Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ustrój społeczno-polityczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Porządek gospodarczy w postkryzysowej rzeczywistości
100%
W artykule podjęto rozważania na temat ustroju gospodarczego, który w postkryzy sowej rzeczywistości z jednej strony zapewniałby efektywność gospodarczą, z drugiej zaś pozwalałby na realizację zamierzonych celów społecznych. Zdaniem autora, właściwą formą funkcjonowania współczesnego rynku jest synteza spontanicznego i stanowionego ładu gospodarczego. Takie rozwiązanie wydaje się pozornie sprzeczne, jednak może stanowić kompromis satysfakcjonujący większość zwolenników gospodarki rynkowej. W praktyce obydwie formy porządku gospodarczego uzupełniają się wzajemnie. (abstrakt oryginalny)
Życie społeczno-polityczne, a także gospodarcze w Polsce międzywojennej, pełne wielorakich sprzeczności, oczekiwało uporządkowania i ładu. Dla Wojciecha Korfantego racją "uniesprzeczniającą" tę rzeczywistość było nauczanie społeczne Kościoła, które pojmował integralnie i dynamicznie. Uważał, że uniwersalizmu jego etyki społecznej nie są w stanie zastąpić żadne stworzone przez ludzi systemy czy "etyki państwowo-narodowe" bądź "klasowe". Jako znawca i "wyznawca" tego nauczania wykorzystał do maksimum swój publicystyczny talent, aby przekazać społeczeństwu prawdy obiektywne niezmiennie w skarbcu Kościoła zachowane. Encykliki papieskie stanowiły dla Korfantego legitymację społeczno-politycznej obecności i działania. Głosił otwarcie program katolicko-społeczny nie z pobudek taktycznych, lecz z głębokiego przekonania, że na jego podstawie można autentycznie przebudować życie narodowo-społeczne Polski. Program sięgał daleko w przyszłość, historia nie dała mu jednak szansy urzeczywistnienia własnych koncepcji, kształtowania zgodnie z nimi życia państwa i narodu. Nieskuteczną, i w sumie tragiczną, próbę urzeczywistnienia wielu myśli Korfantego podjęło później Stronnictwo Pracy. (fragment tekstu)
Uzyskanie statusu członka Unii Europejskiej przez Polskę wymusiło dostosowanie krajowej statystyki rolniczej do standardów unijnych. Polska jako członek UE jest zobligowana do dostarczania pakietów danych zawierających informacje o gospodarstwach rolniczych, zgodnych z przyjętą metodyką obliczania podstawowych kategorii ekonomicznych, takich jak standardowa nadwyżka bezpośrednia czy europejska jednostka wielkości. Wyliczony zgodnie z wymogami UE rachunek nadwyżki bezpośredniej może być w wyśmienity sposób wykorzystany przez rolnika do podejmowania racjonalnych decyzji w gospodarstwie rolnym. Informacje tam zawarte pozwalają pomóc rolnikowi w odpowiedzi na trzy podstawowe pytania: co produkować, jak produkować i ile produkować w konkretnym gospodarstwie rolniczym w którym sporządza się rachunek nadwyżki bezpośredniej dla poszczególnych działalności produkcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono budżet państwa w ustroju społeczno-politycznym oraz cechy redystrybucji budżetowej. Przedstawiono koncepcję nowej roli budżetu w okresie reformy gospodarczej oraz zmiany ilościowe w redystrybucji budżetowej za lata 1982-1988. Na koniec przedstawiono zmiany jakościowe w redystrybucji budżetowej.
W artykule omówiono miejsce i funkcje towarzystw ubezpieczeń wzajemnych w różnych ustrojach społeczno-gospodarczych. Przedstawiono również kierunki rozwoju sektora ekonomii społecznej i TUW w gospodarce globalnej.
