Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 224

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi ubezpieczeniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Ogólnie biorąc w trzecim kwartale ubiegłego roku na rynku usług ubezpieczeniowych występowały dość korzystne trendy. Zaobserwowano bowiem szybszy przyrost wartości pozyskanych składek niż wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń. Tendencja ta - utrzymująca się zresztą od dłuższego już czasu - wpłynęła na poprawę sytuacji finansowej zakładów ubezpieczeń działających na polskim rynku. W rezultacie zanotowanych zmian wskaźnik syntetyczny PIKU uzyskał najwyższą wartość od początku 1993 roku i osiągnął poziom +35,7. Takie są wyniki kolejnego monitoringu przeprowadzonego przez Katedrę Badań Marketingowych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Zakład Badań Marketingowych INFOMARKT na przełomie września - października bieżącego roku wśród 232 jednostek (centrale, oddziały, inspektoraty i przedstawicielstwa) reprezentujących wszystkie zakłady ubezpieczeń prowadzące działalność operacyjną na terenie kraju.(fragment tekstu)
Państwowy nadzór ubezpieczeniowy został wprowadzony w Ukrainie w końcu 1993 roku, zgodnie z dekretem gabinetu ministrów "O ubezpieczeniu", na podstawie którego w październiku 1993 roku został utworzony Komitet do Spraw Nadzoru Działalności Ubezpieczeniowej (w skrócie ukraińskim Ukrubezpiecznadzór, czyli UUN). Trzy lata później, w 1996 r., parlament ukraiński przyjął ustawę "O ubezpieczeniu", która potwierdziła istnienie UUN oraz rozszerzyła jego zadania i kompetencje.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Determinanty zakupu usług ubezpieczeniowych przez osoby powyżej 50. roku życia
100%
Artykuł dotyczy usług ubezpieczeniowych oraz determinant korzystania z tych usług przez osoby powyżej 50. roku życia. Mimo że popyt na usługi ubezpieczeniowe wśród osób w tym wieku jest mniejszy niż wśród młodszych, można wyodrębnić w tej grupie mniejsze grupy istotnie zróżnicowane pod względem potencjalnego popytu.. W celu wyodrębnienia tych grup oraz zidentyfikowania pozostałych powodów korzystania z ubezpieczeń przyjęto tezę wskazującą na istnienie grup determinantów korzystania z usług ubezpieczeniowych. Badania zrealizowane wśród 753 osób potwierdziły słuszność przyjętej tezy. Wskazano więc zmienne społeczno-demograficzne: dochód i status na rynku pracy oraz zmienne związane bezpośrednio z usługami ubezpieczeniowymi - warunki korzystania, cenę oraz dostępność do usług jako determinanty korzystania z usług ubezpieczeniowych w grupie wiekowej 50+. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba analizy dystrybucji ubezpieczeń przez tradycyjne formy organizacyjne i ich konfrontacja ze wskazaniem możliwości wykorzystania organizacji sieciowych. (fragment tekstu)
Wraz z nowymi potrzebami rynek ubezpieczeń stworzył nową usługę, a mianowicie umowy wiatykalne. Rynek umów wiatykalnych powstał na rynku ubezpieczeń dla osób nieuleczalnie chorych. W artykule omówiono krótką historię tych umów, jak funkcjonują oraz jak przebiega rozwój tych umów w Stanach Zjednoczonych.
