Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Vegetable fats market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Mieszaninę oleju rzepakowego i stearyny palmowej (4:6) przeestryfikowywano w obecności biokatalizatora - Lipozyme IM oraz katalizatora chemicznego - metanolanu sodu i porównywano ich stabilność oksydatywną. Czyste triacyloglicerole (TAG) wyizolowane z produktu enzymatycznego przeestryfikowania charakteryzowały się stabilnością oksydatywną podobną do TAG z mieszaniny wyjściowej, natomiast stabilność TAG z produktu chemicznego przeestryfikowania była dwukrotnie gorsza. Dodatek frakcji triacyloglicerolowej bogatej w niepełne acyloglicerole do czystych TAG powodował pogorszenie stabilności oksydatywnej produktu, tym większe, im wyższe było stężenie dodanej frakcji, natomiast dodatek handlowego emulgatora 3328 powodował znaczną poprawę tej stabilności.
Na tle analizy dokonanego we wstępie przeglądu literatury przedmiotu narodziła się koncepcja niniejszych badań, mających na celu charakterystykę najpopularniejszych olejów roślinnych (sojowego, słonecznikowego, kukurydzianego). Chodziło w nich przede wszystkim o określenie w nich zawartości kwasów tłuszczowych oraz witaminy E, składników stanowiących dodatki funkcjonalne o właściwościach geroprotektorowych. Produkty spożywcze zawierające w swoim składzie substancje o działaniu geroprotektorowym, stanowiące część codziennej diety ludzi starszych, nie tylko dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, ale jednocześnie wzmacniają jego układ odpornościowy i opóźniają procesy starzenia. Istnieje także możliwość użycia olejów roślinnych jako zamiennika tłuszczu zwierzęcego, zwłaszcza zaś w grupie produktów mleczarskich, przy opracowywaniu technologii produkcji szerokiego asortymentu artykułów gero- dietetycznych, a więc uwzględniających wymogi dotyczące żywności dla ludzi w starszym wieku.Analiza składu wybranych olejów, wiążąca się z oznaczaniem substancji geroprotektorowych, umożliwi ponadto zracjonalizowanie ich wykorzystania, m.in. w celach żywieniowych. (fragment tekstu)
Niniejszy raport ze względu na ograniczoną objętość przedstawia jedynie niektóre kategorie produktów. W części poświęconej tłuszczom opisane są margaryny, miksy, masło oraz oleje jadalne i oliwy. Jeżeli chodzi o przetwory zbożowe, to najwięcej uwagi zostało poświęcone takim kategoriom, jak: mąka, pieczywo chrupkie, makarony, płatki śniadaniowe, ryż i kasza. W raporcie wykorzystano wyniki badania Target Group Index firmy MB SMG/KRC (stopień penetracji oraz częstotliwość spożywania poszczególnych kategorii, najczęściej spożywane marki wśród osób deklarujących spożywanie określonej grupy produktowej) oraz ACNielsen - Panel Handlu Detalicznego (wielkość i wartość oraz lokalizacja sprzedaży poszczególnych segmentów na rynku detalicznym). Na potrzeby niniejszego raportu został przeprowadzony również przez Instytut PENTOR-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli /kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki określonych grup produktowych.
Omówiono rynek tłuszczów roślinnych i przetworów zbożowych. W analizie rynku tłuszczów roślinnych wydzielono margaryny i miksy, oleje i oliwę, produkty sojowe. Rynek przetworów zbożowych podzielono na: mąkę, chleb, makarony, płatki zbożowe i musli, kasze, ryż.
