Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 121

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Uzależnienie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote To what extent are EU Member States economically dependent on Russia?
100%
Economic interdependence between countries is considered to be something that forces the partners involved to cooperate with each other, and thus is seen to aid in maintaining peace between the parties. The European Economic Community was founded and based on this philosophy some 60 years ago. The pan-European peacekeeping mission has also been one of the key drivers behind the logic to build intensive economic ties between the EU and Russia. As a result of this mission, some 50 per cent of Russia's foreign trade was conducted with the EU in the period January-June 2014 despite the contemporary Cold Peace era prevailing between the parties (Customs Russia 2014). In turn, Russia's share of the EU's external trade is 9.5 per cent, making Russia the EU's third-largest trade partner after the USA and China (European Commission 2014a).(fragment of text)
Głównym celem badawczym prowadzonych badań empirycznych było wy-kazanie zależności między izolacją społeczną młodzieży, poczuciem osamotnienia oraz prawidłową integracją z grupą rówieśniczą a skłonnościami do zażywania środków psychoaktywnych. Hipoteza główna opierała się na założeniu, że izolacja społeczna oraz poczucie osamotnienia w grupie przyczynia się do zwiększenia skłonności do uzależnień dzieci i młodzieży. Grupę badaną stanowiło 184 uczniów uczęszczających do szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego. Najważniejszym wskaźnikiem podziału grupy badanej było wyszczególnienie trzech grup, to jest: młodzieży określającej swoje relacje z grupą rówieśniczą jako dobre, nastolatków, którzy przyznają się do poczucia osamotnienia, pozostając w stałych kontaktach z grupą, oraz adolescentów, którzy przejawiają skłonności do izolacji społecznej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zdefiniowanie pojęcia "uzależnienie od internetu" przez zdefiniowanie powiązanych z nim terminów i ich zasięgu, które można poprawnie zastosować w badaniach społecznych oraz w celu określenia zakresu "uzależnienia od internetu". Badania koncentrują się na artykułach naukowych, publikowanych w czasopismach anglojęzycznych, które dotyczą problemów uzależnienia od internetu, zależności od internetu, nadużywania internetu oraz innych terminów związanych z uzależnieniem od internetu. Niniejsze badanie koncentruje się na podejściach zdefiniowanych przez autorów, którzy rozwinęli zakres podstawowych pojęć związanych z uzależnieniem od internetu. Niniejsze opracowanie jest częścią kompleksowego projektu badawczego nr 9 Ministerstwa Edukacji i Nauki w Republice Bułgarii. Niniejsze rozporządzenie wspiera badania naukowe na uniwersytetach (NP - 155/2015). Niniejsze badanie oparte jest na analizie treści. Mapy mentalne są używane do opisania znaczenia "uzależnienia od internetu". Zawierają w sobie nie tylko aspekty medyczne, ale także społeczne. Udowodniono, że nadużywanie Internetu wpływa negatywnie na zachowania ludzkim i życiu społecznym (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Experience Analysis of Former Drug Misusers
75%
The article analyzes the development features of adolescence, causes and consequences of adolescents' substance abuse. With reference to conducted qualitative study, painful drug abuse experience of respondents and recovery reasons are presented. (original abstract)
5
75%
Wraz z ponowoczesnością pojawił się Internet, a wraz z nim uzależnienie od wirtualnego świata. Dzieci mają często nieograniczony dostęp do mediów, w tym do Internetu. Wynika to z jednej strony z ogromnego postępu technologicznego, z jakim mamy do czynienia w ponowoczesności, a z drugiej strony z braku świadomości opiekunów, jakie zagrożenia związane są z treściami znajdującymi się w Internecie. Często powodem nadmiernego korzystania dzieci z zasobów Internetu jest brak czasu opiekunów, zajętych pracą. Rodzice często nie wiedzą z kim lub kto kontaktuje się z ich dziećmi za pośrednictwem Internetu, nie wiedzą też z jakich portali dzieci korzystają i  jakie informacje są tam zamieszczane. Konsekwencją braku tej wiedzy jest uzależnienie dzieci od gier internetowych czy kontaktów na portalach społecznościowych. Dzieci często wycofują się z kontaktów osobistych z rówieśnikami na rzecz kontaktów wirtualnych(fragment tekstu)