Celem badań empirycznych, opisanych w artykule, była analiza i ocena przedsiębiorstw z terenu Dolnego Śląska pod kątem wykorzystania ubezpieczeń w ich działalności, a także próba wyodrębnienia względnie jednorodnych klas przedsiębiorstw - nabywców usług ubezpieczeniowych. Ze względu na ramy objętościowe artykułu analiza została ograniczona do najważniejszych czynników określających charakter i zakres współpracy przedsiębiorstw z firmami ubezpieczeniowymi. (fragment tekstu)
7
Content available remote E-ubezpieczenia jako nowa forma świadczenia usług ubezpieczeniowych
100%
Zmiany, jakie zaszły w przemyśle informatycznym i telekomunikacyjnym na przełomie XX i XXI wieku, wpłynęły zarówno na gospodarkę, jak i na co-dzienne życie ludzi. Formuje się społeczeństwo zwane informacyjnym, w którym ludzkie życie wzbogacane jest dzięki możliwości korzystania z osiągnięć techniki i usług informacyjnych. Jesteśmy wciąż uczestnikami przemian dokonujących się w różnych sferach życia społecznego i gospodarczego. Niewątpliwie największym wynalazkiem z pogranicza informatyki i telekomunikacji, mającym najbardziej istotny wpływ na wizerunek współczesnego biznesu, okazał się Internet. Jest on najbogatszym źródłem informacji i najtańszym środkiem komunikacji, przez co stwarza ogromne szanse rozwoju dla różnego typu przedsiębiorstw. Również branża ubezpieczeniowa zainteresowana jest wykorzystaniem Internetu do wspierania obsługi produktów ubezpieczeniowych. Celem opracowania jest zaprezentowanie nowej formy świadczenia usług ubezpieczeniowych zwanej e-ubezpieczenie, opierającej się na wykorzystaniu Internetu.(fragment tekstu)
Rezultaty kolejnego ogólnopolskiego badania Katedry Badań Marketingowych AE w Poznaniu i ZBM Infomarkt z lipca br. wykazują że sektor ubezpieczeniowy w Polsce pozostawał w drugim kwartale 2003 roku nadal w trwającej już od ponad dwóch lat stagnacji. Tempo wzrostu zasadniczych wielkości rynkowych, a także syntetycznego wskaźnika PIKU było nieznaczne. Nadal też wyraźnie lepsza była koniunktura w zakładach oferujących ubezpieczenia życiowe niż majątkowe.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono pozycję i wyniki finansowe PZU Życie SA na rynku ubezpieczeniowym w Polsce. Omówiono bogatą ofertę produktów ubezpieczeniowych.
Ważnym założeniem koncepcji marketingowej jest realizowanie potrzeb klienta, czyli skierowanie działań na określoną grupę konsumentów. Grupowanie konsumentów w określony sposób jest istotą procesu segmentacji rynku. Podział rynku według określonego kryterium na w miarę jednolite grupy konsumentów, które wyznaczają dla przedsiębiorstwa obszar działania i stanowią punkt wyjścia formułowania programu działania rynku. Konieczność stosowania segmentacji wynika z następujących faktów: -nie wszyscy nabywcy są tacy sami, -z grup nabywców określonego produktu, usługi można wyodrębnić podgrupy o podobnych zachowaniach, systemach wartości, -podgrupy są liczebnie mniejsze, bardziej homogeniczne niż grupa jako całość, -łatwiejsze i skuteczniejsze jest działanie na rzecz mniejszej podgrupy podobnych konsumentów.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano rozwój transgranicznych usług ubezpieczeniowych jako tendencję pogłębienia się integracji w ramach jednolitego rynku Unii Europejskiej. Jednolity rynek usług ubezpieczeniowych funkcjonuje na zasadzie harmonizacji przepisów dotyczących minimalnych wymagań w zakresie: jednolitej licencji ubezpieczeniowej (..single passport"), nadzoru sprawowanego przez kraj siedziby zakładu ubezpieczeń, swobody zakładania przedsiębiorstw w obu działach ubezpieczeń, wymogu rezerw technicznych w odniesieniu do całości aktywów instytucji, wymogu rocznych i skonsolidowanych sprawozdań oraz specjalnego nadzoru nad grupami ubezpieczeniowymi (nadzór "solo plus"). Wprowadzanie w życie rozwiązań w prawie europejskim i prawach krajowych sprzyja rozwojowi transgranicznych usług ubezpieczeniowych w krajach UF.. Liczba zagranicznych ubezpieczycieli, którzy na zasadzie swobody świadczenia usług zgłosili zamiar prowadzenia działalności na terenie Polski po wstąpieniu do UE wzrosła niemal trzykrotnie. W 2007 liczba notyfikacji wzrosła do 425, z czego z UE 410. Jednocześnie zakłady ubezpieczeń z siedzibą w Polsce w coraz większym stopniu angażują się w działalność transgraniczną. (abstrakt oryginalny)
