Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 433

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi logistyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Analiza literatury przedmiotu wskazuje na zróżnicowanie podejść i ujęć problemu kompleksowej usługi logistycznej (pakietu usług logistycznych) i jej zakresu przedmiotowego, w zależności od rodzaju uwzględnianych usług cząstkowych, stopnia ich uszczegółowienia oraz samego sposobu klasyfikacji. Niniejszy referat przedstawia główne koncepcje dotyczące tego zagadnienia, porządkuje je oraz wskazuje tendencje w rozwoju usług logistycznych, biorąc pod uwagę współczesne zmiany rynkowe i towarzyszące im przekształcenia systemów logistycznych przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
This article presents the essence of courier services in relation to the changes taking place on the logistics and transport services markets. The subject of this article is of a theoretical and practical nature. One of the most important aims of this work was to provide information on the improvement of competition and logistics of DHL's operations on the international and Polish courier services market, as well as the concept of implementing new organizational, management and logistics solutions into the structure of a selected logistics company.(author's abstract)
Artykuł ma za zadanie przedstawić możliwości wykorzystania narzędzi informatycznych służących modelowaniu procesów do projektowania usług logistycznych. Przedstawione opracowanie koncentrować się będzie na możliwościach systemu ADONIS, udostępniane w wersji on-premise oraz SaaS, wskazując możliwości symulacyjne oraz analityczne tych rozwiązań. Obiektem analizy będą zaś procesy usługowe świadczone przez operatorów 3PL. The article has to present the possibilities of using IT tools to model processes for the design of logistics services. This paper will focus on the capabilities of ADONIS system, in on-premise and SaaS versions, indicating the simulations and analytical capabilities of these solutions. The object of this analysis will be the services processes provided by 3PL operators.(author's abstract)
Wstęp: analiza estońskiego rynku logistycznego była realizowana trzy razy (w latach 2007, 2012 oraz 2018). Poniższa praca prezentuje najświeższe wyniki dotyczące warunków operacyjnych oraz kosztów logistycznych. Badanie obejmuje przedsiębiorstwa z branży przetwórczej, handlowej i logistycznej. Metody: Dane wejściowe zostały zebrane poprzez ankiety przeprowadzone on-line w okresie lato - wczesna jesień 2018. Uzyskana 122 odpowiedzi od przedsiębiorstw z branży przetwórczej, handlowej oraz logistycznej. Uzyskane wyniki zostały porównane z wcześniej uzyskanymi wynikami z poprzednich lat, przy zastosowaniu tej samej metodologii. Wyniki: Wyniki wskazują, że estoński rynek logistyczny wykazuje objawy przegrzania oraz wyraźny wzrost kosztów operacji logistycznych. Dostawcy usług logistycznych doświadczają wyraźniejszych negatywnych efektów w porównaniu z przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Zaobserwowano wzrost zapasów oraz okresów dostaw, co skutkuje dłuższymi cyklami obiegu pieniężnego. Wnioski: Wzrost kosztów logistycznych pozostaje wyzwaniem przyszłości dla estońskich logistyków. Jednak rozwój i jakość usług logistycznych wzrasta i jest na wysokim poziomie. (abstrakt oryginalny)
5
80%
W warunkach globalizacji gospodarki, silnej konkurencji na rynkach krajowych i międzynarodowych, zdolność do kreowania innowacji staje się coraz ważniejszym czynnikiem determinującym długookresową efektywność gospodarowania. Innowacje przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności towarów i usług, co decyduje o pozycji przedsiębiorstwa na rynku, a tym samym ma wpływ na jego konkurencyjność. Innowacyjność usług logistycznych w prostym ujęciu sprowadza się do oferowania klientom nowych usług i do poszerzania zakresu usług dotychczas świadczonych. W zależności od etapu rozwoju przedsiębiorstwa, na który wpływ mają umiejętności i kwalifikacje pracowników, zasoby rzeczowe i wyposażenie techniczne, oferuje ono klientom standardowe usługi logistyczne lub kompleksowe pakiety usług. Uwzględniając zasadnicze cele innowacji, wśród których szczególnie istotny jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku, w artykule przeanalizowano związek innowacyjności usług logistycznych świadczonych przez firmy TSL z dynamiką ich przychodów. Jakkolwiek dynamika przychodów jest tylko jednym z czynników wskazujących na wzrost konkurencyjności, to o jego wyborze przesądziła syntetyczna forma artykułu.(fragment tekstu)
