Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Variable interest rates
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule autor wyjaśnił, czym jest zjawisko Carry Trade, opisał jego istotę, postarał się przywołać problemy dotyczące oszacowania jego skali oraz ryzyk z nim związanych. W dalszej części pracy rozważane są sprzeczności pomiędzy teorią niepokrytego parytetu siły nabywczej a faktem występowania Carry Trade, przywołany zostaje Międzynarodowy Efekt Fishera. W kolejnej części wskazana jest przyczyna ponadnormalnych stóp zwrotu - jest nią ryzyko załamania walutowego. Rozważane są również zagadnienia zmienności. W podsumowaniu autor zwrócił dodatkowo uwagę, że po okresie pokryzysowego luzowania polityki pieniężnej przyszedł korzystny okres dla stosujących strategię - niskie stopy procentowe w krajach rozwiniętych(abstrakt oryginalny)
Gospodarka Polski narażona jest na oddziaływanie wielu egzogenicznych szoków, co jest cechą charakterystyczną otwartych gospodarek o małej i średniej wielkości. Wpływ zaburzeń ma charakter asymetryczny, co wymaga zastosowania odpowiednich procedur, umożliwiających testowanie hipotez ekonomicznych. W artykule analizowane są skutki zmiany stopy procentowej WIBOR. Wprowadzony impuls powoduje uruchomienie sprzężenia inflacyjnego i w konsekwencji reakcję całego systemu gospodarczego. W związku z tym odpowiednie analizy muszą być przeprowadzone na kompletnym modelu makroekonometrycznym. W tej roli został wykorzystany miesięczny model WM-1. Wyniki analiz symulacyjnych wskazują na zróżnicowanie oferty banków komercyjnych w zależności od kierunku zmiany. Pomimo iż impuls płynie ze strony sfery nominalnej, zmiany dotyczą także procesów produkcji, inwestycji i zatrudnienia, a więc sfery realnej, i utrzymują się przez okres znacznie dłuższy niż okres oddziaływania samego impulsu.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na dużą zmienność procesów gospodarczych, do ich oceny i opisu potrzebne są coraz dokładniejsze narzędzia. Jak wynika z naszych rozważań, dobrze nadają się do tego funkcje kinetyczne, w których uwzględnia się wszystkie wpływy. W ten sposób porównanie dynamiki, tempa i intensywności zmian następuje z wykorzystaniem rzędów w opisanych funkcjach i mierników im odpowiadających. Każdy okres może być opisany z dużą dokładnością funkcjami kinetycznymi, a wynikające z nich parametry, rzędy n i stałe kn nadają się bardzo dobrze do porównań sprawności działania. Pokazują dynamikę biegu procesów w dowolnie dobranych okresach. (fragment tekstu)
W opracowaniu analizowano powiązania pomiędzy dziennymi, miesięcznymi, rocznymi i pięcioletnimi stopami procentowymi w Polsce. W analizie wykorzystano modele VAR, funkcje odpowiedzi na impuls oraz dekompozycję wariancji. Uzyskane wyniki wskazują, że dominuje oddziaływanie stóp długookresowych na stopy krótkookresowe. Taki charakter powiązań wskazuje na występowanie zwrotnej, wzmocnionej reakcji stóp procentowych. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie pewnych uogólnień (odnoszących się do modelowania zmienności procesu) znanej klasy modeli szeregów chwilowej, natychmiastowej stopy procentowej. Uogólnienia te opierają się na podejściu stosowanym zazwyczaj przy opisie szeregów stóp zwrotu dla akcji, walut oraz towarów - a mianowicie na modelach klasy GARCH. W części empirycznej pokazane zostanie wykorzystanie zaprezentowanych modeli do opisu zmian poziomu wybranej dla rynku polskiego stopy procentowej - jednomiesięcznej stopy pożyczek międzybankowych WIBOR 1M (Warsaw Interbank Offered Rate). Celem tej części pracy jest ustalenie, który z zaprezentowanych modeli najlepiej opisuje zmienność poziomu stóp procentowych na rynku polskim. (fragment tekstu)
