Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 325

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ustawa o rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Celem artykułu jest pokazanie złożoności obowiązkowej rocznej sprawozdawczości przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce. Szczegółowe rozważania prowadzone są na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Przeprowadzona analiza wskazuje, że nowelizacje ustawy o rachunkowości z 2014 i 2015 zmierzające do minimalizowania biurokratycznych obciążeń mniejszych jednostek gospodarczych wprowadzają znaczące zmiany do kształtu sprawozdania finansowego. Oznacza to, że w praktyce gospodarczej od 2016 r. pojawi się wiele różnych standardów sprawozdania finansowego w grupie przedsiębiorstw niefinansowych. Zawartość sprawozdania będzie uzależniona od charakteru i wielkości jednostki, a także od wybranych i stosowanych przez nią zasad rachunkowości. Sprawozdania finansowe mikro- i małych jednostek cechują się niższym poziomem złożoności. Ewolucja kształtu i zawartości sprawozdania finansowego zdecydowanie poprawia komunikację jednostek z otoczeniem(abstrakt oryginalny)
Bodźcem zmian była chęć częściowego wykorzystania przez Rząd opcji zawartej w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Pozwala ona na redukcję obciążeń administracyjnych, a tym samym obniżenie zarówno kosztów sporządzania sprawozdania finansowego, jak i kosztów bieżącego prowadzenia rachunkowości przez tzw. jednostki mikro, bez uszczerbku dla wiarygodności informacji finansowej i bezpieczeństwa wszystkich interesariuszy, wobec przyjęcia z góry założenia, że uproszczone sprawozdanie finansowe, sporządzone rzetelnie przez jednostkę mikro, przedstawia wystarczająco jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy takiej jednostki.(fragment tekstu)
3
Content available remote Odpisy aktualizujące według MSSF i ustawy o rachunkowości
100%
Celem opracowania jest przestawienie sposobu ujęcia odpisów aktualizujących w MSSF i ustawie o rachunkowości.(...)Zagadnienie odpisów aktualizujących jest ogromnie złożone i wymaga dużej wiedzy z zakresu rachunkowości, ale także innych dyscyplin naukowych. Odpisy aktualizujące mogą dotyczyć każdej, z wyjątkiem aktywów pieniężnych grupy aktywów i zawsze wpływają na wartości prezentowane w sprawozdaniu finansowym, a przede wszystkim na wynik finansowy jednostki.(fragment tekstu)
U swoim artykule Autorzy prezentują nowe rozwiązania jakie wprowadza się aktualnie do rachunkowości Republiki Słowackiej - z uwzględnieniem rezerw - w przededniu wstąpienia do Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono cele sprawozdań finansowych oraz zmiany i zasady sporządzania sprawozdań finansowych. Omówiono elementy sprawozdań finansowych.
Dwudziesta rocznica wejścia w życie ustawy o rachunkowości to okazja do przypomnienia przesłanek leżących u podstaw tej ustawy, problemów merytorycznych związanych z jej opracowaniem, a także głównych zmian przepisów ustawy i ich przyczyn. Warto też postawić pytanie - w jakim kierunku powinien następować rozwój polskich przepisów o rachunkowości?(fragment tekstu)
Polska ustawa o rachunkowości1 (dalej również jako UoR) towarzyszy księgowym, rewidentom i środowisku naukowemu już od 1994 roku. Na przestrzeni wielu lat podlegała ona wielu mniej i bardziej gruntownym nowelizacjom, z czego znacząca część nowelizacji związana była z implementacją regulacji, wynikających z dyrektyw Wspólnot Europejskich i dyrektyw Unii Europejskiej (z których część wymieniona jest na pierwszej stronie tejże ustawy). (fragment tekstu)
Określenie zakresu podmiotowego i przedmiotowego, wybór odpowiedniej metody konsolidacji lub wykazywania udziałów na potrzeby skonsolidowanego sprawozdania finansowego, nie są to jak widać - rzeczy proste. Wymagają od osoby sporządzającej takie sprawozdanie doskonałej znajomości przepisów i doświadczenia w tym zakresie. Nawet wtedy, gdy wymagania odnośnie do osoby zostaną spełnione, wybór danej metody niejednokrotnie może budzić duże wątpliwości, wynikające, po pierwsze, z niejednoznacznego określenia granic między kontrolą i współkontrolą, współkontrolą i znaczącym wpływem, a co za tym idzie - właściwego zakwalifikowania danych spółek do zależnych, współzależnych czy stowarzyszonych, a po drugie z faktu, że ustawa została w tak znacznym stopniu zmieniona, że jej twórcy nie uniknęli, niestety, pewnych niedociągnięć i niejasności, a nawet sprzeczności? Można jedynie wyrazić nadzieję, że praktyka gospodarcza wyjaśni te problemy. (fragment tekstu)
Centralnym zadaniem rachunku kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym jest kalkulacja kosztów wytworzenia produktów. Z punktu widzenia rachunkowości finansowej koszty te stanowią podstawę ustalenia kosztów wytworzenia sprzedanych produktów przy sporządzaniu rachunku zysków i strat oraz wyceny zapasu produktów przy sporządzaniu bilansu. Dlatego zakres kosztów wytworzenia produktów został uregulowany przepisami ustawy o rachunkowości. (fragment tekstu)
Autorka prezentuje przegląd poglądów związanych z rachunkowością jakie pojawiły się w dwóch różnych momentach historycznych. W pierwszym okresie po 1945 r. pojęcie rachunkowości wyznaczane było przez tworzoną wówczas gospodarkę planową, natomiast w drugim, po 1990, na zmianę wyobrażenia wpłynęło przechodzenie do gospodarki rynkowej. Profesor T. Lulek autor artykułów z 1949 r. był autorem wielu podręczników i artykułów z dziedziny rachunkowości.
