Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Vegetable oils
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Przeprowadzono analizę ekonomiczną opłacalności produkcji oleju z nasion dyni uprawianej na powierzchni ponad 100 ha. Uprawa dyni na nasiona z przeznaczeniem na produkcję oleju została wprowadzona jako dywersyfikacja produkcji w ramach wymagań zazieleniania wspólnej polityki rolnej. Analizy dotyczyły danych za 5 lat i objęły lata 2010-2014. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena możliwości stosowania makuchu słonecznikowego do syntezy kwasu szczawiowego oraz enzymów celulolitycznych i ksylanolitycznych przez grzyby strzępkowe Aspergillus niger w hodowlach w podłożu stałym. W badaniach zastosowano 5 szczepów A.niger: C12, S, X, W78B i W78C. Stwierdzono, że wszystkie wymienione szczepy dokonywały syntezy kwasu szczawiowego i, co bardzo korzystne, był to jedyny tworzący się kwas organiczny. Najwyższe zdolności kwasotwórcze wykazał szczep A. niger C-12, z udziałem którego uzyskano 98 g kwasu szczawiowego na kilogram suchej masy podłoża. Dodanie metanolu do podłoża nie zwiększało syntezy kwasu szczawiowego. Wszystkie szczepy wykazywały aktywność celulolityczną oraz ksylanolityczną, przy czym najlepszym producentem enzymów okazał się A. niger S, dla którego aktywność celulaz wyniosła 14,35 U g-1 s.m., a aktywność ksylanaz 190 U g-1 s.m.(abstrakt oryginalny)
Rola powstawania plantacji palm oleistych w niszczeniu tropikalnych lasów deszczowych jest znana i dość dobrze udokumentowana. Są jednak dwie nowatorskie zalety niedawnego badania indonezyjskiego w tej sprawie. Po pierwsze, udało się skwantyfikować zależność między ceną oleju palmowego a presją na zakładanie nielegalnych plantacji. Po drugie, udało się zaproponować konkretny mechanizm podatkowy, który by ten proceder mógł utrudnić. (abstrakt oryginalny)
This article explores the analysis of the oil content in soybeans, providing a detailed examination of recent scientific research conducted by experts. The study offers valuable insights into the variations and determinants of fat content in different soybean cultivars through a systematic review of published literature and empirical data. The study examines different methods and strategies used by researchers to measure the oil content of soybeans, which helps enhance our knowledge of the nutritional composition and agricultural importance of soybeans. This article aims to clarify the complex dynamics that control the oil content of soybeans and its implications for different industries and research areas by combining important findings and methodologies.(original abstract)
Na tle analizy dokonanego we wstępie przeglądu literatury przedmiotu narodziła się koncepcja niniejszych badań, mających na celu charakterystykę najpopularniejszych olejów roślinnych (sojowego, słonecznikowego, kukurydzianego). Chodziło w nich przede wszystkim o określenie w nich zawartości kwasów tłuszczowych oraz witaminy E, składników stanowiących dodatki funkcjonalne o właściwościach geroprotektorowych. Produkty spożywcze zawierające w swoim składzie substancje o działaniu geroprotektorowym, stanowiące część codziennej diety ludzi starszych, nie tylko dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, ale jednocześnie wzmacniają jego układ odpornościowy i opóźniają procesy starzenia. Istnieje także możliwość użycia olejów roślinnych jako zamiennika tłuszczu zwierzęcego, zwłaszcza zaś w grupie produktów mleczarskich, przy opracowywaniu technologii produkcji szerokiego asortymentu artykułów gero- dietetycznych, a więc uwzględniających wymogi dotyczące żywności dla ludzi w starszym wieku.Analiza składu wybranych olejów, wiążąca się z oznaczaniem substancji geroprotektorowych, umożliwi ponadto zracjonalizowanie ich wykorzystania, m.in. w celach żywieniowych. (fragment tekstu)
Szczepy P. chrysogenum wyizolowane z nasion rzepaku, soi i słonecznika hodowano w pożywkach płynnych z dodatkiem oleju rzepakowego, sojowego i słonecznikowego. Zbadano wpływ aktywności wody (aw) pożywki (0,995, 0,950, 0,900 i 0,850) i temperatury (15 i 25 ºC) na zawartość suchej masy grzybni i aktywność lipolityczną. Wzrost grzybni badanych szczepów był zróżnicowany w zależności od aw i temperatury. Aktywność lipolityczna w temperaturze 15 ºC była wyższa niż w 25 ºC. Najwyższą aktywność P. chrysogenum stwierdzono w temperaturze 15 ºC przy najniższej badanej aktywności wody pożywki. Otrzymane wyniki wskazują na możliwość inicjowania niekorzystnych zmian jakościowych olejów przez enzymy lipolityczne szczepów tego gatunku nawet wówczas, gdy nie ma widocznego (makroskopowo) wzrostu grzybni. