Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Urlop wychowawczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Na mocy ustawy nowelizacyjnej z 24 lipca 2015 r.1 wprowadzono do ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy2 wiele zmian w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem, które weszły w życie 2 stycznia 2016 r. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu nowelizacji, celem zmian było m.in. rozszerzenie uprawnień rodzicielskich pracowników ojców, jak również uproszczenie i ujednolicenie systemu urlopów związanych z rodzicielstwem oraz ich uelastycznienie w taki sposób, by rodzice mogli je lepiej dopasować do swoich potrzeb3. Na wstępie należy zauważyć, że ustawa nowelizacyjna rozszerzyła krąg uprawnionych, przyznając stosowne prawa nie tylko matce i ojcu dziecka, lecz także pracownikom będącym innymi członkami najbliższej rodziny4. Odnosząc się natomiast do pracowników ojców, przede wszystkim uniezależniła ich uprawnienia do urlopów związanych z rodzicielstwem od posiadania statusu pracowniczego przez matkę dziecka. Ustawodawca przewidział bowiem możliwość korzystania z powyższych urlopów przez pracownika ojca dziecka także wtedy, gdy matka dziecka wprawdzie nie jest pracownicą, ale obejmuje ją ubezpieczenie z innego tytułu niż stosunek pracy (np. prowadzi działalność gospodarczą albo wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej). Co więcej, po spełnieniu pewnych warunków ojciec dziecka będący pracownikiem ma prawo skorzystać z urlopu również w przypadku, gdy matka nie jest objęta ubezpieczeniem albo nie ma tytułu do objęcia ubezpieczeniem w razie choroby i macierzyństwa5. Jedną z takich sytuacji normuje art. 180 § 17 k.p. przyznający pracownikowi ojcu prawo do korzystania z części urlopu macierzyńskiego, gdy matka dziecka niemająca tytułu do bycia objętą ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa podejmie zatrudnienie w wymiarze co najmniej połowy etatu. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu "W przypadku podjęcia przez matkę dziecka nieposiadającą tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa, określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko przysługuje, w okresie trwania zatrudnienia matki dziecka, prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej od dnia podjęcia zatrudnienia przez matkę dziecka aż do wyczerpania wymiaru, o którym mowa w § 1 [...]". Powyższa regulacja wprowadza nowe rozwiązanie, nieznane do tej pory prawu pracy, stanowiące w istocie wyjątek od zasad udzielania urlopu macierzyńskiego obowiązujących przed wejściem w życie omawianej nowelizacji kodeksu pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że wyjątkowość owej konstrukcji odnosi się do kilku aspektów, z których nie wszystkie oceniane są jednoznacznie pozytywnie w doktrynie prawa pracy. Co więcej, przepis ten rodzi pewne kontrowersje i może być źródłem wątpliwości interpretacyjnych. (fragment tekstu)
Autorka omawia jedną z ostatnich nowelizacji kodeksu pracy, która przekonstruowuje system uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, rozszerzając dotychczasowe uprawnienia i wprowadzając nową instytucję - urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni. Zdaniem autorki nowelizacja ta może przynieść pozytywne skutki, ale może również spowodować niekorzystną zmianę struktury rynku pracy, a tym samym wpłynąć na jeszcze bardziej różnicujące ustalanie warunków pracy i płacy. (abstrakt oryginalny)
Nowelizacją z dnia 6 grudnia 2008 r. wprowadzono do kodeksu pracy nieznaną wcześniej polskiemu prawu instytucję urlopu ojcowskiego. Warto przy tym zauważyć, że obowiązku wprowadzenia takiego uprawnienia do systemu prawnego nie nakładają na nasz kraj żadne akty prawa ponadnarodowego, którymi Polska jest związana. Konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy, jak również akty unijne nie zawierają bowiem stosownego nakazu, ani nawet wyraźnie nie postulują wprowadzenia do krajowego porządku prawnego takiego uprawnienia. Dopuszczają jedynie taką możliwość. Wprowadzając do kodeksu pracy przepis art. 1823, Polska dołączyła tym samym do grona państw europejskich, które przyznają pracującym ojcom prawo do tego szczególnego urlopu. Do państw, których ustawodawstwa zawierają wyraźne regulacje w tej kwestii, zaliczają się między innymi Francja, Belgia, Monako, Islandia i Słowenia. Rozwiązania prawne przyjęte w tych krajach w zakresie urlopu ojcowskiego będą przedmiotem analizy w niniejszym pracowaniu i posłużą za tło do oceny analogicznych regulacji prawnych wprowadzonych w naszym kraju. (fragment tekstu)