Celem opracowanie jest przedstawienie, na przykładzie oliwy z oliwek, zmian w ofercie handlowej produktów na polskim rynku żywnościowym w następstwie akcesji Polski do UE. Źródłem informacji były dane wtórne i pierwotne. Te ostatnie pozyskano drogą badania rynkowego obejmującego osiem wybranych warszawskich placówek handlowych. Szczególnej ocenie poddano dostępny asortyment i jego ceny. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono charakterystykę i rodzaje tłuszczów roślinnych - ważnych składników produktów kosmetycznych. Od starożytnych czasów tłuszcze roślinne są stosowane w kosmetyce pielęgnacyjnej w czystej formie lub jako składniki w różnych formulacjach. Większość z nich pełni funkcję podstawowych surowców, wchodzących w skład fazy tłuszczowej emulsji kosmetycznych, ale dodatkowo, dzięki biozgodności ze skórą ludzką, chętnie są wykorzystywane jako substancje biologicznie czynne. Ponadto w opracowaniu omówiono kilka najważniejszych - z punktu widzenia kosmetologii - składników tłuszczów roślinnych oraz ich wpływ na funkcjonowanie skóry. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Tendencje na rynku soi i rzepaku na świecie i w Polsce w latach 2001-2020
84%
Celem opracowania była ocena dominujących zmian w produkcji i handlu zagranicznym u największych producentów, eksporterów i importerów soi i rzepaku oraz ich produktów na świecie i w Polsce w latach 2001-2020. W literaturze przedmiotu brakuje badań określających tendencje występujące u głównych producentów, eksporterów i importerów. Produkcja soi charakteryzowała się tendencją wzrostową w tempie 3,9% rocznie. W produkcji nasion soi i eksporcie dominują Brazylia, USA i Argentyna. W imporcie dominują Chiny i UE-27. Produkcja oleju sojowego i obroty handlowe cechowały się tendencjami wzrostowymi, a dużymi jego wytwórcami były: Chiny, USA, Brazylia i Argentyna. Największym eksporterem oleju jest Argentyna, a importerem Indie. W eksporcie śruty sojowej dominują: Argentyna, Brazylia i USA, a największym importerem jest UE-27.W Polsce głównym źródłem podaży nasion soi, oleju i śruty jest import. Pogłębiają się ujemne salda handlu zagranicznego tymi produktami. W największej skali rośnie import śruty sojowej, pozwalający w prawie 60% uzupełnić krajowe niedobory roślinnych surowców wysokobiałkowych. Produkcja rzepaku na świecie rosła w tempie 4% rocznie. Dominujący udział w światowej produkcji mają: Kanada, UE- 27, Chiny i Indie. W eksporcie nasion dominują: Kanada i UE-27. Największym importerem rzepaku jest UE-27. Dużymi eksporterami śruty rzepakowej są: UE-27 i Kanada, a importerami:UE-27 i USA. Dużymi producentami oleju rzepakowego są: UE-27, Kanada, Chiny, Indie, a eksporterami: Kanada i UE-27.Dużymi importerami oleju rzepakowego są: UE-27, Chiny i USA.W Polsce produkcja rzepaku rosła w tempie 5,5% rocznie. Rosną obroty handlowe nasionami, olejem i śrutą rzepakową. Poprawia się dodatnie saldo handlu zagranicznego śrutą, pogarszają się dodatnie salda nasionami i olejem, które w ostatnich latach były ujemne. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Spożycie tłuszczów w Polsce i Unii Europejskiej
84%
W artykule przedstawiono zmiany jakie nastąpiły w modelu spożycia tłuszczów w Polsce w latach 1990-2015. Analizę zmian przeprowadzono na podstawie danych bilansowych oraz danych z badań budżetów rodzinnych prowadzonych przez GUS. W oparciu o dostępne dane FAO dokonano porównania modelu spożycia tłuszczów w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Wykazano, że po akcesji Polski do Unii Europejskiej w spożyciu tłuszczów kontynuowane były procesy z lat poprzednich, upowszechniania się wzorców spożycia tłuszczów charakterystycznych dla rozwiniętych krajów Unii. W grupie tłuszczów kontynuowany był wzrost udziału tłuszczów roślinnych w spożyciu tłuszczów ogółem. Polska w porównaniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej charakteryzuje się relatywnie wysokim spożyciem tłuszczów zwierzęcych, w tym szczególnie masła, natomiast konsumpcja tłuszczów roślinnych, mimo dużego wzrostu w dalszym ciągu jest na niższym poziomie niż w wielu krajach Unii. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono kolejny raport oparty m.in. na sondażach telefonicznych przeprowadzonych przez Pentor-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca". Przedstawia on niektóre kategorie produktów należące do rynku tłuszczów roślinnych i przetworów zbożowych. W analizie rynku tłuszczów roślinnych wydzielono: margaryny, miksy oraz oleje jadalne. Rynek przetworów zbożowych podzielono na: makarony, płatki śniadaniowe i pieczywo chrupkie.
