Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi produkcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Określono przyczyny zróżnicowania przestrzennego usług produkcyjnych w gospodarstwach rolnych. Analiza obejmuje charakterystykę społeczno-ekonomiczną regionów, na terenie, których przeprowadzono badania. (oryg. streszcz.)
Podstawową organizacją świadczącą usługi produkcyjne dla rolnictwa był do końca lat 80-tych Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Usługi te świadczył przez swoje wyspecjalizowane jednostki jak np. SKR, Spółdzielcze Gospodarstwa Rolne itp. W latach 1984-1988 zrzeszał 46 tego typu jednostek pracujących na rzecz rolnictwa. Omówiono sprzedaż usług przemysłowych, rolnych i transportowych dla rolnictwa województwa wrocławskiego.
3
Content available remote System planowania sieci produkcyjnych w klastrach przemysłowych
100%
Celem artykułu jest prezentacja wybranych wyników badań ukierunkowanych na opracowanie komputerowego systemu planowania wirtualnych sieci produkcyjnych małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących w ramach klastrów przemysłowych. W artykule prezentowana jest propozycja metodyki planowania wirtualnych sieci produkcyjnych przedsiębiorstw oraz jej komputerowa implementacja, która pozwala na wyznaczenie dopuszczalnych wariantów sieci powoływanych celem terminowego zrealizowania nowych zleceń produkcyjnych w warunkach występowania ograniczeń kosztowych, zasobowych i logistycznych systemu klastra.(fragment tekstu)
W oparciu o badania ankietowe przeprowadzone w gospodarstwach rodzinnych, położonych w rejonach o odmiennych typach rolnictwa, autor analizuje współzależności pomiędzy usługami produkcyjnymi a czynnikami produkcji. Badania wskazują, że największą intensywność w korzystaniu z usług wykazują gospodarstwa najmniejsze obszarowo, pozbawione siły pociągowej i o niedostatecznych zasobach pracy. Poziom rozwoju techniczno-ekonomicznego rolnictwa wywiera pozytywny wpływ na intensywność i strukturę nabywania usług.
5
Content available remote Równoważenie linii produkcyjnej na przykładzie procesu wytwórczego obuwia
84%
Przedmiotem pracy jest opis techniki równoważenia linii produkcyjnej. Narzędzie to umożliwia przydzielanie poszczególnych zadań procesu wytwórczego na stanowiska robocze, tak aby zminimalizować całkowity czas bezczynności. Szczególną uwagę poświęcono możliwościom usprawnienia otrzymanych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem koniecznym dla sukcesu firmy jest dobra kadra. Kompetentny menedżer, inżynierowie, ale także pracownicy produkcyjni. Autorzy artykułu, na przykładzie firmy CSF Poland, prezentują w jaki sposób organizacje powinny zadbać o odpowiednie szkolenia i zwiększanie kompetencji pracowników produkcyjnych.
W artykule zaprezentowano podstawowe teoretyczne zagadnienia dotyczące CRM, lecz nie przedstawiono w nim wszystkich jego aspektów i podejść do marketingu relacyjnego. W badaniach przeprowadzonych z udziałem pracowników firm produkcyjnych oraz firm usługowych w Republice Czeskiej stwierdzono, że odpowiedzi udzielane przez przedstawicieli obydwu grup respondentów zasadniczo są ze sobą zgodne. Różnice w odpowiedziach tych grup dotyczyły najczęściej kwestii częstości realizowania poszczególnych części procesów, które mogą przyczyniać się do wzrostu jakości relacji z klientem. Przedstawiciele firm produkcyjnych wskazywali najczęściej, że w ich firmach są dopiero podejmowane działania CRM o charakterze przygotowawczym, natomiast respondenci z firm usługowych przyznawali, że CRM jest stosowany w ich działalności już od dłuższego czasu. W obu grupach poziom świadomości dotyczącej CRM jest tak samo wysoki. Jako pozytywny czynnik należy wskazać fakt, że większość firm docenia jakościową zmianę: przejścia z marketingu transakcyjnego do marketingu relacyjnego. W większości badanych firm pojęcie CRM jest definiowane jako tworzenie trwałych relacji z klientami, które przynoszą długotrwałe wartości obu stronom takich relacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważana jest optymalizacja problemów dostaw VRP w odniesieniu do systemów dystrybucji. Są to zagadnienia należące do klasy NP-trudnych problemów. Przeanalizowano aktualne rozwiązania różnych problemów dostaw (VRP, TSP, MTSP, VRPTW, RDPTW). W zadaniu transportowo - produkcyjnym wykorzystano algorytm wyrównywania kosztów krańcowych WKK. Dla istniejącej sieci punktów gromadzenia odpadów i zakładów ich przetwarzania, zgodnie z przyjętym algorytmem, należy wyznaczyć optymalny pod względem kosztowym rozdział zadań przewozowych do odpowiednich spalarni. Przyjęto, że funkcje określające koszty przerobu są wielomianami drugiego stopnia.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote System zarządzania projektami w realizacji usług produkcyjnych