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było scharakteryzowanie oleju rzepakowego jako najpopularniejszego oleju roślinnego stosowanego w Polsce. W pracy scharakteryzowano skład oleju rzepakowego, a przede wszystkim odpowiedziano na pytanie, czy olej rzepakowy może być źródłem cennych kwasów omega 3-6-9. Drugim celem pracy było zbadanie opinii oraz wiedzy Polaków na temat oleju rzepakowego i ogólnie kwasów omega. Badanie ankietowe nosiło nazwę ,,Olej rzepakowy jako źródło kwasów omega 3-6-9". Na podstawie ankiety badawczej stwierdzono, że olej rzepakowy jest najczęściej stosowanym olejem roślinnym w Polsce, ponieważ jest on stosunkowo tani i łatwo dostępny. Zwykle stosowany jest do smażenia, ale także w mniejszym stopniu jako dodatek do dań na zimno. Badania pokazały, że respondenci nie uważają go, jak inne oleje roślinne, za główne źródło kwasów omega(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zidentyfikowanie pozycji konkurencyjnej największych producentów i eksporterów nasion oleistych i olejów roślinnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w 2004 i 2012 roku. Badania zrealizowano z wykorzystaniem celowo dobranego zestawu ilościowych mierników międzynarodowej pozycji konkurencyjnej ex post. Ponadto oszacowano udziały badanych krajów w handlu wewnątrzwspólnotowym oraz względną intensywność eksportu nasion oleistych i olejów roślinnych w poszczególnych państwach. Na podstawie wykonanych analiz można stwierdzić, że najwięksi producenci i eksporterzy nasion oleistych w UE, z wyjątkiem Niemiec w handlu rzepakiem i soją oraz Holandii w obrotach rzepakiem i słonecznikiem, byli konkurencyjni na Jednolitym Rynku Europejskim. Pomijając olej sojowy, wytwarzany w UE głównie z surowca importowanego, przewagi konkurencyjne większości analizowanych krajów zmniejszały się wraz ze stopniem przetworzenia produktów i w wymianie olejami były niższe. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie tworzenia się enzymów w żywej komórce jest procesem wysoce skomplikowanym. Charakter enzymów wytwarzanych przez dany mikroorganizm jest uwarunkowany przede wszystkim czynnikami genetycznymi. Żywe organizmy jednak, jakimi są drobnoustroje, posiadają zadziwiającą zdolność samoregulacji zarówno syntezy enzymów, jak i ich aktywności przy zmianie warunków środowiska zewnętrznego. Biosynteza enzymów nie zawsze przy tym jest skorelowana z optymalnymi warunkami rozwoju mikroorganizmów, tzn. najlepsze warunki wzrostu grzybni nie zawsze są optymalne dla syntezy określonego enzymu. Nie ma również ścisłej zależności pomiędzy fazą wzrostu a wydajnością biosyntezy enzymów. Na ogół ich wytwarzanie odbywa się równolegle z rozwojem i jest uzależnione od składu pożywki, jej odczynu, temperatury i stopnia aeracji.Istnieje ogromna liczba pożywek używanych w procesach biosyntezy enzymów metodą hodowli wgłębnej. Różnią się one rodzajem stosowanych źródeł węgla i azotu, dodatkiem makro- i mikroelementów oraz substancji stymulujących proces biosyntezy. (fragment tekstu)
10
Content available remote Światowy rynek nasion oleistych i produktów ich przerobu
75%
W artykule przedstawiono zmiany jakie nastąpiły w światowej produkcji, zużyciu i handlu nasionami oleistymi i produktami ich przerobu w XXI wieku. Analizę zmian przeprowadzono dla sześciu głównych regionów świata (Afryka, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Europa i Oceania) w oparciu o dane Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAOSTAT), które zagregowano do średnich z lat 2001-2004, 2005-2007, 2008-2010 i 2011-2013. W XXI wieku światowa produkcja i zużycie nasion oleistych, olejów roślinnych i śrut oleistych dynamicznie wzrasta, w następstwie rosnącego w skali globalnej popytu na żywność i energię odnawialną, przy czym w układzie regionalnym tempo wzrostu jest zróżnicowane. Rosną też obroty międzynarodowe tymi produktami, ale kierunki geograficzne handlu nie zmieniają się istotnie ze względu na brak znaczących zmian w samowystarczalności w zakresie nasion oleistych i produktów ich przerobu w poszczególnych regionach świata. (abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano pogłębionej charakterystyki konsumentów oleju rzepakowego i słonecznikowego w Polsce w zależności od fazy życia konsumentów. Wykorzystano skalowanie wielowymiarowe, analizę PROFIT oraz analizę skupień. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że w zależności od fazy życia decydujące przy wyborze oleju rzepakowego okazały się cena, smak, naturalność tego produktu oraz dotychczasowe doświadczenie respondentów. Z kolei dla konsumentów oleju słonecznikowego miały znaczenie następujące czynniki: cena, uniwersalność i naturalność produktu oraz dotychczasowe doświadczenie. