Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi inwestycyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono metodę grupowania funduszy przy użyciu funkcji dyskryminacyjnej wykorzystując zmienne opisujące m.in. doświadczenie w zarządzaniu aktywami, wyniki działalności inwestycyjnej, ryzyko inwestycyjne oraz miary efektywności zarządzania portfelem inwestycyjnym. Za kryterium dyskryminacji przyjęto średnią roczną stopę zwrotu dla wszystkich analizowanych funduszy inwestycyjnych. W jednej grupie uwzględniono fundusze mające stopę zwrotu niższą od przeciętnej, a w drugiej równą co najmniej średniej stopie zwrotu. Jako kolejne kryterium dyskryminacji zastosowano różnicę pomiędzy średniomiesięczną stopą zwrotu funduszy a stopą zwrotu z WIG. Oszacowane funkcje dyskryminacyjne posłużyły do grupowania badanych obiektów do zbiorów „lepszych” oraz „gorszych” funduszy inwestycyjnych. W podsumowaniu badań dokonano oceny trafności przyporządkowania funduszy inwestycyjnych do każdej z wyróżnionych grup. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zmian, jakie wniosło uchwalenie nowelizacji Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi do zasad regulujących outsourcing w instytucjach bankowych. Autorzy zestawiają dotychczasowe zasady organizacji outsourcingu z nowo wprowadzonymi, wskazują sprzeczności w przepisach i wynikający z nich dualizm reżimów prawnych oraz rozważają jak zmiany wpłyną na kształt bankowego outsourcingu w najbliższym czasie.
W artykule została poruszona kwestia zasad pomiaru ryzyka inwestowania w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych w kontekście harmonizacji usług inwestycyjnych w UE. W pierwszej części artykułu przedstawiono podstawy harmonizacji usług inwestycyjnych. W kolejnej części zarysowano historię kształtowania obowiązkowych materiałów informacyjnych, udostępnianych przy dystrybucji produktów funduszowych. Ostatnia część prezentuje metodykę wyznaczania wskaźnika zysku i ryzyka, zaproponowaną przez CESR, oraz komentarz autora do wybranych jej elementów. (abstrakt oryginalny)
Rynek inwestycyjno-budowlany warunkowany jest wieloma czynnikami, których siła wpływu jest zmienna i zależna od jego otoczenia. Rozpoznanie tych czynników oraz analiza ich wzajemnych relacji ma duże znaczenie dla wszystkich uczestników rynku, a szczególnie świadczących usługi budowlane, których efektywność funkcjonowania jest często wyznacznikiem ich istnienia. W artykule przedstawiono wyniki badań nad czynnikami warunkującymi efektywność rynku usług inwestycyjno-budowlanych, prowadzonych przez autorów wśród przedsiębiorstw sektora budowlanego. Wykazano iż, wśród pozytywnych czynników wpływających na efektywność świadczenia usług, największy wpływ mają: wysokie kompetencje i umiejętności pracowników; dostęp do nowej wiedzy wraz z jej transferem oraz orientacja pracowników na klienta. Wśród czynników negatywnie oddziaływujących na efektywność wyróżniono wysokie koszty własne produkcji oraz brak popytu na dane usługi.(abstrakt oryginalny)
Obowiązujące regulacje dotyczące rynku finansowego ustanowiły jednolite ramy prawne świadczenia usług inwestycyjnych przez firmy inwestycyjne. Wprowadzone zapisy klasyfikują klientów na trzy kategorie: klienta detalicznego, klienta profesjonalnego i uprawionego kontrahenta, gwarantując im dostęp do niezbędnych informacji oraz oferowanie instrumentów finansowych adekwatnych do ich wiedzy i doświadczenia po to, aby zapewnić klientom określony poziom ochrony przed ryzykiem inwestycyjnym. Bank pełni rolę klienta profesjonalnego i uprawnionego kontrahenta i jako taki nie wymaga wysokiego poziomu ochrony, a mając obszerną wiedzę o zasadach funkcjonowania rynku finansowego, może lokować wolne środki we wszystkich dostępnych instrumentach finansowych. Jednak jak wykazuje analiza struktury aktywów wybranych krajowych banków komercyjnych, szczególnie aktywny jest w segmencie skarbowych dłużnych papierów wartościowych. Celem opracowania jest omówienie teoretycznych ram funkcjonowania banków jako klientów profesjonalnych na rynku finansowym oraz, na podstawie analizy struktury aktywów wybranych krajowych banków komercyjnych, ocena ich aktywności na rynku obligacji skarbowych, papierów wartościowych, które cechują się niskim ryzykiem inwestycyjnym. Badaniem zostało objętych siedem krajowych banków komercyjnych o największej sumie bilansowej, będących Dealerami Skarbowych Papierów Wartościowych (DSPW). Bankami tymi są: PKO BP S.A., Pekao S.A., ING Bank S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Millenium Bank S.A., mBank S.A. oraz Bank Handlowy S.A. Zakres czasowy badania obejmuje lata 2012-2013, a metody badawcze przyjęte w opracowaniu to analiza porównawcza z elementami analizy przyczynowo-skutkowej.