Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 111

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Value theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Carl Menger - podobnie jak wcześniej Etienne de Condillac, Le Trosne, Adam Smith, David Ricardo, John S. Mill, Jean-Baptiste Say, William S. Jevons - łączył pojęcie wartości z potrzebą. W przeciwieństwie jednak do swoich poprzedników Menger nie uznał kategorii użyteczności rzeczy jako miary ich wartości. Zakwestionował tym samym pogląd głęboko zakorzeniony w historii myśli ekonomicznej, iż wartość jest własnością dobra, która sprawia, iż jest ono zdolne do zaspokojenia potrzeb człowieka. W systemie Carla Mengera wartość dobra należy do kategorii sądu o wadze potrzeby dla dobrobytu jednostki. W artykule pokazano, iż Mengerowskie ujęcie wartości pozwala wprowadzić pojęcie aequalitas valoris do teorii wymiany, a pojęć "wartość wymienna" oraz "wartość użytkowa" nie można traktować jako przynależnych do teorii wartości dóbr.(abstrakt oryginalny)
O tym, że wartość jest w wysokim stopniu miarą niezaspokojenia potrzeby, świadczą liczne, znane na ogół przykłady, których istotę w relacji przedmiot-podmiot można sprowadzić do prostej formuły, że "obiekt" jest tym bardziej wartościowy (tym większą "posiada wartość"), im bardziej jest w możności zaspokoić potrzebę i im mniej ją aktualnie zaspokaja. (fragment tekstu)
Przybliżono pojęcie wartości przedsiębiorstwa. Przedstawiono alternatywne koncepcje rozwoju i ich znaczenie dla kategorii wartości przedsiębiorstwa. Określono treść kategorii wartość przedsiębiorstwa dla procesu globalizacji.
Spór jest zderzeniem się kontrowersyjnych poglądów i stanowisk. W trakcie każdej kontrowersji strony sporu wysuwają argumenty w celu wsparcia swoich przekonań i krytykują niezgodne z własnymi wyobrażeniami przekonania przeciwnika. Spór to również szczególny przypadek argumentacji, jej najbardziej ostra i napięta forma. Celem każdego sporu jest ujawnienie prawdy lub pokonanie przeciwnika. Może to być i jedno, i drugie zarazem, trudno bowiem określić granicę między sporami prowadzonymi w celu wykrycia prawdy i sporami dla osiągnięcia zwycięstwa. (fragment tekstu)
Perspektywy rozwoju energetycznej teorii wartości związane są bezpośrednio z dwoma procesami. Z jednej strony wyznacza je zasięg i głębokość ekologizacji współczesnej teorii ekonomii. Z drugiej o szansach rozwoju decydować będzie zdolność samej teorii do przełamywania (rozwiązywania) jej wewnętrznych pojęciowych, interpretacyjnych i obliczeniowych niedoskonałości. Jeżeli zatem procesy ekologizacji/fizykalizacji współczesnej ekonomii będą dostatecznie głębokie, a możliwości samodoskonalenia energetycznej teorii wartości dostatecznie duże, możemy wówczas oczekiwać wzrostu znaczenia energetycznej interpretacji wartości we współczesnej myśli ekonomicznej. (fragment tekstu)
Wieloznaczność jest cechą pojęcia "wartość" od początku jego wprowadzenia do języka nauki. Zakres tego pojęcia ustalano na grancie wielu nauk. Choć problematyka wartości pojawia się w filozofii od czasów starożytnych, to aksjologia jako samodzielna dyscyplina filozoficzna rozwinęła się dopiero w XIX w. najpierw jako nauka o wartościach moralnych. Fundamentalne prace z aksjologii zawdzięczamy fenomenologom - Edmundowi Husserlowi i Maksowi Schelerowi, a w Polsce Romanowi Ingardenowi. Problematyka wartości rozważana jest także od wielu lat na gruncie teorii ekonomii, zaś w ostatniej dekadzie podjęto próbę redefmiowania koncepcji wartości w ramach nowego paradygmatu marketingu relacji. Pojawiły się również próby wyjaśnienia roli marketingu we współczesnych procesach tworzenia wartości. Interesujące poznawczo mogłoby być więc zestawienie podstawowych tez Ingardena z siatką pojęciową marketingu, w nadziei, że dorobek aksjologiczny może pomóc w uporządkowaniu kontrowersyjnej problematyki wartości. (fragment tekstu)
Ekonomista, teoretyk, praktyk, bacznie obserwujący świat, podróżnik i profesor, którego nie interesują abstrakcyjne modele równowagi. lecz rzeczywisty świat.(fragment tekstu)
