Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Useful wastes
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Podczas spalania węgla w kotłach fluidalnych powstają odpady stałe w postaci żużla i popiołu zanieczyszczone produktami poreakcyjnymi. Gospodarcza przydatność tych produktów, aktywnych chemicznie jest ciągle badana i wciąż poszukiwane są nowe kierunki ich zagospodarowania. W okresie ostatnich kilku lat opracowano szereg technologii aktywacji popiołów fluidalnych, jednak charakteryzują się one stosunkowo wysokimi kosztami procesu lub znacznymi nakładami inwestycyjnymi. Obecnie uboczne produkty spalania w kotłach fluidalnych (w skrócie UPSF) znajdują zastosowanie między innymi w górnictwie węgla kamiennego do doszczelniania zrobów zawałowych w ramach profilaktyki przeciwpożarowej lub wypełniania zbędnych pustek i wyrobisk [2]. Prowadzone są również próby nad wykorzystaniem żużla stanowiącego główny składnik UPSF jako materiału do podsadzki hydraulicznej w górnictwie podziemnym. W artykule przedstawiono wyniki badań możliwości wykorzystania żużli pochodzących z kotłów fluidalnych jako składnika podsadzki hydraulicznej stosowanej do wypełnienia wolnych przestrzeni poeksploatacyjnych za postępem ścianowym w polskich kopalniach węgla kamiennego zgodnie z PN-G/11010. Do badań wybrano żużle pochodzące z dwóch dużych przemysłowych zakładów energetycznych oznaczonych w artykule jako "X" i "Y" spalających węgiel kamienny. (abstrakt oryginalny)
Tłuszcz zawarty w skórach łososi to cenny naturalny olej rybny. Jest on bogaty w n-3 wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a substancje białkowe w nim zawarte to w większości białka kolagenowe. Dlatego też skóry z łososi stanowią dobry surowiec do pozyskiwania z nich oleju rybnego oraz do wytwarzania kolagenu i żelatyny. Warunkiem wykorzystywania skór z łososi do wytwarzania kolagenu lub żelatyny jest usunięcie z nich tłuszczu, bez powodowania cieplnej lub chemicznej denaturacji białek kolagenowych, co umożliwiają metody fizyczne. Stwierdzono, że najprostszą i najbardziej efektywną metodą wydzielania oleju ze skór łososi jest tłoczenie. Wykazano, że przy zastosowaniu ciśnienia o wielkości około 3 MPa można wydzielić ze skór do 90 % zawartego w nich oleju rybnego. W wytłokach skór łososi zawartość pozostałego tłuszczu wynosi jeszcze około 10 %. W przypadku wykorzystywania takich skór do wytwarzania kolagenu lub żelatyny pozostały w nich tłuszcz powinien być usuwany innymi metodami. (abstrakt oryginalny)
Pozyskiwanie energii w Polsce oparte jest przede wszystkim na spalaniu węgla zarówno kamiennego jak i brunatnego. Działalność ta powoduje powstawanie znacznych ilości odpadów w postaci żużli, popiołów lotnych i produktów odsiarczania. Stosowane obecnie różne metody odsiarczania w zakładach energetycznych skutkują powstawaniem odpadów różniących się pod względem fizycznym i chemicznym. Jednym z kierunków ich odzysku jest przemysłowe wykorzystanie w podziemnych technologiach górniczych. W referacie przedstawiono rodzaje obecnie stosowanych przez energetykę zawodową metod odsiarczania i rodzaje powstających odpadów oraz zaprezentowano możliwości ich wykorzystania dla określonych technologii górniczych wraz z podaniem kryterii ich stosowania. (abstrakt oryginalny)
Problem zużytych lodówek, chłodziarek i zamrażarek jest szczególnie istotny w naszym kraju, bowiem w następnych 5 latach do wymiany będzie około 4 mln tych urządzeń. Co zrobić zatem ze starymi? Przy właściwej gospodarce stopień odzysku materiałów z tego typu sprzętu dochodzić może do 95 procent