Autor przedstawia problemy, z jakimi można się spotkać przy więcej niż powierzchownej analizie znowelizowanych przepisów kodeksu pracy dotyczących urlopu rodzicielskiego. Artykuł nie ma charakteru systemowego z tego powodu, że obowiązujące rozwiązania i ich aksjologia generalnie nie różni się od tych sprzed nowelizacji, choć oczywiście nietrudno nie zauważyć i zmian systemowych dotyczących np. sposobu korzystania z urlopu przez uprawnionych. Zdaniem autora w kontekście ostatniej nowelizacji na szczególną uwagę zasługują właśnie kwestie problemowe, które nowelizacja przyniosła lub które uwypukliły się przy jej okazji. (abstrakt oryginalny)
1 października br. weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy w zakresie urlopów wychowawczych dokonana ustawą z 26 lipca 2013 r. Ponieważ ustawodawca nie rozstrzygnął w jej przepisach przejściowych niektórych kwestii międzyczasowych związanych z wejściem w życie nowych rozwiązań, zaszła potrzeba ich rozstrzygnięcia w drodze wykładni. Autorka przedstawia propozycje rozstrzygnięcia tej problematyki w odniesieniu do art. 1552 § 2, art. 186 § 4 i art. 2931 k.p. przy uwzględnieniu ogólnych zasad prawa intertemporalnego. (abstrakt oryginalny)
Przepisami ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw istotnie zmodyfikowano regulację prawną urlopów pracowników - rodziców zawartą w dziale ósmym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Ustawodawca dokonał zmiany zasad nabywania przez pracownika prawa do urlopu macierzyńskiego, poszerzając przy tym jego zakres podmiotowy. Dodatkowy urlop macierzyński zintegrowano z urlopem rodzicielskim, jednocześnie wprowadzając nowe zasady realizacji tego urlopu. Zmianie uległy także reguły, wedle których możliwe było łączenie korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. Zrewidowano ponadto przepisy prawne dotyczące urlopu ojcowskiego oraz urlopu wychowawczego. Co istotne, weryfikacji poddano zakres ochrony trwałości stosunku pracy w związku z korzystaniem przez pracownika z urlopu wychowawczego. Nie są to oczywiście wszystkie zmiany dokonane w drodze ustawy z 24 lipca 2015 г., jednakże w mojej ocenie są one kluczowe, dlatego będą przedmiotem dalszych rozważań. (fragment tekstu)
Autor analizuje wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 22.03.2012 r. w sprawie Konstantin Markin przeciwko Rosja. Mężczyzna, zawodowy żołnierz zaskarżył Federację Rosyjską z powodu odmowy przyznania uprawnień do urlopu wychowawczego, z których mają prawo korzystać kobiety - żołnierki. Trybunał orzekł, ze uprawnienia żołnierzy zawodowych (mężczyzn i kobiet) w sprawach dotyczących uprawnień socjalnych mogą być różnicowane pod warunkiem, że są poważne i uzasadnione obiektywnymi względami, takimi na przykład jak zagrożenie dla zdolności bojowej wojska. W żadnym wypadku natomiast dyferencjacja uprawnień do urlopów wychowawczych nie może być dokonywana ze względu na płeć. Trybunał stwierdził, że w Federacji Rosyjskiej nabycie i korzystanie z uprawnień do urlopu wychowawczego zawodowych żołnierzy jest uzależnione od płci osób wychowujących dzieci. Orzekł, że prawo rosyjskie, petryfikując stereotypowe wyobrażenia o roli kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, dyskryminuje mężczyzn - zawodowych żołnierzy. Nie przyznaje bowiem prawa do urlopu wychowawczego, z którego mogą korzystać kobiety odbywające zawodową służbę wojskową. Prawo mężczyzny jest objęte ochroną prawną przepisów art. 18 i art. 8 Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka z 1950 r. (abstrakt oryginalny)
Autorka prezentuje propozycję osadzenia badań polityki społecznej w podejściu zorientowanym na możliwości (Capability Approach). Ukazuje również w jaki sposób można zreinterpretować za pomocą CA jedną z kluczowych perspektyw badawczych we współczesnych badaniach porównawczych welfare state. Przedstawia ona również przykład empirycznego zastosowania swojej propozycji w badaniu porównawczym systemów urlopów rodzinnych w krajach nordyckich i bałtyckich. Artykuł ma na celu zainspirowanie czytelników do podejmowania dalszych rozważań prezentowanego zagadnienia a także szerszego zastosowania podejścia zorientowanego na realne możliwości w badaniach polityki społecznej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Paid Parental Leave and Reconciliation of Childcare and Work in Lithuania
