Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Value of intangible resources
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote O problemach szacowania wartości kapitału intelektualnego
100%
"Najcenniejszym zasobem firmy XX-wiecznej były maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesie produkcji. W XXI wieku najcenniejszym zasobem instytucji, zarówno w sektorze biznesu, jak i innych będą pracownicy umysłowi i ich wydajność"(6). Przegląd pojawiających się każdego roku licznych publikacji (przykładowo można wymienić takie periodyki, jak: Journal of Knowledge Management, Journal of Intellectual Capital, Journal of Knowledge Management Practice, Electronic Journal of Knowledge Management, Internatinal Journal of Learning and Intellectual Capital), wystąpień konferencyjnych (przykładowo od września 1999 r., w którym odbyło się w Holandii Sympozjum OECD "Measuring and reporting IC: experiences, issues and prospects", miało miejsce dziesięć konferencji ECKM, a jedenasta "European Conference on Knowledge Management" odbędzie się we wrześniu bieżącego roku w Famalicao w Portugalii) czy też opracowań zwartych poświęconych szeroko rozumianej roli zasobów intelektualnych we wszelkiego rodzaju organizacjach, jednoznacznie wskazuje, że wyżej wymieniona konstatacja Petera Druckera jest traktowana obecnie niemal jak aksjomat. W publikacjach tych można również znaleźć dane wykazujące, że udział IC (ang. Intellectual Capital) w całkowitej wartości przedsiębiorstwa stanowi w wielu przypadkach przeważającą część zasobów, sięgającą niejednokrotnie osiemdziesięciu, a nawet więcej, procent. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano podejście do wartości firmy podając wiele różnych klasyfikacji. Omówiono wartości niematerialne wpływające na funkcjonowania firmy m.in.: przywództwo, realizację strategii, komunikację i jawność, wartość marki, wizerunek, sieci i sojusze, technologie i procesy, kapitał ludzki, organizację i kulturę w miejscu pracy, innowacyjność, kapitał intelektualny i elastyczność.
Współczesne przedsiębiorstwa funkcjonują w środowisku tzw. "nowej ekonomii", gdzie istotnym jest zarządzanie wiedzą. "W "nowej ekonomii" przeobrażeniu ulegają również same organizacje. Zarządzanie aktywami intelektualnymi różni się w sposób istotny od zarządzania aktywami finansowymi i materialnymi. Wiedza jest produktywna tylko wtedy, jeśli jest odpowiednio wykorzystywana do kreowania zmian i innowacji. Zarządzanie wiedzą pracowników odmienne jest od zarządzania "siłą roboczą". Firmy nie mogą kontrolować profesjonalistów stosując proste procedury i regulaminy. Aby profesjonalista mógł i, co ważne, chciał stosować na rzecz firmy swoją wiedzę ukrytą, musi być do tego odpowiednio umotywowany i musi mieć stworzone odpowiednie warunki(fragment tekstu)
4
Content available remote Produkty przemysłu kreatywnego jako dobra wspólne
75%
Celem pracy jest identyfikacja produktów przemysłów kreatywnych, które można uznać za dobra wspólne. Dobra wspólne, podobnie jak przemysł kreatywny1, to dwa aktualne zagadnienia nie tylko w teorii, ale i praktyce. Łączy je zarówno niejednoznaczność definicyjna, jak zawartość rozległej pojemności treści. Powyższy cel zrealizowano wykorzystując dostępną literaturę przedmiotu, natomiast przy weryfikacji celu wykorzystano podstawowe metody dedukcji, redukcji, analizy i syntezy. (fragment tekstu)
5
Content available remote Kapitał intelektualny jako czynnik wartości współczesnych przedsiębiorstw
75%
