Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi księgowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w VAT dla usług rachunkowo-księgowych? Od lat pojawiają się co do tego wątpliwości. Tak jest także po tegorocznej zmianie przepisów.(fragment tekstu)
Korzeni rachunkowości należy szukać w trzynastowiecznej Italii, w notatkach kupców. Ówczesny kupiec sam prowadził swoje księgi - kilkaset lat później był już mu potrzebny księgowy. Korzenie zawodu księgowego sięgają czasów rewolucji przemysłowej w Anglii. Pojawili się wówczas pierwsi przedstawiciele tego zawodu. Kim dzisiaj, w XXI wieku, jest księgowy? Niniejszy artykuł stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na to pytanie. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza oczekiwań interesariuszy w outsourcingu usług księgowych, w powiązaniu z dostrzeganymi korzyściami z funkcjonowania w erze informacji. W literaturze poruszana jest kwestia "szczególnej atrakcyjności" współpracy z biurami rachunkowymi przedsiębiorstw z sektora MSP. W związku z tym rozważania w niniejszym opracowaniu odnoszą się do kwestii związanych z przemianami w outsourcingu usług księgowych w tym sektorze. W badaniach empirycznych skupiono się na oczekiwaniach jednej z grup interesariuszy, a mianowicie pracowników biur rachunkowych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Outsourcing usług księgowych w badaniach częstochowskich biur rachunkowych
100%
Podejmując decyzję o nawiązaniu współpracy z biurem rachunkowym, przedsiębiorstwo oczekuje niższych kosztów, wyższej jakości, a przede wszystkim mniejszego ryzyka. Są to korzyści, jakie można osiągnąć, korzystając z usług firmy outsourcingowej, dysponującej wysokiej klasy specjalistami, dostępem do wiedzy, oprogramowaniem oraz nowoczesnymi technologiami w porównaniu z realizacją funkcji księgowej w strukturze przedsiębiorstwa. W związku z wciąż rosnącym stopniem skomplikowania problemów finansowo-podatkowo-księgowych rynek usług w tym obszarze wciąż rozwija się. Coraz więcej podmiotów oferuje kompleksowe usługi w zakresie księgowości i doradztwa finansowo-podatkowego.(fragment tekstu)
Ryzyko podatkowe można najogólniej zdefiniować jako niepewność dotycząca podjętych i zaniechanych działań z punktu widzenia negatywnych skutków podatkowych. Jest ono istotnym elementem ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Minimalizacja ryzyka podatkowego jest więc kluczowa z punktu widzenia prowadzenia firmy, gdyż skutki błędów podatkowych mogą być bardzo kosztowne i prowadzić nawet do likwidacji działalności gospodarczej podatnika. W związku z tym przedsiębiorcy starają się zarządzać ryzykiem podatkowym za pomocą różnych narzędzi. Jednym z nich jest outsourcing usług podatkowych oraz księgowych. Rozpatrywanie tego zagadnienia w takim zakresie jest o tyle uzasadnione, o ile w postępowaniu podatkowym księgi podatkowe - prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy - stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich przepisach.(fragment tekstu)
6
Content available remote Funkcjonowanie biura rachunkowego
100%
Prowadzenie biura rachunkowego jest jedną z wielu form aktywności gospodarczej. Wzrost zapotrzebowania na usługi księgowe i doradcze spowodował zwiększenie zainteresowania tą formą działalności. Aby móc ją prowadzić, należy spełnić określone warunki formalne i materialne. Celem artykułu jest omówienie wybranych problemów funkcjonowania biura rachunkowego.(fragment tekstu)