This paper presents results of an empirical study designed to test effectiveness of immunization strategies for a portfolio of default-free fixed-income bonds, where immunization strategy consists in selecting a portfolio for which the exposure of its terminal value to arbitrary interest rate changes is minimized. Two immunization strategies were tested: M2 minimization strategy - based on the second order duration, and M1 minimization strategy - based on the absolute value duration. Immunization strategies were applied to RP Treasury fixed-coupon bonds traded on the MTS Poland Market. Upon deriving the empirical term structure of interest rates, three types of portfolio have been constructed for 25 different investment horizons: one for each immunization strategy, while portfolios of the third type were composed of two bonds selected quasi-randomly. Next, relative changes in the terminal value. of all portfolios have' been calculated on three dates: one day after, one week after, and four weeks after portfolios were constructed. The two immunization strategies have performed equally well in terms of the relative decrease in the end-of-horizon value of portfolio, and much better than the quasi-random portfolios. Results, therefore, do not support claims of superiority of the M1 strategy over the A/2 strategy, reported by some researchers. (original abstract)
Przeprowadzone analizy wskazują, że różnice między stopami procentowymi w Polsce oraz USA i strefie euro mocno się zmniejszyły. Tendencja wcześniej zaobserwowana w innych gospodarkach otwartych obecna jest więc także w Polsce. Analizy kointegracji wskazują na istnienie długookresowych powiązań między stopami krajowymi a zagranicznymi, zwłaszcza ze stopami strefy euro. Charakter związków kointegrujących był inny w latach 2001-2003, a inny po roku 2003. Można sądzić, że na tego typu zmianę powiązań wpływ miało wejście Polski do UE. Modele transmisji wskazują na wzrost stóp procentowych w Polsce w reakcji na wzrost stóp za granicą, chociaż reakcja ta nie była silna. Również proces dochodzenia do równowagi długookresowej między stopami polskimi a zagranicznymi był powolny. W świetle uzyskanych wyników wskazane byłoby wydłużenie interwału notowań stóp procentowych z tygodnia do miesiąca. (fragment artykułu)
Artykuł poświęcono obligacjom zamiennym - jednemu z nowszych instrumentów finansowych na polskim rynku. Omówiono zastosowanie pojęć: trwałości (duration) oraz wypukłości (convexity) do badania wpływu zmian stóp procentowych na wartość obligacji zamiennych.
Celem artykułu była identyfikacja i określenie wpływu wybranych determinant na strukturę kredytów mieszkaniowych ze stałym i zmiennym oprocentowaniem w 18 krajach Europy. Analizy empiryczne poprzedzono przeglądem literatury. W analizach empirycznych wykorzystano dane roczne na poziomie zagregowanym oraz dla 72 banków z lat 2009-2019. W opracowaniu wykorzystano systemowy estymator uogólnionej metody momentów (system GMM) oraz analizę porównawczą. Wyniki wskazały, że listy zastawne stanowiły ważne źródło finansowania dla kredytów mieszkaniowych ze stałym oprocentowaniem. Natomiast w krajach, w których dominowała sprzedaż kredytów mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem, istotnym źródłem finansowania były depozyty klientów. Stwierdzono również, że im niższe były wagi ryzyka kredytowego dla kredytów mieszkaniowych, tym wyższy był udział sprzedaży tych ze stałym oprocentowaniem w danym kraju. Otrzymane wyniki mogą stanowić przesłankę zmiany polityki kredytów mieszkaniowych banków w Polsce ze względu na rodzaje oprocentowania. (abstrakt oryginalny)
Podstawowy problem poruszany w artykule to próba odpowiedzi na pytanie, jak kształtowały się długoterminowe stopy procentowe, zależne od popytu na obligacje rządowe ze strony inwestorów na międzynarodowym rynku finansowym, na tle stóp krótkoterminowych, zależnych od polityki banków centralnych, w warunkach wzrostu długu publicznego po krachu finansowym z 2008 r. Rządy usiłują dokonywać ograniczeń wydatków budżetowych, czego uzasadnieniem jest hipoteza ekspansywnej konsolidacji fiskalnej. Banki centralne utrzymują niskie stopy procentowe krótkoterminowe, jednak cena długoterminowego kapitału pozostaje pod wpływem innych czynników, głównie ryzyka i płynności. Rozważany jest problem skuteczności polityki gospodarczej w warunkach ekspansji monetarnej i podjęcia restrykcji fiskalnych, w tym nowych rozwiązań stosowanych do redukcji zadłużenia publicznego, mających postać regulacji ostrożnościowych. Poruszona jest też kwestia konkurencyjności produkcji krajowej na bazie niskich kosztów pracy, jako metoda pobudzania popytu na dobra wytwarzane w kraju i utrzymanie zatrudnienia. Pracę kończy próba wymienienia czynników, jakie sprzyjają utrzymaniu niewielkich różnic między stopami procentowymi na krótkie i długie terminy, gdy te pierwsze mają niski poziom. (fragment tekstu)