Procesy zgazowania paliw z tytułu zachodzących procesów wysokotemperaturowych i stosowanych procesów oczyszczania i przeróbki gazu umożliwiają nie tylko odzyskiwanie i uzyskiwanie ciepła, ale również gazu syntezowego i wodoru dla chemii i energetyki oraz stosunkowo łatwej separacji i sekwestracji dwutlenku węgla. Zagraniczne doświadczenia wskazują, że poprzez właściwy dobór reaktora zgazowującego, wsadem mogą być nie tylko konwencjonalne paliwa, ale także biomasa; odpady rafineryjne, z górnictwa węgla, komunalne itp. Ponadto, wysokie temperatury umożliwiają likwidację odpadów niebezpiecznych. Powstające w procesie odpady stałe w zależności od temperatury zgazowania przyjmują postać żużla spieczonego (popiół denny) lub topionego. Żużel topiony w przeciwieństwie do popiołu dennego, praktycznie niezależnie od zgazowywanego paliwa, w wyniku wetryfikacji stanowi materiał neutralny dla środowiska o dużych możliwościach zagospodarowania. Występujące zanieczyszczenia stałe i ciekłe w gazie, po oddzieleniu zazwyczaj są zawracane do reaktora i podlegają procesowi zgazowania a część mineralna przechodzi do żużla. Związki siarki natomiast są redukowane do siarki. W zależności od przyjętego modelu przeróbki, z gazu syntezowego może być wydzielany dwutlenek węgla i wodór. Odzysk ciepła z gazu syntezowego i z jego spalania w układzie gazowo-parowym decyduje o wysokiej sprawności procesu i minimalizacji emisji wszelkich zanieczyszczeń do środowiska. (abstrakt oryginalny)
W pracy niniejszej przeanalizowano ekologiczne, techniczne i ekonomiczne aspekty wykorzystania odpadowego krzemienia, który pozyskiwany jest podczas procesu wydobycia kredy. W pracy zaprezentowano problematykę niekorzystnego wpływu górnictwa na środowisko oraz zwrócono uwagę na powstające odpady wydobywcze. Odpadowy krzemień zaproponowano wykorzystać w formie rozkruszonej, jako substytut wysokiej jakości kruszywa do kompozytów cementowych odpornych na działanie środowisk agresywnych chemicznie. Jako kompozyty kontrolne wykorzystano betony tradycyjne, które zawierały w swojej objętości kruszywa żwirowe i bazaltowe. W związku z zadowalającymi wynikami przeprowadzonych testów opisany sposób unieszkodliwiania odpadu przeanalizowano również pod kątem możliwych korzyści ekonomicznych. Wnioski z przeprowadzonych badań dowiodły, że rozkruszone odpady krzemienia pod względem technicznym dorównują wysokiej jakości kruszywom specjalnym, natomiast koszty ich pozyskania i wytworzenia w odpowiednich systemach ich deponowania mogą być niższe niż najtańszych dostępnych na rynku kruszyw tradycyjnych żwirowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki analizy potencjału energetycznego depozytów mułów węglowych. Wyniki zaprezentowanej analizy dotyczą stanu surowego tych mułów oraz produktów, które uzyskano w wyniku ich wzbogacania różnymi metodami. Muły węglowe wzbogacano w hydrocyklonie zagęszczająco-klasyfikującym, klasyfikatorze odśrodkowym, wzbogacalniku zwojowym Reicherta i metodą flotacji. Oceniono zarówno potencjał energetyczny mułów po ich wzbogaceniu, jak i straty potencjału energetycznego, które ponoszone są w wyniku wzbogacania. Najkorzystniejsze rezultaty uzyskano w przypadku metody flotacji. Średnio strata potencja?u energetycznego wyniosła w tym przypadku 15% i wahała w granicach od 3 do 31% dla poszczególnych osadników. Średnio wartość opałowa uzyskanego produktu wyniosła 25 057 kJ/kg i była najwyższą spośród uzyskanych we wszystkich analizowanych metodach. Najwyższe straty potencjału energetycznego mułów węglowych zanotowano w przypadku wzbogacania w klasyfikatorze odśrodkowym z wstępnym odmuleniem wzbogacanego materiału. Strata potencja?u energetycznego wyniosła w tym przypadku średnio 68% i wahała się dla poszczególnych osadników od 13% do nawet 98%. Średnio wartość opałowa uzyskanego produktu wyniosła 22 864 kJ/kg. Wyniki te są podobne do osiąganych przy wzbogacaniu mułów w spiralach Reicherta z wstępnym odmulaniem materiału. Średnia strata potencjału energetycznego mułów wzbogacanych w spiralach Reicherta wyniosła 64%, a wartość opałowa produktu wzbogacania 22 678 kJ/kg. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Osad gorący - surowiec odpadowy w produkcji klarownej brzeczki piwnej