84%
The paid parental leave is one of the measures of social welfare encouraging the employment of parents (and especially mothers) through the paid leave to take care of children. This article explores how the paid parental leave system contributes to the reconciliation of childcare and work in Lithuania. It is based on se mi-structured interviews with parents of young children (N = 19) is to analyse how parents of young children evaluate reconciliation of childcare and work during paid parental leave. The main findings of the research revealed that long-duration paid parental leave does not encourage parents to return to the labour market during parental leave. This study also showed that the parents' (especially mothers) possibilities to work during childcare is rather limited. This is mainly due to the still to a large extent dominant traditional gender role division, gender (un)equal leave policy designs, lack of childcare infrastructure for the youngest children. The findings of this study are expected to contribute to scientific debate on the role of paid parental leave and reconciliation of childcare and work. It also provides valuable insights to the discussion on implication of gender (un)equal leave policy designs and gender in(equalities) in employment. (original abstract)
10
Content available remote Familisation and defamilisation policy in 22 European countries
84%
High employment and activation rates have come to be hallmark of the European Union strategy. To support the economic growth and limit the negative consequences of aging societies Member States have to attract more people into employment. Breaking down the barriers to labour market entry and re-entry, especially for women who take on family responsibilities, has become some kind of signum temporis. But the problem we face is not only how to encourage women to enter the labour market but how to reconcile a number of objectives: achieving gender equity, raising fertility, lowering unemployment, increasing labour market activity, improving the well-being of children. The paper compares state policy towards working families in 22 European OECD countries and their potential consequences for women's labour market activity. It develops and uses a welfare state typology based on the theoretical concept of familisation and defamilisation. After the widely recognised Esping-Andersen's typology of welfare-state has been criticised mostly by feminist authors, scholars all over the world are looking for alternative criteria to identify models which are "gender sensitive" i.e. reflect the gender differences due to caring responsibilities. The debate led to introduce a theoretical concept of (de) familisation which concentrates on the extent to which public policy supports family in its caring function. The paper focuses on the caring function of a modern family and its consequences for women labour market activity. We identify models of state policy based on three criteria: defamilisation of care, familisation of care and defamilisation of cost of the children. The former two were used by other authors but their methods of measuring are questioned in this paper. 'Defamilisation of cost of children' measures the taxes, tools and family benefits which remain unnoticed by many authors. The typology allows the identification of variations of state policies and thus a classification of 22 European countries investigated here. (original abstract)
Zasadnicze przekształcenia systemowe wymagają zmian prawnych oraz zmian zachowań poszczególnych jednostek i grup społecznych. Zmieniają się także systemy wartości oraz motywacje, wyznaczające te zachowania. Mówiąc ogólniej zmieniają się warunki funkcjonowania jednostek i ich rodzin, zaspokajających potrzeby na poziomie możliwym do osiągnięcia w danym czasie. Równocześnie nowa sytuacja, tworząca się w procesie systemowych reform, wprowadza konieczność analizy, jak jednostka i jej rodzina mieszczą się w aktualnej rzeczywistości oraz jakie możliwości, w tym ekonomiczne, stwarza nowy system gospodarczy.
