Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 370

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Value added
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
1
Content available remote Marże marketingowe i wartości dodane w łańcuchu dostaw żywności w Polsce
100%
Zagadnienie udziału producenta rolnego w finalnej cenie żywności budzi zainteresowanie naukowców oraz polityków. Komisja Europejska (2014, 2016) podjęła działania mające na celu wzmocnienie sektora rolnego w ramach łańcucha dostaw żywności. W Polsce zintensyfikowano promocję sprzedaży bezpośredniej. Działanie te mają na celu skrócenie łańcucha dostaw żywności oraz poprawę siły rynkowej producentów rolnych. Siła rynkowa oznacza zdolność przedsiębiorstwa do podniesienia ceny własnego produktu bez obniżenia poziomu sprzedaży na rzecz konkurentów3. Celem badań było wskazanie tendencji w zakresie kształtowania się marż marketingowych oraz wartości dodanych w łańcuchu dostaw żywności. Pomiar ten służył poszukiwaniu odpowiedzi - które grupy produktów cechuje najwyższy poziom wartości dodanej i największa zdolność poprawy dochodów producentów rolnych? Szacowanie wartości dodanej obrazuje - gdzie trafia "złotówka żywnościowa" finalnego konsumenta? (abstrakt oryginalny)
2
100%
Characteristic of morphology and the identification of process category structure of are a crucial stage of its implementation within enterprises as well as it determines the final effects of processes realization, which is producing and realization of added value for market participants. In this paper author describe the essence of added value, its functions and factors that form this category in the understanding of the constant-flow organization that is set on realized processes. Performing analysis related to creation and realization of the added value, in the context of the basic aims of functioning organization of processes and establishing perception means and interpreting the creation of added value within the processes of customer and enterprise environment. (original abstract)
3
100%
W artykule został poruszony problem identyfikacji wartości dodanej w przepływach handlu międzynarodowego przy pomocy tabel międzynarodowych "Input- Output Tables". Przeprowadzono przegląd metodologii, które w ostatnich latach pozwoliły naukowcom opracować sposoby rozkładu przepływów handlowych na składniki pierwsze, na podstawie pochodzenia i przeznaczenia wartości dodanej, oraz dokonać kompleksowej analizy zjawiska globalnych łańcuchów produkcyjnych. Wykorzystano dwie statystyczne bazy danych zawarte w tabelach "Input-Output Tables" w międzynarodowym formacie, przyjaznym dla interpretacji wskaźników w Polsce, w celu przestawienia pozycji kraju w międzynarodowych łańcuchach wartości w latach 2000-2009. W artykule opisany został dodatkowy zakres możliwości analitycznych instrumentów tabel międzynarodowych "Input-Output Tables" i perspektywy ich wykorzystania w praktyce podejmowania decyzji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ustalenie wielkości i struktury dodanej wartości powstającej w związku z produkcją usług w porcie Szczecin. Wskazano na zależności korelacyjne, mnożnikowe i elastyczności, jakie pojawiają się na tle rozwoju poszczególnych rodzajów usług portowych. Wartość dodana brutto, to ekonomiczna miara wielkości wytworzonej produkcji. W portach morskich wyraża ona wartość wytworzonego i dostarczonego przez producentów na rynek strumienia usług związanych z operacjami przeładunkowo-składowymi ładunków, zapewnieniem bezpiecznego ruchu i postoju w porcie statków morskich oraz ich obsługi technicznej i handlowej, dostępnością do infrastruktury portowej dla producentów portowych i użytkowników portu, organizacją, planowaniem i koordynacją procesów obsługi ładunków i środków transportu w porcie i w pozostałych ogniwach łańcucha transportowego. Zakresem badań objęto w porcie Szczecin cztery grupy podmiotów, a mianowicie: przedsiębiorstwa przeładunkowe, przedsiębiorstwa prowadzące działalność wspomagającą transport morski, w tym świadczące portowe usługi żeglugowe (nawigacja, pilotaż, holowanie), roboty czerpalne i podwodne (wykonywane w obrębie wewnętrznych akwenów portowych), ratownictwo morskie i inne usługi