6
Content available remote Zmiany systemowe realizowane w Jugosławii po roku 1974
100%
At the beginning of the seventies there was initiated in Yugoslavia a program aimed at preparation of changes of the economy's functioning system. These changes in their basic assumptions constituted a continuation of the policy course launched in 1950, while as regards their detailed solutions they were aimed at cushioning or elimination of irregularities which appeared in the Yugoslav economy after 1965. Basic assumptions of the system changes implemented in the seventies are contained in the new Constitution of Yugoslavia which was approved by the Parlament in 1974. In the article there are analyzed those system changes which directly determine character of the national economy's functioning. The essence of these changes consists in introduction of the so-called basic organizations of associated labour as a form of consolidation of self-government relationships (institutional condition of implementation of the direct workers'self-government), provision of a legal basis for the so-called social and self-government agreements as an instrument of central management of the economy (solution aimed at consolidation of obligatory nature of indirect instruments of the economy management), recognition of integration of companies as an essential prerequisite of effective implementation of the above mentioned institutional solutions (the more advanced the integration processes the wider the subject scope of self-government decisions and the smaller the scale of difficulties in conclusion of agreements between economic subjects at various levels of the organizational macrostructure - social agreements - agreements between companies - self-government agreements).(original abstract)
Artykuł analizuje demokrację bezpośrednią jako zjawisko polityczno-prawne w aspekcie egzystencji. Uznaje się, że demokracja bezpośrednia jako zjawisko polityczno-prawne posiada taką cechę, jak proceduralność, co pozwala na jej ciągły rozwój i doskonalenie. W związku z tym wszelkie argumenty związane z krytyką demokracji bezpośredniej nie powinny być postrzegane jako zaprzeczenie istnieniu tego zjawiska, ale jako wyzwanie dla tego ostatniego. W rzeczywistości identyfikacja słabości demokracji bezpośredniej pozwala nam określić pole przyszłych badań, które przyczynią się do jej dalszego jakościowego ustanowienia. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest dokonanie charakterystyki aktów ustrojowych trzech autonomii nordyckich - funkcjonującego w obrębie Finlandii archipelagu Wysp Alandzkich oraz związanych z Danią Wysp Owczych i Grenlandii. Stanowią one istotny składnik dorobku ustrojowego krajów należących do kultury nordyckiej, a w przyszłości mogą się stać podstawą, na której opierać się będą ich ustawy zasadnicze. (fragment tekstu)
Utopia oczywiście nie odzwierciedla świata realnego, istniejącego wraz z jego alternatywami. I gdy zyska poparcie szerokich warstw społecznych, wówczas staje się programem politycznym, w przeciwnym wypadku - mitem. Marzenia utopistów jednak się nie spełniają, nie powstaje raj na ziemi, życie biegnie dalej, a więc jedni głodują, drudzy chorują z przejedzenia, jeszcze inni umierają, ludzie nadal wzajemnie się krzywdzą, czyli upadł stary ład, ale nowy wcale nie jest idealny, daleko mu do doskonałości. Dlatego utopie nie mogą uniknąć losu idei, ideologii. Dają one człowiekowi wartości, o które warto walczyć, ale nie mogą mu zagwarantować wszechmocy i wszechwiedzy, że definitywnie spełni się stan szczęśliwości. Jednakże przeciwstawiając staremu porządkowi ideał, czynimy nowy porządek porządkiem idealnym. W ten sposób z utopii rodzi się apologetyka. Pewnego dnia pojawia się przekonanie, że wszystko już osiągnęliśmy, i że teraz najważniejszym zadaniem jest obrona nowego, wspaniałego świata. W ten sposób triumf utopii staje się jej klęską, zaczątkiem jej śmierci.(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę określenia modelu ustrojowego V Republiki Francuskiej. Omówiono strukturę naczelnych organów państwowych, rolę prezydenta i premiera oraz sprawowanie władzy ustawodawczej. Następnie przedstawiono podstawowe rozwiązania prawnoustrojowe współczesnej Rosji na tle zaprezentowanego wcześniej systemu półprezydenckiego V Republiki Francuskiej.
