Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Vegetable farming
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Sektor warzywniczy w Polsce i w wybranych krajach UE
100%
Celem opracowania jest określenie uwarunkowań rozwoju sektora warzywniczego w Polsce jako jednego z największych producentów warzyw w UE. Analiza zostanie przeprowadzona na tle wybranych krajów UE w celu określenia podobieństw i różnic w kontekście organizacji jednolitego rynku. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących odmian fasoli zwykłej ( Phaseolus vulgaris L.), wzrostu i rozwoju roślin w warunkach zachodniego lasostepu. Ponadto, określa czas trwania okresu wegetacyjnego, tworzenie się elementów składających się na wydajność roślinną, która dostarcza odpowiedniego poziomu plonu nasion w zależności od odmiany i metod siewu. Siew zwykły z szerokim 15-centymetrowym rozstawem dał najwyższy plon odmiany Mavka i był on na poziomie 1,78 t•ha-1. W wyniku siewu zwykłego z szerokim 30-centymetrowym rozstawem, odmiana Bukovynka osiągnęla najwyższy plon rzędu - 1,72 t•ha-1 a w wyniku siewu szerokiego z rozstawem wynoszącym 45 cm, plon wyniósł 1,76 t•ha-1.(abstrakt oryginalny)
Zarządzający łańcuchami dostaw produktów żywnościowych, w tym warzyw i owoców, starają się m.in. maksymalnie skrócić czas ich transportu od producenta do finalnego klienta, tak, aby trafiały one w najwyższym stopniu świeżości, zachowując zarazem wszystkie wartości odżywcze. Dlatego np. możemy już spotkać na regałach świeżą sałatę w doniczkach, uprawianą metodą hydroponiczną, zapobiegającą w fazie wzrostu jej kontakt z metalami ciężkimi i pestycydami. Jeszcze dalej poszła firma Infarm - Indoor Urban Farming GmbH z Berlina, która stworzyła pionierskie technologie rolnicze dla placówek handlowych, restauracji i lokalnych centrów dystrybucji w celu przybliżenia konsumentowi świeżej i rzemieślniczej produkcji warzyw, co niemal wyeliminuje czas i koszty ich dostaw na półki sklepowe i dla innych odbiorców dedykowanych. (fragment tekstu)
Celem badań była próba oceny stopnia przygotowania producentów owoców i warzyw do wdrożenia zasad integrowanej ochrony roślin obowiązującej od 1 stycznia 2014 roku. W tym celu analizowano dotychczasowe działania w sferze legislacyjnej i praktyce rolniczej na rzecz minimalizowania negatywnych skutków chemicznej ochrony roślin, w tym wdrażanie produkcji ekologicznej, integrowanej oraz GlobalGap. Zidentyfikowano główne determinanty i bariery wdrażania powyższych systemów na przykładzie integrowanej produkcji (IP). W pracy wykorzystano także wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 2012 roku w grupie 136 producentów owoców i warzyw. Wykazano, że sektor ogrodniczy nie jest wystarczająco przygotowany do stosowania integrowanej ochrony roślin i wskazano na potrzebę działań wspierających producentów w dostosowywaniu się do wymogów prawa. (abstrakt oryginalny)
5
75%
W pracy w oparciu o dostępną literaturę, scharakteryzowano kierunki badań prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych z zakresu ogrzewania szklarni z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej. Dla rozważanego systemu (tunel laboratoryjny wraz z akumulatorem ze złożem kamiennym) przedstawiono zależności wykorzystane do oszacowania ilości energii (magazynowanej w postaci ciepła) z wnętrza tunelu oraz do określenia wielkości akumulatora ciała stałego. W wyniku przeprowadzonych obliczeń stwierdzono, że potencjalna dobowa ilość ciepła do zmagazynowania dla analizowanych wartości warunków zewnętrznych mieściła się w granicach od 0,37 MJ*m-2 do blisko 1,72 MJ*m-2 .