morskie, morskie agencje transportowe, świadczące w porcie usługi spedycji portowo-morskiej, maklerstwa okrętowego, agencji żeglugowych, prowadzące obsługę celną, doradztwo i ekspertyzy morskie, usługi dotyczące rozmieszczania i zabezpieczania ładunku na statku, usługi rzeczoznawstwa i kontroli ładunków i inne usługi (logistyczne), zarząd portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu Wartość dodaną brutto obliczono odejmując od produkcji globalnej przedsiębiorstw sektora portowego wartość zużycia pośredniego. Na zużycie pośrednie składa się z kolei wartość zużytych materiałów i energii, usługi obce oraz pozostałe koszty rodzajowe podmiotów gospodarczych. Obliczeń wartości dodanej w porcie Szczecin dokonano w oparciu o dane źródłowe pozyskane z Ośrodka Statystyki Morskiej Urzędu Statystycznego w Szczecinie. (abstrakt autora)
5
Content available remote Wybrane aspekty optymalizacji finansowej w branży młynarskiej
100%
Artykuł przedstawia wybrane problemy optymalizacji wykorzystania surowca, które decydują o efektach ekonomicznych osiąganych w branży młynarskiej. Problem badawczy obejmuje przede wszystkim ocenę efektu ekonomicznego przyrostu wyciągu mąki. Optymalna wartość technologiczna surowca przekłada się bezpośrednio na wzrost przepływów gotówkowych generowanych przez producenta. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Kraje Grupy Wyszehradzkiej w globalnych łańcuchach wartości
100%
Kraje Grupy Wyszehradzkiej nie stanowią jednolitej struktury, lecz są konstruktem stworzonym przez USA i na potrzeby USA. Więzi handlowe między krajami Grupy są stosunkowo małe, a konwergencja ekonomiczna, która następuje, jest pochodną upodabniania struktur gospodarczych w ramach UE. Tym, co może zbliżyć analizowane państwa, jest ich uczestnictwo w globalnych łańcuchach wartości. Celem artykułu jest ocena zaangażowania Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz poszczególnych branż w globalnych łańcuchach wartości. Szczegółowej analizie poddano powiązania państw Grupy w górę i dół globalnych łańcuchów wartości oraz udział zagranicznej wartości dodanej w eksporcie brutto. Zbadano także wzajemny udział wartości dodanej z krajów V-4 w ich eksporcie. Analiza obejmuje lata 1995-2011 i opiera się na danych WTO i OECD. Wyniki wskazują na zaangażowanie krajów V-4 w umiędzynarodowieniu procesów produkcyjnych oraz rosnące między nimi więzi w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono podsumowanie metod pomiaru wartości dodanej wiedzy (KVA, KVAM i ASKE-KVA). Szczególną uwagę zwrócono w przypadku metody ASKE-KVA, która wprowadza wiele innowacji. Główne założenia metody to bazowanie na logice zbiorów rozmytych, wprowadzenie postawy jako zmiennej, bazowanie na logice łańcucha wartości oraz wprowadzenie do oceny rentowności kategorii wyników finansowych. Wskazano także ograniczenia metody, do których należy jej złożoność, brak możliwości szacowania przyszłych wartości oraz możliwość zastosowania jedynie do tych typów biznesu, w których działalność opiera się na łańcuchu wartości. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Wpływ Internetu rzeczy (Internet of Things) na wartość dodaną Marketingu 4.0
76%
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ewolucja postępująca w obszarze technologii informatycznych zmieniła nasz świat. Podobnym zmianom uległa też cała branża marketingowa. Obecnie internet, czyli przełomowe dokonanie będące wynikiem ewolucji technologii informacyjnych, integrowany jest w działania marketingowe. Dzięki temu jesteśmy świadkami nowej generacji tych działań, nazwanej erą Marketingu 4.0. Jest ona pilne potrzebna, gdyż w obecnych czasach klienci wymagają czegoś więcej niż tylko produktów, które spełnią ich podstawowe potrzeby, zaspokoją pragnienia i uciszą niepokoje. Klienci poszukują teraz produktów, dzięki którym zrealizują swoją kreatywność i odnajdą wartości zdefiniowane przez Marketing 3.0, z tym, że chcą oni móc stawać się częścią produktu, tj. współuczestniczyć i wchodzić w interakcje z produktem, a następnie korzystając z technologii informacyjnych - dzielić się swoimi doświadczeniami i sprawdzać, czy produkt rzeczywiście wypełnia to, co obiecywał. Dlatego też marketing nie koncentruje się już na produkcie - zresztą podobnie jak internet, który już nie koncentruje się na danych. W tej chwili zarówno marketing, jak i internet, skupiają się na klientach i wzmacniają interakcje między klientem a produktem, a przy tym opierają się na wartościach użytkowników i oferują im więcej danych. Niniejszy artykuł przedstawia kluczowe elementy Marketingu 4.0., omawia jego związek z ideą Marketingu 3.0 oraz objaśnia w jakim stopniu marketing najnowszej generacji jest rozszerzeniem idei Marketingu 3.0. Na koniec zaprezentowano niektóre przykłady technologii z obszaru Internetu rzeczy, dzięki którym możliwa jest interakcja użytkownika z produktami i internetem.(abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to contribute to the identification, illustration and description of patterns in the Value Added Intellectual Capital for banks in the long term. The study is part of the discussion on contemporary measures of organisational success and sources of value creation. Based on the subject literature, it is hypothesised that intellectual capital creates added value with some delay due to the operation of various external stimuli (e.g. financial market turbulence, economic slowdown), which may be explained in a logically coherent way using the hysteresis effect. The analysis covers empirical material obtained during broader research on a sample of banks listed on the Warsaw Stock Exchange in the years 2007-2017. As results of the study show, over the last decade, banks have evidently recorded the creation of added value in connection with the held intellectual capital resources. Its growth should, however, be interpreted with a large degree of caution. The occurrence of turbulence on the financial markets in the years 2007-2009 was not without impact on the results obtained.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i ocena wybranego przedsiębiorstwa branży budowlanej z punktu widzenia efektywności wykorzystania zasobów materialnych i niematerialnych w tworzeniu wartości dodanej. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę zaprezentowania polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w odniesieniu do sytuacji przedsiębiorców działających na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. W wymiarze makroekonomicznym, rola i znaczenie całego sektora MSP ciągle rośnie. Polska coraz dynamiczniej i skuteczniej osiąga wskaźniki wyznaczane przez średnie osiągane w UE-28. Wkład MSP w tworzenie PKB, nieustanna fluktuacja ich liczby, produktywności, a także rosnąca aktywność międzynarodowa, przyczyniają się do powstawania coraz bardziej szczegółowych analiz, umożliwiających wyznaczenie kierunków rozwoju poszczególnych branż i przedsiębiorstw tej wielkości. Sektor MSP szczególnego wymiaru nabiera w momencie badania liczby osób, którym zapewnia miejsca pracy i wytwarzanej przez nie wartości dodanej: dotyczy ponad 6 mln z 9 mln pracujących w gospodarce polskiej. W artykule zaprezentowano kształtowanie się wielkości zatrudnienia i wartości dodanej w MSP w Unii Europejskiej i Polsce w 2014 roku.(abstrakt autora)
12
Content available remote Wartość dodana wnoszona przez audyt wewnętrzny
76%
Celem artykułu jest próba zdefiniowania dodatkowej wartości (wartości dodanej) przysparzanej firmie, a będącej efektem działań prowadzonych przez audyt wewnętrzny oraz możliwych sposobów jej mierzenia. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wstępne wyniki badań dotyczących sposobu postrzegania przez klientów reprezentujących gospodarstwa domowe konkretnych cech i właściwości produktu, które stanowią dla nich wartość dodaną w aspekcie logistycznym. Badania koncentrują się na pięciu głównych funkcjach logistyki (magazynowaniu, transporcie, pakowaniu, obsłudze zamówień i zarządzaniu zapasami). Następnie wyniki badań odniesiono do wartości dodanej, umiejscawiając ją w logistycznej sprawności produktu. Autor prezentuje także dalsze kierunki badań dotyczące logistycznej wartości dodanej oraz logistycznej sprawności produktu jako źródła wartości dodanej dla klienta i przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Omówiono możliwości obliczania wartości dodanej dla poszczególnych rodzajów działalności morskiej Polski. Szacowaniem objęto lata 2002-2004.
