obyczajowe. Wielkim walorem dokonanych ostatnio zmian jest zwiększenie wymiaru obu urlopów i stworzenie prawnych możliwości objęcia opieką szerszego kręgu dzieci, którymi nie zajmują się biologiczni rodzice. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.