Zagadnienie outsourcingu jest ważne i aktualne, a jego skala (i co za tym idzie - znaczenie dla funkcjonowania nie tylko pojedynczych przedsiębiorstw, ale również całych gospodarek) systematycznie wzrasta. Szczególną uwagę poświęcono prezentacji czynników motywujących firmy do stosowania mechanizmu outsourcingu finansowo-księgowego (uwzględniając przy tym zmienność, a jednocześnie złożoność polskiego systemu prawnego, księgowego oraz podatkowego). Artykuł zawiera część badawczą, której treść stanowi analiza wyników badań własnych, zrealizowanych z wykorzystaniem metody sondażu diagnostycznego - techniki ankietowej, w której za narzędzie badawcze posłużył autorski kwestionariusz ankietowy. W badaniu wzięło udział 38 osób - prezesów dużych przedsiębiorstw działających na terenie Polski, które korzystają z outsourcingu finansowo-księgowego. Ostatnia część artykułu zawiera holistyczne ujęcie rozważań będących treścią opracowania, co sprawia, że posiada ona pewne walory aplikacyjne - zarówno względem przedsiębiorstw rozważających skorzystanie z usług outsourcingu finansowo-księgowego, jak i podmiotów specjalizujących się w obsłudze finansowo-księgowej firm - chociażby ze względu na wyraźne wskazania ankietowanych w obszarze czynników decydujących o wyborze konkretnego dostawcy usług finansowo-księgowych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zapoznanie czytelnika z dawnymi formami księgowości oraz przedstawienie ewolucji zawodu księgowego. Pierwsza część artykułu powstała w oparciu o literaturę, zawiera zarys historyczny powstawania i rozwoju rachunkowości, odpowiada również na pytanie jak i z jakiego powodu powstała. Druga część również opiera się na literaturze, ale również wywiadach przeprowadzonych z paniami posługującymi się wybranymi formami księgowości. Artykuł prezentuje oraz przedstawia wady i zalety poszczególnych form. (abstrakt oryginalny)
Pierwsza część referatu przedstawia funkcję, jaką księgowy pełni w przedsiębiorstwie. Omówione zostały tam, zakres obowiązków, jak i szereg odpowiedzialności, jakie ciążą na księgowym. Druga część poświęcona została procesowi cyfryzacji w obrębie działalności zawodowej księgowych. Przedstawia on możliwości jakie daje postęp technologiczny jak i również zagrożenia płynące z poświęcania zadań robotom. Trzecia część poświęcona jest etyce w zawodzie księgowego. Opisuje ona, czym jest etyka i w jaki sposób wiąże się z zawodem księgowego. Czwarta część poświęcona została wiedzy z zakresu prawa wymaganej w księgowości. Przytoczone są w niej niektóre z aktów prawnych, których znajomość potrzebna jest w pracy. Piąta część natomiast tłumaczy trendy panujące na uczelniach wyższych, jeśli chodzi o kształcenie w dziedzinach finansów i rachunkowości, jak i również przedstawia problematykę związaną z wynagrodzeniami w księgowości. Ostatnia, szósta część opowiada o prawdopodobnym kształtowaniu się zawodu księgowego w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Z problemami spotyka się w swoim życiu wielokrotnie każdy człowiek. Od każdego indywidualnie zależy to, jakie lekcje wyciągnie z danego doświadczenia i co zrobi z nimi w przyszłości. Artykuł pokazuje to zagadnienie w pracy księgowych. Analizuje zestawienie problemów, jakie czekają na nich w codziennej pracy, sposoby rozwiązania tych problemów oraz to jak postrzegają problemy - czy jako wyzwania, czy w kontekście trudności. Podstawą rozważań jest ankieta, w której wzięło udział ponad 100 aktywnych zawodowo księgowych. Głównym celem tekstu jest przyjrzenie się szczegółowo, co sprawia księgowym najwięcej problemów oraz pokazanie ewentualnych rozwiązań, jakie mogłyby być zastosowane. Badanie to może być przydatne dla osób, które planują w przyszłości podjąć pracę w tym zawodzie. Dzięki niemu mogą one odpowiednio przygotować się i upewnić, na co zwrócić swoją szczególną uwagę w procesie kształcenia.