Burzliwym przemianom politycznym i społeczno-gospodarczym w Polsce po roku 1989 towarzyszył rozwój działalności polskich instytucji ubezpieczeniowych. Rozwój form prawnych regulujących działalność ubezpieczeniową w istotny sposób wpłynął na organizację, ale też na treść i zakres tej działalności. Prawodawstwo lat 90. - uwzględnia dynamiczne przemiany społeczno-polityczno-gospodarcze i sprzyja radykalnej przebudowie polskiego rynku ubezpieczeniowego. Najważniejszy akt prawny dotyczący ubezpieczeń - ustawa z 28.07.1990 r. - o działalności ubezpieczeniowej - i jej nowelizacja z 08.06.1995 r. pozwala na stworzenie rzeczywistego, konkurencyjnego rynku ubezpieczeniowego, którego działanie będzie opierać się na swobodnej, uczciwej konkurencji, jednakowym traktowaniu podmiotów prowadzących działalność ubezpieczeniową, umożliwieniu wejścia na polski rynek zagranicznego kapitału ubezpieczeniowego.(fragment tekstu)
Na rynku usług ubezpieczeniowych nastąpiła w drugim kwartale bieżącego roku jedynie minimalna poprawa koniunktury (wzrost PIKU o 1 punkt). Utrzymała się nadal wysoka dynamika przyrostu wartości pozyskanej składki, przy nieco mniejszym - lecz systematycznie nasilającym się - tempie wzrostu wartości wypłaconych świadczeń i odszkodowań. Istotnie poprawiła się natomiast sytuacją białych zakładów ubezpieczeń, które wydaj e się w większości opanowały głęboki kryzys odnotowany w poprzednim kwartale. Taki obraz rynku dostarcza kolejny monitoring przeprowadzony przez Katedrę Badań Marketingowych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Zakład Badań Marketingowych INFOMARKT na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku wśród 235 firm (jednostek) ubezpieczeniowych (centrale, oddziały, inspektoraty i przedstawicielstwa) reprezentujących wszystkie zakłady ubezpieczeń prowadzące działalność na terenie Polski w zakresie ochrony życiowej, osobowej i majątkowej (abstrakt oryginalny)
Rozwój ekonomiczny, jaki miał miejsce po II-ej Wojnie Światowej i w konsekwencji gwałtowny wzrost zapotrzebowania społeczeństw na dobra materialne i usługi spowodował, że producenci koncentrując się na masowej produkcji, niekiedy miernej jakości, choć kosztownej, przestali spełniać wymogi i oczekiwania klientów w zakresie ceny i jakości. Japonia, która rozpoczynała na nowo swój start na polu rozwoju ekonomicznego oparła go na głębokiej analizie rynku i oczekiwań klientów, rozwijając tzw. politykę jakości, której celem było otwarcie nowych rynków dla produktów i usług, stając się w krótkim czasie godnym rywalem renomowanej produkcji Stanów Zjednoczonych.(abstrakt oryginalny)
Prowadzenie przedsięwzięć gospodarczych obarczone jest z natury rzeczy ryzykiem. Zagrożenie negatywnego wpływu zdarzeń, zarówno o charakterze losowym, jak i innych - zawinionych przez same organizacje, na osiągane przez nie wyniki oraz stan majątku, jest szczególnie widoczne w przypadku MSP. Popyt na usługi finansowe w przedsiębiorstwach, tu ze szczególnym naciskiem na usługi ubezpieczeniowe, zależy od wielu czynników o charakterze cenowym i pozacenowym. Czynniki te mają wymiar zarówno mikro, jak i makroekonomiczny. Przedmiotem opracowania są wybrane czynniki mikroekonomiczne, które w jednoznaczny sposób powinny determinować określony poziom popytu na usługi ubezpieczeniowe wśród przedsiębiorców. Tymczasem przedstawione poniżej wyniki badań własnych wskazują, że zainteresowanie wskazanej grupy przedsiębiorców dostępną ofertą rynkową ubezpieczycieli oraz innymi sposobami ograniczania prawdopodobieństwa i skutków potencjalnych ryzyk, jest bardzo ograniczone. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w niskiej świadomości ekonomicznej przedsiębiorców sektora MSP (całego społeczeństwa polskiego w kontekście porównań poziomu życia społeczeństw krajów Unii Europejskiej'), jak i w niskiej świadomości ubezpieczeniowej. (fragment tekstu)