Teoria wartości dla akcjonariuszy (shareholder value theory), wedle której jedynym słusznym celem przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysków akcjonariuszy, niewątpliwie stanowiła dominującą zasadę ładu korporacyjnego w ciągu ostatnich dekad. Obecnie pojawia się jednak poważny znak zapytania, czy teoria ta zapewnia odpowiednie ramy dla prowadzenia przedsiębiorstwa. Globalny kryzys finansowy przyczynił się do przywrócenia dyskusji o tym, jakie założenia powinny przyświecać współczesnym korporacjom. Jednocześnie znaczną uwagę w literaturze z obszaru zarządzania strategicznego zaczęto przywiązywać do kwestii etycznych związanych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Głównym celem artykułu jest włączenie się w dyskusję nad teoriami wartości dla akcjonariuszy oraz teorią wartości dla interesariuszy (stakeholder value theory), a także bliższe przyjrzenie się aspektom etycznym przyjęcia modelu zorientowanego na maksymalizację wartości dla właścicieli. Artykuł ma na celu podkreślenie, że cele działania współczesnych korporacji nie powinny ograniczać się do zwiększania wartości dla ich właścicieli. Określając model biznesowy, organizacje powinny uwzględniać aspekty społeczne i etyczne związane ze swoim funkcjonowaniem. (abstrakt oryginalny)
Usługi rekreacyjne, zarówno dla firm je świadczących, jak i dla klientów tych firm, czyli dla osób aktywnych rekreacyjnie, stanowią swoistą wartość, określaną jako wartość usługi. W publikacji teoretycznej, o charakterze koncepcyjno-pragmatycznym, wykorzystując wyniki badań własnych i innych autorów, przedstawione w pracach z zakresu teorii usług i teorii rekreacji, wykorzystując jednocześnie pragmatyczne przesłanki teorii aksjologicznych, dokonano interdyscyplinarnej refleksji nad treścią tych prac. Na ich podstawie przedstawiono spójną koncepcję, która pozwala na identyfikowanie i kreowanie usług rekreacyjnych jako hybryd wartości dla klienta i dla firmy świadczącej te usługi w ich miękkim wymiarze. Treści szczegółowe publikacji objęły więc analizę desygnatów teorii wartości, w aspekcie możliwości ich wykorzystania jako paradygmatu wartości usług, zdefiniowano wartości miękkie, wyznaczające usługi rekreacyjne, a następnie przedstawiono analizę procesu kreowania wartości usługi jako wypadkowej wymiany wartościowania miękkiego usług między klientem i firmą je świadczącą. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Pomiar wartości na gruncie ekonomii - reperkusje dla wyceny nieruchomości value
75%
Większość celów wyceny nieruchomości wymaga obiektywizacji rynku. Próba szacunku wartości nieruchomości, jako wartości obiektywnej, nigdy nie jest pozbawiona subiektywizmu. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytania: dlaczego akt określania wartości zawsze nacechowany jest subiektywizmem, czy doza subiektywizmu przy szacunku wartości nieruchomości nie pozostaje na wyższym poziomie niż przy szacowaniu innych dóbr? Jeżeli jest wyższa, to dlaczego? Istotnym jest również poszukiwanie odpowiedzi, czym jest więc wartość nieruchomości i jak należy interpretować poziom tej wartości. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem podjętych badań jest próba określenia wartości inwestycji podejmowanych w przedsiębiorstwie. Z uwagi na dyskusyjny i niejednoznaczny charakter pojęcia wartości, który przejawia się w wielości koncepcji wartości, ważne staje się sprecyzowanie rodzaju poszukiwanej wartości. Określając go na potrzeby niniejszego opracowania przeanalizowano główne historyczne i współczesne koncepcje wartości. Celem tej analizy było znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy inwestycje można uznać za źródło wartości i w jakim aspekcie można tą wartość rozpatrywać. Ze względu na rozległość problematyki, analizę zawężono do inwestycji rzeczowych. W pracy przyjęto tezę, że o wartości inwestycji decydują efekty przez nią generowane. Efekty inwestycji posiadając pewien zbiór cech, zgodnych z preferencjami inwestora i konsumentów, przekładają się na wartość użytkową inwestycji oraz przynoszą dochód, stanowiąc tym samym wartość dochodową (ekonomiczną) inwestycji. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Obiektywna wartość wymienna pieniądza w subiektywnej teorii wartości