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto temat funkcjonowania księgowych w obecnym środowisku pracy. Starano się przybliżyć, z jakimi problemami borykają się przedstawiciele tego zawodu, ale również, jakie obecnie daje on perspektywy rozwoju. Zasadniczo pracę podzielono na dwie części. W pierwszej części artykułu zawarte zostały informacje dotyczące zawodu księgowego. Ze względu na brak formalnej definicji słowa księgowy, przytoczono ją z kilku dostępnych źródeł. Określono również, jak obecnie wygląda praca osoby zajmującej się rachunkowością oraz jakie rodzaje odpowiedzialności ponosi ona w związku z wykonywanym zawodem. Druga część pracy opisuje oddziaływanie otoczenia na pracę współczesnych księgowych. W pierwszej kolejności określono wpływ aktualnie obowiązujących regulacji prawnych na branżę związaną z rachunkowością. Następnie określono, jak szanse i zagrożenia dla księgowych powoduje rozwój technologiczny. Następnie przybliżono, na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć obecni pracownicy w tym zawodzie. Wskazano także, jak postrzegają księgowych osoby spoza branży oraz jakie są najbardziej popularne stereotypy związane z tym zawodem. W ostatniej części zwrócono uwagę na ryzyko występowania chorób związanych z siedzącym trybem pracy księgowego. (abstrakt oryginalny)
Praca w zawodzie księgowego podlega stopniowej automatyzacji, przez co coraz większe znaczenie ma nie sam proces "księgowania", a analiza danych i szeroko rozumiane doradztwo. Od pracowników działów finansowych wymaga się znajomości szeregu przepisów, ich odpowiedniej interpretacji i chęci ciągłego doskonalenia. Większy zakres wiedzy muszą posiadać pracownicy usług księgowych outsourcingowych w biurach rachunkowych niż niższego szczebla księgowi w dużych przedsiębiorstwach. Wyzwanie w opisywanym zawodzie zawsze stanowi zmienność prawa i konieczność ciągłego poszerzania swojej wiedzy - z tą myślą księgowi oswajają się już w liceach ekonomicznych lub na studiach. Problem stanowi jednak stabilność i jakość prawa polskiego na tle innych państw Unii Europejskiej - bycie liderem w kwestii ilości uchwalanych aktów prawnych to duża trudność w pracy w zawodzie księgowego.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Perspektywy i kierunki rozwoju rynku usług finansowo-księgowych
100%
Obecnie to także przewidywanie, na podstawie informacji historycznych oraz obserwacji i znajomości rynku, przyszłości przedsiębiorstwa. W działalności gospodarczej każdej jednostki niezwykle istotną rolę odgrywa rachunkowość. Jest ona najbardziej pożądanym i wiarygodnym źródłem wszelkiej informacji finansowej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania danej organizacji. Od tego, jakiej jakości te informacje będą otrzymywać zarządzający organizacjami zależy od osób, czy też firm, które będą ją tworzyć. Prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych (rachunkowości) może odbywać się w danej jednostce gospodarczej w dziale księgowości, bądź może zostać powierzone wyspecjalizowanym jednostkom zewnętrznym w ramach umowy outsourcingowej . Jednostkami świadczącymi tego typu usługi są biura rachunkowe, kancelarie podatkowe, centra usług finansowych itp.(fragment tekstu)
Wprowadzenie w 2014 roku ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania zawodów regulowanych zmieniło zasady certyfikowania zawodów księgowych. Zlikwidowano proces wystawania certyfikatów przez Ministerstwo Finansów, przez co powstała luka w tym obszarze. Lukę tę próbują wypełniać organizacje branżowe, takie jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, czy Centrum Informacji Księgowej. Celem opracowania jest zaprezentowanie i porównanie aktualnych sposobów i zasad certyfikacji zawodu księgowego przez te dwie organizacje, w kontekście ustawy deregulacyjnej. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote E-usługi w rachunkowości na przykładzie internetowych biur rachunkowych
100%
