Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 103

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Values ​​in business
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Przedmiotem rozważań zawartych w tym artykule jest wewnętrzna wartość płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Wewnętrzna wartość płynności jest koncepcją wywodzącą się z teorii użyteczności. Wartość płynności finansowej jest przedmiotem naszego zainteresowania dlatego, że odpowiedź na pytanie, jaką wartość ma płynność w przedsiębiorstwie, jest obecnie jednym z 10 problemów badawczych w dziedzinie finansów oczekujących na rozwiązanie [3, s. 1381-1390], Udzielenie na nie odpowiedzi pozwala na wyznaczenie optymalnego poziomu płynności w przedsiębiorstwie, a przez to przyczynia się do rozwiązania problemu optymalnego zarządzania kapitałem obrotowym. Zagadnienia związane z zarządzaniem płynnością finansową można podzielić na dwa rodzaje pytań: pierwsze - "jaki poziom powinny mieć poszczególne pozycje aktywów bieżących?", drugie - "jaka powinna być ich struktura?". Oba rodzaje pytań - zarówno te dotyczące struktury, jak i poziomu - dotyczą wszystkich aktywów mających istotny wpływ na kształtowanie się poziomu płynności w przedsiębiorstwie. Celem rozważań zawartych w tym artykule jest zdefiniowanie i przedstawienie wartości płynności oraz jej znaczenia w wyznaczaniu optymalnego poziomu płynności. (fragment tekstu)
Wybór tematu jest uzasadniony zainteresowaniami naukowymi autorki oraz rosnącym zainteresowaniem przedsiębiorstw wokół tych zagadnień. Artykuł składa się z trzech części, które stanowią wprowadzenie do społecznej odpowiedzialności biznesu, tworzenia wspólnej wartości oraz porównanie obydwu koncepcji. Dokonano analizy teoretycznej zagadnień. Celem artykułu jest przedstawienie teoretyczne koncepcji Creating Shared Value oraz społecznej odpowiedzialności biznesu, a także ich porównanie. Celem pracy jest również wskazanie perspektywy rozwoju dla koncepcji zarządzania uwzględniających w swych praktykach wpływ na społeczeństwo.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja CSR i jej podstawa, jaką jest kształtowanie relacji z interesariuszami, wywodzi się z fundamentalnej dla całej ekonomii idei współdziałania i współpracy w gospodarce rynkowej. Odpowiedzialny biznes to podejście strategiczne i długofalowe, skierowane na poszukiwanie rozwiązań maksymalnie korzystnych jednocześnie dla firmy i jej wszystkich interesariuszy. Obecnie jednym z najważniejszych zasobów decydujących o szansach rozwojowych firmy jest kapitał społeczny i intelektualny. Jest wiele możliwości implementacji strategii społecznej odpowiedzialności, najczęściej firmy wdrażają jej zasady stopniowo, włączając kolejne działy. Wiele firm dostrzega potrzebę angażowania się w działania z zakresu społecznej odpowiedzialności, które w dłuższej perspektywie mają budować jej reputację, przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, a także kreować inne wartości. Powyższym kwestiom poświęcony będzie niniejszy artykuł.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wartość biznesowa w projektach badawczo-rozwojowych
100%
Tematyka opracowania dotyczy orientacji na tworzenie wartości biznesowej w zarządzaniu projektami badawczo-rozwojowymi. W artykule podjęto dyskusję dotyczącą definicji wartości biznesowej, jej roli oraz znaczenia w zarządzaniu projektami. Zawarte zostały w nim ponadto wyniki badań przeprowadzonych w jednym z międzynarodowych przedsiębiorstw przemysłu motoryzacyjnego, będącego liderem w swojej branży na rynku europejskim, którego znaczny udział działalności stanowi realizacja projektów badawczo-rozwojowych. Prezentowany artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. Głównym celem teoretycznym opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego firmy dążą do tworzenia wartości biznesowej dla klienta w projektach badawczo-rozwojowych? Do jego osiągnięcia została wykorzystana krytyczna analiza piśmiennictwa. Cel empiryczny stanowi znalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego dążenia firm do tworzenia wartości biznesowej dla klienta są niekiedy sprzeczne z ich działaniami? Został on zrealizowany z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu ustrukturyzowanego oraz analizy treści dokumentów źródłowych firmy.(abstrakt oryginalny)