Współczesna polityka pieniężna jest polityką stóp procentowych. Bank Centralny, zmieniając stopy procentowe, uruchamia mechanizm transmisji monetarnej - stopy procentowe NBP wpływają na stopy rynkowe, te z kolei wpływają na oprocentowanie aktywów i pasywów banków. W artykule tym przedstawiono wpływ zmian stóp procentowych NBP na oprocentowanie aktywów - kredytów na działalność gospodarczą - banków spółdzielczych na przykładzie Banku Spółdzielczego w Kościanie. Przedstawiono również inne czynniki o charakterze egzogenicznym i endogenicznym kształtujące ceny produktów i usług bankowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie rynku kredytów hipotecznych w krajach Unii Europejskiej pod względem rodzaju i wysokości stopy procentowej oraz analiza kosztów obsługi kredytów na zmianę stóp procentowych. W krajach wysoko rozwiniętych dominują kredyty hipoteczne oparte na stałej stopie procentowej, które w znacznej mierze są finansowane poprzez emisje długoterminowych obligacji i listów zastawnych. Z kolei w państwach rozwijających się występują głównie kredyty oparte na zmiennym oprocentowaniu, finansowane przede wszystkim depozytami klientów. Przeprowadzona w części empirycznej analiza zmiany kosztów obsługi kredytów hipotecznych na zmiany stóp procentowych wykazała, że wzrost stopy procentowej o 1 pkt. proc. może spowodować wzrost raty kredytowej o 13,88% oraz wskaźnika Debt to Income o 6,63 pkt. proc. Stanowi to szczególne zagrożenie dla polskiego rynku bankowego, na którym udzielane są wyłącznie kredyty na zmienną stopę procentową. Stworzenie długoterminowego rynku kredytów hipotecznych opartego na stałej stopie procentowej może zmniejszyć skumulowane ryzyko w polskim sektorze bankowym. (abstrakt oryginalny)
Dotychczas w literaturze przedmiotu brakuje opracowań, które zawierałyby badania dotyczące polskiego rynku indeksowych kontraktów futures. Dlatego też celem artykułu będzie zbadanie wpływu wprowadzenia kontraktu terminowego na WIG20 (FW20) na zmienność rynku tego indeksu. W tym celu, na próbie obserwacji dokonanych w latach 1994-2006, autorka posłuży się rodziną jednorównaniowych modeli GARCH, wprowadzając do równania wariancji warunkowej addytywną zmienną zerojedynkową. Podjęta zostanie również próba wykazania istnienia jakiegokolwiek związku pomiędzy poziomem obrotu kontraktami futures (już po ich wprowadzeniu) a zmiennością stóp zwrotu z WIG20. W celu dokładniejszego zbadania charakteru wpływu informacji płynących z rynku terminowego na zmienność rynku kasowego zostaną one rozdzielone na komponenty oczekiwane przez rynek oraz informacje nieoczekiwane. Przy pomocy modelu ARIMA dokonana zostanie dekompozycja szeregów czasowych wolumenu obrotów oraz liczby otwartych pozycji FW20 na elementy oczekiwane i nieoczekiwane, które stanowić będą dodatkowe zmienne w równaniu wariancji warunkowej. (fragment tekstu)
Artykuł porusza jedno z wyzwań stojących przed prawem cywilnym w ostatnich latach, jakim jest kwestia ujemnych stóp procentowych i ich konsekwencji dla obrotu społeczno-gospodarczego. Zjawisko ujemnych stóp procentowych, choć szeroko rozpowszechnione na świecie, miało dotychczas w Polsce ograniczone znaczenie. Jednak ostatnie trendy makroekonomiczne na świecie w połączeniu z krajową polityką pieniężną i fiskalną wpisującą się w tendencję tzw. represji finansowej przybliżają perspektywę ujemnych nominalnych stóp procentowych. Większość polskiej doktryny dogmatycznie sprzeciwia się dopuszczalności ujemnego oprocentowania, w szczególności w odniesieniu do umów konsumenckich. Artykuł podważa tezy przeciwników dopuszczalności ujemnych stóp procentowych w polskim porządku prawnym. Wskazuje przy tym na to, że polska regulacja ustawowa odsetek jest bardzo elastyczna i nie stoi na przeszkodzie odwróceniu kierunku płatności odsetek. Za dopuszczalnością odsetek ujemnych przemawiają również czynniki funkcjonalne - wobec perspektywy ujemnych stóp procentowych (zarówno nominalnych, jak i realnych) prawo cywilne nie powinno ograniczać możliwości adaptacyjnych uczestników obrotu do nowych realiów rynkowych. W przypadku zmiany poziomu nominalnych (i realnych) stóp procentowych do poziomów istotnie ujemnych niedostosowanie uwarunkowań prawnych do potrzeb ekonomicznych może doprowadzić do doniosłych, negatywnych skutków dla obrotu gospodarczego. Z funkcjonalnego punktu widzenia skutki takie byłyby porażką systemu prawa cywilnego, który nie mógłby realizować swojej podstawowej funkcji, jaką jest zapewnienie ram dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej i pewności obrotu.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Problem ryzyka stopy procentowej na rynku kredytów hipotecznych w Polsce
