Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Value of profitable enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Znaczenie globalnej sieci Internet oraz jej wpływ na konkurencyjność firm na rynku wzrosło w szybkim tempie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Obecnie nikł już nie mówi o Internecie jako o zjawisku czysto technologicznym czy informacyjnym, dziś Internet to poważne medium elektroniczne i wirtualna arena realnych transakcji ekonomicznych. Coraz częściej charakteryzując sieć, wskazuje się na modele zarządzania przedsiębiorstwami prowadzącymi działalność przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teleinformatycznych. (fragment tekstu)
Przedstawiono ekonomiczną wartość dodaną, którą uznano za narzędzie, dzięki któremu w sposób pełny i kompleksowy dokonana może zostać ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Wartość dodana traktowana jako podstawowa determinanta wartości dochodowej przedsiębiorstwa, spełnia nadrzędny cel działalności przedsiębiorstwa, jakim jest maksymalizacja wartości dla właścicieli.
3
Content available remote Zróżnicowanie dochodu w gospodarstwach rolnych oraz jego przyczyny
75%
Badanie dochodowości gospodarstw oraz czynników produkcji służy poprawie racjonalności gospodarowania w rolnictwie, a poprzez to sprzyja ewolucyjnej zmianie jego struktury podmiotowej, przy zachowaniu równowagi między kryteriami słuszności społecznej i ekonomiczności. Wykorzystując funkcję dochodową określoną dla gospodarstw zaliczonych do sześciu klas wg poziomu ESU ustalono, że główną barierą przejścia gospodarstwa z niższej klasy ESU do wyższej jest duże zróżnicowanie dochodu krańcowego podstawowych czynników produkcji. Główną przyczyną różnicowania dochodowości gospodarstw jest czynnik pracy ludzkiej. Wzrost wydajności pracy sprzyja poprawie ekonomicznej efektywności gospodarstw, ale powoduje też zmniejszenie liczby miejsc pracy w rolnictwie, co potwierdza - w pewnym sensie - rozbieżność interesu indywidualnego właściciela gospodarstwa względem społecznego. Celowe jest wyznaczenie ekonomicznej granicy między gospodarstwem rolnym a przedsiębiorstwem rolnym. Objęcie interwencjonizmem państwowym gospodarstw rolnych jest pożądane ze względu na realizację w nich celu społecznego w szerokim zakresie. (abstrakt oryginalny)
Rachunek przepływów pieniężnych przedstawia przypływy i odpływy środków pieniężnych związane z prowadzoną działalnością przedsiębiorstwa. Sporządzają go jednostki gospodarcze podlegające corocznie badaniu. W rachunku występują trzy działy, które obrazują wielkość i charakter zmian stanu środków pieniężnych z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej. Suma zmian przepływów pieniężnych wszystkich trzech działów daje zmianę stanu środków pieniężnych jednostki w ciągu roku obrotowego. Za pomocą rachunku przepływów pieniężnych można zbadać zarówno płynność finansową przedsiębiorstwa, jak i zmierzyć jego wartość. Cash flow netto stanowi najbardziej popularną kategorię wykorzystywaną w procedurach wyceny przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia temat związany z zachowanie tajemnicy skarbowej. Organ podatkowy, który zamierza obliczyć dochód przedsiębiorcy w trybie oszacowania ceny stosowanej przez inne podmioty gospodarcze, powinien utajnić indywidualne dane, jakie zostały zebrane w trakcie kontroli u innych podatników. Omówiono tutaj także metody oszacowani cen transferowych i sposoby opracowania danych będących podstawą obliczenia przychodów kontrolowanego podatnika.
Przedmiotem rozważań w pracy jest przegląd literatury polskiej okresu międzywojennego z zakresu rachunkowości. Analizie szczególnie poddano rozumienie istoty wartości firmy, sposobu jego ustalania i rozliczania w okresie międzywojennym.