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma na celu zaprezentowanie stanu harmonizacji usług inwestycyjnych w odniesieniu do europejskiego rynku funduszy inwestycyjnych. Autor, podejmując próbę usystematyzowania europejskich usług inwestycyjnych, odwołuje się do kształtowanych historycznie swobód europejskich, wyodrębnia jednocześnie kluczowe przyczyny harmonizacji usług inwestycyjnych. Ważnym elementem opracowania jest prezentacja roli funduszy inwestycyjnych w sektorze finansowym, a także podstawowych korzyści wynikających z uczestnictwa w funduszach. Wykorzystując metodę analizy źródeł autor dokonuje przeglądu regulacji europejskich w zakresie funduszy inwestycyjnych otwartych, zarówno tych z obszaru przepisów prawa, jak i zaleceń regulatorów. Z perspektywy najnowszych uregulowań prawnych w opracowaniu wyróżniono potencjalne ich implikacje, zwłaszcza w odniesieniu do słabiej rozwiniętych państw Unii Europejskiej. Uzupełniając aktualny obraz harmonizacji Autor, odnosząc się do istotnego przeobrażenia wspólnego rynku Unii Europejskiej w 2004 r., dokonuje przeglądu dynamiki tego sektora, w oparciu o podstawowe dane statystyczne. Szczególną uwagę zwrócono na kwestię ciągle nieznacznego udziału nowo wstępujących państw. Weryfikacja trafności spostrzeżeń Autora może stać się tematem szerszych rozważań nt. harmonizacji usług finansowych w tym obszarze, możliwych do podjęcia po okresie niezbędnym dla oceny skutków implementowanych obecnie regulacji europejskich. (abstrakt oryginalny)
Europejski rynek usług inwestycyjnych w zakresie papierów wartościowych reguluje Dyrektywa Rady UE z 1993 r., zwana potocznie Dyrektywą ISD. Artykuł przedstawia podstawowe postanowienia tej Dyrektywy, a następnie jej modyfikacje oraz zakres rozwiązań, które w nowej wersji prawdopodobnie będą uwzględnione.
Tematem wiodącym artykułu jest dyrektywa unijna MiFID dotycząca usług i sprzedaży produktów inwestycyjnych i doradztwa w ich zakresie. Omówiono główne zadania dyrektywy, których celem nadrzędnym jest ujednolicenie mechanizmów w ramach całej Europejskiej Unii Gospodarczej oraz zwiększenie ochrony indywidualnych klientów.
Ważnym zagadnieniem, jednak jak dotąd mało rozpoznanym, jest pojęcie skuteczności w procesie świadczenia usług inwestycyjno-budowlanych. Istotnym aspektem poprawnego podejścia do skuteczności jest jego interpretacja pod kątem prakseologicznym. Prawidłowe postrzeganie skuteczności w połączeniu ze szczegółową analizą podejścia procesowego głównie w budowlanym procesie inwestycyjnym może przynieść wymierne efekty w praktyce gospodarczej w kierunku poszukiwania sposobów doskonalenia organizacji, w tym także przedsiębiorstw z sektora budowlanego. Jest to o tyle ważne, aby w czasach szybkich zmian gospodarczych i przemian technologicznych sektor budowlany wykorzystał ten okres na zmianę jakościową, podnoszącą jego skuteczność. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest rachunkom bankowym i maklerskim na których nie dokonuje się żadnych obrotów przez długi okres czasu. Banki nie od razu zamykają rachunki, na których nie dokonuje się żadnych transakcji. Różnie szacują jednak koszty obsługi martwych kont.
Polskie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych ostro walczą o klienta. Konkurować mogą przde wszystkim ofertą, w związku z tym, na rynku w ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych funduszy.
W artykule przedstawiono usługę finansową tzw. ślepy portfel, oferowaną przez firmy zarządzające cudzymi aktywami, przeznaczoną dla firm, instytucji lub osób, które z racji pełnionych funkcji mogłyby mieć dostęp do poufnych informacji istotnych dla kształtowania się kursów papierów wartosciowych notowanych na giełdzie.
Do niedawna uważano, że specyfika funkcjonowania rynku energii elektrycznej sprawi, że handel na nim będzie znacząco różny od praktyk związanych z zawieraniem kontraktów na dojrzałych rynkach finansowych. Jednak zmiany wywołane postępującą liberalizacją oraz konsolidacją wspólnotowego rynku energii wskazują, że transakcje na hurtowym rynku energii elektrycznej (a także część handlu na rynku detalicznym) mogą być w przyszłości regulowane tak, jak unijne rynki instrumentów finansowych. Pierwszym sygnałem tego jest Dyrektywa 2004/39/WE (MiFID) regulująca działanie rynków instrumentów finansowych w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta powinna przyśpieszyć powstanie jednolitego rynku usług finansowych, spełniając tym samym jeden z postulatów strategii lizbońskiej. Będzie ona wpływać także na inne obszary gospodarki, nie związane z rynkami finansowymi. (fragment tekstu)
Celem firm inwestycyjnych jest pomnażanie środków finansowych powierzonych przez klientów. Niniejszy artykuł przedstawia zarys ryzyk, jakie występują w firmie inwestycyjnej, metody ich pomiaru oraz sposoby zarządzania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.