Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 127

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi komunalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Spółka miejska w usługach komunalnych
100%
W artykule podjęto próbę zarysowania pozycji spółki miejskiej w systemie świadczenia usług publicznych w mieście jako podstawowej jednostki samorządu terytorialnego. Władze miasta dokonują wyboru efektywnej formy realizacji zadań własnych. Spółka komunalna jest organizacją gospodarczą ściśle powiązaną z organami miasta. W działalności spółki zachodzi widoczna sprzeczność pomiędzy celami społecznymi reprezentowanymi przez burmistrza lub prezydenta a celami spółki jako podmiotu gospodarczego. Rola rady nadzorczej obok sprawowania funkcji nadzoru właścicielskiego ma również charakter regulacyjny polegający na zapewnieniu zbieżności tych celów, kosztem obniżenia efektywności działania.(abstrakt autora)
W artykule omówiono wyniki badań nad stanem przekształceń form prowadzenia usług wodociągowych i kanalizacyjnych w Polsce.
W europejskim systemie władz publicznych wyróżnia się głównie dwa modele samorządu terytorialnego - pólnocnoeuropejski i południowoeuropejski'. Model pólnocnoeuropejski charakteryzuje się dużą swobodą podejmowanych na co dzień decyzji, szerokim zakresem wykonywanych funkcji i dużymi rozmiarami samych jednostek samorządowych. W związku z powyższym mamy do czynienia z mniejszą ilością szczebli samorządowych, mniejszą intensywnością kontaktów z władzami szczebla centralnego i mniejszą ilością jednostek samorządowych (gmin, prowincji, regionów). Model południowoeuropejski z kolei odwrotnie do północnego charakteryzuje się małą swobodą decyzyjną, wąskim zakresem wykonywanych funkcji, małymi rozmiarami jednostek samorządowych i dużą ich ilością oraz relatywnie wyższą liczbą szczebli samorządowych, które relatywnie często kontaktują się z władzami centralnymi. Model ten jest bardziej konserwatywny z autorytarnym sposobem rządzenia, co wyraźnie odróżnia go od modelu stosowanego w krajach Europy Północnej w znacznie większym stopniu skłonnych do stosowania innowacji w zarządzaniu. (fragment tekstu)
Artykuł omawia tendencje do urynkowienia usług komunalnych pojawiające się w wielu krajach w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Podaje trzy modele urynkowienia usług lokalnych a przykładzie Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Podsumowanie stanowi próba oceny procesów urynkowienia usług lokalnych.
5
80%
Marketing w doskonaleniu usług komunalnych to przede wszystkim odpowiednie opracowanie i dobór oferty usługowej dla poszczególnych segmentów rynku oraz analiza popytu na poszczególne usługi. Oznacza on także orientację, której celem jest zachowanie znaczącej pozycji na rynku, budowanie zaufania klientów co do jakości oferowanych usług, dostosowanie usług do oczekiwań klientów.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Determinanty efektywności usług komunalnych
80%
Efektywność usług komunalnych jest determinowana przez szereg czynników. W niniejszym artykule przedstawiono jedynie najistot-niejsze z nich, które z pewnością nie wyczerpują całej ich listy. W celu prze-prowadzenia gruntowniejszych rozważań zarówno na temat poszczególnych determinant, jak i analizy ich siły oraz kierunku wpływu na efektywność usług komunalnych zasadne wydaje się precyzyjniejsze odniesienie do konkretnego rodzaju usługi. (fragment teksu)
Przedmiotem opracowania jest ukazanie doświadczeń prywatyzacji usług komunalnych na przykładzie zieleni miejskiej i miejskiej komunikacji publicznej. Branże te są jednymi z najbardziej podatnych i reprezentatywnych dla przekształceń prywatyzacyjnych. Obiektem zainteresowania jest próba analizy efektywności przekształceń w sensie zewnętrznym tj. z punktu widzenia interesów gminy. W grę wchodzi również badanie efektywności wewnętrznej (w obrębie podmiotów), które ze względu na odrębne techniki wykracza poza, ramy przyjęte w opracowaniu. (fragment tekstu)