"Pokolenie Y", "cyfrowi tubylcy", czy "e-pokolenie" - to tylko niektóre z okre- śleń za pomocą których opisuje się styl życia współczesnych nastolatków. Hanna Tomaszewska pisze o dzieciach "urodzonych z myszką w ręku" [Tomaszewska, 2012: 125]. W świetle dynamiki rozwoju tzw. nowych technologii nawet ta jakże trafna metafora wydaje się być już nieco anachroniczna. Dziś w ręku niemowlaka znalazłby się raczej smartfon, a może nawet smartwatch? Istotnym wyróżnikiem obecnych czasów jest to, że Internet i Telewizja pełnią w życiu dzieci rolę socjalizacyjną i wychowawczą. Fakt dorastania w społeczeństwie medialnym wpływa na kształt tworzonych relacji koleżeńskich oraz stosunek dziecka do rodzica. Kontakt z rówieśnikami potęguje się dzięki możliwości kontaktowania się on-line niemal przez całą dobę. Porządek pokoleniowy oparty o ideę nauki "młodych" przez "starych" uległ zachwianiu. Źródłem wiedzy staje się Internet i portale społecznościowe(fragment tekstu)
7
Content available remote Charakterystyka wpływu narkotyków na ośrodkowy układ nerwowy
75%
Lata szkolne to czasy gwałtownego rozwoju i psychiki dziecka. Szkoła dziś nie spełnia w pełni podstawowych zadań wychowawczych i dydaktycznych. Dziecko chodzi do szkoły z nastawieniem bo musi, aby przejść z klasy do klasy, aby realizować państwowy program nauczania. W środowisku szkolnym gdy dziecko staje się uczniem, szkoła staje się dla niego miejscem, w którym spędza znaczną część swojego życia. Przez kilkanaście lat całe jego życie koncentruje się wokół tej instytucji. Już pierwsze przekroczenie progu szkolnego może być dla nowego ucznia stresowym wydarzeniem, mającym wpływ na przebieg dalszej nauki. Nowe środowisko, agresywni niekiedy rówieśnicy oraz wygórowane obowiązki szkolne powodują niekiedy ucieczki od rzeczywistości bądź utratę równowagi psychofizycznej. Szkoła dla młodego człowieka jest często istnym poligonem doświadczalnym. Z punktu widzenia młodej osoby kadra pedagogiczna to zespół osób innego pokolenia, stojących najczęściej zdaniem uczniów po przeciwnej stronie. Postawa taka oznacza często brak zaufania. W szkole młody człowiek spędza jedną trzecią doby, styka się z ogromną ilością nowych sytuacji, jest to miejsce w którym musi dokonywać nowych wyborów. W wieku adolescencji umiejętność wyboru są bardzo nikłe, wybory niekiedy bardzo ważne, a ich skutki bardzo często dalekosiężne, które ważą na całym jego życiu. W szkole uczeń podlega licznym stresom, a te przyczynić się mogą częstym do sięganiem po narkotyki. (fragment tekstu)
8
Content available remote Społeczny wymiar zdrowia osób uzależnionych
75%
Choroba we wszystkich swoich przejawach i stadiach ma specyficzne aspekty społeczne. Nie inaczej jest w przypadku uzależnienia, z którym nieodłącznie wiążą się narastające problemy w wielu obszarach życia. Celem pracy była ocena zdrowia społecznego osób uzależnionych, mierzona zakresem i rodzajem ich aktywności społecznej, subiektywną percepcją wsparcia oraz jakością życia zawodowego i relacji interpersonalnych. Materiał i metody: Grupę badaną stanowiły osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków) oraz pewnych zachowań (seksu i hazardu). Przebadano łącznie 237 osób - pacjentów poradni odwykowych. Badanie przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego, w oparciu o autorski kwestionariusz ankiety. Wyniki: Z badań wynika, że zachowania nałogowe są przyczyną mniejszej aktywności społecznej oraz niewywiązywania się z pełnionych ról i zadań. Różne formy uzależnienia prowadzą też do nieprawidłowości w kontaktach społecznych oraz spadku wydajności pracy i jej jakości. Wnioski: Przeprowadzone analizy teoretyczne i empiryczne udowadniają, że wszelkiego rodzaju uzależnienia - zarówno substancjalne, jak i behawioralne - prócz problemów psychofizycznych, generują