75%
Celem niniejszego referatu jest próba zaprezentowania podstaw subiektywnej teorii wartości pieniądza - jako środek wymiany odgrywa on duża role w procesach gospodarowania. Współcześnie zainteresowanie tematyka pieniądza sprowadza się w większym stopniu do badania uwarunkowań efektywnej polityki pieniężnej aniżeli istoty pieniądza i źródła jego wartości Niniejszy referat stanowi próbę wypełnienia tej luki. Przedstawia jedna z mniej znanych teorii wartości pieniądza - teorię wartości środka wymiany, wyprowadzona z subiektywnej teorii wartości dóbr. (fragment tekstu)
13
Content available remote Kategoria wartości w niemieckich i anglosaskich standardach wyceny
75%
Teoria i praktyka wyceny przedsiębiorstw związane są ściśle z wykorzystaniem dwóch podstawowych koncepcji wartości: koncepcji wartości majątkowej (asset based value) oraz koncepcji wartości dochodowej (income based value). Stało się to fundamentem dla rozwoju metodyki wyceny, wraz z jej dostosowaniem do indywidualnej sytuacji wycenianego przedsiębiorstwa. Indywidualizacja wyceny przedsiębiorstwa stała się także przesłanką dla rozwoju koncepcji wartości implikowanych celami wyceny i zakresem wykorzystania jej wyników. Zrodziło to dwa główne nurty tak zorientowanej wyceny, do których należą: niemiecka funkcjonalna szkoła wyceny oraz szkoła anglosaska. Niniejszy artykuł konfrontuje ze sobą oba wymienione podejścia oraz wskazuje główne determinanty ich wykorzystania w teorii i praktyce wyceny przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie, jak wykorzystanie funkcji użyteczności ogranicza ekonomistów i modele ekonomiczne. Jest to praca krytyczna wobec funkcji użyteczności, ale nie wobec ekonomii matematycznej. Zastosowanie matematyki w ekonomii to znacznie szerszy temat i ten artykuł nie ma być wkładem do dyskusji. Część pierwsza artykułu jest poświęcona krótkiemu omówieniu najważniejszej części historii rozwoju funkcji użyteczności - od Williama Stanleya Jevonsa do Roberta Hicksa. Część druga charakteryzuje funkcję użyteczności - podstawowe założenia, krzywą obojętności, sposób podejmowania decyzji przez osobę. W części trzeciej omówiony został mechanistyczny charakter podejmowania decyzji przez osobę opisaną funkcją użyteczności. Część czwarta dotyka kwestii subiektywności faktów, niepewności oraz problemów, jakie tworzą dla analizy ekonomicznej. Część piąta wyjaśnia, jak mechanistyczny opis procesu podejmowania decyzji wpływa negatywnie na teorię firmy. W artykule zostały wykorzystane metoda analizy pojęć oraz porównanie funkcji użyteczności z analizą metody werbalnej. (fragment tekstu)
Wczesna faza teorii wykładni prawa Zygmunta Ziembińskiego to okres od końca lat 50. do początku lat 70. XX w. Od samego początku w teorii rozwijanej przez Ziembińskiego wartości były składnikiem aksjologicznego systemu prawodawcy. Określone wartości, takie jak bezpieczeństwo prawne oraz zgodność prawa z praktyką społeczną, stały się kluczowe dla dwóch typów interpretacji: statycznej i dynamicznej. Ziembiński jako pierwszy polski teoretyk prawa zdefiniował wykładnię funkcjonalną jako paradygmat odwołujący się do wartości prawodawcy. Jak argumentował, dwa typy wykładni funkcjonalnej: analogia legis czy wykładnia rozszerzająca mają swoje zakotwiczenie w przyjętych wartościach, przez co uniemożliwiają wyłączenie spod regulacji przypadków, które są silnie uzasadnione aksjologicznie tymi wartościami. Wartości umożliwiają również identyfikację norm-wniosków wyprowadzanych w drodze analogia iurisi argumenta a fortiori. Będąc podstawą rządów prawa, wartości ostatecznie chronią system prawny przed nadużyciami. (abstrakt oryginalny)