Rachunkowość w Polsce zaliczana jest do modelu kontynentalnego rachunkowości. Dlatego interesującym zagadnieniem wydaje się odpowiedź na pytanie, czy anglosaska miara dokonań, jaką jest dochód całkowity, wprowadzona do raportowania finansowania przez implementację MSSF, ma większą wartość prognostyczną niż wynik finansowy netto. Konsekwencje raportowania dochodu całkowitego w tym zakresie nadal stanowią lukę badawczą w polskiej literaturze przedmiotu. Artykuł, uzupełniając lukę odnośnie do wartości prognostycznej dochodu całkowitego raportowanego przez polskie podmioty notowane na rynku kapitałowym, stanowi równocześnie wkład do literatury światowej poświęconej temu tematowi. Artykuł został napisany po przestudiowaniu badań polskich i zagranicznych dotyczących dochodu całkowitego. Zastosowana metodologia wpisuje się w powszechnie stosowaną metodologię badań ilościowych z obszaru tzw. value relevance research. Nasze wyniki wskazują, że wynik finansowy netto oraz dochód całkowity mają taką samą siłę predykcyjną dla przyszłych dokonań. Badanie wykazało, że ani inne dochody całkowite jako jedna wielkość ani inne dochody całkowite rozbite na elementy nie są istotne w prognozowaniu przyszłych dokonań. Taka konkluzja może pomóc twórcom prawa bilansowego, w podjęciu decyzji, czy rozszerzać sprawozdawczość finansową w Polsce o sprawozdanie z dochodów całkowitych. Ponadto nasze badanie obszernie prezentuje wyniki najnowszych badań na temat zysku netto i dochodów całkowitych. (abstrakt oryginalny)
Na cele główne monografii składają się wskazanie, zdefiniowanie i usystematyzowanie kategorii wartości dochodowej przedsiębiorstwa, skorygowanej o ryzyko działalności gospodarczej w ujęciu stochastycznym jako wiarygodnego kryterium decyzyjnego współczesnego przedsiębiorstwa zorientowanego na kreację wartości w zmiennym otoczeniu. Dodatkowo w monografii skoncentrowano się m.in. na: dyskusji nad aktualnością paradygmatu o maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa, usystematyzowaniu modeli umożliwiających wyznaczenie wartości dochodowej przedsiębiorstwa, uporządkowaniu i zaproponowaniu klasyfikacji ryzyka działalności gospodarczej jako ryzyka finansowego, wskazaniu symulacji Monte Carlo jako elastycznej metody umożliwiającej wyznaczenie wartości dochodowej, a także opracowaniu autorskiego informatycznego modelu finansowego umożliwiającego wyznaczenie wartości dochodowej skorygowanej o ryzyko działalności gospodarczej w ujęciu stochastycznym, dostosowanego do pomiaru z wykorzystaniem symulacji Monte Carlo. W przeprowadzonym postępowaniu badawczym odwołano się do metod: analizy i konstrukcji logicznej, analizy i krytyki piśmiennictwa, monograficznej oraz symulacji komputerowej. W monografii zawarto ponadto studium przypadku ilustrujące aplikację wartości dochodowej skorygowanej o ryzyko w ujęciu stochastycznym w procesie zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Proponowany model dochodowy wykorzystuje autorską koncepcję zastosowania zakresów dynamicznych dostępnych w arkuszu Microsoft Excel do odzwierciedlenia kontynuacji przepływów pieniężnych, w tym ich kontynuacji według wybranego modelu trendu.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano najważniejsze wersje metody zdyskontowanych dywidend. Wersje te zwane są potocznie modelami, spośród których do najbardziej znanych należą model o stałej stopie wzrostu tzw. model dwufazowy. Metoda zdyskontowanych dywidend jest najstarszym sposobem szacowania wartości dochodowej przedsiębiorstwa. W artykule dokonano również oceny przydatności w analizie finansowej wybranych wskaźników opartych na dywidendach. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony roli regulacji zawartych w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej w szacowaniu wartości przedsiębiorstwa. Standardy te stanowią, że sprawozdania finansowe ogólnego przeznaczenia nie mają na celu wykazywania wartości jednostki gospodarczej. Informacje w nich prezentowane mogą jednakże pomóc ich użytkownikom w szacowaniu tej wartości. Aby to szacowanie było wiarygodne, informacje sprawozdawcze powinny odznaczać się cechami jakościowymi: przydatnością przy podejmowaniu decyzji i wiarygodnością prezentacji. Użyteczność informacji prezentowanych w sprawozdaniach finansowych zależy w dużym stopniu od przejrzystej koncepcji wyceny przedsiębiorstwa. Dlatego w artykule ukazano znaczenie informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych dla szacowania majątkowej i dochodowej wartości przedsiębiorstwa. Majątkowa wartość przedsiębiorstwa jest najczęściej wyznaczana jako aktywa netto. Aktywa netto są różnicą aktywów i zobowiązań jednostki i są one równoważne kapitałowi własnemu. Wytyczne zawarte w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej odnoszą się do poszczególnych składników aktywów i zobowiązań. To powoduje, że majątkowa wartość przedsiębiorstwa może być wiarygodnie oszacowana w sytuacji przestrzegania tych standardów. Dochodowa wartość przedsiębiorstwa jest najczęściej szacowana na podstawie przyszłych przepływów pieniężnych netto. Szacowanie tych przepływów jest z pewnością trudniejsze niż wyznaczanie wartości aktywów netto. Niemniej jednak przestrzeganie zasad określonych w MSSF w istotnym stopniu może przyczynić się do zweryfikowania wiarygodności oszacowań przyszłych przepływów netto. W artykule wykazano, że informacje ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą być przydatne w szacowaniu wartości przedsiębiorstwa pod warunkiem ich przygotowania zgodnie z zaleceniami standardów. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza metod oceny wartości przedsiębiorstwa. Mechanizm wewnętrznej oceny zysków stanowi podstawową metodę oszacowania kosztów, podobnie jak zagregowanych aktywów przedsiębiorstwa (własności), które zaangażowane są w proces produkcyjny. Metody szacunku oparte o przepływy kapitału są najprostszymi i najczęściej stosowanymi metodami. W celu promowania atrakcyjnych przedsięwzięć inwestycyjnych istotne jest osiągnięcie optymalnej dystrybucji zysków satysfakcjonującej aspiracje przedsiębiorstwa i jego właścicieli. (abstrakt oryginalny)
Autor próbuje sprecyzować kryteria kwalifikowania zadłużonego (niewypłacalnego) przedsiębiorstwa do upadłości. Najlepszym jego zdaniem wskaźnikiem jest porównanie wartości upłynnienia z wartością długów.
Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa polega na oddziaływaniu na wiele parametrów zarówno o charakterze finansowym, jak i niefinansowym. Parametry te w różny sposób oddziałują na wartość podmiotu gospodarczego. Wydaje się, iż szczególną wagę przypisuje się czynnikom, które mogą w krótkim lub średnim okresie wpłynąć korzystnie na wartość przedsiębiorstwa. Do narzędzi, dzięki którym można wpływać na wartość przedsiębiorstwa, zaliczyć można narzędzia z zakresu zarządzania ryzykiem - poprzez optymalizację poziomu ryzyka możemy oddziaływać na wartość przedsiębiorstwa. W artykule zaprezentowano wybrane narzędzia z zakresu zarządzania ryzykiem, które w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia wykorzystywane są do zarządzania wartością tego podmiotu w długim okresie. (abstrakt oryginalny)
Wiele firm nie stosuje żadnych bardziej wyrafinowanych pomiarów łańcucha dostaw. Nie pozwala to na osiągnięcie coraz ambitniejszych celów. Modele dostaw bezpośrednich stosowane przez detaliczne sklepy internetowe oraz stopień integracji łańcucha dostaw zasadniczo zmieniły strukturę poszczególnych branż na pewnych rynkach.
Praca ukazuje problematykę oraz metody wyceny przedsiębiorstwa. W pierwszej części omówione zostały przesłanki wyceny przedsiębiorstw oraz główne płaszczyzny analizy wartości jednostki gospodarczej. Równocześnie przedstawiono główne metody oceny wartości przedsiębiorstwa. Druga część artykułu jest omówieniem metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano wartość przedsiębiorstwa pod względem bezpieczeństwa działalności oraz wartość dochodową przedsiębiorstwa. Ponadto przedstawiono metody pomiaru tych wartości: rating, analizę wskaźnikową oraz Rynkową i Ekonomiczną Wartość Dodaną.
Efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw ma ogromny wpływ na przychody ze sprzedaży. Procesy łańcucha dostaw przyczyniają się do wzrostu przychodów, m.in. poprzez umożliwienie szybkiego wprowadzenia nowych produktów na rynek i logistyczne wsparcie realizacji kampanii marketingowych.
Dokonano określenia realnej wartości kapitału amortyzacyjnego i oceny możliwości finansowania z niego działalności inwestycyjnej przez polskie przedsiębiorstwa. Omówiono kapitałowy charakter amortyzacji w aspekcie inwestycji rzeczowych. Przedstawiono badanie istoty kapitału amortyzacyjnego, w tym podatkowej tarczy amortyzacyjnej, w teorii kształtowania struktury kapitału przedsiębiorstw. Zaprezentowano także wyniki badań empirycznych, które miały na celu określenie wartości realnej kapitału amortyzacyjnego i ocenę możliwości finansowania z niego inwestycji rzeczowych przez polskie przedsiębiorstwa.
Opracowanie omawia istotę odpisów aktualizujących wartość należności. Zwrócono uwagę na regulacje prawne tych odpisów ujęte zarówno w ustawie o podatku dochodowym jak i ustawie o rachunkowości. Wymieniono odpisy aktualizujące wartość należności, które wchodzą w zakres obligatoryjnych rezerw ustawowych i celowych.
Autorka przedstawiła poglądy przedstawicieli dwóch szkół wyceny wartości przedsiębiorstwa - obiektywistycznej i subiektywistycznej na problem wykorzystania metody dochodowej wyceny. Przeprowadzone rozważania posłużyły do sprecyzowania pojęcia wartości przedsiębiorstwa, które autorka uznała jako kategorię utożsamianą z oceną przyszłych dochodów, subiektywną właściwością dla strony transakcji, a także odnoszącą się do przyszłości.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.