także poważne szkody natury społecznej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest polemiką z niektórymi tezami Manfreda Spitzera postawionymi w książce "Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci", w której niemiecki psychiatra dowodzi, że korzystanie z mediów cyfrowych powoduje zmniejszenie potencjału umysłowego. Po krótkim przedstawieniu powodów sukcesu pracy Spitzera i jego głównych poglądów, artykuł skupia się m.in. na ukazaniu, że dokonuje on redukcjonizmu technologicznego, a także zawierza zdroworozsądkowym przekonaniom. Zasadniczym punktem krytyki jest jednak zwrócenie uwagi na pominięcie przez Spitzera - kluczowych dla analiz społecznych - warunków strukturalnych. Autor "Demencji..." nie dostrzega bowiem nierówności klasowych w dostępie, ale przede wszystkim w sposobie korzystania z mediów cyfrowych. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie uzależnień czynnościowych pojawia się aktualnie coraz częściej zarówno w opracowaniach naukowych jak i terminologii wykorzystywanej przez specjalistów terapeutów uzależnień. Pomimo powszechności stosowania tego pojęcia faktem pozostaje jego nieprecyzyjność w aspekcie diagnostycznym. Współczesna wiedza na temat uzależnień wyodrębnia tylko jedno tzw. uzależnienie czynnościowe, jakim jest patologiczny hazard oraz precyzuje kryteria jego rozpoznawania w klasyfikacji zaburzeń psychicznych z 2013 roku DSM-V. Pozostałe "-izmy" (pracoholizm, zakupoholizm, itd.) tak mocno przyjęły się w języku i świadomości, iż nie wszyscy są świadomi, jaka jest tak naprawdę ich natura (czy rzeczywiście uzależnieniowa, czy też innego rodzaju). Artykuł prezentuje współczesną wiedzę na temat tzw. uzależnień czynnościowych na tle wiedzy o uzależnieniach chemicznych, wskazuje podobieństwa i różnice pomiędzy tymi rodzajami zaburzeń, a na końcu przywołuje podstawowe informacje na temat metod leczenia tych cały czas poznawanych "nowych uzależnień". (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Strategia interlocking directorates a wartość przedsiębiorstwa
75%
Przedmiotem artykułu jest analiza wartości rynkowej przedsiębiorstw z uwzględnieniem sieci powiązań spółek wspólną dyrekcją na polskim rynku kapitałowym. Dane pozyskano ze spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na rynku NewConnect na koniec 2014 roku. Głównym wnioskiem z przeprowadzonego badania jest uzyskiwanie większej wartości rynkowej w grupie spółek stosujących strategię interlockingu w porównaniu z grupą spółek izolowanych. Efekt ten wynika przede wszystkim z usieciowienia w ramach największego komponentu, przez co uzyskuje się pośrednie połączenia z wieloma innymi przedsiębiorstwami.(abstrakt oryginalny)
Stosowanie dopalaczy zwiększa zagrożenia w obszarze zdrowia publicznego w Polsce. Prawo przewiduje odpowiedzialność karną tak za posiadanie, jak i za handel dopalaczami, jednak nie przewiduje przymusu leczenia osób nadużywających dopalaczy i osób uzależnionych. Materiałem, który posłużył jako punkt wyjścia do oceny omawianej problematyki, były dane dotyczące spożycia "dopalaczy" w Polsce w latach 2015-2017, w tym liczby zgonów spowodowanych ich używaniem. Dokonano analizy danych zawartych w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Ostrych Zatruć Instytutu Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi, w związku ze spożyciem nowych substancji psychoaktywnych, a także analizy regulacji prawnych, odwołując się do doktryny prawa i aktualnej linii orzeczniczej. Zasadność wprowadzenia prawnego przymusu leczenia osób powracających do stosowania dopalaczy wskazuje na tendencję do ich cyklicznego stosowania przez pacjentów Oddziału Ostrych Zatruć IMP w Łodzi. W związku z dużą liczbą przypadków zatruć dopalaczami w Polsce, konieczne jest wprowadzenie prawnych algorytmów postępowania w zakresie obowiązku leczenia osób nadużywających dopalaczy oraz osób od nich uzależnionych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Działania służby celno-skarbowej w obszarze rynku gier hazardowych
75%