6
80%
Wstęp: Dostawcy usług logistycznych magazynuje bardzo różne produkty, które mogą współdziałać ze sobą, np. poprzez reakcje chemiczne lub fizyczne. Ponadto niektórzy producenci wymagają, aby firmy logistyczne nie składowały ich produktów razem z produktami konkurencyjnymi. Mamy zatem do czynienia z ograniczeniami wykluczającymi, a więc z okolicznościami lub warunkami, w których co najmniej dwa towary nie mogą być składowane w tym samym miejscu. W literaturze nie ma badań dotyczących ograniczeń wykluczających w magazynowaniu, zwłaszcza wyników badań empirycznych. Z tego powodu głównym celem artykułu jest identyfikacja i ocena częstotliwości oraz znaczenia ograniczeń o charakterze wykluczającym w zakresie magazynowania przez dostawców usług logistycznych.Metody: Zbadana została próba 300 losowo wybranych dostawców usług logistycznych w Polsce w celu otrzymania dokonanej przez menedżerów oceny ograniczeń wykluczających, w szczególności ich częstotliwości i znaczenia dla działalności firm.Wyniki: Badania wykazały, że podejście do ograniczeń wykluczających w magazynowaniu jest zróżnicowane w zależności od menedżerów przedsiębiorstw logistycznych. Istnieje jednak korelacja pomiędzy znaczeniem i częstotliwością ograniczeń wykluczających w składowaniu. Im ważniejsze jest konkretne ograniczenie wykluczające, tym częściej ono występuje. Najważniejszym i najczęstszym ograniczeniem wykluczającym dla badanych przedsiębiorstw jest wrażliwość na temperaturę składowania.Wnioski: Badanie to poszerza wcześniejsze eksploracje nad ograniczeniami wykluczającymi w logistyce, w których nie analizowano jeszcze danych rzeczywistych. W przyszłości wykorzystamy wyniki badań ilościowych do opracowania matematycznych modeli problemów składowania w oparciu o zidentyfikowane ograniczenia wykluczające. (abstrakt oryginalny)
DHL Supply Chain w Polsce działa aktywnie rynku usług logistyki kontraktowej od kilkunastu lat, oferując Klientom indywidualnie zaprojektowane rozwiązania end - to end w całym łańcuchu dostaw Obecnie prowadzimy operacje logistyczne w 15 lokalizacjach na ponad 300 000 m2, obsługując klientów z różnorodnych branż przy pomocy ponad 2000 certyfikowanych, wykwalifikowanych specjalistów. Po zakończeniu trzeciego kwartału roku 2017 z dumą mogę powiedzieć, że w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim odnotowaliśmy znaczące wzrosty przychodów. Spowodowane jest to głównie wdrożeniem nowego biznesu, ale również rozwojem biznesu z naszymi obecnymi Klientami. Oba kierunki rozwoju są dla nas bardzo ważne, wymagają trochę innego podejścia, niemniej żaden nie może istnieć bez drugiego. Możliwość kontynuacji i odnawiania kontraktów z obecnymi Klientami jest dla nas szczególnie istotnym procesem, potwierdzającym wysoką jakość świadczonych przez nas usług i zaufanie jakim obdarzają nas nasi Klienci. (fragment tekstu)
Rosnące wymagania klientów, nasilająca się konkurencja stawiają przed przedsiębiorstwami wiele wyzwań. W Katedrze Logistyki Ekonomicznej w Katowicach w zespole pod kierownictwem Prof. dr hab. Danuty Kempny podjęte zostały badania dotyczące obecnego stanu wiedzy logistycznej, rozwiązań w zakresie kształtowania przepływów informacji logistycznej, w szczególności przez usługodawców logistycznych. Wiele firm zleca bowiem wykonanie zadań logistycznych wyspecjalizowanym operatorom. Czy oznacza to poprawę organizacji, planowania, koordynacji w sferze logistyki usługodawców i ich klientów? Czy ma wpływ na rozwój systemów informacji? W jaki sposób usługodawcy starają się sprostać wymaganiom swoich klientów i czy zmienia się ich oferta w zakresie usług? Są to wybrane problemy badawcze, które przybliżone zostaną w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