84%
W artykule omówiono system zarządzania projektami, mający zastosowanie podczas realizacji usług produkcyjnych (produkcji kontraktowej) dla klientów zewnętrznych w firmie z branży IT. Opracowany przez autora system zarządzania projektami znalazł również zastosowanie podczas realizacji nietypowych projektów konstrukcyjnych i produkcyjnych w ramach grupy kapitałowej, do której należy firma. System zarządzania projektami został opracowany w formie umożliwiającej jego przyszłe włączenie do istniejącego oraz rozwijanego w firmie Systemu Zarządzania Jakością, według PN-EN ISO 9001. W artykule omówiono praktykowany wcześniej sposób realizacji zleceń produkcyjnych dla klientów zewnętrznych. Przedstawiono zalety i wady poprzedniego rozwiązania, przeprowadzono krytyczną analizę tego sposobu, wyciągnięto wnioski oraz opracowano wytyczne. Wytyczne te posłużyły do opracowania nowego modelu systemu zarządzania projektami, przedstawionego w artykule. (abstrakt oryginalny)
W artykule podano zmodyfikowaną wersję współczynnika korelacji liniowej, dostosowaną do informacji w postaci strukturalnej. Omówiono relacje zachodzące między miarami podobieństwa względnie zróżnicowania a współczynnikiem korelacji struktur. (…) Rozważania teoretyczne zilustrowano za pomocą przykładu empirycznego, dotyczącego powiązań między strukturami regionalnymi usług produkcyjnych świadczonych dla rolnictwa oraz strukturami przestrzennymi niektórych czynników stanowiących o aktywności w zakresie produkcji rolniczej poszczególnych województw w Polsce. (fragment tekstu)
Zaprezentowano wyniki badań 106 gospodarstw indywidualnych pod kątem korzystania przez nich z usług rolnych miejscowej spółdzielni kółek rolniczych.
W artykule dokonano analizy zmian przedmiotowej struktury sprzedaży usług produkcyjnych gospodarstwom indywidualnym. Badania dynamiki rozpatrywanej struktury prowadzono w dwóch aspektach: (1) obserwacja natężenia zmian strukturalnych w okresie 1975-1984; (2) rejestrowanie zachowania stałości kierunku jej ewolucji. Innymi słowy podjęto próbę odpowiedzi nie tylko na pytanie, w których okresach struktura usług ewoluuje "spokojnie", w których zaś zmiany jej przybierają bardziej skokowy charakter lecz również w kwestii czy rozpatrywana struktura zmieniając się zachowuje stały kierunek przeobrażeń czy też jej zmiany przebiegają chaotycznie. Analizę dynamiki struktury usług produkcyjnych poprzedzono badaniem w zakresie tendencji wartości tych usług w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych. (fragment tekstu)
13
Content available remote Potencjał produkcyjny sektora usług w krajach członkowskich Unii Europejskiej
84%
Zaprezentowane w artykule wynik badań własnych bazują na danych wtórnych pozyskanych z europejskiej bazy - Eurostat. Treści przedstawione w opracowaniu dotyczą problematyki szeroko rozumianej produktywności sektora usług, stanowiącej część badań, które w pełnym podejściu badawczym poszerzone są jeszcze o aspekt innowacyjności ww. sektora. W nawiązaniu do poruszanej w badaniach tematyki, za problem badawczy przyjęto rolę i znaczenie sektora usług w gospodarkach państw Unii Europejskiej w XXI w. W tej perspektywie jednym z celów prowadzonych badań była m.in. identyfikacja potencjału produkcyjnego charakteryzującego sektor usług państw członkowskich Unii Europejskiej. Do realizacji ww. celu wykorzystano wspomnianą metodę analizy danych wtórnych, przegląd literatury krajowej i zagranicznej z zakresu omawianej tematyki, a także metody statystyczne w postaci statystyki podstawowej (średnia arytmetyczna, odchylenie standardowe), które szczególne zastosowanie miały podczas agregowania państw do grup o określonym potencjale produkcyjnym sektorów usług. Rozpatrując wszystkie wskaźniki potencjału produkcyjnego analizowane w artykule (liczba przedsiębiorstw, liczba zatrudnionych, wartość produkcji) wśród krajów UE, sektorem usług o najwyższym potencjale produkcyjnym charakteryzowały się: Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Niemcy oraz Hiszpania - z wyjątkiem wartości produkcji. Polska zaklasyfikowana została do państw o średnim potencjale z wyjątkiem wskaźnika określającego wartość produkcji - poziom niski. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba ukazania aktualnej sytuacji gospodarczej polskiej spółdzielczości wiejskiej oraz jej udziału w rozwoju obszarów wiejskich na przykładzie spółdzielni kółek rolniczych (SKK). SKK są jedną z podstawowych form organizacyjnych prowadzących działalność usługową na obszarach wiejskich. Posiadają one znaczący udział w systemie usług produkcyjnych dla rolnictwa, w zaopatrzeniu rolnictwa w środki produkcji oraz w kreowaniu i wdrażaniu postępu technicznego. Zapewniają również miejsca pracy znacznej liczbie ludności.