Wczesna historia Ameryki ma na celu zademonstrowanie, że pewne wartości zostały dawno włączone do tworzenia tego, co Amerykanie nadal uważają za swoją wyjątkowość. Indywidualne interesy gospodarcze w połączeniu z wartościami etycznymi i regułami postępowania wyrażają cele społeczne i polityczne amerykańskiego narodu. Narody często szczycą się poczuciem wyjątkowości historycznej, które u siebie postrzegają. Roszczenia do bycia wyjątkowym zwykle zakładają niepowtarzalne, wyjątkowe cechy ludzi tworzących dany naród. Jednak amerykańska wyjątkowość różni się od innych w dwóch wymiarach. Pierwszym z nich jest silny nacisk na wartości ekonomiczne, przy jednoczesnym zastosowaniu tego podejścia do teologii i instytucji rządowych. Drugą wyróżniającą się cechą amerykańskiej wyjątkowości jest przekonanie, że nie jest ona wyłączna dla jednego narodu ani nie opiera się na wrodzonych cechach rasowych, ale bazuje na kluczowych wartościach wymienionych powyżej oraz praktykach, które mogą i powinny być przekazywane innym. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Firma-idea - nowe podejście do wartości w biznesie
100%
Konieczność wypracowania nowego podejścia do wartości w biznesie ma swoje istotne mikroprzesłanki, ale waży też generalna zmiana, która zarysowuje się na poziomie makrogospodarczym. Model funkcjonowania gospodarki rynkowej, w którym modelem napędowym jest powszechna konsumpcja na kredyt i spekulacja finansowa, doprowadził do globalnego kryzysu. Coraz bardziej oczywisty staje się zwrot w kierunku wytwórczości, bazującej na wiedzy i kreatywności. A ten nie jest możliwy bez zanegowania formuły "biznesem biznesu jest biznes". Dla firm oznacza to między innymi, że dużo trudniej będzie im teraz znaleźć takie środowisko, w którym ekspansywny wzrost będzie możliwy i stosunkowo łatwy. To także wymusi refleksję na temat źródeł wartości firmy i koncepcji jej rozwoju. W nowej - zmiennej i niepewnej - rzeczywistości dla zapewnienia firmie równowagi i rozwoju o wiele ważniejsze niż korzystanie z wszelkich okazji i przechwytywanie korzyści stanie się wytrwałe doskonalenie swego specyficznego procesu wytwarzania wartości. Tak jak kilkadziesiąt lat temu firmy przeszły od formuły "gospodarki skali" (economies of size) do formuły "gospodarki zakresu" (economies of scope), tak teraz czeka je przejście od "gospodarki korzystania z okazji" (economies of opportunities) do "gospodarki doskonalenia się" (economies of excellence). (fragment tekstu)
8
Content available remote Social Principles in the Context of Business Ethics
75%
In order to live a human being needs other people and they in return need him or her. This general truth acquires particular significance when a person has to face some critical situation and becomes dependant on the help from others, be it for bad health condition, for social, economic or other reasons. The primary and fundamental precondition of successful handling of any critical situation therefore is the knowledge of the mystery of human being, his/her value and dignity. This, in my opinion, can only be achieved via thorough application of basic social principles in everyday praxis. The values stemming from these principles are derived from and reflect human nature; they aren't mere objects of a certain faith but appear comprehensible by reason too.(original abstract)
Idea zrównoważonego biznesu jest atrakcyjna dla wielu organizacji. Chodzi o to, by w ramach swej działalności firmy przyczyniały się do rozwiązywania istotnych wyzwań współczesnego świata - od zmian klimatycznych i zapewnienia różnorodności biologicznej, po godziwe warunki pracy i zdrowia dla najuboższych. Wielu firmom trudno jest jednak włączyć koncepcję zrównoważonego biznesu w swoją codzienną działalność i w istniejące już modele biznesowe. Założona w 1974 r. firma Traditional Medicinals® jest producentem i sprzedawcą certyfikowanych ziołowych produktów leczniczych, z których wiele posiada certyfikaty Fair Trade i FairWild. Jest to niezależna firma rodzinna produkująca herbaty ziołowe w miejscowości Sebastopol w Kalifornii, wykorzystując do tego jedynie energię słoneczną. To społecznie i ekologicznie odpowiedzialne przedsiębiorstwo oferuje najwyższej jakości naturalne produkty zgodnie z praktykami odpowiedzialnego biznesu. Głównym celem artykułu jest zbadanie, w formie studium przypadku, innowacyjnego modelu biznesowego tej ciekawej, zorientowanej na społeczne cele firmy, w której praktyki zrównoważonego rozwoju stały się częścią jej podstawowych wartości i która dokłada wszelkich starań, by komunikować je wszystkim interesariuszom: dostawcom (plantatorom ziół i ich lokalnym społecznościom), pracownikom, klientom i społeczeństwu.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Analiza działań w łańcuchu dostaw z punktu widzenia tworzenia wartości
75%