(odpowiednio dla dnia pochmurnego oraz dnia słonecznego). Obliczenia przeprowadzono zakładając, że temperatura wewnątrz obiektu nie przekracza 24°C zaś deficyt ciśnienia pary wodnej (jako różnica między aktualnym ciśnieniem a ciśnieniem w stanie nasycenia) będzie równy 4hPa. Dla uzyskanych wyników, w oparciu o największą wartość współczynnika determinacji; znaleziono zależność (określoną estymacją nieliniową metodą quasi Newtona przy zachowanym współczynniku zbieżności 0,001) ujmujące związek między ilością ciepła a temperaturą otoczenia i sumą energii promieniowania słonecznego. Po przeprowadzeniu analizy i badań weryfikacyjnych w warunkach laboratoryjnych, zaproponowano niezbędną powierzchnię i objętość złoża akumulatora.(abstrakt oryginalny)
Zbadano trendy w wielkości i strukturze upraw warzywniczych w Polsce na przestrzeni lat 1995-2016. Zaobserwowano zmniejszenie powierzchni uprawy warzyw i zbiorów, przy znacznym wzroście wartości towarowej produkcji. W strukturze upraw stwierdzono spadek znaczenia kapusty, na rzecz cebuli oraz wzrost uprawy pozostałych warzyw. Wzrost plonów warzyw z powierzchni wynikał z wprowadzania plenniejszych odmian oraz nowoczesnych technologii. Wzrosła też powierzchnia upraw pod osłonami, szczególnie w tunelach plastikowych. Dominującym pod osłonami warzywem jest pomidor, rośnie jednak znaczenie upraw pozostałych gatunków. Bardzo istotnym trendem jest też wzrost eksportu warzyw. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena potencjału produkcyjnego sektora warzywniczego jako czynnika konkurencyjności w Polsce i wybranych krajach UE. Ocenę produkcji warzywniczej oparto na: analizie porównawczej poziomu i zmian powierzchni ziemi przeznaczonej pod uprawę, plonów, liczby gospodarstw i średniej powierzchni upraw w gospodarstwie. Analizowano również strukturę gatunkową upraw, poziom plonów podstawowych warzyw, zasoby czynników produkcji rolnej z systemu FADN. Badania wykazały, że z jednej strony wysoka i rosnąca pozycja Polski w produkcji warzyw wynika przede wszystkim z dużego areału upraw, częściowo z ich komplementarnej struktury, a przede wszystkim z relatywnie niskich kosztów pracy w porównaniu z innymi badanymi krajami UE. Z drugiej strony za poprawą efektywności nie przemawia duże rozdrobnienie polskich gospodarstw, choć w badanym okresie zaobserwowano wzrost średniej powierzchni upraw w przeliczeniu na gospodarstwo. Z analizy nakładów w gospodarstwach warzywniczych (na podstawie danych FADN) w wybranych krajach wynika również, że w analizowanym okresie spadek zasobów czynników produkcji zaobserwowano w Polsce, we Włoszech i Francji. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Cykle koniunkturalne w produkcji warzywniczej w Polsce
75%
Cykle koniunkturalne, które znane i opisane są w literaturze na przykładzie rynków rolnych, w tym głównie rynku żywca, można zaobserwować również w przypadku produkcji roślinnej, w tym warzywniczej. Znajomość zasad występowania takich cykli może być podstawą do oceny zmian oraz rozwoju produkcji warzyw w najbliższej przyszłości, a także dostosowania jej wielkości do aktualnych wymagań i potrzeb rynku. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było ukazanie problemu integracji producentów na rynku owoców i warzyw. Przedstawiono dynamikę powstawania grup w Polsce i województwie kujawsko-pomorskim. Zaprezentowano strukturę grup producentów owoców i warzyw w województwie kujawsko-pomorskim. Przedstawiono kierunki rozwoju procesów integracyjnych na przykładzie zachowań producentów owoców i warzyw z badanego regionu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza dwóch działów ogrodnictwa tj. warzywnictwa i sadownictwa w województwie miejskim krakowskim w latach 1980-1989.
