Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi rolnicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The aim of this paper is comparing all possible scenarios to improve the performance of agricultural supply chain (ASC). For this purpose, at first all scenarios is discussed and the main constraints, i.e. available budget and time, is considered. In this study the drivers to improve the performance of ASC is select and distribute the best agricultural service packages in the target ASC. All discussed scenarios need a selection procedure. So a multilevel approach is developed to select the best service package for each scenario. All selection methods are based on performance measurement which had been selected in first level of the approach. Fuzzy decision making and Analytic Hierarchy Process have been used for the approach. A numerical example is solved at the end of the paper to show the capability of the approach and comparing the scenarios. (original abstract)
Korzystanie z usług mechanizacyjnych umożliwia bardziej wydajne realizowanie prac polowych oraz daje możliwość wprowadzania postępu naukowo-technicznego bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych. W artykule próbowano określić tendencje występujące na rynku usług mechanizacyjnych dla rolnictwa w Polsce w latach 2010-2017. Badano zmiany liczby podmiotów świadczących usługi mechanizacyjne, a także dynamikę wartości zakupionych usług mechanizacyjnych oraz udział usług w całości nakładów ponoszonych na produkcję rolniczą. Stwierdzono, że w latach 2010-2017 wzrost znaczenia usług mechanizacyjnych w krajowym rolnictwie został zahamowany. Wartość zakupionych usług wyrażona w cenach stałych uległa zmniejszeniu. Spadkową tendencję odnotowano również w udziale usług mechanizacyjnych w zużyciu pośrednim. Liczba podmiotów świadczących usługi mechanizacyjne dla rolnictwa wprawdzie wzrosła, jednak wzrost był obserwowany jedynie w początkowych latach analizowanego okresu. Od 2015 r. liczba podmiotów systematycznie malała. Słabnące zainteresowanie usługami mechanizacyjnymi prawdopodobnie wynika z pewnego nasycenia gospodarstw nowoczesnym sprzętem rolniczym w związku z inwestycjami wspomaganymi środkami finansowymi UE(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono znaczenie usług dla rolnictwa. Opisano także zmiany zakupów usług i ich cen w ciągu 16 lat. Zaprezentowano ponadto udział usług dla rolnictwa w wydatkach pieniężnych na produkcję w gospodarstwach indywidualnych. (oryg. streszcz.)
4
Content available remote Znaczenie usług w rolnictwie polskim i niemieckim
100%
W artykule podjęto próbę przedstawienia znaczenia usług w rolnictwie polskim i niemieckim na tle rolnictwa w UE-27. Badanie przeprowadzono w oparciu o Rachunki Ekonomiczne dla Rolnictwa. Analizą objęto usługi rolnicze, weterynaryjne oraz pośrednictwa finansowego. Zidentyfikowano ich udział w zużyciu pośrednim, a także wartość poszczególnych grup usług w przeliczeniu na 1 ha UR oraz usługochłonność produkcji rolniczej w latach 1999-2009. Wykazano, że występuje zauważalna różnica pomiędzy znaczeniem tych usług w Polsce i w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wyodrębnienie typów reprezentujących klasy regionów Unii Europejskiej, zróżnicowanych ze względu na wartości wskaźników charakteryzujących produkcję rolniczą i korzystanie z usług rolniczych w 2017 roku. Porównanie charakterystyk rolnictwa w wyodrębnionych typach posłużyło do poszukiwania zależności między wybranymi cechami gospodarstw a poziomem korzystania z tego rodzaju usług. Wykorzystano dane z systemu zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej FADN z 2017 roku. Uwzględniono 131 regionów FADN znajdujących się w 25 państwach. W wyniku grupowania, przeprowadzonego metodą Warda, wyodrębniono pięć typów regionów EU, różniących się między sobą poziomem korzystania z usług i wartością wybranych wskaźników charakteryzujących rolnictwo. Koszt korzystania z usług rolniczych na 1 ha UR był najniższy w gospodarstwach zaliczonych do typów o najniższej średniej powierzchni UR (I i II), wyższy w gospodarstwach zaliczonych do typów o wysokiej powierzchni UR (III i V), ale w typie regionów o największej średniej powierzchni UR (IV) był niższy niż w typie III i V. Można przypuszczać, że gospodarstwa o niewielkiej powierzchni UR wykorzystywały przede wszystkim własny sprzęt, pomoc sąsiedzką oraz zespołowe użytkowanie maszyn, a ograniczały korzystanie z komercyjnych usług rolniczych. Gospodarstwa rolne w IV typie regionów, przypuszczalnie opierały produkcję roślinną w dużej mierze na własnych, wysokowydajnych maszynach. Dla dużych, ale nie wielkoobszarowych gospodarstw w typie III, korzystniejsze ekonomicznie mogło być wykorzystanie zakupionych usług. Koszt zakupu usług na 1 AWU podlegał podobnym prawidłowościom jak koszt zakupu usług na 1 ha UR.