W części pierwszej pracy rozstrzygnięto problemy terminologiczne związane z usługami logistycznymi i rynkiem usług logistycznych; przedstawiono ich typologię, ukazując zróżnicowane podejście do stosowanych kryteriów podziału (...). Wskazano także na działania przedsiębiorstw polegające na kupowaniu usług logistycznych (outsourcingu logistycznym). Scharakteryzowano również fazy rozwoju polskiego rynku usług logistycznych, wskazując główne determinanty, które oddziałując z różną siłą, wpłynęły na kształt obecnego rynku. Drugą część dysertacji poświęcono usługodawcy logistycznemu - przedsiębiorstwu, świadczącemu usługi logistyczne. Omówiono istotę i przedmiot działania firm świadczących usługi logistyczne (...), dokonano syntezy kryteriów i cech różnicujących usługodawców logistycznych. w dalszej kolejności scharakteryzowano różne klasyfikacje usługodawców logistycznych oraz wskazano sposoby przechodzenia na wyższy poziom ewolucyjny (...). W części trzeciej zaprezentowano podstawy metodologiczne modeli biznesu. Przedstawiono elementy, na podstawie których można budować modele biznesowe. Wyodrębniono kategorie czynników, które oddziałując z różnym natężeniem, uzasadniają stosowanie przez operatorów logistycznych różnych, często odmiennych modeli biznesowych dopasowanych do danego obszaru działania. Zasadniczą część stanowi opracowany przez Autorkę model rozwoju dla firm świadczących usługi logistyczne w Polsce w latach koniunktury gospodarczej (2004-2007) oraz w latach stagnacji (2007-2009). Część trzecią zamyka podsumowanie w formie dyskusji, dotyczące dalszych możliwych dróg rozwoju usługodawców logistycznych. (fragment tekstu)
W 2004 r. nakładem Instytutu Logistyki i Magazynowania w ramach serii wydawniczej "Biblioteka Logistyka" ukazało się kilka książek, których tematyka jest zgodna z zainteresowaniami naszego czasopisma, a także - jak przypuszczamy - naszych czytelników. W tym artykule omawiamy pierwszą pozycję - pracę zbiorową zatytułowaną: "Usługi logistyczne", której redaktorem naukowym jest Włodzimierz Rydzkowski.
Centra logistyczne można określić jako punkty koncentrujące przepływy logistyczne i operacje w różnych zakresach. Centra te oferują pełny serwis usług logistycznych, tj. składowanie, prace przeładunkowe, przewozy, kompletowanie, pakowanie, oznakowanie cenowe, realizację zamówień dostaw, załatwianie reklamacji, usługi informacyjne itp. Centra logistyczne organizuje się głównie w punktach węzłowych dostępnych dla różnych gałęzi transportu oraz znacznej liczby nadawców i odbiorców. Centrum logistyczne świadczy usługi tworzące wartość dodaną. Współpraca w obrębie centrum powoduje zmniejszenie kosztów oraz korzyści skali. Dzięki współpracy wzrasta też podaż usług oraz ich efektywność, a także szybszy jest przepływ informacji. Potrzeby odbiorców tych usług ciągle się jednak zmieniają, ponieważ w dzisiejszych czasach zazwyczaj nie utrzymuje się dużych zapasów produktów w magazynach producentów. Wymusza to na centrach logistycznych jeszcze większą efektywność. (fragment tekstu)
12
Content available remote Usługi logistyczne w jachtingu
80%
Celem artykułu jest ukazanie specyfiki jachtingu i jego znaczenia w rozwoju turystyki wodnej, ze szczególnym wskazaniem na usługi logistyczne jako podstawowe czynniki warunkujące sprawną obsługę turystów-żeglarzy w portach jachtowych. Jachting - to działalność ukierunkowana na eksploatację indywidualnych i zbiorowych jednostek pływających wykorzystywanych masowo dla celów turystycznych, rekreacyjnych i sportowych na: wodach śródlądowych, morskich wodach wewnętrznych i morskich wodach przybrzeżnych. Działalność ta realizowana jest w portach i przystaniach jachtowych (mariny), lądowych bazach technicznych, a także dzięki lądowemu zapleczu turystycznemu.(fragment tekstu)