Celem artykułu jest prezentacja nowych trendów w przypadku outsourcingu usług księgowych. Metodologia badania - przegląd bieżącej literatury tematu oraz krajowych i unijnych aktów prawnych z nimi związanymi. Wynik - e-usługi i rachunkowość w chmu- rze to nowe tendencje powodujące istotne zmiany relacji miedzy biurami rachunkowymi i usługodawcami. Oryginalność/wartość - przedstawienie zalet stosowania technologii infor- matycznych w rachunkowości oraz wymogów, jakie powinny spełniać księgi rachunkowe prowadzone internetowo.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest przedstawienie roli informacji jako podstawowego elementu finalnego usług, świadczonych przez jednostki usługowo prowadzące księgi rachunkowe - biura rachunkowe. W artykule przedstawiono istotę i zakres działalności biur rachunkowych, omówiono sfery powiązań informacyjnych w biurze rachunkowym (sfera wewnętrzna i zewnętrzna), przedstawiono pożądane przez odbiorców cechy informacji zewnętrznych oraz rolę tych informacji w zaspokajaniu potrzeb klientów biura rachunkowego.(abstrakt oryginalny)
W Polsce nie zostały jeszcze opracowane wymagania, jakie powinni spełniać księgowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Kwestie dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych regulują kolejne przepisy: Ustawa z dnia 13 października 1994 roku o biegłych rewidentach i ich samorządzie; Ustawa z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 roku w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg. Autorka przedstawiła polskie regulacje dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w kontekście Międzynarodowych Standardów Edukacji, a w dalszej części omówiła regulacje dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w projekcie nowelizacji ustawy o rachunkowości.
Celem artykułu jest identyfikacja barier w wykorzystaniu informacji i raportów księgowych w wypadku korzystania z outsourcingu usług księgowych i doradztwa podatkowego oraz wskazanie możliwych do zastosowania rozwiązań informatycznych pozwalających na szersze wykorzystanie tych danych w procesie zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Analizie poddano dane ze źródeł wtórnych oraz przeprowadzono próbę identyfikacji wykorzystywanych w praktyce rozwiązań w zakresie współpracy klient - biuro rachunkowe. Analiza problemu prowadzi do wniosku, że główną barierą w wykorzystaniu informacji i raportów z systemów rachunkowości w procesie bieżącego zarządzania przedsiębiorstwami korzystającymi z tzw. zewnętrznego modelu prowadzenia rachunkowości jest utrudniony dostęp do aktualnych informacji i raportów. Problem ten może być znacząco zniwelowany poprzez wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań informatycznych. Badanie wpisuje się w aktualny obszar badawczy dotyczący społeczeństwa informacyjnego i wpływu rozwiązań informatycznych na funkcjonowanie przedsiębiorstw, charakteryzując się jednak unikalnością podejścia i tematyki. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano problemy procesu wydzielenia ze struktury organizacyjnej funkcji księgowo-podatkowych i przekazania ich wyspecjalizowanym dostawcom zewnętrznym. Podkreślono istotne elementy procesu wydzielenia, wpływające na realizację usługi, współpracę między firmą macierzystą a firmą outsourcingową. Przedstawiono również rynek usług outsourcingowych w zakresie księgowości i podatków.(abstrakt oryginalny)
O skuteczności działań zespołu księgowych w systemie zarządzania przedsiębiorstwem rynkowym decyduje ich poziom profesjonalizmu, nie tylko w zakresie przepisów i zasad księgowości, lecz również w zakresie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji o charakterze produkcyjnym, finansowym i inwestycyjnym, a także wpływania na strategię rozwojową przedsiębiorstwa w warunkach konkurencji przy jednoczesnym zapewnieniu informacji różnym grupom użytkowników. Przedmiot niniejszej pracy stanowią kompetencje księgowych szczebla kierowniczego i wpływ tych kompetencji na efektywne praktyki księgowe. W tekście poruszono także zagadnienie kształtowania umiejętności zawodowych personelu księgowego, które stanowią podstawę wydajnego funkcjonowania usług księgowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.