Przedmiotem artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania zasady charakteryzacji VA. Gorbatova, znanej dotąd w teorii automatów, do modelowania zagadnień praktycznych w naukach o zarządzaniu. Potrzeba poszukiwania nowego sposobu modelowania, parametryzacji powstała podczas prowadzenia badań nad nowym obszarem badawczym w obrębie omawianej dyscypliny naukowej powstałego na styku trzech kategorii: zarządzania procesami logistycznymi, zarządzania wartością dodaną, zarządzania ryzykiem, w postaci aksjologicznego wymiaru zarządzania ryzykiem procesów logistycznych. W publikacji uwagę skoncentrowano na praktycznym przykładzie ilustrującym podstawy budowy modelu (AWZRPL) według zasad algebry logiki wyrażonych za pomocą modyfikacji zasady charakteryzacji V.A. Gorbatowa. (abstrakt oryginalny)
Prawidłowość użycia przez przedsiębiorców na rynku unijnym oznaczenia typu "Made in" jest kwestią mocno względną. Brak jasnej, jednoznacznej i wiążącej regulacji prawnej dla określenia pochodzenia, w tym odnoszącej się do wszystkich rodzajów produktów, wymusza zastosowanie w tym celu wielu kryteriów. Ogólne kryterium normatywne ujęte jest wąsko, bo odwołuje się do przynależności produktu do danej pozycji taryfowej w zakresie ceł. Będzie ono zatem często wymagać korekty. Służą do tego kryteria techniczne i ekonomiczne. Podlegają one rozpatrzeniu głównie z punktu widzenia wartości dodanej produktu. Niekiedy jednak znaczenie mogą mieć też uwarunkowania związane z ustaleniem tzw. ceny ex works, a dodatkowo - albo zamiennie - z przebiegiem procesu wytwórczego lub konstrukcją czy właściwościami produktu. Ponadto konieczna jest konfrontacja efektu zastosowania tych kryteriów z konsumenckim zakazem wprowadzania w błąd. Niemniej należy liczyć się z tym, że w pewnych sytuacjach zakaz taki podlega uchyleniu wskutek wyraźnego oparcia oznaczenia pochodzenia na indywidualnych aspektach produkcyjnych. Trzeba również mieć świadomość, że taki stan prawny sprzyja występowaniu aktów nieuczciwej konkurencji pod względem oznaczenia pochodzenia. Wresz- cie, czego wykazaniu też służy niniejsza analiza, przedsiębiorcy mogą spotkać się z trudnościami w omawianej kwestii także wobec istnienia na płaszczyźnie krajowej, w zakresie pewnej kategorii produktów, szczególnych przepisów dotyczących wskazania na ich rodzime po- chodzenie.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu ukazano podobieństwa i różnice między grawitacyjnymi modelami handlu brutto oraz modelami grawitacji handlu wartością dodaną. Modele grawitacyjne wyjaśniające handel wartością dodaną cechują się wyższymi współczynnikami determinacji niż ma to miejsce w przypadku modeli ilustrujących handel mierzony tradycyjnie. Jeżeli chodzi zaś o wyniki oszacowań grawitacyjnych modeli handlu, to podobne znaczenie dla intensywności handlu brutto i wartością dodaną mają PKB eksporterów i importerów oraz różnica PKB per capita między partnerami handlowymi. Oprócz tego, niewielka odległość geograficzna, wspólny język urzędowy oraz przynależność do tego samego ugrupowania mają większe znaczenie dla bardziej intensywnego handlu brutto niż handlu wartością dodaną, co związane jest ze zjawiskiem pośredniego handlu wartością dodaną. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Identyfikacja łańcucha wartości biur informacji gospodarczej (BIG) w Polsce