W ramach wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw wstępnie uznane grupy producentów mogą korzystać przez 5 lat z pomocy finansowej na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy i prowadzeniem działalności administracyjnej oraz na pokrycie części kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania. Otrzymana pomoc finansowa stanowi dochód wolny od podatku, jednocześnie koszty sfinansowane w części z tej pomocy nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Pomoc na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów i prowadzeniem działalności administracyjnej ujmuje się jako pozostałe przychody operacyjne. Pomoc uzyskiwana na zakup aktywów trwałych powinna zostać ujęta jako rozliczenia międzyokresowe przychodów, następnie zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub kosztów prac rozwojowych sfinansowanych z tych źródeł.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące określenia różnic w podstawowych cechach rozdzielczych partii nasion grochu siewnego, umożliwiających skuteczne wydzielenie frakcji materiału o wysokiej zdolności kiełkowania. Stwierdzono, że na podstawie różnic w takich cechach, jak: wymiary, masa oraz krytyczna prędkość unoszenia nasion nie można skutecznie zrealizować tej operacji technologicznej. W celu rozwiązania praktycznego problemu, podjęto próbę określenia potencjalnych różnic we współczynnikach tarcia zewnętrznego nasion po podłożach ze: stali, gumy oraz płótna (bawełnianego, lnianego, polarowego i bawełniano-lnianego). Ustalono, że istotne statystycznie różnice w tej cesze występują tylko dla stali. Zaproponowano, by w praktyce do wydzielenia nasion grochu o wysokiej zdolności kiełkowania zastosować żmijkę.(abstrakt oryginalny)
Wśród czołowych 10. rosyjskich producentów warzyw gruntowych najlepsze wyniki ma podmoskiewska spółka ZAO Daszkowska (788 ha), która zbiera także największe plony oraz ma największe przychody ze sprzedaży. Jeszcze kilkanaście lat temu, w dobie ZSRR byłoby to niemożliwe, stąd na początku wprowadzania gospodarki rynkowej kraj ten cierpiał na ogromny deficyt tych produktów.
Przedstawiono wyniki badań zawartych w pracy doktorskiej pt. Inwestycje oraz źródła finansowania a zmiany w gospodarstwach produkujących warzywa, wykonanej w Akademii Rolniczej w Poznaniu. Głównym celem było określenie podejmowanych kierunków inwestowania i źródeł ich finansowania, jak również zidentyfikowanie przyczyn, dla których producenci warzyw decydowali się na podjęcie działalności inwestycyjnej bądź z niej rezygnowali. Badania przeprowadzono wśród celowo wybranej grupy gospodarstw uprawiających warzywa polowe z rejony Środy Wielkopolskiej i szklarniowe z okolic Pleszewa. (skróc. oryg. streszcz.)
Przeanalizowano czynniki makroekonomiczne tkwiące w otoczeniu rynkowym oraz mikrouwarunkowania wynikające z posiadanych zasobów ziemi, pracy i kapitału. Informacje pochodziły ze źródeł wtórnych {dane statystyczne i publikacje) oraz pierwotnych (wywiady kwestionariuszowe w 20 gospodarstwach). W opinii producentów, otoczenie rynkowe nie sprzyja rozwojowi produkcji warzywniczej, jednocześnie obawiają się oni wzrostu importu z krajów Unii Europejskiej, nisko oceniając własne możliwości eksportowe na ten rynek. (oryg. streszcz.)
W dniu 24 styczniu 2007 r. Komisja Europejska (KE) przedstawiła projekt szeroko zakrojonej reformy wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw. Prezentacja miała miejsce na forum Parlamentu Europejskiego oraz w przedstawicielstwach Komisji Europejskiej w wybranych państwach członkowskich, m.in. w Warszawie. Reforma ma istotne znaczenie dla polskiego ogrodnictwa, zwłaszcza dla producentów owoców miękkich i pomidorów. Główną ideą reformy jest odejście od dopłacania do produkcji owoców i warzyw na rzecz zwiększenia finansowania grup producenckich. Jeśli ministrowie rolnictwa państw członkowskich oraz Parlament Europejski przyjmą odpowiednie akty prawne do połowy 2007 r., nowe przepisy wejdą w życie w 2008 r. (fragment tekstu)