Prezentowany szkic jest pochodną przekonania, że tak jak w pole przedmiotowe nauk o polityce wkraczają badacze formułujący problematykę właściwą swoim dyscyplinom, ale korespondującą w sposób oczywisty z tym co jest praktyką władzy, doświadczeniem ideologii, politycznością w najszerszym jej znaczeniu, tak politolog może i nawet powinien dociekać jak dokonuje się ekspresja przekonań, poglądów, opinii, a nawet postaw z ich komponentą behawioralną, w dostępnych nam, dających się obserwować przestrzeniach. Kreacje wizualne, szerzej nawet - determinujące obraz miasta, nawet jeśli twórczość z artyzmem nie ma nic wspólnego, to także (oczywiście nie tylko) artefakty ujawniające postrzeganie relacji kojarzonych z reprezentacją grup, ich obecnością w sferze publicznej i publicznym dyskursie, ideologiami legitymującymi polityczne decyzje a nawet po prostu polityczne działania lub zaniechania1. Perspektywa badawcza, dzięki której zainteresowaniem objęte zostaje społeczeństwo z natury rzeczy sfragmentaryzowane i podzielone (dodatkowo przecięte i polaryzowane przez szereg czynników pozornie indyferentnych politycznie, dość wspomnieć o znaczeniu nowych technologii komunikacyjnych) właściwa jest krytycznym paradygmatom w naukach społecznych. (fragment tekstu)
Karol Fourier przygotował niezwykle dokładny plan organizacji przyszłego społeczeństwa, w którym zostały stworzone optymalne warunki ich rozwoju. Ustrój doskonały, pozbawiony środków przymusu miał zastąpić dotychczasowe państwo. Jest to wizja "społeczeństwa harmonijnego" (uznawana za najśmielszą z dotychczas znanych), której zarys jak i postać autora niniejszy artykuł ma na celu przybliżyć. (fragment tekstu)
Prezentację hiszpańskiego systemu partnerstwa społeczno-gospodarczego, autor poprzedził ogólną charakterystyką ustroju politycznego i gospodarki w okresie dyktatury generała Franco. Następnie przedstawił charakterystyczne dla hiszpańskiego modelu partnerstwa społeczno-ekonomicznego organizacje i instytucje decyzyjne(organizacje związków zawodowych, Hiszpańska Konfederacja Pracodawców, Izby Handlowe) oraz partnerskie instytucje opiniodawcze i konsultacyjne (Rada Ekonomiczna i Społeczna, regionalne rady ekonomiczne i społeczne). System ten nie ma charakteru konkurencyjnego w stosunku do politycznego ustroju demokratycznego i przyczynia się do rozwiązywania trudnych problemów ekonomicznych, społecznych i politycznych Hiszpanii.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. jest zaliczana do grupy nowoczesnych ustaw zasadniczych, spełnia wymogi stawiane współczesnym aktom prawnym tego rodzaju, odpowiada też międzynarodowym standardom. Nie oznacza to, że nie ma ona określonych braków, że nie wymaga dokonania w niej odpowiednich zmian bądź uzupełnień. Do prezentacji tej tezy uprawnia fakt mijającego w tym roku 15-letniego okresu jej obowiązywania i - co najważniejsze - bezpośredniego stosowania postanowień Konstytucji w praktyce funkcjonowania państwa. (fragment tekstu)
Kumulację podatkową podmiotową można omawiać w aspekcie ustrojowym, ekonomicznym i prawnym. Na gruncie ustrojowym zasadniczą kwestią jest zgodność z konstytucją normatywnej konstrukcji podatków. Kumulacja podatkowa podmiotowa musi zatem uwzględniać postulaty sprawiedliwości podatkowej i powszechności opodatkowania. Kumulacja podmiotowa dochodów w sensie ekonomicznym związana jest natomiast przede wszystkim ze zwiększonym ciężarem podatkowym. W przypadku progresywnej skali podatkowej kumulacja powoduje przewłaszczenie większej części dochodów, ponieważ im wyższa podstawa opodatkowania, tym wyższy podatek. Z kolei aspekt prawny kumulacji podatkowej podmiotowej łączy się głównie z przestrzeganiem zasad tworzenia racjonalnego prawa podatkowego, czyli gwarantującego skuteczność opodatkowania. Realizacja świadczenia podatkowego jest bowiem możliwa tylko wtedy, gdy norma prawa podatkowego materialnego zawiera precyzyjnie określone poszczególne elementy podatku. (abstrakt oryginalny)