Returns of products occur in almost every kind of economic active companies. Important challenge is to use the proper management practices for returns handling. The companies that are aware of such functionality might expect the bigger market success than others. Proper returns management means not only actions taken by the companies themselves, but also activities that can be fulfill by other logistic parties, supporting and supplementing them, so here for example logistic centers. The main purpose of this paper is to present the role of logistic centers and logistic services provided by them for supporting and supplementing activities connected with returns management in Polish reality. The paper presents at first the services at logistic centers and the concept of returns management. Next there is a brief description of research methodology in the form of survey conducted in Polish enterprises. After, research results are pointed out together with illustrative idea of usage the services of logistic centers for more efficient and effective returns management. Finally, there is a short conclusion with the discussion and suggestions for future research.(author's abstract)
14
Content available remote Innowacje w usługach logistycznych
80%
Współczesne środowisko biznesowe zmienia się intensywnie. Jest to wynik postępujących procesów globalizacji, jak również innowacji w procesach, technologii i produktach. Systemy informatyczne to jeden z kluczowych czynników współczesnych usług logistycznych. Systemy te pozwalają na świadczenie usług logistycznych o wysokiej jakości. Kluczowym czynnikiem warunkującym wysoką jakość jest informacja. Szczególne dbanie o informację, jej prawidłowy przepływ i synchronizację, jest podstawową kwestią dla przedsiębiorstw świadczących usługi logistyczne. Dlatego też w działalności logistycznej wykorzystanie narzędzi informatycznych jest niezbędne. Tylko przy ich użyciu firmy logistyczne mogą w pełni wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie podsuwa współczesna koncepcja logistyki. Celem artykułu jest wskazanie na narzędzia informatyczne wspomagające świadczenie usług logistycznych. Wykorzystanie przez firmy logistyczne systemów informatycznych jest konieczne do zdobycia przewagi konkurencyjnej na rynku. Systemy te pozwalają na minimalizowanie nakładów ponoszonych na działalność, dzięki efektywnej gospodarce magazynowej, oraz stwarzają możliwość zarządzania poszczególnymi procesami, jakie zachodzą w wyniku podjęcia współpracy w celu realizacji zamówienia.
Zaprezentowana propozycja procedur oceny przy wyborze usługodawcy logistycznego może pomóc w docenieniu rzeczywistej, dominującej obecnie roli technologii informacyjnej w outsourcingu usług logistycznych. Uważna analiza i użycie technologii informacyjnej w logistyce i zarządzaniu łańcuchami dostaw może dostarczyć głębszej wiedzy osobom zarządzającym logistyką oraz zarządzającym analizą i wdrożeniami systemów informatycznych. Ciągła obecność na rynku usługodawców logistycznych z zaawansowanymi technologiami informacyjnymi doprowadzi do niższych kosztów logistycznych i zintegruje wszystkie aspekty łańcuchów dostaw wraz ze wzrostem produktywności i wzrostem wydajności. (fragment tekstu)
16
Content available remote Fulfillment Service in e-Commerce Logistics
80%
LogForum
|
2017
|
13
|
nr 4
429-438
Wstęp: Opisywana w literaturze logistyczna obsługa handlu elektronicznego sprowadza się najczęściej do problematyki dostaw produktów do klientów. Zanim jednak towar trafi do klienta, to wcześniej sprzedawca musi go zamówić u swojego dostawcy. Następnie jest on przyjmowany do magazynu i składowany, a po złożeniu zamówienia - kompletowany, pakowany i wysyłany do klienta. Te procesy określa się w e-handlu jako fulfillment. Z uwagi na ich złożoność i presję czasową oraz kosztową e-klientów są one coraz częściej wykonywane przez zewnętrznych operatorów. Mimo dynamicznego rozwoju usługi fulfillment w praktyce e-handlu jest to jeszcze stosunkowo mało rozpoznane zagadnienie w teorii zarządzania. Celem pracy było zaprezentowanie oraz przeanalizowanie usługi fulfillment w obszarze e-logistyki. Autor podjął próbę wskazania i zdefiniowania głównych modeli procesów logistycznych związanych z usługa fulfillment w tym obszarze, ich słabe i mocne strony. Dodatkowych celem pracy było określenie kierunków rozwojowych rynku usług typu fulfillment.Metody: Na potrzeby