Żywność ma zasadniczy wpływ na zdrowie człowieka, a tym samym na długość jego życia. Wzrost zainteresowania naukowców sposobami zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wytwarzanej żywności w istotny sposób wpłynął na zwiększenie świadomości konsumenta. Zaczął on poszukiwać żywności bezpiecznej, której proces produkcji byłby kontrolowany, czyli żywności, która by nie wpływała negatywnie ani na zdrowie człowieka, ani na środowisko naturalne. Azotany(III) są dużo bardziej toksyczne dla zdrowia człowieka niż azotany(V). Związki te są prekursorami N-nitrozozwiązków, które charakteryzują się właściwościami kancerogennymi, mutagennymi i embriotoksycznymi. Rolnictwo ekologiczne to system produkcji rolniczej wykluczający stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, jak również eliminujący wpływ zanieczyszczeń środowiskowych. Głównym celem gospodarstw ekologicznych jest zatem produkcja żywności o dużej wartości biologicznej. Celem pracy była ocena zmian zawartości azotanów( V) i azotanów(III) w kapuście kiszonej białej pochodzącej z upraw konwencjonalnych i ekologicznych, chłodniczo składowanej przez 3 miesiące w niestandardowych opakowaniach z polietylenu niskiej gęstości, zaopatrzonych dodatkowo w specjalne wentyle umożliwiające odprowadzanie gazów powstających w czasie fermentacji. Tuż po zakupie istotnie większą (o ok. 58 %) zawartość azotanów(III) stwierdzono w kapuście kiszonej konwencjonalnej w porównaniu z kapustą kiszoną ekologiczną. Zarówno w kiszonce konwencjonalnej, jak i ekologicznej zaobserwowano statystycznie istotny wzrost zawartości azotanów(V) w porównaniu z kiszonką tuż po zakupie. Po 3 miesiącach chłodniczego składowania w kiszonkach nie wykryto zawartości azotanów(III). (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Efekty uprawy ziemniaków wczesnych pod osłonami
63%
Badaniami objęto ziemniaki odmiany Lord, którą uprawiano w trzech technologiach stosowanych na wczesny zbiór, tj. uprawa pod folią perforowaną (A), agrowłókniną (B). i w technologii tradycyjnej (uprawa polowa bez osłon), tzw. kontrola (C). Celem pracy była analiza wysokości i jakości plonu bulw ziemniaka, rozwoju roślin oraz efektywności ekonomicznej. Uzyskane wyniki wskazują, że uprawa ziemniaków pod osłonami wpływa korzystnie na wzrost masy bulw w odniesieniu do pojedynczej rośliny, udział w plonie bulw o kształcie bardziej okrągłym, wzrost powierzchni asymilacyjnej roślin (liczba pędów, ich długość i liczba pięter liściowych), co przekłada się na wzrost plonu całkowitego z hektara. Efektywność uprawy ziemniaka wczesnego pod osłonami wykazuje, że jednoroczne użytkowanie osłon nie daje zadowalających efektów ekonomicznych w porównaniu z uprawą tradycyjną, natomiast użytkowanie pięcioletnie znacząco podwyższa efektywność ekonomiczną stosowania osłon. Spośród dwóch badanych sposobów uprawy pod osłonami większą efektywność ekonomiczną w użytkowaniu rocznym okrywy odnotowano dla agrowłókniny, zaś w użytkowaniu pięcioletnim - dla folii perforowanej.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena przeprowadzonych inwestycji w gospodarstwach warzywniczych uczestniczących w systemie FADN, a także ich wpływ na wyniki ekonomiczne. W Polsce po wprowadzeniu zasad gospodarki wolnorynkowej odnotowano znaczny spadek nakładów inwestycyjnych oraz wzrost zużycia środków trwałych w rolnictwie. Powodowało to starzenie się majątku wytwórczego, wzrost kosztów eksploatacji oraz zmniejszenie efektywności gospodarowania. Przedstawiono wielkość i rodzaj nakładów inwestycyjnych poniesionych w gospodarstwach uczestniczących w systemie rachunkowości FADN produkujących warzywa polowe oraz pod osłonami. W badanych gospodarstwach w latach 2000-2010 prowadzono działalność inwestycyjną we wszystkich obszarach. Największe inwestycje dotyczyły budynków i maszyn, co świadczy o modernizacji procesów produkcji, a w mniejszym zakresie o skali produkcji. Efektem przeprowadzonych inwestycji w badanych gospodarstwach był wzrost produkcyjności i dochodowości. Gospodarstwa te dysponowały wystarczającymi zasobami środków do sfinansowania prowadzonych inwestycji. Głównym źródłem na inwestycje były środki własne oraz kredyt bankowy, a w niewielkim zakresie środki z UE. (abstrakt oryginalny)
Uwzględniając rosnące znaczenie cukinii oraz reakcję plonowania na zachwaszczenie, w pracy porównano wysokość uzyskanego plonu w zależności od terminu odchwaszczania oraz rodzaju ściołowania stosowanego w uprawie. Dodatkowo przeprowadzono analizę opłacalności cukinii uprawianej z siewu w przeliczeniu na 1 ha, określając dochód, wskaźnik opłacalności, koszt jednostkowy i próg rentowności z uwzględnieniem pracy własnej i bez wyceny pracy własnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.