W artykule dokonano próby analizy akceptacji społecznej dla napływu zagranicznego kapitału do Polski ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług komunalnych. Wykorzystano do tego celu badania wtórne bazujące na danych pochodzących z badań agencji badawczej CBOS oraz opracowania statystyczne GUS. Prowadzona analiza wskazała, że akceptacja społeczna dla napływu kapitału zagranicznego zmieniała się w perspektywie ostatnich 20 lat, jednak przeważały w tym względzie opinie pozytywne. W odniesieniu do zaangażowania kapitału zagranicznego w funkcjonowanie sektora usług komunalnych w Polsce przyjęto hipotezę, że inwestycje tego rodzaju przyniosły korzyści związane z poprawą jakości usług komunalnych, zracjonalizowały organizację i zarządzanie firmami z omawianej branży oraz mają korzystny wpływ na stan środowiska naturalnego. Mimo korzyści nie udało się jednak wyeliminować do końca obaw społecznych, związanych z udziałem zagranicznego kapitału w sektorze usług komunalnych, związanych z utratą wpływu społecznego na poziom cen tych usług. W artykule dokonano próby weryfikacji przyjętej wyżej hipotezy. Wykorzystano do tego celu informacje pochodzące z badań agencji badawczej CBOS oraz analizy GUS. Dodatkowo posłużono się do tego celu przykładami funkcjonowania francuskich firm Saur oraz Veolia, które zrealizowały bezpośrednie inwestycje w sektorze usług komunalnych w Polsce. Opracowanie ma cechy studium przypadku oraz artykułu badawczego. (abstrakt oryginalny)
9
61%
Rola państwa w gospodarce stanowi stale aktualny i dyskutowany problem ekonomiczny. W artykule opisano rolę państwa w skali "mikro" w odniesieniu do usług komunalnych, uzasadniając jednocześnie potrzebę znacznego zaangażowania państwa w tym obszarze. Celem artykułu obok przybliżenia podstawowych zagadnień związanych z rolą państwa w życiu społeczno-gospodarczym jest wskazanie najistotniejszych przesłanek przemawiających za podejmowaniem i utrzymywaniem przez państwo aktywności w obszarze usług komunalnych. Usługi te stanowią zbiór szczególnego rodzaju usług o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, posiadających znamiona usług publicznych oraz charakter użyteczności publicznej. Ich znaczenie, ranga i swoiste cechy uzasadniają potrzebę zaangażowania państwa w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje zakres usług wodociągowych i kanalizacyjnych w miastach oraz jego zmiany w latach 1992-2000.
Opracowanie omawia udział sektora prywatnego w świadczeniach usług komunalnych. Współpraca pomiędzy samorządami a podmiotami prywatnymi może przybierać różnorodne formy. Celem jest z jednej strony podniesienie jakości realizowanych usług i tym samym zwiększenie satysfakcji mieszkańców, z drugiej odciążenie budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Celem pracy jest przedstawienie przekształceń własnościowych infrastruktury i jednostek wykonujących podstawowe usługi komunalne. Jednostki publiczne dominują w zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków komunalnych, podczas gdy prywatne w zbieraniu odpadów stałych. Infrastruktura wodociągowa, ściekowa i gospodarki komunalnymi odpadami stałymi stanowi na ogół własność publiczną.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Methods of Organization in Municipal Services
61%
The article contains an analysis of methods of organization in municipal services in the years 2007-2011 within the sphere of public utility services in Poland. It consists of two parts. The first chapter describes methods of organization in municipal services and their evolution in transition. In this part, the author also points out the main issues and dilemmas related to methods of organization of public utilities. The second chapter contains an analysis of methods of organization in municipal services in selected industries and their impact on the provision of municipal services. