Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi weterynaryjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule podjęto teoretyczne rozważania dotyczące istoty modeli biznesowych przedsiębiorstw oraz dyskusję na temat wykorzystania modeli biznesowych w zakładach leczniczych dla zwierząt. Dokonując analizy tematy, zwrócono uwagę, że nie został dotychczas opracowany model biznesowy, który byłby adekwatny do specyfiki funkcjonowania zakładów leczniczych dla zwierząt, ze względu na swoją specyfikę w znacznym stopniu różniących się od tradycyjnych przedsiębiorstw. Celem artykułu jest podjęcie dyskusji na temat wykorzystania modeli biznesowych w działalności zakładów leczniczych dla zwierząt, a tym samym próba odpowiedzi na pytania: Czy model biznesowy jest narzędziem możliwym do wykorzystania w zakładach leczniczych dla zwierząt? Czy modele biznesowe wykorzystywane w innych podmiotach mogą być wykorzystanie bezpośrednio w placówka weterynaryjnych? Czy specyfika ZLZ wymaga budowy nowych modeli biznesowych? W artykule zaprezentowano przegląd definicji modeli biznesowych oraz analizę rynku usług weterynaryjnych w Polsce. Do zrealizowania celu wykorzystano metody badawcze takie jak analiza literatury, metoda opisowa czy analiza porównawcza. (abstrakt oryginalny)
Budżet zadaniowy jest elementem nowego podejścia do finansów publicznych. Jego istotą jest zarządzanie środkami publicznymi przez cele. Budżetowanie zadaniowe ma wpłynąć na efektywniejsze i bardziej przejrzyste gospodarowanie środkami publicznymi oraz umożliwić sprawne planowanie gospodarcze w dłuższym okresie. W artykule zaprezentowano rozwiązania dotyczące budżetu zadaniowego na przykładzie Inspektoratu Weterynarii. W części praktycznej pracy przedstawiono zadania, cele i mierniki występujące w Inspektoratach Weterynarii w latach 2010-2015. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było utworzenie typologii krajów Unii Europejskiej w oparciu o zmienne charakteryzujące i/lub determinujące poziom korzystania z usług weterynaryjnych. Badanie wykonano z zastosowaniem metody analizy porównawczej, a grupy typologiczne krajów Unii Europejskiej wyodrębniono metodą Warda. Na podstawie analizy wartości wskaźników mających znaczenie ekonomiczne i statystyczne, wyodrębniono cztery grupy typologiczne (typy) państw Unii Europejskiej. Można zauważyć, że wartość usług weterynaryjnych jest związana z wielkością pogłowia zwierząt gospodarskich, które w naturalny sposób narzuca konieczność korzystania z tych usług oraz z intensywnością produkcji zwierzęcej. Ponadto stopień korzystania z usług weterynaryjnych wynika z poziomu rozwoju gospodarczego państwa, a tym samym i rolnictwa, stąd istotne znaczenie tych usług w rolnictwie krajów wysoko rozwiniętych, w których występuje większa skłonność do korzystania z usług zewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote The Use of Services on Farms in Poland (Based On The FADN Data)
84%
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w poziomie i strukturze korzystania z usług w gospodarstwach rolnych w Polsce. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem bazy danych systemu rachunkowości rolnej FADN. Analizą objęto usługi według regionów i klas wielkości ekonomicznej w latach 2004-2012. We wszystkich regionach zwiększyła się wartość zakupu usług ogółem. W badanych latach największa była wartość usług do produkcji roślinnej, a w dalszej kolejności do produkcji zwierzęcej oraz usług transportowych. Nastąpił wzrost wartości i udziału usług do działalności operacyjnej. Zauważalna jest zależność, że im większe gospodarstwo rolne, tym większy udział usług weterynaryjnych w strukturze usług ogółem, natomiast zmniejsza się w nich udział usług do produkcji roślinnej i transportowych. (abstrakt oryginalny)
Publikacja dotyczy problematyki związanej ze zwalczaniem choroby zakaźnej zwanej afrykańskim pomorem świń (African swine fever/ASF) w świetle polskich regulacji prawnych. Przedstawione rozważania koncentrują się co do zasady wokół ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, a także aktów wykonawczych, tj. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Ponadto przedmiotem artykułu jest wykazanie różnorodnych zagrożeń, jakie płyną z afrykańskiego pomoru świń m.in. dla rynku całej trzody chlewnej w Polsce oraz ekosystemu wraz z aspektami ekonomicznymi związanymi z następstwami występowania oraz zwalczania ww. jednostki chorobowej. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zastosowanie metody DEA do badania efektywności gospodarstw trzodowych
67%
Do badania efektywności gospodarstw trzodowych zastosowano nieparametryczną metodę DEA. Umożliwia ona określenie efektywności obiektów z uwzględnieniem wielu nakładów i efektów. Nie wymaga natomiast określenia zależności funkcjonalnej pomiędzy zmiennymi i nadawania im rang. Analizą objęto 80 gospodarstw trzodowych o dużej skali produkcji trzody chlewnej. Do budowy modelu DEA, ukierunkowanego na nakłady dla zmiennych efektów skali, przyjęto następujące zmienne: efekt - produkcja żywca wieprzowego w kg, nakłady - koszty pasz własnych i obcych, koszty zakupu zwierząt i usług weterynaryjnych. Gospodarstwa efektywne technicznie stanowiły 46%. Najwięcej takich gospodarstw znajdowało się w województwie lubelskim, a najmniej w kujawsko-pomorskim. Najwyższa średnia efektywność techniczna charakteryzowała gospodarstwa w województwie mazowieckim, w których wystąpiły najwyższe koszty zakupu pasz i zwierząt. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przeanalizowano kształtowanie się poziomu i struktury kosztów stałych i zmiennych oraz dokonano próby ustalenia progu rentowności w tuczu brojlerów kurzych. Materiał empiryczny zebrano na podstawie ksiąg ewidencyjnych z dwóch ferm spółdzielczych dotyczących 29 cykli produkcyjnych w latach 1990-1992 (woj. lubelskie i woj. chełmskie). W opracowniu wykorzystano metodę tabelaryczno-opisową.
Bank
|
2015
|
nr 6
XII-XIII
Rokowania zmierzające do ustanowienia TTIP prowadzone są w ramach 24 grup roboczych. Przynajmniej dwie z nich zajmują się problemami związanymi z handlem artykułami rolno-spożywczymi. Konkretnie, pierwsza grupa zajmuje się sprawami rynków rolnych a druga kwestią norm weterynaryjnych i fitosanitarnych. Do najważniejszych zadań w trakcie tych negocjacji należy wypracowanie zasad dotyczących zarówno redukcji barier taryfowych, jak i pozataryfowych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.