75%
W wytwarzaniu brzeczki piwnej, podczas gotowania, towarzyszy wytrącanie się tzw. osadu gorącego, zwanego też przełomem. Wykorzystanie w recepturze piw zamienników słodu jęczmiennego wiąże się często ze zmianami składu jonowego i ilości wytrąconych z brzeczki osadów gorących. W pracy omówiono proces tworzenia się konglomeratów białkowo-garbnikowych, ich szczegółowy skład chemiczny oraz powody, dla których osad ten jest usuwany. Powstały, po klarowaniu brzeczki, przełom, to źródło cennych składników odżywczych, w tym przede wszystkim związków mineralnych. W związku, z tym istnieje możliwość wykorzystania tego odpadu w celach konsumpcyjnych, kosmetologii, czy w medycynie. (abstrakt oryginalny)
9
75%
Aim: All mobile phones will eventually become obsolete and should be collected and recycled in order to recover their high content of both dangerous and valuable materials. End-consumers play a key role in these processes as the collection and recycle systems cannot work properly without their contribution. Therefore, this exploratory study investigates how Dutch end-consumers can be stimulated to return their used mobile phones. Design / Research methods: the factors influencing consumers' propensity to return and recycle obsolete mobile phones are examined. The results are based on a survey conducted among end-consumers of mobile phones in the Netherlands. Conclusions / findings: There is significant recycling potential as the majority of used mobile phones are simply kept at home. Keeping a used phone as a spare phone and being afraid of privacy disclosures are indicated as main reasons for not taking used phones to a recycling point. Originality / value of the article: The findings indicate that personal satisfaction from recycling and knowledge or awareness of the potential dangers from not properly returning play a crucial role in influencing the propensity.(original abstract)
Powstawanie poszczególnych produktów ubocznych podczas fermentacji alkoholowej, to proces bardzo złożony. Na szczególną uwagę, ze względu na mechanizm i dynamikę powstawania, zasługują wyższe alkohole. W XIX wieku, dominująca była opinia, że alkohole wyższe to „bakteryjne metabolity zepsucia”, którymi skażone były napoje alkoholowe. Na początku XX wieku znane już były prace Ehrlicha, który wykazał, że wyższe alkohole są syntetyzowane przez drożdże z aminokwasów, a zatem są składnikami występującymi naturalnie we wszystkich napojach alkoholowych wyprodukowanych z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego. Na ilość fuzli w zacierze odfermentowanym, jak również na ich skład jakościowy, ma wpływ wiele czynników m.in.: rodzaj surowca użytego do przygotowania zacieru, rodzaj i wielkość inokulum drożdży oraz rodzaj pożywek, a także sposób prowadzenia fermentacji. Prace analityczne różnych autorów dowiodły, że wyższe alkohole mogą powstawać na drodze szlaku katabolicznego i anabolicznego. Szlak kataboliczny dotyczy przemian aminokwasów- w/w teoria Ehrlicha. Prekursorem w szlaku anabolicznym jest pirogronian, a fuzle są produktami pobocznymi, powstającymi podczas syntezy aminokwasów. Można jednoznacznie wnioskować, że występowanie fuzli w destylatach rolniczych jest efektem obecności w środowisku fermentacyjnym aminokwasów, cukrów oraz produktów ich przemiany, głównie aldehydów. (streszcz. oryg.)
Niekiedy można odnieść wrażenie, że śmieci w lesie bywa więcej niż drzew. Wystarczy popatrzeć, co dzieje się w lasach wzdłuż dróg czy też zapuścić się w zieloną otulinę wielkich miast. Artykuł opisuje jeden ze sposobów, mających zaradzić temu procederowi.