Postęp i zmiany, jakie następują w otoczeniu gospodarczym, wymagają nadążania za nimi prawa bądź to drogą nowelizacji istniejących przepisów, bądź to ustanowienia nowych regulacji. I odwrotnie - modyfikacja prawa powinna wywołać i wzmacniać pożądany kierunek zmian w sferze gospodarczej i społecznej. Od pewnego czasu silnie działa w tym zakresie dodatkowy czynnik - dążenie do ujednolicania regulacji w ramach porządku prawnego Unii Europejskiej, zwłaszcza dotyczącego gospodarki jako warunku osiągnięcia celów Wspólnoty. Normy prawne regulujące rachunkowość mają relatywnie szeroki zakres oddziaływania, dotyczą bowiem finansowego pomiaru zdarzeń następujących w każdej dziedzinie gospodarki; stanowi to jeden z warunków rozszerzenia rynków i przepływu kapitału. Dlatego zrozumiałe jest dążenie do stosunkowo szerokiego ujednolicenia tego prawa w krajach członkowskich Unii Europejskiej - służą temu dyrektywy i w skali globalnej - mają temu służyć MSR/MSSR charakteryzujące się znacznym relatywizmem i tendencją do zastępowania ceny historycznej - wartością godziwą. (...) Z uwagi na zwiększone, wobec trudnej sytuacji gospodarczej, niebezpieczeństwo zniekształceń, a więc wprowadzania w błąd przez sprawozdania finansowe i rosnąca w związku z tym rola wymogu ostrożności, chciałbym, choć niewyłącznie, bliżej przyjrzeć się tym przepisom uor, które zostały przejęte z MSR/MSSF.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł poświęcony jest definicji i klasyfikacji nowej kategorii polskiego prawa bilansowego, jaką są inwestycje. Ustawa o rachunkowości wprowadziła pojęcie inwestycje nadając mu bardzo szerokie rozumienie, a przy tym nie sprecyzowała zasad ich klasyfikacji. W artykule przedstawiono te podziały inwestycji, które wynikają z zapisów ustawy zarówno odnośnie definicji , zasad wyceny jak i układu danych w bilansie. Wskazano na wątpliwości, jakie powstają po analizie powyższych regulacji. (abstrakt oryginalny)
Autorka analizuje niektóre pojęcia i przepisy zaprezentowane w Ustawie o rachunkowości, które jej zdaniem, są kontrowersyjne.
Szczegółowo omówiono zagadnienie inwentaryzacji w świetle zasad znowelizowanej ustawy o rachunkowości.
16
Content available remote Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej jako jednostki mikro
100%
Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej mają znaczny udział w gospodarce narodowej. Ich profile są bardzo różnorodne. Szczególną kwestię stanowi rozdzielenie ich działalności gospodarczej i działalności non profit oraz dostosowanie ewidencji gospodarczej do zakresu i specyfiki funkcjonowania. W artykule zdefiniowano pojęcie jednostki nieprowadzącej działalności gospodarczej w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz w ustawie o rachunkowości oraz wskazano akty prawne regulujące działalność jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Obrót gospodarczy jako dobro prawnie chronione przez ustawę o rachunkowości
100%
Celem artykułu jest analiza ustawy o rachunkowości (UoR lub ustawa) z punktu widzenia pełnienia przez nią funkcji ochrony obrotu gospodarczego. Teza sprowadza się do stwierdzenia, że zadaniem UoR w obszarze penalnym jest ochrona obrotu gospodarczego jako dobra prawnego. Zadanie to wywodzi się z informacyjnej funkcji rachunkowości. W artykule zamiennie jest stosowany termin "jednostka", w rozumieniu UoR, i "przedsiębiorstwo", w rozumieniu ogólnym. Ilekroć treść tego wymaga, powoływana jest forma prawna, np. spółka. W artykule zastosowano metodę badania teoretyczno-prawnego i badania nad stanem i funkcjonowaniem prawa obowiązującego. Wykazano, że przepisy UoR nie spełniają funkcji ochrony obrotu gospodarczego z powodu ich nieprecyzyjności i braku określenia celu ich stosowania poprzez wskazania, że to obrót gospodarczy jest przedmiotem ich ochrony, zaproponowano także kierunek zmian przepisów rozdziału 9 UoR(abstrakt oryginalny)
Autor komentuje wprowadzoną Ustawę o rachunkowości (Dz.U. 1995 nr 121, poz.591).
Ustawa o rachunkowości na przestrzeni 20 lat obowiązywania podlegała wielokrotnie zmianom. Część z tych zmian dotyczyła definiowania grupy kapitałowej oraz sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Zmiany w MSR/MSSF oraz UoR w zakresie sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego są ukierunkowane na potrzeby informacyjne właścicieli kapitału i wynikają z przyjęcia różnych koncepcji konsolidacji sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Celem analizy finansowej jest przygotowanie i przetworzenie informacji o działalności, wynikach i sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa, stanowiących podstawę podejmowania decyzji gospodarczych. Informacje te, umożliwiają poznanie i ocenę faktów oraz zjawisk gospodarczych, opracowanie sposobów usprawnienia działalności przedsiębiorstwa, a także określenie skutków ekonomiczno-finansowych proponowanych decyzji. W artykule miała miejsce próba usystematyzowania konstrukcji i zawartości niektórych wskaźników płynności finansowej, w związku z wprowadzeniem zmian w bilansie zgodnie z nowelizacją ustawy.
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.