W artykule podjęta została problematyka szczególnej ochrony pracowników powracających do pracy po urlopach macierzyńskim oraz wychowawczym. W kodeksie pracy przewidziano dwie grupy szczególnych regulacji ochronnych dla pracowników w chwili powrotu z tych urlopów. Są to gwarancje w zakresie zapewnienia pracy określonego rodzaju oraz gwarancje wynagrodzeniowe. Pracodawca jest zobowiązany w pierwszej kolejności dopuścić pracownika powracającego po urlopie rodzicielskim do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od tego, jakie otrzymałby, pracując w okresie nieobecności na swoim stanowisku. Regulacje te pozwalają jednocześnie na dokonanie przez pracodawcę jednostronnej zmiany stosunku pracy pracownika w zakresie rodzaju pracy. Autorka ocenia zasadność i efektywność wskazanych regulacji z perspektywy realizacji polityki społecznej państwa za pośrednictwem podmiotu zatrudniającego. (abstrakt oryginalny)
Urlop rodzicielski jest stosunkowo nową instytucją prawa pracy - został wprowadzony do ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy nowelizacją z dnia 28 maja 2013 r., która weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Warto podkreślić, że oprócz wprowadzenia urlopu rodzicielskiego powyższa nowelizacja przewidywała także dokonanie drobnych zmian w przepisach dotyczących korzystania z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jak wynika z uzasadnienia projektu tej nowelizacji, celem zmian było przyjęcie takich rozwiązań prawnych, które w większym stopniu niż do tej pory umożliwią rodzicom dziecka dzielenie się uprawnieniami, m.in. uprawnieniem do urlopu rodzicielskiego, co powinno "sprzyjać częstszemu podejmowaniu opieki przez ojca dziecka zgodnie z decyzją obojga rodziców, podejmowaną z uwzględnieniem ich sytuacji rodzinnej, a także zawodowej". W myśl przepisów kodeksu pracy prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje pracownikom - zarówno matce, jak i ojcu dziecka, bez względu na to, czy są rodzicami biologicznymi, czy adopcyjnymi dziecka. Nabycie tego prawa nie jest uzależnione od posiadania określonego stażu pracy, a jego wymiar został ustalony jednolicie na poziomie maksymalnie 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Jednak niezbędnym warunkiem skorzystania z tego urlopu jest wcześniejsze wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. (fragment tekstu)
Mówi się ostatnio dużo o kryzysie rodziny w krajach transformacji. Na ogół wnioski takie są oparte na obserwacji wzrastającej w latach 90. w większości tych krajów liczby rozwodów i liczby dokonywanych aborcji oraz malejących współczynników płodności. Z drugiej jednak strony z wielu badań i sondaży społecznych wynika, że ważność rodziny w systemie wartości ludzi nie spada. Badania opinii publicznej przeprowadzone w Słowenii w 1992 r. pokazują, że dla 96% mieszkańców - niezależnie od ich wieku - rodzina jest bardzo ważna. Raport polskich organizacji pozarządowych z 1995 r. potwierdza, że podobnie jest w Polsce: dla 87% polskich kobiet i 80% mężczyzn małżeństwo i szczęście rodzinne stanowi najwyższą wartość w życiu. Celem tego artykułu nie jest jednak dyskusja na temat kryzysu rodziny i jego uwarunkowań, lecz prezentacja danych o świadczeniach społecznych na rzecz rodziny w Słowenii. Niektóre dane (szczególnie dotyczące równego traktowania kobiet i mężczyzn w korzystaniu ze świadczeń rodzinnych) zostaną porównane z odpowiednimi danymi dla Polski i Węgier.