Po siedmiu latach przynależności Finlandii do struktur UE sytuacja przeciętnego Fina, jako potencjalnego konsumenta usług ubezpieczeniowych, nie uległa szczególnej zmianie. Należytą ochronę konsumentom usług ubezpieczeniowych nadal zapewniają w Finlandii przede wszystkim dwie ustawy. Pierwsza to ustawa o ochronie konsumentów z 1978 roku, dotycząca wszystkich artykułów konsumenckich występujących na rynku. Obejmuje ona w swej treści zarówno ogólne zagadnienia reklamy, handlu, sprzedaży, jak i szczegółowe regulacje, np. obrotu prefabrykatami przeznaczonymi do potrzeb budownictwa mieszkaniowego, kredytów konsumenckich, sprzedaży domowej i na odległość umów time-sharingu itp. Tak szeroki zasięg regulacji w jednej tylko ustawie spowodowany jest dostosowaniem prawa fińskiego do ustawodawstwa Unii Europejskiej. Jej postanowienia w dziedzinie ubezpieczeń odnoszą się głównie do interpretacji warunków umów ubezpieczeniowych, z wyjątkiem ubezpieczeń obowiązkowych i grupowego pracowniczego ubezpieczenia na życie.(abstrakt oryginalny)
Rezultaty kolejnego -już 47 z rzędu ogólnopolskiego badania Katedry Badań Marketingowych AE w Poznaniu ze stycznia br. świadczą, że spełniły się wreszcie oczekiwania menedżerów i w ostatnich miesiącach 2004 r. nastąpiło istotne i zapowiadające się na w miarę trwałe ożywienie na rynku ubezpieczeniowym. W efekcie wyraźnie silniejszych tendencji wzrostowych w zakresie wielkości związanych głównie ze sprzedażą, odnotowano zwiększenie wskaźnika syntetycznego PIKU aż o 9 punktów i w konsekwencji osiągnął on wartość najwyższą od sześciu lat.(abstrakt oryginalny)
Sukcesem przedsiębiorstwa jest zadowolony klient, przekonany do oferty firmy. Czynnikiem mającym duży wpływ na świadomość klienta jest jakość dostarczonych produktów/usług. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w różnych dziedzinach życia. Ze względu na różnice w postrzeganiu jakość bywa oceniana subiektywnie. Klienci mają do wyboru bardzo szeroką gamę produktów i usług. Należy pamiętać, że to oni podejmują decyzję o wyborze danego dobra na podstawie własnego postrzegania jakości i wartości im oferowanych. Często jakość jest przedstawiana w dwóch perspektywach (ze względu na podmioty). Mówimy wówczas o jakości wewnętrznej, postrzeganej z perspektywy przedsiębiorstwa (spełnienie wymogów, norm, przepisów prawnych) oraz jakości zewnętrznej o której decyduje klient. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metodę Servqual, która bada stopień zadowolenia klienta w kolejnych obszarach i pozwala na analizę zadowolenia klienta. Omówiono przebieg badań poziomu satysfakcji klientów indywidualnych województwa warmińsko-mazurskiego z korzystania z poszczególnych kanałów dystrybucji usług ubezpieczeniowych (agent, broker, pracownik etatowy zakładu ubezpieczeń, bank, telefon oraz Internet).
Celem niniejszego opracowania jest analiza zmian wprowadzanych w wybranych produktach ubezpieczeniowych, kierowanych do gospodarstw domowych, oraz wskazanie kierunków rozwoju oferty ubezpieczycieli kierowanej do gospodarstw domowych. Możliwą do zastosowania metodą badawczą, która pozwoli na wskazanie kierunków modyfikacji oferty ubezpieczeniowej, jest porównanie produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez wybranych ubezpieczycieli (analiza porównawcza zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia) oraz przeanalizowanie zakresu ubezpieczenia w nowych produktach wprowadzanych do oferty ubezpieczeniowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.