opracowania przeprowadzono badania metodami obserwacji bezpośredniej i analizy źródeł pierwotnych oraz wtórnych. Do materiałów pierwotnych należały dane uzyskane od firm zajmujących się usługami fulfillment w Polsce i zagranicą, a do wtórnych - raporty, opracowania i źródła internetowe. Dodatkowo wykonano pogłębione wywiady z przedstawicielami firm, które oferują usługi fulfillment lub, które są potencjalnymi oferentami.Wyniki: W artykule szczegółowo opisano usługę fulfillment, która ma coraz większe znaczenie w logistyce e-handlu. Przedstawiono autorski podział i charakterystykę modeli usług fulfillment oraz omówiono potencjalne trendy na rynku usług fulfillment.Wnioski: Przedstawiona prezentacja oraz charakterystyka modeli usług typu fulfillment umożliwia ocenę zakresu oddelegowania procesów logistycznych do specjalistycznych firm zewnętrznych w celu większego skupienia się na działalności podstawowej e-przedsiębiorstwa. Takie podejście, związane z oddelegowaniem części procesów logistycznych na zewnątrz jest szczególnie korzystne w przypadku dynamicznego rozwoju e-przedsiębiorstwa. Wiąże się to jednak z pewnymi wadami, takimi jak: stosunkowo duże opłaty, brak fizycznego kontaktu z towarem, częściowa utrata kontroli na realizowanym procesem. (abstrakt oryginalny)
Mając na uwadze korzystne tendencje wzrostu przeładunków w naszych portach oraz coraz większe zatłoczenie dróg, wydaje się uzasadnione, aby na kierunku północ-południe w większym - niż obecnie - stopniu wykorzystywać transport kolejowy. Wydatki poniesione na ewentualną modernizację linii kolejowych czy też u modernizację lub budowę nowych terminali, są nieporównywalnie niższe do tych, jakie trzeba byłoby ponieść na dostosowanie i budowę nowych dróg, mogących zapewnić właściwą obsługę transportową naszych portów. Nie bez znaczenia jest również ochrona naszego g środowiska naturalnego. Rozwój transportu kolejowego jest możliwy dzięki inwestycjom, a więc zarówno dzięki modernizacji istniejącej już infrastruktury, jak i budowie nowych obiektów. Inwestycje infrastrukturalne powinny wyprzedzać potrzeby transportowe. (fragment tekstu)
The primary objective of any logistics service provider is to develop. Although it appears natural, the challenges that it poses are bigger than we think. The concept of development - generally seen as a process of changes - is ambiguous and can mean something else for each service provider. The aim of this article is to attempt to verify, based on the value-building growth model (VBG), whether the financial results achieved by logistics service providers translate into their success, which is equated with development. (original abstract)
Sektor usług logistycznych jest zbiorem szerokim, skupiającym podmioty oferujące usługi z zakresu transportu, pakowania, kompletowania, magazynowania rzeczy itp. Są to głównie m.in.: przedsiębiorstwa transportowe, spedycyjne, kurierskie oraz pocztowe. Rozwój technologii informacyjnych przyczynił się do pojawienia się nowych rodzajów usług i form działalności gospodarczych. Jedną z takich form jest elektroniczna platforma logistyczna, a w szczególności elektroniczna giełda transportowa. Elektroniczna giełda transportowa to wirtualny rynek, na którym spotykają się przedsiębiorstwa oferujące i poszukujące wolnych ładunków do przewiezienia i/lub przestrzeni ładunkowych. Celem artykułu jest przedstawienie istoty i znaczenia elektronicznych giełd transportowych w Polsce oraz dalszych kierunków ich rozwoju. Przedstawiono również funkcje giełd elektronicznych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje nowe podejście budowy programowalnych usług w środowisku Web. Dotyczy podejścia zwanego Cloud Computing, które oparta jest na wykorzystaniu software i systemowej infrastruktury z zewnętrznych zasobów od dostarczycieli usług Web. Rozważane w artykule problemy koncentrują się na zasadach Cloud Computing i przykładach ich implementacji w logistyce. Przykłady te dotyczą logistycznych autonomicznych agentów softwarowych wykorzystywanych do kontroli łańcuchów operacji logistycznych poprzez Web.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.