Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Valuation of employee competencies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano nowy sposób pomiaru kompetencji w postaci syntetycznego dwuwariantowego miernika wartości kompetencji pracowniczych. Pierwszy wariant jest miernikiem wartości kompetencji dla stanowisk pracy (MWKS), drugi natomiast miernikiem wartości kompetencji pracownika (MWKP). (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule autor opisuje mało znaną w Polsce, od niedawna wykorzystywaną przez firmę HRM Partners, metodę wartościowania stanowisk pracy career map. Autor wskazuje na zalety stosowania tej metody. Artykuł zawiera również syntetyczne zestawienie stosowanych metod wartościowania z uwzględnieniem ich podstawowej charakterystyki.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wykorzystywanie kompetencji w procesie wartościowania pracy
100%
Omówiony zasady określania wartości i szeregowania stanowisk pracy. Szczególną uwagę zwrócono na jeden rodzaj wartościowania pracy - oparty na kompetencjach. Teoretyczne rozważania poparto praktycznym przykładem.
W artykule zaprezentowano testy osobowe jako metodę oceny kompetencji. Test zadaniowy może być wykorzystany jako samodzielna metoda selekcji zawodowej lub jako element kompleksowego programu oceny kompetencji w postaci oceny zintegrowanej. Omówiono tworzenie i sprawdzanie testu zadaniowego.
Celem artykułu jest przedstawienie systemu badania i oceny kompetencji zawodowych pracowników, który jest warunkiem koniecznym dla rozwijających się organizacji. Na wstępie zostało wyjaśnione pojęcie kompetencji zawodowych pracowników, a następnie zaprezentowano główne kroki podczas badania i oceny kompetencji pracowniczych. W dalszej części publikacji został przedstawiony schemat rozwoju przedsiębiorstwa, który uwzględnia omawiany system. Wskazano na konieczność ciągłego rozwoju kompetencji społecznych i technicznych pracowników jako najważniejszego zadania dla rozwijających się przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Identyfikowanie, rozwijanie i utrzymywanie osób o wyjątkowych w danej branży zdolnościach, zaangażowaniu oraz efektywności pracy jest dla organizacji nie lada wyzwaniem. Jest też jednym z bardziej skutecznych sposobów osiągnięcia sukcesu bez względu na koniunkturę gospodarczą. Rozwiązania on-line pozwalają działom HR tworzyć szeroko zakrojone działania systemowe, spójne ze strategią firmy i założonymi celami. (fragment tekstu)
7
Content available remote Akumulacja i wartościowanie kapitału ludzkiego w organizacji
84%
Efektywne zarządzanie współczesnymi organizacjami wymaga docenienia i odpowiedniego wykorzystania kapitału ludzkiego. Celem artykułu jest przedstawienie istoty i unikatowych cech kapitału ludzkiego oraz wynikającego z nich ryzyka i specyfiki zarządzania tym kapitałem. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa pomiar wartości kapitału ludzkiego oraz inwestowanie w jego rozwój, gdyż są to nieodłączne działania ukierunkowane na zmniejszenie luki kompetencyjnej zarówno na poziomie poszczególnych jednostek, jak też całej organizacji. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Wyzwania i problemy wartościowania kompetencji
84%
Celem niniejszego artykułu jest próba wskazania problemów metodologicznych i wdrożeniowych, jakie w dalszym ciągu nie zostały rozwiązane, a które stanowią istotne bariery szerokiego stosowania wartościowania kompetencji. Artykuł ten stanowi przyczynek do szerszych badań, które autor zamierza przeprowadzić. (fragment tekstu)