Wartość jest pojęciem kluczowym we wszystkich dyscyplinach nauki ekonomii, a jej znaczenie jest szczególnie widoczne w finansach i rachunkowości, gdzie kwestie szeroko rozumianej wyceny, czyli szacowania wartości, są niezwykle istotne. Artykuł prezentuje w zarysie analizę ewolucji rozumienia pojęcia wartości. Poczynając od okresu antycznego i pierwszych wzmiankowań o wartości, poprzez kluczowe koncepcje średniowiecza, szkoły klasycznej, jak również koncepcję Karola Marksa został zarysowany kierunek zmian w rozumieniu istoty wartości, którego zwieńczeniem jest krótka charakterystyka najpowszechniejszych koncepcji współczesnych. Celem rozważań jest zwrócenie uwagi Czytelników na znaczenie pojęcia wartości oraz ewolucyjny charakter jego rozwoju, zarówno w sferze teoretycznej, jak i w praktyce rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Uwagi dotyczą pomysłu autorstwa prof. Mieczysława Dobiji, rozwiniętego przezeń najpełniej w opracowaniu pod tytułem "Teoria wartości pieniądza". W dalszym tekście będzie ono nazywane opracowaniem. Profesor przedstawił je do dyskusji na zebraniu trzech katedr Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Przed opracowaniem ukazał się artykuł prof. Dobiji pod tytułem "Jak porównywać płace zagraniczne? Krótka teoria kursu walutowego", nazywany w dalszym tekście artykułem. Uwagi nawiązują do obu wymienionych tekstów drukowanych oraz do wystąpienia ich Autora i innych uczestników dyskusji. (fragment tekstu)
Zachowania kulturowe, podobnie jak ekonomiczne, możemy podzielić na zachowania bierne (konsumpcja dóbr kulturalnych) i zachowania czynne (produkcja dóbr kulturalnych). Produkcja dóbr kulturalnych jest formą pracy i jest jednocześnie twórczością. Autor niniejszej pracy chciałby jednak zaznaczyć, że w dziedzinie zachowań kulturowych mamy również do czynienia z ograniczoną maksymalizacją, z tym, że ma ona inny charakter, niż w przypadku zachowań ekonomicznych. W przypadku czynnych zachowań ekonomicznych (praca, biznes) celem ograniczonej maksymalizacji jest zysk, w przypadku zaś czynnych zachowań kulturowych (twórczość) celem jest stworzenie wartości kulturowej. W przypadku biernych zachowań kulturowych, jakim jest odbiór dzieł kultury (oczywiście nie jest to bierność, w sensie psychologicznym, ale w sensie nie bycia autorem, tylko "konsumentem" dzieła) celem jest maksymalizowanie użyteczności wartości kulturowej. Bardzo ważne jest zatem określenie, czym jest wartość kulturowa. (fragment tekstu)
Purpose: To incorporate a new value theory based on co-productivity into the value chain analysis. Methodology: We develop a theoretical model of co-productivity and analyze selected examples of high co-productive value chains. Our theory modifies value theories based on the classical approach (A. Smith, D. Ricardo, K. Marx), production factors of land, capital, labor, and knowledge (J.B. Clark), subjective value for the consumer (C. Menger, W.S. Jevons, and L. Walras), exchange value (A. Marshall), energy value (I. Prigogine), value added for the customer (M. Porter and P. Drucker), information value (V. Rometty), and customer attention (M. Goldhaber). Findings: We demonstrate that the co-productivity theory deeply connects all hermeneutic sources of value creation, but more importantly, it opens opportunities for adopting future-oriented sources. Originality/Value: We present an original theory based on co-productivity, previously unused in logistics. We show how the theory helps to shape more effective value chains. (original abstract)
Autor uzasadnia wartość dóbr środowiskowych na gruncie teorii maksymalizacji oczekiwanej użyteczności. Przedstawia wartość ekonomiczną dóbr, koncepcje i pomiar wartości pozaużytkowej, źródła wartości istnienia. Nowatorskim podejściem do zagadnienia nośników wartości wewnętrznej, będącym głównym postulatem tej pracy i pomysłem autora jest przypisanie wartości wewnętrznej do abstrakcyjnych pojęć, nie zaś do fizycznych obiektów je reprezentujących. Taka interpretacja nie postuluje zastąpienia świata realnego światem wirtualnym, ale wprowadzenie wartości pojęcia jako składowej wartości dobra, otrzymywanej w badaniach metodami deklarowanych preferencji. Z tej nowej perspektywy autor przeprowadza dyskusję nad opublikowanymi wynikami badań wyceny dóbr środowiskowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.