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono różnice w poziomie i strukturze korzystania z usług w rolnictwie polskim i niemieckim oraz dokonano próby określenia czynników kształtujących badane wartości. Analizie poddano udział wartości zakupu usług rolniczych, weterynaryjnych i pośrednictwa finansowego (FISIM) w całości nakładów materiałowo-pieniężnych ponoszonych na produkcję oraz wartość poszczególnych grup usług w przeliczeniu na: 1 ha UR, 1 AWU oraz 1 DJP i usługochłonność produkcji rolniczej. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że chociaż dystans dzielący rolnictwo polskie i niemieckie nadal istnieje, to jednak w wielu przypadkach w 2012 roku nie był on już tak wyraźny jak w 1998 roku. Można również przypuszczać, że dalsze pozyskiwanie środków finansowych z Unii Europejskiej będzie stymulująco wpływało na poziom inwestycji w polskim rolnictwie, a także na dalszą poprawę korzystania z usług przez rolnictwo polskie (ze względu na możliwość wykorzystywania zakupionych maszyn do świadczenia usług).(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań gospodarstw rodzinnych metodą wywiadu z kwestionariuszem na terenie gminy Polanka Wielka położonej w powiecie oświęcimskim. Analiza objęła wielkość, strukturę oraz intensywność zakupu usług rolniczych według wybranych kategorii gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Popyt na rolnicze usługi mechanizacyjne w krajach Unii Europejskiej
100%
Korzystanie z usług mechanizacyjnych może w istotnym stopniu przyczyniać się do obniżania kosztów produkcji umożliwiając producentom rolnym bezinwestycyjne wdrożenie postępu technicznego. W artykule próbowano określić tendencje występujące w popycie na rolnicze usługi mechanizacyjne w krajach Unii Europejskiej w latach 2010-2017. Badano zmiany wartości usług w przeliczeniu na 1 ha UR oraz zmiany udziału usług mechanizacyjnych w zużyciu pośrednim. Stwierdzono, że wartość usług w przeliczeniu na 1 ha UR średnio w UE zwiększyła się. Wzrósł również udział usług w zużyciu pośrednim. W wyniku grupowania obiektów metodą Warda otrzymano 5 skupień krajów, które różniły się między sobą pod względem zaproponowanych cech, natomiast kraje tworzące dane skupienie charakteryzowały się zbliżonymi wartościami zmiennych. Krajami w których zaobserwowano zarówno wyraźny wzrost wartości usług mechanizacyjnych w przeliczeniu na jednostkę powierzchni jak również zdecydowane zwiększenie wartości usług w zużyciu pośrednim były: Finlandia, Niemcy, Łotwa, Rumunia oraz Estonia. Wyraźny spadek popytu na usługi mechanizacyjne wystąpił natomiast w Grecji i na Litwie. (abstrakt oryginalny)
Usługi dla rolnictwa są odpowiedzią na zapotrzebowanie dotyczące technologicznego, ekonomicznego i środowiskowego wymiaru działalności rolniczej. W artykule skupiono się na usługach rolniczych, związanych z produkcją roślinną prowadzoną w formie upraw polowych. Celem badania było porównanie poziomu korzystania z usług rolniczych wykorzystywanych przez gospodarstwa specjalizujące się w uprawach polowych w państwach Unii Europejskiej w latach 2004 i 2016. Badanie przeprowadzono na podstawie danych FADN metodą dedukcyjną i porównawczą. Wykazano, że koszty zakupu usług rolniczych związane są przede wszystkim z poziomem rozwoju rolnictwa. Znaczenie ma także wyposażenie gospodarstw we własne maszyny i wielkość zasobów pracy zaangażowanych w produkcję. Zróżnicowanie sytuacji pomiędzy krajami wewnątrz agregatów UE-14 i UE-10 wskazuje jednak, że ważna jest również specyfika przyrodnicza i kulturowa rolnictwa w poszczególnych krajach. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem niniejszego artykułu jest wyodrębnienie skupień województw o podobnych strukturach usług rolniczych w 1984 r. Kolejne zadanie stanowi charakterystyka usystematyzowanych obiektów z podjęciem próby wskazania cech wspólnych, właściwych dla województw znajdujących się w określonych grupach. Badania zamyka analiza porównawcza stopnia nasycenia rolnictwa usługami rolniczymi oraz agrochemicznymi, w przestrzennym układzie województw. (fragment tekstu)
11
Content available remote Zmiany na rynku rolniczych usług mechanizacyjnych w Polsce w latach 2004-2009
84%