We współczesnym świecie coraz częściej mówi się, że wzrastająca różnica między wartością księgową przedsiębiorstwa a wartością jego sprzedaży j est wartością skumulowanego kapitału intelektualnego. Rentowność kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa zależy, oczywiście, od możliwości jej ochrony przed konkurencją, ale przede wszystkim od stopnia, w jakim przedsiębiorstwo wykorzystuje ten kapitał. Kapitał intelektualny jest postrzegany jako czynnik napędzający globalną gospodarkę i klucz do sukcesu w XXI wieku. Obecnie funkcjonowanie przedsiębiorstwa zależy od informacji, od tego w jaki sposób je gromadzi, tworzy, przetwarza i wykorzystuje, przy czym podstawowe znaczenie ma to, jak dobrze i szybko wykorzystuje informacje dotyczące tych zasobów, które są niematerialne. Przejście od ery produkcyjnej do ery informacji i wiedzy - to fundamentalna zmiana, jaka dokonała się na naszych oczach. Oczywiście i współcześnie takie czynniki produkcji, jak ziemia, kapitał i praca, których znaczenie było podkreślane w erze produkcyjnej, są ważne, ale to właśnie wiedza i informacja są czynnikami, które przesądzają o rozwoju, działaniu i sukcesie przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
6
Content available remote Użyteczność zasobów niematerialnych z perspektywy procesów i wyników
75%
W artykule nawiązano do ogólnych zagadnień ekonomicznej teorii użyteczności. Zaproponowano metodę pomiaru użyteczności zasobów niematerialnych. Przedstawiono przykład określenia użyteczności wyróżnionych zasobów niematerialnych w kreowaniu procesów i wyników przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Tradycyjna sprawozdawczość finansowa spełnia w gospodarce rynkowej niezwykle ważną rolę. Nie zawsze jest ona jednak w stanie uporać się z najnowszymi zjawiskami, widocznymi zwłaszcza w sferze zasobów niematerialnych. W artykule zostały zaprezentowane najbardziej znane metody wyceny kapitału intelektualnego. Przedstawiono ich zalety oraz główne wady. Zwrócono również uwagę na możliwość praktycznej implementacji tych metod, szczególnie w warunkach zawirowań na rynkach finansowych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Kapitał ludzki składnikiem kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa
63%
Kapitał obok pracy jest podstawowym pojęciem ekonomii zaś, kapitał intelektualny przedsiębiorstwa jest dewizą obecnego tysiąclecia, który nie pojawił się nagle w czasach "nowej ekonomii", gdyż istnieje od lat. Zawsze był ukryty między rynkową i księgową wartością przedsiębiorstwa. Obecny nacisk na aktywa niematerialne jest wynikiem unikatowej kombinacji dwóch sił ekonomicznych. Pierwsza to rozwój wiedzy i idący za tym faktem postęp technologii przede wszystkim informacyjnej; druga to intensyfikacja konkurencji dzięki globalizacji i deregulacji rynków. Rozwój wiedzy umożliwia poszukiwanie unikatowych, nowych sposobów uzyskiwania przewagi konkurencyjnej, a liberalizacja handlu w skali globalnej z kolei wymusza na przedsiębiorstwach poszukiwanie nowych sposobów efektywnego konkurowania, w sytuacji kiedy przewaga oparta na uprzywilejowanym dostępie do zasobów podstawowych (tania siła robocza, surowce) traci na znaczeniu. (fragment tekstu)
Omówiono najnowsze trendy w zarządzaniu organizacją, w tym rosnące zainteresowanie problematyką zasobów niematerialnych (idei, informacji i relacji). Wzięcie ich pod uwagę może być decydujące w ustaleniu pozycji konkurencyjnej organizacji sieciowych XXI w. Globalizacja i zainteresowanie zasobami niematerialnymi wiąże się z aliansami strategicznymi. Wynikają one z umiędzynarodowienia działalności i są wskazywane jako jeden ze sposobów pozyskiwania i pomnażania zasobów niematerialnych. Artykuł koncentruje się na prezentacji ośmiostopniowego modelu wyboru współpracujących przedsiębiorstw w oparciu o ich zasoby niematerialne.