Łańcuch dostaw, traktowany jako strumień wartości, obejmuje wszystkie działania, zarówno dostawców w procesie dostarczania towarów i usług, jak i klientów w procesie nabywania. W artykule podjęto próbę analizy działań występujących w łańcuchu dostaw z punktu widzenia tworzenia wartości dla klienta i firm uczestniczących w obsłudze klienta. Kompleksowa analiza pozwala na ustalenie kluczowych działań tworzących nową wartość dla klienta, działań tworzących wartość biznesową dla firmy oraz marnotrawstwa, tj. działań pochłaniających zasoby, a nietworzących nowej wartości ani dla klienta, ani dla firmy. Na podstawie wyników tych analiz widać, że możliwe jest w praktyce wzmacnianie działań tworzących nową wartość oraz eliminowanie różnych form marnotrawstwa, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego (kierowniczego). Eliminowanie marnotrawstwa winno być poprzedzone klasyfikowaniem, ustalaniem wzajemnych zależności, a przede wszystkim identyfikowaniem ich źródłowych przyczyn.(abstrakt oryginalny)
Życie współczesnego prezesa nie jest łatwe. A opisanie jego osobowości jeszcze trudniejsze. Nie mówiąc o kategorii „dobry prezes”. Dobry – dla kogo? Dla banku, jako organizacji, ludzi, rady nadzorczej, otoczenia biznesowego… właściwie każdy prezes zmaga się z różnymi wyznacznikami tego pojęcia, szczególnie pod koniec kwartału, roku lub w innych interwałach czasowych. Współczesne wyzwania biznesu coraz częściej formułują oczekiwania nie tylko związane z tym, aby być w czymś dobrym, lecz mówi się dzisiaj, że jednym z ważnych czynników przewagi konkurencyjnej na rynku jest dążenie do doskonałości. I ludzi, i organizacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł składa się z wstępu, zakończenia i dwóch rozdziałów o charakterze teoretyczno-analitycznym. W pierwszym punkcie przedstawiono najważniejsze założenia nowego paradygmatu w biznesie - tzw. czterolistnej koniczyny. Wskazano w nim również na znaczenie kompetencji, ich rozwoju w procesie osiągania przewagi konkurencyjnej na zmieniającym się rynku. Drugi punkt artykułu stanowi studium przykładu. Na przykładzie polskiej firmy ASTOR, zaprezentowano praktyczne zastosowanie formuły czterolistnej koniczyny. Omówiono w nim sposób rozumienia i prowadzenia biznesu przez zarządzających organizacją. W artykule wykorzystano metodę opisową z wykorzystaniem analizy literaturowej i danych zastanych oraz połączenie metody sondażu diagnostycznego i metody analizy obserwacji indywidualnych przypadków przy wykorzystaniu kwestionariusza wywiadu pogłębionego. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja źródeł sukcesu firmy ASTOR na polskim rynku. Tak określony cel pozwolił na sformułowanie hipotezy: Kluczowym czynnikiem sukcesu, zapewniającym sprawność operacyjną, wyróżnialność marki i unikalność kultury organizacyjnej, jest profesjonalne podejście do przedmiotu działalności w oparciu o wartości humanistyczne.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Adjusting the Employee Management Process to Key Organisational Values
75%
Aim: The paper is aimed at highlighting the growing importance of values in both management theory and practice with a focus on aligning employee management practices with the key values in organisations which practise Management by Values (MBV). Design / Research methods: Critical literature review and analysis of results of accessible empirical research. Conclusions / findings: Management by Values can only yield effects if it is applied in all sections of the firm with employees taking up actions in line with the shared organizational values. That is why it is crucial to reflect the core values in recruitment and selection of employees, as well as training, motivation or work productivity assessment. The analysis of the literature revealed the need for more in-depth research on the links between staff policy and management by values, especially in management practices. Originality / value of the paper: The paper is aimed at managers who implement MBV in their organisations as well as scholars focusing on the subject of values in management. What is more, it synthesizes different outlooks on MBV and embeds this concept in realities of Polish companies. Limitations of the research: The literature review and analysis of the results of empirical research conducted in Polish companies indicate the growing importance of values in management practice and the necessity of constructing specific tools that would enable leaders to operationalize key values and use some indicators to assess present and potential employees in the terms of their respect for the organization's shared values. (original abstract)