W artykule zostaną zaprezentowane wyniki badań dotyczące najbardziej cenionych wartości zawodowych, uzyskane na podstawie kwestionariuszy ankiet zebranych od 2076 pracowników, zatrudnionych w 50 organizacjach. Wyniki obrazują, że podobne trzy wartości są wskazywane jako kluczowe, jednakże inne jest ich nasilenie w kontekście płci i grup wiekowych. Największe różnice występują między młodymi kobietami i mężczyznami. Zanikają one w grupie pracowników po 50. roku życia, co jest związane z rolami społecznymi kobiet. Wyniki mogą być wykorzystane do optymalizacji praktyk zarządzania zasobami ludzkimi, umożliwiającymi tworzenie inkluzywnych organizacji, w których pracownicy będą mogli realizować kluczowe dla nich wartości oraz rozwijać się, a pracodawcy dysponować wartościową kadrą. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest problematyka i projekt systemu motywowania pracowników do poprawy jakości procesów pracy - jako podstawowego warunku racjonalności działania przedsiębiorstwa w reformowanym systemie funkcjonowania gospodarki. Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu motywowania opartego na idei samodzielności, samofinansowania i samorządności przedsiębiorstwa nie jest sprawą łatwą zwłaszcza, że nie mamy w tej dziedzinie ani dostatecznych doświadczeń, ani uogólnień teoretycznych. Tymczasem skuteczność rozwiązań w sferze motywacji jest warunkiem sine qua non praktycznego powodzenia reformy.(fragment tekstu)
11
Content available remote Graphical Presentation of a Measure of an Employee's Competence for a Job Position
84%
The main objective of this paper was to develop a graphical presentation of a measure of an employee's competence (ECVM) for a job position. In this context, the essence and formula for measuring the value of an employee's competences have been presented. This formula makes it possible to provide a definition of the method for determining the total value of all the competences in the competence profile and the value of an employee's competences. With regard to the graphical presentation of the measure, it was assumed that the most appropriate form will be a pie chart. The key assumption was such that each competence in the profile would be a segment (slice) of the pie chart. An example of the graphical presentation of the measure of the employee competencies has been presented. (original abstract)
Celem artykułu jest całościowe określenie kompetencji pracowniczych menedżerów i pracowników oraz wskazanie potrzeby i metody ich oceny. Spełnienie wyznaczonych celów wymaga naukowego podejścia do osiągnięcia wyznaczonego celu. Ogólnie rzecz ujmując, na kompetencje pracowników składa się ich wiedza zawodowa, umiejętności praktyczne i cechy osobowości. Zdefiniowanie zasadniczych problemów, wskazanie możliwości aplikacyjnych i określenie roli cech osobowości człowieka stanowi fundament naukowy artykułu. Aspekt naukowy artykułu wyraża się przede wszystkim wskazaniem znaczenia wiedzy pracowników, ich umiejętności i cech osobowościowych dla kompetencji pracowniczych w ujęciu holistycznym. Szczególny wkład naukowy artykułu polega na określeniu, uzasadnieniu i wyjaśnieniu zastosowania metod oceny pracownika na potrzeby praktyki zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Identyfikacja pracownika z firmą wpływa znacząco na funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz jego relacje z otoczeniem. Pracownicy tworzący organizację są wartością samą w sobie, ale nie tylko. Są oni również źródłem wartości dostarczanej kontrahentom i odbiorcom. Często wspominana w procesach biznesowych synergia współtworzona jest właśnie przez lojalnych, przywiązanych do firmy pracowników. Właściwe zaprojektowanie jak i realizacja procesu zarządzania relacjami w łańcuchu dostaw możliwa jest przy wykorzystaniu potencjału tkwiącego w zespole, przy czym zespół ten musi wyznawać wartości organizacji i identyfikować się z określoną przez nią misją i wizją. Artykuł podnosi problem przywiązania do organizacji. Na stosunek pracownika do organizacji wpływa wiele czynników. Należy tu wymienić przede wszystkim środowisko pracy i towarzyszącą mu atmosferę, jak również styl zarządzania preferowany przez menagerów. Tekst jest próbą analizy zjawisk składających się na identyfikację pracownika z organizacją oraz ich roli w nawiązywaniu partnerstwa na rynku przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.