W artykule przedstawiona została specyfika sektora oleistego. Sektor ten, podobnie jak inne rynki, posiada swoje właściwości oraz rozwija się pod wpływem bardzo wielu czynników, które mogą oddziaływać bezpośrednio lub pośrednio. Rynek ten charakteryzuje się dużą dynamiką rozwoju, jedną z najwyższych spośród głównych rynków rolnych. Rozwojowi tego sektora towarzyszył proces koncentracji, obejmujący asortymentową strukturę produkcji i eksport samych olejów, jak i państwa uczestniczące w produkcji i eksporcie tych olejów. Światowy eksport surowców oleistych i ich produktów charakteryzuje się większą dynamiką w ujęciu względnym niż produkcja, co potwierdza rosnący udział eksportu w stosunku do produkcji. W sektorze tym można zaobserwować tendencje polegające na zwiększaniu wartości dodanej w wytwarzanych wyrobach oleistych, poprzez coraz większy stopień ich przetwarzania w krajach produkujących te surowce. Jednak jedną z najbardziej charakterystycznych właściwości tego sektora jest tak zwany dualizm produkcji, który w przypadku przerobu surowców oleistych powoduje, że nie wszystkie oleje stanowią produkt główny. Cecha ta mocno wpływa na konkurencyjność pomiędzy poszczególnymi olejami. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono raport dotyczący rynku tłuszczów roślinnych i przetworów zbożowych. Rynki te należą do odrębnych kategorii produktowych, ale łączą je zmiany w modelu odżywiana i preferencjach nabywczych klientów obserwowane w Polsce od 1990 r. W analizie rynku tłuszczów roślinnych wydzielono tłuszcze do smarowania pieczywa i oleje jadalne. Rynek przetworów zbożowych podzielono na: mąkę, chleb, makarony, płatki śniadaniowe i musli, ryż i kaszę.
W pierwszej dekadzie XXI w. dla człowieka i gospodarki wzrasta znaczenie roślin oleistych, co skutkuje zwiększającym się udziałem w strukturze zasiewów. Są one wykorzystywane do celów spożywczych oraz energetycznych. Wytworzone z nich tłuszcze spożywcze są wykorzystywane m.in. do produkcji olejów jadalnych lub stanowią surowiec do wytwarzania margaryn, wyrobów cukierniczych, piekarskich i konserw. Przetwórstwo surowców oleistych oraz produkcja wyrobów tłuszczowych w Polsce obecnie należą do dziedzin gospodarki najbardziej dynamicznie rozwijających się. Krajowa produkcja opiera się głównie na produkcji oleju rzepakowego i rzepikowego oraz margaryny. Polska stała się jednym z czołowych producentów oleju rzepakowego w Europie, natomiast w przypadku margaryny zajmuje drugie miejsce, posiadając 15% udziałów w produkcji margaryny w krajach UE-27.Celem artykułu było przedstawienie charakterystyki rynku tłuszczowego i obrotu towarowego produktami tłuszczowymi w Polsce na tle kształtowania się rynku światowego oraz Unii Europejskiej. Zaprezentowano import oraz eksport poszczególnych tłuszczów, skalę ich produkcji oraz spożycie. Wskazano, że konsumenci częściej wybierają tłuszcze roślinne niż zwierzęce, co wiąże się z promocją zdrowego trybu życia. (abstrakt oryginalny)
Krajowy przemysł tłuszczowy należy do najbardziej skoncentrowanych i nowoczesnych gąłęzi przemysłu spożywczego. Na polskim rynku tłuszczów jadalnych konkuruje ze sobą pięć dużych podmiotów, zaś dwóch z trzech największych potentatów na europejskim rynku tłuszczów jest już obecnych w Polsce i zajmuje w tej branży liczącą się pozycję. Znaczący udział kapitału zagranicznego w polskim przemyśle tłuszczowym pozwala na osiągnięcie wysokiego poziomu technologicznego, ułatwi także "miękkie lądowanie" na rynku unijnym.
W artykule pokazano jak płeć różnicuje zachowanie konsumenckie na rynku tłuszczów roślinnych. Kobiety częściej kupują i używają produkty mniej popularne, a mężczyźni sięgają po produkty znane i sprawdzone. Czynnikiem mającym decydujące znaczenie w wyborze produktów roślinnych bez wglądu na płeć jest natomiast cena. Płeć nie odgrywa również istotnej roli jeżeli chodzi o znajomość najbardziej popularnych marek zarówno dla olejów oraz margaryn i mixów. Na rynku tłuszczów roślinnych zarówno mężczyźni jak i kobiety wykazywali słabą postawę etnocentryzmu konsumenckiego. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano sposoby wykorzystania tłuszczu do celów energetycznych. W sposób szczegółowy opisano zastosowanie tłuszczów jako cennego surowca do napędu silników spalinowych oraz zasilania kotłów grzewczych. Na podstawie przeprowadzonej analizy tematu stwierdzono, że tłuszcze zarówno roślinne jak i zwierzęce, są cennym surowcem energetycznym, charakteryzującym się wieloma zaletami, tj. odnawialnością, biodegradalnością, nietoksycznością oraz mniejszą szkodliwością spalin w porównaniu do paliw kopalnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.