Rynek usług rolniczych ma bardzo duże znaczenie w rozwoju agrobiznesu. Głównym celem artykułu było przedstawienie regionalnego zróżnicowania podaży rolniczych usług mechanizacyjnych w Polsce w przekroju wojewódzkim. Zakres czasowy prowadzonych analiz obejmował lata 2004-2009. W artykule przedstawiono m.in. zmiany w liczbie placówek usług mechanizacyjnych oraz poziom i dynamikę cen wybranych usług mechanizacyjnych w badanych latach. Jak wynika z analiz, liczba placówek świadczących usługi mechanizacyjne na rzecz rolnictwa w Polsce zwiększyła się w latach 2004-2009 o 33,8%. W analizowanych latach wyraźnie wzrosły ceny rolniczych usług mechanizacyjnych, zwłaszcza zbioru zielonek sieczkarnią. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono problematykę związaną z zapewnieniem zaopatrzenia w paliwo grupy pojazdów rolniczych wykorzystywanych do świadczenia usług rolniczych. Wyróżniono cztery systemy zaopatrzenia w paliwo i ich kombinacje. Poszczególne systemy zostały zweryfikowane w praktyce. Oprócz realizacji dostaw uwzględniono aspekty organizacyjne, zarządzania personelem oraz finansowania realizowanych dostaw. Zwrócono szczególną uwagę na wpływ poszczególnych systemów zaopatrzenia na wydajność wykorzystywania pojazdów rolniczych i niezawodność świadczenia usług. Realizacja dostaw oparta na usługach outsourcingowych podmiotów dostarczających paliwo w miejscu użytkowania pojazdów i maszyn stanowi podstawę funkcjonowania badanych obiektów.(abstrakt oryginalny)
W Polsce działalność rolnicza prowadzona jest głównie przez małe, często rodzinne gospodarstwa rolne. Jednak w dobie globalizacji rośnie liczba gospodarstw prowadzących działalność na większą skalę, zobowiązanych do stosowania zasad określonych Ustawą o rachunkowości. Ustawa ta nie uwzględnia specyfiki działalności rolniczej. W polskich przepisach występuje zapis, że w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy oraz w przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego jednostki stosują MSR/MSSF. Specyfikę działalności rolniczej ujęto w MSR 41 oraz MSSF dla MŚP. Celem artykułu jest przedstawienie klasyfikacji oraz zasad wyceny aktywów związanych z działalnością rolniczą według MSSF dla MŚP.(abstrakt oryginalny)
Zanalizowano rozwój usług rolniczych na tle wymagań rolnictwa społecznie zrównoważonego. Wyjaśniono istotę rolnictwa społecznie zrównoważonego oraz przedstawiono rozwój usług rolniczych w Polsce z uwzględnieniem rozwoju przestrzennego.
Celem artykułu była ocena korzystania z usług w gospodarstwach rolnych w krajach Unii Europejskiej. Badanie wykonano z zastosowaniem metody analizy porównawczej, a grupy typologiczne krajów Unii Europejskiej, zbliżonych ze względu na poziom korzystania z usług przez gospodarstwa rolne, wyodrębniono metodą Warda. Na podstawie analizy wartości zmiennych opisujących stopień korzystania z usług utworzono sześć grup typologicznych (typy) państw Unii Europejskiej. Uzyskane wyniki pozwalają przypuszczać, że na zakres korzystania z usług w większym stopniu niż zmienne ilościowe oddziałują zaszłości historyczne i regulacje związane z polityką UE, jednak to zagadnienie wymaga dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano wyniki badań 106 gospodarstw indywidualnych pod kątem korzystania przez nich z usług rolnych miejscowej spółdzielni kółek rolniczych.
17
84%
Celem niniejszego opracowania jest poznanie czynników determinujących zakres korzystania gospodarstw indywidualnych z usług mechanizacyjnych świadczonych zarówno przez jednostki uspołecznione, jak i w ramach tzw. "odpłatnej pomocy sąsiedzkiej" oraz ustalenie ich wpływu na poziom i strukturę tych usług. Rozpoznanie czynników kształtujących intensywność korzystania gospodarstw różnej wielkości i typu z usług mechanizacyjnych wydaje się mieć istotne znaczenie dla organizacji systemu obsługi gospodarstw chłopskich, prawidłowego rozmieszczenia czynników wytwórczych w sferze usług oraz dostosowywania ilości i jakości potencjału usługowego do potrzeb lokalnych.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba ukazania aktualnej sytuacji gospodarczej polskiej spółdzielczości wiejskiej oraz jej udziału w rozwoju obszarów wiejskich na przykładzie spółdzielni kółek rolniczych (SKK). SKK są jedną z podstawowych form organizacyjnych prowadzących działalność usługową na obszarach wiejskich. Posiadają one znaczący udział w systemie usług produkcyjnych dla rolnictwa, w zaopatrzeniu rolnictwa w środki produkcji oraz w kreowaniu i wdrażaniu postępu technicznego. Zapewniają również miejsca pracy znacznej liczbie ludności.
W pracy podjęto próbą wyodrębnienia typów funkcjonalnych obszarów wiejskich w województwie małopolskim. Zaproponowana procedura typologii oparta została na metodach klasyfikacji rozmytej. Wyniki badań pokazują duże zróżnicowanie przestrzenne struktury funkcjonalnej terenów wiejskich województwa małopolskiego, o ważnym znaczeniu funkcji produkcyjnych, turystycznych i usługowych. (abstrakt oryginalny)
Omówienie wyników spisu rolnego w 1994 r. Analiza tabel zawierających dane z zakresu mechanizacji rolnictwa, usług rolniczych itp.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.