63%
Kredyt hipoteczny jest podstawowym źródłem finansowania budownictwa mieszkaniowego oraz komercyjnego w Polsce. Wolumen kredytów hipotecznych stanowi 60% udziału w całej strukturze rynku bankowości detalicznej w Polsce. Ryzykiem, które może dotknąć wielu posiadaczy kredytów mieszkaniowych jest ryzyko stopy procentowej. W Polsce niemal 100% wolumenu kredytów mieszkaniowych jest oparty na zmiennej stopie procentowej, co ze sobą potencjalne źródło ryzyka systemowego w sektorze bankowym. W tej sytuacji warto rozważyć upowszechnienie kredytów hipotecznych opartych na stałej stopie procentowej, które są bardzo popularne w wielu krajach europejskich oraz USA. Kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej mogłyby wzmocnić polski sektor bankowy oraz zaoferować większą stabilność i bezpieczeństwo kredytobiorcom. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Obligacje o zmiennym oprocentowaniu : struktura i funkcjonowanie instrumentu
63%
Celem artykułu jest zaprezentowanie obligacji o zmiennym oprocentowaniu, zwłaszcza złożoności ich struktur, oraz zalet i wad dla głównych uczestników rynku tych obligacji. (fragment tekstu)
17
63%
Zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce wzrosło z 28,2 mld zł w 2008 r. do 72,1 mld zł w 2014 r. Zarazem od 2012 r. zmniejszyły się koszty obsługi zadłużenia JST dzięki spadkowi rynkowych stóp procentowych oraz stabilizacji marż bankowych dla JST poniżej 1,0%. Wysoki poziom zadłużenia sprawia, że sektor jest wrażliwy na ryzyko wzrostu stóp procentowych. Symulacje Monte Carlo wskazują, że JST są odporne na wzrost stóp, jeśli nastąpi on jako odizolowany czynnik, niepociągający za sobą istotnych zmian w wydatkach pozaodsetkowych i dochodach. Podwyżki stóp o 100 p.b. mogą wówczas spowodować wzrost odsetka JST o negatywnym profilu ryzyka z 1,8% w 2014 r. do odpowiednio 2,5%. Istotne ryzyko dla sektora występuje wówczas, gdy podwyżkom towarzyszy pogorszenie pozaodsetkowej nadwyżki operacyjnej. Wówczas przy podwyżce stóp o 100 p.b. odsetek JST z alarmującymi poziomami wskaźników zadłużenia wzrasta do 10%, a kolejne 30% JST przesuwa się do obszaru ryzyka utraty zdolności do obsługi zadłużenia(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy polityki zmian stóp procentowych stosowanych przez Europejski Bank Centralny oraz rządy w warunkach kryzysu finansowego. Autor zarysowuje problem spadku zaufania do dolara jako waluty międzynarodowej. Opisuje także rozwiązania związane ze stopami procentowymi stosowane przez Europejski Bank Centralny, rząd USA oraz wybrane rządy europejskie wraz z polskim. Wspomina też o działaniach niektórych rządów gospodarek pozaeuropejskich, które odchodzą od powszechnie stosowanego trendu obniżania stóp procentowych.
19
63%
Zadłużenie JST w Polsce wzrosło z 28,2 mld zł w 2008 do 72,1 mld zł w 2014 r. Zarazem od 2012 r. zmniejszyły się koszty obsługi zadłużenia JST dzięki spadkowi rynkowych stóp procentowych oraz stabilizacji marż bankowych dla JST poniżej 1%. Wysoki poziom zadłużenia sprawia, że sektor jest wrażliwy na ryzyko wzrostu stóp procentowych. Symulacje Monte Carlo wskazują, że JST są odporne na wzrost stóp, jeśli nastąpi on jako odizolowany czynnik, niepociągający za sobą istotnych zmian w wydatkach pozaodsetkowych i dochodach. Podwyżki stóp o 100 p.b. mogą wówczas spowodować wzrost odsetka JST o negatywnym profilu ryzyka z 1,8% w 2014 r. do odpowiednio 2,5%. Istotne ryzyko dla sektora występuje wówczas, gdy podwyżkom towarzyszy pogorszenie pozaodsetkowej nadwyżki operacyjnej. Wówczas przy podwyżce stóp o 100 p.b. odsetek JST z alarmującymi poziomami wskaźników zadłużenia wzrasta do 10%, a kolejne 30% JST przesuwa się do obszaru ryzyka utraty zdolności do obsługi zadłużenia(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono wpływ rynkowych zmian stóp procentowych na wartość i zyskowność walorów o stałym dochodzie (obligacji), a także przedstawiono podstawowe modele pomiaru tych zależności.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.