Przedmiot i cel pracy Działalność hazardowa jest zjawiskiem wielopłaszczyznowym. Urządzanie gier hazardowych jest szczególną dziedziną wykonywania działalności gospodarczej. Państwo przypisuje sobie prawo do sprawowania monopolu w tym obszarze aktywności ekonomicznej. Dodatkowo losowość i rozmiar finansowy gier hazardowych sprzyjają rozwojowi szarej strefy. Obok wymiaru ekonomicznego, niezwykle ważnym aspektem jest wymiar moralny tego rodzaju działalności. Kontrolę nad funkcjonowaniem rynku hazardowego w Polsce prowadzi Służba Celno-Skarbowa. Przedmiotem pracy jest branża hazardowa. Celem artykułu jest przedstawienie działań podjętych przez Służbę Celno-Skarbową w obszarze legalnego i nielegalnego rynku hazardowego. Materiały i metody Badanie zrealizowano za pomocą przeglądu literatury, aktów prawnych, dokumentów Ministerstwa Finansów, danych statystycznych, stosując metodę ilościową oraz systemową. Wyniki W wyniku badania zidentyfikowano kierunki działania SCS w zakresie kontroli rynku gier hazardowych. Wnioski Działania Służby Celno-Skarbowej przynoszą efekty w walce z nielegalną działalnością hazardową, zapewniając ochronę uczestnikom gier i podnosząc poziom świadomości społeczeństwa co do zagrożeń wynikających z nielegalnego hazardu.(abstrakt oryginalny)
Zapobieganie chorobom wynikającym z zażywania narkotyków i leczenie osób uzależnionych jest ważnym zadaniem, nie tylko z punktu widzenia medycznego, ale i społeczno-ekonomicznego. W roku 2012 na leczenie narkomanów Polska (głównym płatnikiem leczenia narkomanów jest NFZ) przeznaczyła ponad 120 milionów złotych, z czego 74 miliony na leczenie stacjonarne [Charmast 2013]. Są to tylko koszty samego leczenia, do których powinno się doliczyć również trudno wyliczalne składniki, takie jak koszty społeczne (np. zasiłek wynikający z utraty pracy, wypłaty rent, rozpad rodziny itp.) oraz koszty związane z leczeniem chorób innych niż uzależnienie, na które osoby te nie zachorowałyby gdyby nie używały narkotyków. Zażywanie narkotyków zaburza działanie większości układów w organizmie człowieka, szczególnie: układ krążenia, kład oddechowy i nerwowy, a także zaburza równowagę hormonalną. Ponadto zaburzenia dotyczą również sfery psychicznej [Namysłowska 2004](fragment tekstu)
15
Content available remote Psychologia posiadania i konsumpcji
75%
W artykule omówiono psychologiczne mechanizmy relacji między pieniędzmi a jego właścicielem, w tym psychologię pieniędzy, chciwość, skąpstwo i uzależnienie.
Celem przeprowadzonych badań jest ocena wielkości skutków uzależnień od hazardu na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród pacjentów ośrodków leczenia uzależnienia od hazardu. Badania ankietowe zostały przeprowadzone w okresie marzec-wrzesień 2013 r. Wyniki badania wskazują, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach, uzależnienie od hazardu powoduje wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych dla osób dotkniętych tym uzależnieniem oraz dla ich rodzin, a skutki niematerialne i koszty spowodowane uzależnieniem od hazardu są znaczne.(abstrakt oryginalny)
(...)Pomimo istotności problemu uzależnienia od pracy oraz jego społeczno-ekonomicznych konsekwencji, a także znaczącej skali tego zjawiska w polskim społeczeństwie, deficytowy charakter mają badania nad zjawiskiem pracoholizmu (podobnie, jak innych patologii w miejscu pracy). W Polsce dopiero od niedawna można zauważyć zainteresowanie tą problematyką ze strony teoretyków zarządzania. Taki stan rzeczy zadecydował o podjęciu przez autora tej, jakże złożonej, tematyki. Artykuł nie wyczerpuje całości problemu. Jest raczej próbą usystematyzowania podstaw istniejącej wiedzy o pracoholizmie. W związku z tym omówione zostaną takie kwestie, jak: definicja i przyczyny uzależnienia od pracy, przejawy tej patologii oraz jej skutki. Przytoczone zostaną także wyniki badania na temat uzależnienia od pracy, które autor przeprowadził wśród pracujących studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (WNEiZ) Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). Autor ma nadzieję, że publikacja przyczyni się do zwiększenia zainteresowania tematyką uzależnienia od pracy oraz innych patologii w środowisku zawodowym ze strony praktyków oraz teoretyków zarządzania. Konieczne jest wypracowanie skutecznych mechanizmów diagnozowania tych dysfunkcji, zapobiegania im oraz walki z nimi i ich skutkami. Jak wskazują wyniki badań własnych autora oraz badań realizowanych przez inne instytucje, są to kwestie nieodzowne i coraz bardziej pilne. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest pokazanie zastosowania metod ilościowych w badaniach wybranych uzależnień behawioralnych młodzieży, a w szczególności w badaniu patologicznego używania Internetu przez śląską młodzież. W badaniach wykorzystano taksonomiczną miarę rozwoju Z. Hellwiga, która pozwoliła na uporządkowanie powiatów województwa śląskiego pod względem dostępności do Internetu młodzieży w szkołach i stworzenie rankingu powiatów najlepiej wyposażonych szkół w komputery. Zastosowanie metody Czekanowskiego pozwoliło na wyodrębnienie grup powiatów o podobnym poziomie dostępności do Internetu uczniów w szkołach. W prowadzonych analizach sprawdzono także hipotezę, czy na dostępność do Internetu ma wpływ położenie terytorialne badanych jednostek (w tym celu wykorzystano statystyki przestrzenne: mierniki lokalnej i globalnej autokorelacji Morana). W badaniach opierano się na danych pochodzących z Banku Danych Lokalnych GUS z 2012 oraz z badań własnych (ankietowych) przeprowadzonych w wybranych miastach województwa śląskiego. Uzależnienie od Internetu zbadano za pomocą testu K. Young - Internet Adiction Test. Obliczenia przeprowadzono z wykorzystaniem programu R Cran, pakietu Excel i SPSS.(abstrakt oryginalny)
Regulacja prawna gier hazardowych jest bardzo istotnym zagadnieniem. Z uwagi na konieczność przeciwdziałania szarej strefie, jak również zagrożenia uzależnień od gier hazardowych, uzasadniona jest daleko idąca ingerencja Państwa w swobodę działalności gospodarczej obywateli. Przepisy znowelizowanej ustawy o grach hazardowych wprowadzają daleko idące ograniczenia, w tym przede wszystkim w zakresie organizacji gier hazardowych on-line. Pomimo tego, iż ustawodawca zwraca uwagę na konieczność pozostawienia swobody w zakresie organizacji turnieju gry w pokera, istotne jest rozważenie, czy faktycznie wprowadzone zmiany odpowiadają potrzebom obywateli oraz czy wprowadzone ograniczenia są prawidłowe i proporcjonalne w stosunku do korzyści, jakie mogą przynieść. (abstrakt oryginalny)
Emotional intelligence brings more success in people and makes them treat ordinary problems more wisely. Addiction, which is currently increasing in most societies, causes people to be inoperable as well as causing personal and social devaluation. The present study investigates emotional intelligence in three groups of the members of the society and these include normal people who have never taken any drugs, the drug addicts and drug-quitter in no-name addicted groups (NA). The subjects in the present study are 90 males of Karaj Province in total, which are selected as follows: 30 of them were selected in a simple random sampling method, 30 drug addicts who were selected purposefully and 30 no-name addicted individuals (NA) were selected purposefully. In order to evaluate the emotional intelligence in the present study, Bar-On emotional intelligence questionnaire was used and in order to detect the drug addicts, a self-reporting technique was used. The information used in the present study was obtained from an individual interview. With the aim of analyzing the data, descriptive practices were used to explain the information about the samples and demographic characteristics, as in inferential methods such as variance analysis. The results obtained in the present study showed that the emotional intelligence of the drug-quitters in the (NA) is generally higher than that of the normal and the drug addicts; to be more specific, there is a significant difference between the three groups in all the seven subcategories of the emotional intelligence; that is to say, it was higher in the NA. The seven subcategories contain problem solving, happiness, psychological pressure tolerance, self-actualization, self-esteem, impulse control and self-expression. (original abstract)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.