W artykule skoncentrowano rozważania wokół miejsca usług produkcyjnych i ich roli w systemie agrobiznesu. Badania potwierdziły niedostateczny poziom rozwoju tych usług w agrobiznesie. Oznacza to, iż usługi nie stanowią aktywnego instrumentu oddziaływania na przemiany strukturalne rolnictwa, lecz pełnią funkcje uzupełniające w stosunku do potencjału technicznego gospodarstw. Rzutuje to niekorzystnie na jakość i efektywność produkcji rolniczej.
16
84%
Zarządzanie relacjami B2B w działalności przedsiębiorstw świadczących usługi produkcyjne staje się coraz ważniejszym zagadnieniem w dobie globalnych, wzajemnie powiązanych i coraz bardziej konkurencyjnych rynków. Istotnym efektem zarządzania relacjami B2B jest lojalność klientów, którzy podejmują częściej niż nielojalni i z większym zaangażowaniem inicjatywy współpracy, nieodzowne w realizacji usług produkcyjnych. W budowaniu lojalności relacyjnej w usługach produkcyjnych wykorzystano teoretyczny model zaproponowany przez Siemieniako. Cele artykułu to identyfikacja i rozpoznanie mechanizmów powstawania lojalności relacyjnej, a także działań świadczących o lojalności oraz efektów lojalności w procesie zarządzania relacjami B2B w kontekście związków usługowych w działalności produkcyjnej. Zastosowano dwie metody badawcze: wywiad swobodny oraz studium przypadku. Próbę badawczą stanowiły przedsiębiorstwa świadczące usługi produkcyjne, głównie z branż związanych z produkcją różnego typu urządzeń, maszyn i komponentów. Wyniki badań własnych przedstawiono na podstawie modelu zarządzania relacjami w usługach produkcyjnych w kierunku budowania lojalności relacyjnej, składającego się z siedmiu elementów składowych. Wzajemne dopasowanie procesów, kultury organizacyjnej i na poziomie personalnym zostało ukazane jako istotny czynnik rozwoju relacji i budowania lojalności. Sposób działania ze strony usługodawców związany ze zrozumieniem potrzeb klientów, podejmowaniem zobowiązań i dotrzymywaniem obietnic wyznacza poziom rozwoju współpracy z klientami pochodzącymi z państw zachodnich. Warunkuje to zaufanie i podejmowanie zobowiązań ze strony tych klientów. Analiza wyników umożliwiła zidentyfikowanie cech lojalności relacyjnej oraz działań świadczących o lojalności. Wyniki badań ukazały także efekty lojalności oraz elementy systemu zarządzania w organizacji, które wpływają na efektywne zarządzanie relacjami ze wskazaniem na budowanie lojalności relacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule tym przeprowadzono analizę świadczenia usług produkcyjnych w rolnictwie województwa konińskiego przez SKR-y według ocen rolników indywidualnych. Ocenie poddano strukturę świadczonych usług przez SKR-y, motywy korzystania z usług, jakość oraz przyczyny niedostępności. Badania ankietowe przeprowadzono wśród rolników indywidualnych podzielonych na trzy grupy obszarowe posiadanych gospodarstw zakładając, że w każdej z tych grup gospodarstw dokonuje się swoiste przystosowanie siły roboczej i środków produkcji do posiadanego obszaru. Analiza wykazała, że głównym motywem korzystania z usług jest brak siły roboczej. Niezadowolenie wśród rolników wywołuje brak odpowiedniej ilości sprzętu zarówno podstawowego, jak i specjalistycznego posiadanego przez SKR-y, jak również terminowość świadczonych usług. Świadczy to nie tylko o dużym popycie na usługi w sektorze drobnotowarowym, ale również o poważnych rezerwach produkcyjnych istniejących w sektorze rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
Ocenę postrzegania usług ekosystemowych stawów rybnych przeprowadzono w miejscowości Pasłęk, położonej w północno-wschodniej Polsce. Przeprowadzono 94 wywiady eksperckie z osobami niezwiązanymi zawodowo z rybactwem. Ankieta zawierała listę 28 potencjalnych usług ekosystemowych dostarczanych przez stawy rybne. Za najważniejsze uznano usługi środowiskowe, następnie usługi społeczne i usługi produkcyjne. Najwyżej respondenci ocenili funkcję stawów jako miejsca tarła i rozrodu ryb, następnie ich rolę jako zbiorników przeciwpożarowych oraz miejsca wypoczynku i rekreacji. Porównanie z innymi badaniami wykazało, że na postrzeganie usług ekosystemów w badaniach lokalnych może wywierać wpływ szereg uwarunkowań, w tym takich jak charakter i lokalizacja stawów rybnych. Badania wykazały, że osoby niezwiązane z rybactwem i hodowlą ryb są świadome szerokiego zakresu usług ekosystemowych świadczonych przez stawy rybne. Stanowi to pozytywną rekomendację społeczną dla europejskiej polityki rybackiej, której celem jest rozwój akwakultury bez pogarszania stanu środowiska, tworzenie zrównoważonych relacji między producentami, a konsumentami produkcyjnych i pozaprodukcyjnych produktów akwakultury. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.