W literaturze przedmiotu uwaga skierowana jest na poszukiwanie zależności między innowacyjnością, przedsiębiorczością a efektywnością funkcjonowania organizacji. Niniejszy artykuł rozszerza tak zakreśloną zależność, zakładając, że rezultatem ożywiania przedsiębiorczości w organizacjach jest przede wszystkim tworzenie wartości. Innowacyjność sama w sobie nie tworzy wartości, lecz dopiero jej komercjalizacja dokonywana poprzez włączenie procesów przedsiębiorczości strategicznej. Dodatkowo, istotne jest nie tylko jak wysoką wartość przedsiębiorstwo wytworzy, lecz także jaką jej część będzie w stanie zatrzymać bądź przechwycić. Artykuł przybliża procesy przedsiębiorczości organizacyjnej oraz tworzenia, przechwytywania i zatrzymywania wartości. Jako podsumowanie rozważań zaproponowano strukturę nośną, identyfikującą relacje między przedsiębiorczością organizacyjną, procesami tworzenia i przechwytywania wartości oraz efektywnością funkcjonowania organizacji przy oddziaływaniu zmiennych kontekstualnych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Transfer wartości w procesie sukcesji firmy rodzinnej
75%
Celem artykułu jest uchwycenie istoty wpływu zmian społecznych, kulturowych i technologicznych, które wpływają na wartości i funkcjonowanie rodzinnego biznesu. (fragment tekstu)
16
75%
Celem artykułu jest przedstawienie kultury organizacyjnej, która decyduje o ciągłym rozwoju wartości integrujących rodzinę z przedsiębiorstwem rodzinnym. Badania nad grupą 17 pracowników zostały przeprowadzone w 2018 roku w przedsiębiorstwie rodzinnym Biuro Ekonomiczno-Rachunkowe Ewa King & Olaf King s.c. w Wałbrzychu. Badania przeprowadzono, korzystając z danych literaturowych, wywiadu bezpośredniego. Wywiad przeprowadzono za zgodą wspólnika przedsiębiorstwa. Ta część badań została zaprezentowana w formie analizy przypadku.(abstrakt oryginalny)
Główne kwestie podjęte w artykule dotyczą identyfikacji oraz określenia roli głównych wartości wyznawanych przez przedsiębiorców sektora MŚP, którzy z uwagi na kluczową pozycję w swoich przedsiębiorstwach pełnią rolę inicjatorów i liderów zmian. Dokonana analiza i ocena dotyczy przede wszystkim wartości istotnych dla ankietowanych przedsiębiorców, wartości cenionych przez nich u pracowników, zakresu uwzględniania w prowadzonej działalności wartości społecznych i kulturowych, postrzegania otoczenia i sposobów reakcji na sygnały z niego płynące oraz podejścia badanych przedsiębiorców do precyzowania wizji i celów przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Rozwój firm rodzinnych w Polsce stanowi, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, swoisty fenomen, który wymaga systematycznych badań i analiz. I o ile firmy rodzinne podlegają tym samym prawom ekonomicznym, często są narażone na różne formy idealizacji. Niewątpliwe największą zaletą takiego modelu biznesowego jest to, że w dużej mierze jest oparty na niezwykle trwałych więzach emocjonalnych przejawiających się w postawie wzajemnej pomocy i altruizmu. Z drugiej jednak strony, zarządzanie firmą oparte na połączeniu świata wartości rodzinnych z regułami ekonomii może prowadzić do różnego rodzaju konfliktów w wymiarze wewnętrznym jak i zewnętrznym. Należy jednak pamiętać, że firmy rodzinne w skali globalnej stanowią aż 90% wszystkich podmiotów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Wartości organizacyjne zajmują wysokie miejsce w organizacji gdyż jako jeden z nielicznych elementów, być może jako jedyny, dotyczą wszelkich obszarów jej działania. To ten element organizacji, który można dostrzec w słowach i gestach jej uczestników. Wartości dają silne podstawy do budowania zaufania wśród wszystkich uczestników rynku. Wartości, które są podstawą istnienia danej firmy, jej nienaruszalnym elementem czy też niepodważalną świętością mogą być źródłem długowieczności danej organizacji. Drogą prowadzącą do ów pożądanego stanu jest ich pielęgnowanie i kultywowanie przez wszystkich uczestników danej organizacji oraz ich umiejętne przekazywanie przez poszczególnych nosicieli wartości. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Business Ethics in Poland : a Metatheoretical Analysis
75%
From the beginning of the 1990s, a considerable interest in business ethics has been observed in Poland. It seems that the legacy of Polish researchers concerned with this academic discipline is already rich enough, and at the same time so diverse, that it is worth making an attempt to systematise it, exploring and appropriately naming the basic approaches to deal with business ethics in Poland. The carried-out analyses allowed to determine the following leading methods in the formal aspect: firstly, metaethics of business ethics; secondly, business ethics practised in the framework of various modifications of normative ethics (mostly deontology, utilitarianism, virtue ethics and ethics of responsibility; on the other hand, it has been observed that there is a complete lack of clear references to personalistic ethics); thirdly, business ethics practised as descriptive ethics in economic life. (original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.