10
63%
Realizowanie w przedsiębiorstwach postulatów nowej ekonomii opartej na wiedzy wydaje się konieczne w obliczu nieustannych zmian otoczenia. O sukcesie przedsiębiorstw decydują nie tylko zaawansowane technologie, stosowane systemy i procedury, ale przede wszystkim ludzie. Budowanie przewagi konkurencyjnej coraz bardziej opiera się na kapitale intelektualnym i wiedzy, które stały się kluczowymi zasobami firmy. Zwiększenie roli kapitału intelektualnego, towarzyszące przejściu z ery przemysłowej do ery informacyjnej, spowodowało wykształcenie narzędzi służących jego pomiarowi, a także opracowanie metod zarządzania nim. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania, czym jest kapitał intelektualny oraz jakie są sposoby jego pomiaru, wyznaczyło cel pracy. Jest nim zaprezentowanie istoty kapitału intelektualnego, omówienie wybranych instrumentów pomiarowych oraz próba ich praktycznego zastosowania w Agencji Reklamowej X. (fragment tekstu)
Wartość przedsiębiorstwa w ujęciu rynkowym zawiera w sobie wartość składników zarówno materialnych, jak i niematerialnych. Wycena rynkowa pozwala ujawnić część składników niematerialnych, które z punktu widzenia bilansowego nie są identyfikowalne. Dzięki podejściu rynkowemu do wyceny można zauważyć coraz większy udział składników niematerialnych w wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Wiąże się to z rosnącym znaczeniem tych składników i z koniecznością ich precyzyjniejszej wyceny i zarządzania nimi w celu zwiększania efektywności wykorzystania tej grupy aktywów. (abstrakt oryginalny)
W rezultacie zachodzących przemian społeczno-gospodarczych następują istotne zmiany w metodach zarządzania przedsiębiorstwem. Czynniki produkcyjne, jak kapitał, praca, ziemia, nie są w dobie ery postindustrialnej wystarczające dla prawidłowego funkcjonowania na rynku gospodarczym. W obecnych czasach silna pozycja konkurencyjna zależy bowiem od dostępu do zasobów niematerialnych, takich jak wiedza, umiejętności, doświadczenie, których źródłem jest kapitał ludzki. Stanowi on najważniejszy element gospodarowania przedsiębiorstwa i należy go zmierzyć. W literaturze przedmiotu podjęto wiele prób pomiaru wartości kapitału ludzkiego, do tej pory nie skonstruowano jednak powszechnie akceptowanej metody. W niniejszym artykule zaprezentowano kilka metod pomiaru wartości kapitału ludzkiego, ze szczególnym naciskiem na metodę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu w Saarbrücken, zwaną Formułą Saarbrücken.(abstrakt oryginalny)
W procesie racjonalizacji decyzji gospodarczych jedną z kluczowych ról zaczyna odgrywać znajomość wartości czynników niematerialnych i ich wpływu na efektywność organizacji. Przedsiębiorstwa, a za ich sprawą instytuty badawcze i naukowcy, podejmują próbę stworzenia podwalin metod pomiaru tych czynników. Artykuł opisuje zagadnienie znaczenia i sposobów pomiaru kapitału intelektualnego w przedsiębiorstwie. Prezentuje występujące w literaturze klasyfikacje rodzajów wskaźników pomiaru kapitału intelektualnego oraz wartościuje ich przydatność i funkcjonalność ze względu na okoliczności ich stosowania. Jednocześnie w tekście podjęto próbę krytycznej analizy zastosowania poszczególnych czynników w ujęciu strukturalnym. Wskazano przydatność poszczególnych grup czynników tak dla celów benchmarkingu przedsiębiorstw, jak i zarządzania wyodrębnioną sferą kapitału intelektualnego ze szczególnym naciskiem na koncepcję zarządzania wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Z dniem 1.01.2018 r. na podstawie ustawy nowelizującej 1 dodano do ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. - art. 15e, zgodnie z którym została ograniczona możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie określonych kategorii usług oraz wartości niematerialnych i praw poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych oraz podmiotów mających siedzibę lub zarząd w jednym z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Powyższa regulacja obowiązuje już wprawdzie od ponad dwóch lat, lecz pomimo licznych interpretacji indywidualnych oraz orzeczeń sądów administracyjnych - wciąż pojawiają się wątpliwości w zakresie jej stosowania. Nie będzie przy tym przesadą twierdzenie, że dopiero obecnie, kiedy pierwsze sprawy wynikające z zaskarżenia niekorzystnych dla podatników interpretacji indywidualnych dotyczących wykładni art. 15e u.p.d.o.p. w końcu trafiają na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego, obserwujemy ostateczne kształtowanie się rozumienia i stosowania tej regulacji. (abstrakt oryginalny)