76%
W artykule przedstawiono idee łańcucha wartości dodanej opartą na modelu Portera. Zaprezentowano koncepcje transformacji łańcucha wartości Biur Informacji Gospodarczej z gospodarki klasycznej w kierunku gospodarki opartej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
W artykule badaniu poddano wpływ zewnętrznych czynników na wskaźniki społeczno- ekonomicznego rozwoju Ukrainy. Przeanalizowano dynamikę indeksu PKB Ukrainy w latach 2012-2020 w przekroju regionalnym. Stworzono ranking ukraińskich regionów na podstawie ich wkładu w PKB. Autorka zaproponowała własną typologię regionów według poziomu ich specjalizacji gospodarczej na podstawie udziału kluczowych rodzajów działalności gospodarczej w wartości dodanej brutto. Określono wkład (sumę podatków i opłat) każdego z regionów do budżetu Ukrainy.(abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii informatycznych i wirtualizacja przedsiębiorstw przyczyniają się do zacierania granic pomiędzy przedsiębiorstwami, a realizowane w nich procesy łączą je w systemy ponadorganizacyjne, których nadrzędnym i jedynym spoiwem staje się partycypowanie w tworzeniu wartości dodanej. Dlatego tak ważnym instrumentem osiągania przewagi konkurencyjnej, uczestniczenia w szerzej postrzeganych procesach biznesowych, tworzeniu i przejmowaniu wartości w biznesie jest zarządzanie procesami tworzenia wartości w przedsiębiorstwie i ich wirtualizacja. Celem artykułu jest wskazanie obszarów podnoszenia wartości i osiągania potencjalnych korzyści wynikających z konkurencji i kooperacji przedsiębiorstw w sieciach międzyorganizacyjnych, tworzenia, przechwytywania i zatrzymywania wygenerowanej wartości w układach sieciowych, zastosowania nowoczesnych technologii i rozwiązań informatycznych w zarządzaniu. Hipoteza: Wsparcie współpracy sieciowej nowoczesnymi technologiami informatycznymi zwiększa potencjał generowania wartości współdziałających przedsiębiorstw. Dla zweryfikowania hipotezy wykorzystano metodę analizy problemu w literaturze przedmiotu. W artykule autorka przyjęła stanowisko, że wirtualizacja procesów tworzenia wartości wiąże się bezpośrednio z wdrażaniem technologii informatycznych do działalności gospodarczej, tworzeniem sieci komunikacyjnych służących rozwojowi więzi międzyludzkich wewnątrz- i międzyorganizacyjnych, relacji z klientami, komponowaniu architektury biznesu w cyberprzestrzeni. Sieci międzyorganizacyjne tworzą specyficzne środowisko konkurencji i kooperacji. Możliwość ich wykorzystania dla realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych jest zdeterminowana strukturą sieci, łatwością dostępu i bezpieczeństwem. Podejmując współpracę, partnerzy - uczestnicy sieci mają do zaoferowania różnorodne zasoby, z których najcenniejszymi i współcześnie najbardziej pożądanymi są wiedza i kapitał intelektualny. Udostępnianie wiedzy wiąże się z możliwością wykorzystania jej w procesach lub produktach i wygenerowaniem wartości dodanej, lecz z drugiej strony wymaga podejmowania działań zapewniających ochronę własności intelektualnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.