Lean is one of the systematic approach to achieve higher value for organizations through eliminate non-value-added activities. It is an integrated set of tools, techniques, and principles designed to optimize cost, quality and delivery while improving safety. In Vietnam, industry waste management and treatment has become serious issue. The aim of this research is to present the effective of Lean application for industrial wastes collecting and delivery improvement. Through a case study, this paper showed the way of Lean tools and principles applied for wastes management and treatment such as Value Stream Mapping, Pull system, Visual Control, and Andon to get benefit on both economic and environment. In addition, the results introduced a good experience for enterprises in Vietnam and other countries have similar conditions to Vietnam in cost saving and sustainable development in waste management.(original abstract)
Stworzenie spójnego systemu recyklingu odpadów jest dla Unii Europejskiej priorytetem. Unijne wymagania dotyczące recyklingu uchodzą za restrykcyjne, jednakże stopień ich wypełniania w krajach członkowskich przedstawia się niejednolicie.
11 maja 2006 r. w Warszawie odbyła się konferencja z okazji 5-lecia funkcjonowania w Polsce systemu recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych, zorganizowana przez firmę Rekopol. Celem konferencji była próba podsumowania 5-letniego okresu - podkreślenie największych osiągnięć, jak i wskazanie elementów wymagających dalszego rozwoju. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele administracji państwowej, samorządowej, przemysłu i zagranicznych organizacji odzysku.
Przetworzone żużle wielkopiecowe ze względu na ich skład chemiczny stanowią ważny surowiec umożliwiający zastosowanie go do zestawów szklarskich. Jednak ze względu na zawartość żelaza, manganu, siarki i miedzi ich stosowanie w produkcji szkła bezbarwnego jest ograniczone. W związku z powyższym celem niniejszej pracy było uzyskanie bezbarwnych szkieł opakowaniowych i budowlanych z zastosowaniem przetworzonego żużla wielkopiecowego CaAlSi-glass. W badanych zestawach szklarskich CaAlSi-glass stanowi 34-38% masy suchego piasku, co znacznie przewyższa stosowaną powszechnie zawartość tego typu surowców w zestawach na każdego typu szkło, ponieważ standardowo np. do szkieł opakowaniowych stosuje się dodatek przetworzonego żużla wielkopiecowego w ilości 6-7%. Wytopione szkła na bazie surowców przemysłowych i z użyciem CaAlSi-glass poddano badaniom termicznym. Dla uzyskanych szkieł przeprowadzono również charakterystykę optyczną. Wyniki badań wskazują, że zastosowanie CaAlSi-glass praktycznie nie wpływa na właściwości termiczne szkieł, podwyższa się tylko nieznacznie temperatura transformacji (ok. 2%). Również transmisja światła w zakresie widzialnym obu rodzajów szkieł pozostaje na zbliżonym poziomie. (abstrakt oryginalny)
Dynamika rozwoju gospodarczego determinuje potrzebę rozwoju technologii recyklingu odpadów, w szczególności pozyskiwania paliw skondensowanych na potrzeby lokalnej dywersyfikacji źródeł energii. W niedługim czasie, w Polsce prawdopodobnie będzie brakowało wyprodukowanej własnym sumptem energii elektrycznej. Stosowanie procesu dywersyfikacji źródeł energii ma za zadanie, opracowanie metody wytwarzania energii z odpadów w celu ochrony środowiska. Zastosowanie technologii kogeneracji opartej na paliwach pozyskiwanych z odpadów, w szczególności skoncentrowanych paliw typu olej i gaz, staje się coraz bardziej powszechne i daje podstawę bezpieczeństwa dostaw energii w preferowanym procesie jej dywersyfikacji. Obecnie największe zainteresowanie budzi odzysk materiałów z tworzyw sztucznych i gumy w procesie beztlenowego rozkładu termicznego (termolizy/pirolizy), który stosuje się na skalę przemysłową. Polega on na degradacji wiązań polimerowych do niskiej masy cząsteczkowej. Imperatywem nowoczesnej gospodarki jest pozyskiwanie energii z paliw pochodzących z przetwarzania odpadów, w tym niebezpiecznych, najkorzystniej w procesie kogeneracji. Pozyskane z odpadów paliwa mogą znaleźć zastosowanie w produkcji energii cieplnej lub elektrycznej w celu dywersyfikacji źródeł energii. W artykule przedstawione zostały innowacyjne polskie technologie pozyskiwania paliw w procesach beztlenowego rozkładu termicznego, głównie odpadów elastomerowych i polimerowych (w tym niebezpiecznych), do bezpośredniego zastosowania w agregatach prądotwórczych o zróżnicowanej mocy. (abstrakt oryginalny)