Wizerunek przedsiębiorstwa ma duży wpływ na jego wartość, zarówno rynkową, jak i finansową. Dodatkowo, wizerunek posiada coraz większy udział w całkowitej wartości przedsiębiorstwa, natomiast jego element, którym jest marka firmy, niejednokrotnie przekracza wartość księgową danego podmiotu. (fragment tekstu)
W warunkach społeczeństwa wiedzy wzrasta rola zasobów niematerialnych, w tym wiedzy i kapitału intelektualnego. Pomiar zasobów niematerialnych umożliwia uruchomienie narzędzi służących poprawie i doskonaleniu zarządzania. Może on być rozpatrywany z perspektywy statycznej i dynamicznej. Pomiar aktywów niematerialnych oparty jest na wykorzystaniu miar finansowych i pozafinansowych. Skuteczność pomiaru zdeterminowana jest przez poprawny dobór i mierników i wskaźników pomiaru. Pojawiające się trudności w pomiarze powodują, że wiele przedsiębiorstw nie podejmuje prób mierzenia tych zasobów. Jednym ze sprawdzonych narzędzi pomiaru zasobów niematerialnych jest BSC, które funkcjonuje już ponad 25 lat. BSC ocenia firmę z perspektywy finansowej, klienta, procesów i rozwoju. W każdej perspektywie oceniane są cele strategiczne, szczegółowe oraz mierniki. BSC to narzędzie, które dostarcza kierownictwu uniwersalnego instrumentu dla przełożenia wizji i strategii na zestaw logicznie powiązanych mierników efektywności. Tworzy kompleksowo ujęty system pomiaru i zarządzania przedsiębiorstwem, stwarza możliwość rozwiązania problemów wynikających z trudności pomiarów zasobów niematerialnych. Celem artykułu jest wskazanie na istotę i znaczenie pomiaru zasobów niematerialnych oraz pokazanie BSC jako sprawdzonej metody pomiaru zasobów niematerialnych. W pracy wykorzystano analizę dostępnej literatury i wnioskowanie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest spojrzenie na zasoby ludzkie przez pryzmat ich wartości w procesie wdrażania zmian strategicznych. (fragm. tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie koncepcji kapitału ludzkiego na tle organizacji pracy na podstawie wyników przeprowadzonych badań. Przedstawiono analizę organizacji pracy w kontekście najważniejszych składowych kapitału ludzkiego oraz propozycje usprawnień w wybranych obszarach organizacji pracy, które mają ogromne znaczenie dla podnoszenia wartości kapitału ludzkiego. (fragm. tekstu)
19
Content available remote Rachunkowość kapitału intelektualnego
63%
Celem rozważań podjętych w niniejszym opracowaniu jest zbadanie możliwości ujęcia kapitału intelektualnego w sprawozdaniu finansowym. Koncepcja ta jest próbą sklasyfikowania oraz pomiaru zasobów niematerialnych, których wartość, według badaczy, stanowi różnica pomiędzy wartością księgową a wartością rynkową danego przedsiębiorstwa. Ma więc ona na celu określenie źródła tej wartości. Opracowanie zawiera opis kapitału intelektualnego, jego składników, oraz wybranych metod wyceny zasobów niematerialnych na podstawie literatury przedmiotu. Przedstawiono również zarys koncepcyjny dalszego rozwoju badań na podstawie modelu zaproponowanego w książce Leifa Edvinnsona i Michaela S. Malone'a, propozycje wdrożenia go na grunt współczesnej rachunkowości oraz istotę kapitału intelektualnego dla współczesnej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono strategiczny controlling personalny jako skuteczne narzędzie w rękach menedżerów HR. Strategiczny controlling personalny pozwala każdy projekt w obszarze zarządzania pracownikami przełożyć na konkretne liczby umożliwiające wycenę inwestycji w kapitał ludzki.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.