With the use of the Polish Social Security's administrative data for the period 1999-2011, nonparametric and Cox models, the author assesses the role of the means-tested child-raising allowance in shaping an effective period for parental leave and the impact of parental leave duration on the subsequent (continued) job tenure. The results suggest low income level (an eligibility criterion for child-raising allowance) loses any significant negative effect on the intensity of returning to a job as soon as the eligibility period for the allowance expires. Long periods of parental leave increase the intensity of transition to unemployment soon after the return to the interrupted job but they have only a minor impact on the intensity of transition to other jobs. The intensity of transition from the continued job to unemployment is also related to employment in the private/public sector, unemployment history and length of service. (original abstract)
Celem artykułu jest dokonanie oceny potencjalnego wpływu projektowanej przez rząd reformy urlopów macierzyńskich na sytuację kobiet na rynku pracy, podział obowiązków rodzicielskich między rodzicami oraz dzietność. W artykule autorka odwołuje się do wyników badań empirycznych prowadzonych w krajach europejskich oraz formułuje propozycje modyfikacji reform w kierunku umożliwiającym osiągnięcie oczekiwanych przez rząd rezultatów.(abstrakt oryginalny)
The Italian response to the Covid-19 crisis involved a general lockdown of all nonessential activities, accompanied by significant labour law and social security measures. The overall idea behind the Government's action has been that of safeguarding, as far as practicable, the employment level and workers/families income, notwithstanding the sharp slowdown of business and professional activities. For that purpose, a temporary block of dismissals for economic reasons has been issued, combined with an almost mandatory use of remote work, whenever feasible, and a massive recourse to short-time work compensation schemes. Other measures have involved financial support for the self-employed, extraordinary leaves for parents to cope with schools closure, and special health and safety measures when work is to be performed within the employer's premises. (original abstract)
Najtrudniejszym zadaniem dla rodziny i dla polityki społecznej jest stworzenie takiego systemu funkcjonowania rodziny i systemu świadczeń rodzinnych, który stanowiłby podstawę harmonijnego łączenia ról zawodowych i rodzinnych kobiet i matek. Jest to szczególnie ważne dla kobiet i rodzin znajdujących się w fazie prokreacji i wychowywania młodego pokolenia. Można postawić pytanie, czy w ogóle jest możliwe harmonijne łączenie obowiązków rodzinnych i zawodowych, skoro matka przez ponad jedną trzecią doby przebywa poza środowiskiem rodzinnym, a po przyjściu z pracy dodaje zmęczenie pracą domową do zmęczenia powstającego w zakładzie pracy. Niewątpliwie tak sformułowane pytanie czyni problem ostrym, ale równocześnie zmusza do zastanowienia się nad realiami życia, które obfituje w sytuacje, które można określić jako harmonijne, harmonijne z problemami lub drastycznie nieharmonijne. Życie bowiem przebiega nie według jednego schematu, lecz stanowi wielką różnorodność przypadków, które są przedmiotem zainteresowania badawczego. Uogólniając, może stwierdzić, że chodzi tu o rozwiązanie wielkiego dylematu, który ukształtował się historycznie wraz z rozwojem aktywizacji zawodowej kobiet, zwłaszcza zamężnych. Macierzyństwo pracownic było, jest i będzie zawsze problemem budzącym szczególne zainteresowanie społeczne, tak ze względu na interesy dzieci, rodziny jak i samych kobiet. Potrzebna jest więc stale odnawiana wiedza na ten temat, którą można ustalać tylko poprzez badania empiryczne, prowadzone w sposób systematyczny i dający możliwość śledzenia zmian w czasie.
W artykule została poddana analizie kwestia dopuszczalności wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego. W rozpatrywanym przez autorkę przypadku przyczynę wypowiedzenia stanowi likwidacja stanowiska dokonana w okresie znacznie poprzedzającym początek urlopu wychowawczego. Autorka podnosi celowość uwzględnienia wskazanej przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia zarówno w ramach oceny jego zasadności, jak i zgodności z prawem. Jako przesłankę uchylenia szczególnej ochrony stosunku pracy na podstawie art. 10 powołanej ustawy - obok istnienia przyczyn niedotyczących pracownika - wskazuje konieczność rozwiązania stosunku pracy, badaną z uwzględnieniem treści art. 1864 k.p. (abstrakt oryginalny)
Polityka rodzinna jako celowe działanie państwa na rzecz rodzin została uznana za odrębny obszar polityki społecznej pod koniec lat 40. XX wieku. Współcześnie politykę rodzinną definiuje się jako "całokształt norm prawnych, działań i środków uruchamianych przez państwo w celu stworzenia odpowiednich warunków życia dla rodziny: jej powstawania, prawidłowego funkcjonowania i spełniania przez nią wszystkich ważnych ról społecznych". Celem polityki rodzinnej jest wspieranie rozwoju rodziny oraz pomoc w wypełnianiu przez nią funkcji ekonomicznej, opiekuńczej i wychowawczej. W zależności od przyjętych celów polityka rodzinna może być adresowana do wszystkich rodzin z dziećmi i wówczas ma charakter uniwersalny lub do wybranych kategorii rodzin z dziećmi i tym samym ma charakter selektywny. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.