Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Variable resource
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Elastyczność funkcji dopasowań na rynku pracy w Polsce
100%
Artykuł podejmuje próbę scharakteryzowania procesu dopasowań pomiędzy uczestnikami rynku pracy - osobami poszukującymi zatrudnienia oraz wolnymi miejscami pracy w Polsce na podstawie danych kwartalnych w okresie 1998-2010. Celem opracowania jest wyznaczenie zakresu wartości elastyczności funkcji względem zmiennych zasobowych (zasobu bezrobotnych oraz zasobu wakatów) oraz strumieniowych (napływu bezrobotnych oraz napływu wakatów). Metodyka analizy związana jest z oszacowaniami parametrów modeli zasobowego oraz zasobowo-strumieniowego łączenia uczestników rynku pracy, również z uwzględnieniem problemu agregacji czasowej danych, co umożliwia określenie relatywnej istotności poszczególnych wielkości ekonomicznych przy kreacji zatrudnienia. Otrzymane wyniki potwierdzają duże znaczenie wielkości strumieniowych w opisie badanego mechanizmu, nie odrzucając założeń modelu losowego. Jego specyfika może odzwierciedlać przykładowo tę część dopasowań, gdzie znaczenie ma szczęście zdobycia informacji o danej ofercie pracy. Uzyskane oceny parametrów strukturalnych sugerują występowanie stałych efektów skali z elastycznością funkcji dopasowań względem zasobu bezrobotnych na poziomie 0,6-0,7 oraz zasobu wakatów 0,3 w przypadku modelu zasobowego. W przypadku modelu zasobowo-strumieniowego wyniki oszacowań wskazują elastyczność funkcji na poziomie około 0,6 i 0,1 względem zasobów odpowiednio bezrobotnych i wolnych miejsc pracy oraz 0,25 i 0,15 względem napływu odpowiednio bezrobotnych i wolnych miejsc pracy. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zagadnienia przewagi konkurencyjnej w ujęciach zasobowych i hiperkonkurencji
100%
Celem artykułu jest identyfikacja wybranych problemów przewag konkurencyjnych z perspektywy szkoły zasobowej oraz przewag konkurencyjnych w warunkach hiperkonkurencji. Przypomniano bazowy model teorii zasobowej (RBV) w zarządzaniu strategicznym J. Barneya, jego zalety i wady, z wyeksponowaniem problemów przewagi konkurencyjnej. Opisując zagadnienia nietrwałości przewag konkurencyjnych powołano się na poglądy R. A. D'Aveni w sprawie hiperkonkurencji. Autor uważa, że zagadnienia te powinny być na trwale wchłonięte przez teorią zarządzania strategicznego, która nadal gloryfikuje dorobek szkoły planistycznej i pozycyjnej zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu ocenie poddano skalę absorpcji siły roboczej w sektorze usług w Polsce wiatach 1995-2008. Procesy przemian analizowano w odniesieniu do zmiennych zasobowych, jak i z wykorzystaniem współczynników charakteryzujących ruch na rynku pracy. Znaczenie sektora usług dla zatrudnienia konfrontowano z pozostałymi sektorami. Porównaniom poddano również poszczególne sekcje PKD oraz grupy usług. W efekcie wskazano, że obszarem absorpcji siły roboczej w Polsce jest sektor usług, a zatrudnienie wzrasta zarówno w usługach tradycyjnych, jak i opartych na wiedzy. Pozwala to na pozytywną modernizację strukturalną, jak i włączenie w sferę aktywności osób o słabszej pozycji na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Autorka twierdzi, że analiza losowego oraz nielosowego sposobu łączenia uczestników rynku pracy ukazuje różnice i podobieństwa obu modeli. Jej zdaniem są one związane po pierwsze ze sposobem poszukiwań na rynku pracy, po drugie z doskonalą informacją o lokalizacji uczestników na rynku w przypadku modelu zasobowo-strumieniowego, natomiast w random matching poniesienie pewnych kosztów poszukiwań stanowi warunek konieczny zdobycia takiej wiedzy i po trzecie z uzasadnieniem konieczności upływu czasu nim dojdzie do skojarzenia. Autorka twierdzi, że badanie empiryczne nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie odnośnie sposobu łączenia uczestników rynku pracy, a wyniki oszacowań oraz korelacji wielorakiej wskazują na duże znaczenie zmiennych zasobowych i strumieniowych w opisie dopasowywania uczestników rynku pracy. Według autorki otrzymane oceny parametrów sugerują, że proces kojarzenia na rynku pracy w Polsce może następować w głównej mierze między zasobem bezrobotnych oraz napływem wolnych miejsc pracy.
Podjęto próbę oceny, czy po przystąpieniu Polski do UE wystąpiła tendencja wyrównywania dochodów gospodarstw indywidualnych FADN z obszarów o odmiennych bądź podobnych uwarunkowaniach zasobowych do produkcji rolnej. W tym celu dokonano grupowania regionów (województw) w Polsce na obszary o odmiennych uwarunkowaniach zasobowych do produkcji rolnej w ramach trzech podstawowych czynników produkcji, tj. ziemi, kapitału, pracy. Dowiedziono, że uwarunkowania zasobowe po przystąpieniu Polski do UE są nadal kluczowym czynnikiem sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych. Po 2004 roku wystąpiło wyrównywanie dochodów indywidualnych gospodarstw FADN z obszarów o podobnych uwarunkowaniach zasobowych do produkcji rolnej. W odniesieniu do regionów o odmiennych uwarunkowaniach w latach 2010-2012 wystąpiła natomiast tendencja odwrotna, a więc zwiększanie się rozbieżności w sytuacji dochodowej indywidualnych gospodarstw rolnych FADN. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.