Ilość powstających odpadów energetycznych skłania do poszukiwania nowych możliwości ich wykorzystywania np. do budowy barier izolacyjnych w składowiskach odpadów. Podstawowym warunkiem, jaki musi spełniać materiał stanowiący barierę izolacyjną, jest warunek szczelności. Szczelność scharakteryzowana jest poprzez współczynnik filtracji, którego wartość nie może przekraczać 1ź10-9 m/s. W przypadku składowisk podziemnych materiał izolacyjny, oprócz wymaganej i ściśle określonej granicznej wartości współczynnika filtracji, powinien charakteryzować się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi dobranymi do warunków panujących w górotworze. W niniejszym artykule przedstawiono możliwość wykorzystania odpadów energetycznych do budowy barier izolacyjnych poprzez ocenę wpływu dodatku cementu na własności mechaniczne oraz filtracyjne mieszanin popiołowo-wodnych. (abstrakt oryginalny)
In recent years, great emphasis has been placed on the implementation of the principles of sustainable construction and environmental protection. Decreasing amount of natural resources and increasing amount of industrial waste have made it necessary to produce products with the use of recycled materials. A number of studies conducted allow us to state that artificial aggregates, industrial ashes and waste from the wood industry are widely used in the production of construction products. The aim of the article is to show that the use of waste materials will allow to reduce the weight and absorbability of concrete chips by using artificial aggregate type Certification and improve the thermal insulation of products through the use of sawdust and wood chips. A 2 factorial experience with a rotational experimental plan was planned. The article presents the results of physical and mechanical properties tests and statistical interpretation of the obtained results. (original abstract)
Przemysł ceramiczny odgrywa i będzie odgrywał jeszcze większą rolę w wielu dziedzinach życia. Tak jest między innymi z ceramiką sanitarną, która obecnie przeżywa swój rozwój i wprowadza nowe rozwiązania techniczne. Zachodzące zmiany na rynku sprawiają, że nowoczesne wyroby ceramiki sanitarnej powinny charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością, wygodą, estetyką oraz wysokimi parametrami jakościowymi wyrobu. Aby spełnić te wymagania istnieje konieczność opracowania i wprowadzania nowych technologii produkcji w szczególności formowania jak również nowych receptur i składów mas. Szczególną uwagę zwraca się na tworzywo ceramiczne o niewielkich skłonnościach do deformacji w czasie wypalania (piroplastyczności), które pozwalają na produkcję poszukiwanych wyrobów wielkogabarytowych o wyższych parametrach jakościowych. Celem niniejszych badań była ocena takich składów modyfikowanych mas ceramicznych, które umożliwią wytwarzanie wyrobów sanitarnych o dużych gabarytach i założonych kształtach. Jednocześnie wyroby te powinny się charakteryzować dobrymi parametrami użytkowymi w szczególności niewielką nasiąkliwością, tj. poniżej 1%. Ponadto badano, jaki rodzaj dodatku i w jakiej ilości będzie optymalny dla osiągnięcia masy o obniżonych właściwościach piroplastycznych. Wytypowano modyfikację produkcyjnej masy sanitarnej ZCS "Hybner", z dodatkiem różnych rodzajów surowców szamotowych oraz rozdrobnioną stłuczkę z klasycznej porcelany twardej jako materiał recyklingowy. Badano właściwości technologiczne wytworzonych modyfikowanych mas, zarówno w skali laboratoryjnej jak i przemysłowej. (abstrakt oryginalny)
Badaniami objęto materiały odpadowe w postaci żużla, stłuczki oraz włókna szklanego. Z mieszanin odpadów sporządzono zestawy w odpowiednich proporcjach surowcowych, poddano obróbce termicznej oraz wykonano szereg badań. Przeprowadzono analizę mikrostrukturalną, wyznaczono gęstość pozorną, porowatość otwartą oraz nasiąkliwość otrzymanych spieków. Stosując metodę scratch test wykonano badanie odporności na zarysowanie diamentowym stożkiem. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, iż wzrost zawartości stłuczki szklanej w próbkach powodował duży wzrost gęstości pozornej kosztem zmniejszenia porowatości badanych materiałów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.