Wybuch drugiej wojny światowej, utrata niepodległości przez Polskę, zmiana warunków działalności, zmusiły Stronnictwo Demokratyczne, podobnie jak i inne ugrupowania polityczne działające w konspiracji, do sformułowania nowych podstaw programowych, zrewidowania dotychczasowych poglądów na przyszłe losy państwa. Musiano bowiem uwzględnić z jednej strony nastroje społeczeństwa polskiego, które w swej większości obwiniało za klęskę rządy przedwrześniowe, z drugiej zaś nie można było pominąć nastrojów wśród własnych członków, dla których utrata niepodległości była załamaniem się dotychczasowych ideałów. Ponadto należy pamiętać, że Stronnictwo nie zdołało w okresie przedwrześniowym wypracować samodzielnej koncepcji polityczno-ustrojowej, bowiem powstało dopiero w kwietniu 1939 r. Był to zbyt krótki okres istnienia, aby pogodzić różne trendy, jakie w Stronnictwie Demokratycznym występowały. Z tych też względów podjęcie działalności konspiracyjnej nastręczało więcej trudności niż w innych partiach i stronnictwach politycznych. Pierwsza deklaracja ideowa podziemnego Stronnictwa Demokratycznego z września 1940 r. nie była oficjalnie sygnowana jako dokument partyjny. Jedynie na podstawie treści, analogii do dokumentów z okresu międzywojennego możemy przyjąć, że jest to deklaracja kontynuującego działalność w warunkach państwa podziemnego SD. Deklaracja poprzedzona jest wprowadzeniem "reakcja i demokracja", które stanowi jakby omówienie ogólnych warunków i przyczyn upadku II Rzeczypospolitej. Ponadto zawiera szereg wskazań odnośnie charakteru przyszłego państwa, jego podstaw ustrojowych, zakresu swobód, wolności itp. (fragment tekstu)
Sformułowana przez Deng Xiaopinga doktryna "jednego kraju, dwóch systemów", dopuściła do funkcjonowania w ChRL odrębnych systemów prawnych, w tym własnych konstytucji w Hong Kongu oraz w Makao, autonomicznych regionach ChRL. Szybki rozwój społeczno-gospodarczy ChRL wiąże się z koniecznością dokonywania zmian w zakresie prawa. W artykule przedstawia się kierunki rozwoju ustroju społeczno-gospodarczego ChRL oraz prezentuje powiązania regulacji konstytucyjnych z rozwojem społeczno-gospodarczym ChRL.(abstrakt oryginalny)
W rozdziale zostały przedstawione podstawowe założenia etyki, która pozostaje w zgodności z podstawami aksjologicznymi ustroju demokratycznego tj. wartościami tradycyjnie z nim związanymi: wolnością, równością i braterstwem. Obywatel w państwie demokratycznym powinien być traktowany jako jednostka wolna, zwłaszcza w sferze wyborów światopoglądowych, w tym moralnych. Zadaniem prawa pozytywnego powinno więc być zagwarantowanie każdemu takiego samego i największego z możliwych zakresu wolności. W konsekwencji prowadzić to powinno do tolerancji wobec wszelkich indywidualnie kształtowanych przez jednostki światopoglądów z jednym zastrzeżeniem. Człowiek nie powinien nigdy siebie samego ani drugiego traktować jako środka prowadzącego do realizacji jakiegokolwiek celu. Jest on bowiem wartością najwyżej usytuowaną w hierarchii. Stanowisko to uzasadnia nietolerancję wobec poglądów prowadzących do instrumentalnego traktowania kogokolwiek.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest sprawdzenie, czy debata sejmowa nad rozporządzeniem Prezydenta RP o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią wpisuje się w głęboką polaryzacjęsceny politycznej w Polsce na początku trzeciej dekady XXI w. Wykorzystano następujące meto-dy badawcze: analizę funkcjonalną dyskursu politycznego, opracowaną przez Williama Benoita, analizę ram tematycznych autorstwa Shanto Iyengara, pomocniczo zaś ustalenia Johna Ruperta Firtha dotyczące relacji między językiem a kontekstem. Próba badawcza miała charakter celo-wy. Jednostkę analizy stanowiła sekwencja, tj. wypowiedź jednego polityka w określonej ramie tematycznej, poprzez którą realizowana była wybrana funkcja dyskursu politycznego. Analiza miała charakter ilościowy i jakościowy. Materiał badawczy stanowił stenogram 36. posiedzenia Sejmu z 6 września 2021 r. Wyniki i wnioski: w analizowanej debacie sejmowej największa liczba wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy spełniała funkcję pochwały, w przypadku polityków opozycji najwięcej było wypowiedzi o funkcji ataku. W próbie badawczej znalazły się wypowiedzi przedstawicieli rządu i opozycji zaklasyfikowane do ramy epizodycznej lub tematycznej. W analizie nie stwierdzono dominacji żadnej z ram. Najistotniejszym kontekstowym uwarunkowaniem w wypowiedziach polityków, zarówno rządzących, jak i opozycji, była rama personalna. Oryginalność i wartość poznawcza: artykuł poszerza wiedzę w obszarze komunikowania politycznego parlamentarzystów Sejmu IX kadencji.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule skoncentrujemy uwagę na zagadnieniach związanych z ustrojem ziemi wschowskiej po jej przyłączeniu do Korony Polskiej i tymi odrębnościami prawnoustrojowymi, które posiadają szczególne znaczenie dla ogólnej historii państwa i prawa polskiego. Oprócz dostępnych drukowanych zbiorów źródeł i zagranicznych sięgnięto również do zachowanych ksiąg sądowych wschowskich i kościańskich6. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.