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia i rozwoju sektora usług w gospodarce w odniesieniu do PKB, dynamiki zatrudnienia w usługach, udziału wydatków publicznych oraz potrzeby efektywnego wydatkowania środków jednostek samorządu terytorialnego na realizację zadań własnych Istotnym elementem wzrostu efektywności podmiotów usługowych jest doskonalenie systemów zarządzania. Zaprezentowane efekty zastosowania w samorządowej wielobranżowej spółce komunalnej elementów zbioru ciągłego doskonalenia zarządzania stanowią potwierdzenie zasadności implementacji CMI nie tylko w sektorze wytwórczym, lecz także w sektorze usługowym.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Uwarunkowania jakościowe zarządzania przedsiębiorstwem usług komunalnych
61%
W sytuacji działania wolnego rynku, wiele przedsiębiorców zastanawia się nad możliwościami i sposobami poprawy efektywności swojego działania i zwiększenia konkurencyjności oferowanych produktów. Podstawą bytu każdego przedsiębiorcy jest zadowolony klient. Warunkiem uzyskania zadowolenia klienta jest spełnienie jego wymagań i oczekiwań. Uzyskać to można oferując wyroby i usługi odpowiedniej jakości. A najefektywniejszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia interesów klientów i dostawców, zwłaszcza w zakresie zapewnienia jakości wyrobów i usług, jest wprowadzenie systemu zarządzania jakością. W artykule przedstawiono uwarunkowania jakościowe zarządzania przedsiębiorstwem usług komunalnych. (abstrakt oryginalny)
Spółki komunalne prowadzą działalność mającą na celu zaspokajanie potrzeb mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców m.in. w zakresie wody i ścieków, odpadów komunalnych, komunikacji, budownictwa komunalnego, energii cieplnej. Oznacza to, że wpływają w istotny sposób na jakość życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast ocena kondycji spółek i działalności zarządów dokonywana jest w dużym stopniu na podstawie kryteriów ekonomicznych, odpowiednich dla podmiotów działających na konkurencyjnym rynku, nie realizujących zadań z zakresu użyteczności publicznej. Rozbieżność pomiędzy celami społecznymi spółek komunalnych a oceną ich działalności za pomocą kryteriów ekonomicznych wpływa w istotny sposób na jakość zarządzania i efektywność tych podmiotów. Celem artykułu jest identyfikacja dylematów organów właścicielskich i zarządów spółek komunalnych oraz wskazanie sposobu postępowania, który może ograniczyć negatywne skutki wynikające z tych rozbieżności.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono reguły prywatyzacji komunalnej. Omówiono kreowanie układów konkurencyjnych. Przybliżono system umów i przetargów.
W niniejszym opracowaniu dokonano próby analizy akceptacji społecznej dla napływu zagranicznego kapitału do Polski. Zwrócono uwagę na korzyści i obawy polskiego społeczeństwa w związku z tym procesem. Zagadnienia te odniesiono do prywatyzacji z udziałem podmiotów zagranicznych w sektorze usług komunalnych w Polsce, którego coraz bardziej liczącymi się uczestnikami są firmy zagraniczne, działające dotąd poza granicami Polski - zwłaszcza we Francji czy w Niemczech. Wspomniane wcześniej kwestie zilustrowane są studiami przypadków francuskich firm działających w polskim sektorze usług komunalnych, z uwzględnieniem bilansu korzyści i ryzyk społecznych towarzyszącym ich funkcjonowaniu w Polsce(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono główne cele dostosowania polskiej gospodarki komunalnej do wymogów Unii Europejskiej. Omówiono główne zadania gmin polskich przed wejściem do uni europejskiej: utylizacja odpadów, drogi i polityka transportowa, polityka ochrony środowiska oraz dostosowanie w zakresie zamówień publicznych i pomocy publicznej.
Przekształcenia własnościowe sektora komunalnego są prowadzone przez zarząd gmin lub zarządy związku gmin. Rola organów centralnych polega na konsultacji, interpretacji przepisów, pomocy w opracowaniu programów restrukturyzacyjnych oraz w pozyskiwaniu inwestorów oraz środków finansowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.