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena właściwości fizykochemicznych olejów rzepakowego i lnianego. Materiał badawczy stanowiły dwa oleje lniane i dwa rzepakowe pochodzące od lokalnych producentów. W olejach oznaczono liczbę kwasową i nadtlenkową, barwę olejów oraz skład kwasów tłuszczowych. Barwę olejów oznaczono metodą spektrofotometryczną, skład wyższych kwasów tłuszczowych metodą chromatografii gazowej. Badane oleje lniane i rzepakowe spełniały wymagania w zakresie składu kwasów tłuszczowych, natomiast miały za wysokie wartości liczb kwasowej i nadtlenkowej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany na międzynarodowym rynku oleistych w okresie upowszechniania odmian zmodyfikowanych genetycznie. Pomimo odmiennych regulacji krajowych rynku GMO poziom obrotów międzynarodowych oleistymi szybko wzrastał. Stwierdzono jednak osłabienie związków przyczynowych pomiędzy europejskimi cenami oleistych a cenami soi w USA. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Determinanty cen nasion roślin oleistych i oleju roślinnego w Unii Europejskiej
75%
Ceny produktów rolno-spożywczych na rynkach Unii Europejskiej kształtują czynniki podażowo-popytowe, strukturalne i koniunkturalne. Celem tego opracowania jest określenie wpływu czynników podażowo-popytowych na cenę skupu nasion roślin oleistych i oleju roślinnego w Unii Europejskiej oraz wyznaczenie kierunku rozwoju tych cen. Realizację tego celu umożliwił wielorównaniowy model ekonometryczny. Za pomocą trendów wyznaczono kierunki rozwoju cen analizowanych produktów rolno-spożywczych i oszacowano ich prognozy. Empiryczną podstawę badań stanowiły dane OECD i FAO w latach 2004-2016. Wyniki badań wykazały wysoką zależność pomiędzy ceną wybranych produktów a czynnikami związanymi z produkcją, konsumpcją i handlem zagranicznym. Natomiast z oszacowań trendów wynika, że ceny tych produktów do roku 2011/2012 wzrastały, a po tym okresie wykazywały tendencję malejącą. Prognozy przewidują dalszy spadek cen.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zagadnienie zrównoważonej konsumpcji. W pracy skupiono się na przykładowym produkcie, jakim są oleje roślinne. Jednym z elementów zapewniających zrównoważoną konsumpcję jest wypracowanie odpowiednich wzorców konsumpcji. Jest to zagadnienie złożone, gdyż wymaga przekrojowych badań interdyscyplinarnych. Punktem wyjścia do ich stworzenia może być przeprowadzona w artykule charakterystyka profilów konsumentów olejów roślinnych w Polsce w kontekście założeń zrównoważonej konsumpcji. W jej opracowaniu wykorzystano wyniki ogólnopolskich badań ankietowych. Uzyskane wyniki mogą być przydatne także przy przygotowywaniu kampanii społecznych dotyczących tego zagadnienia. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Water Consumption of Oil Rose (Rosa Damascena Mill.) in Isparta Conditions
75%
This study was carried out at the rose garden established in the Deregumu region of Isparta province in Turkey in 2014. In the experiment, the effects of deficit irrigation applications with different techniques (Traditional deficit irrigation; TS: Full irrigation; GKS-75, GKS-50, GKS-25, GKS-0 and partial root zone drying; YIS:) and protection nets with different shading ratios (A: Non-covered, A-1: Shading ratio 75% and A-2: Shading ratio 35%) on the seasonal water consumption of the Isparta oil rose were determined and crop coefficient values (kc ) were acquired according to the reference plant water consumption estimation method (Radiation FAO modification) that can be used in the region conditions. The highest irrigation water amount and the highest plant water consumption values were determined in the TS treatments during the experiment. Approximately % 20 and % 24.4 less irrigation water was applied to A-1: and A-2 treatments in comparison with the A treatment and similarly an average of 16 % and 17% decrease in plant water consumption was realized.(original abstract)
17
Content available remote Procesy technologiczne i chemiczne odśluzowywania olejów roślinnych
75%
Do końca XIX wieku oleje roślinne nie były rafinowane, używano ich głównie do celów technicznych. Na skutek rozwoju i stosowania technologii ekstrakcyjnych w produkcji olejów surowych, metod katalitycznych w ich uwodornianiu (produkcja margaryny), jak również wymagań konsumentów dotyczących jakości olejów rafinacje stały się obecnie niemal obligatoryjne. Surowe oleje zawierają zmienne ilości zanieczyszczeń nieacyloglicerolowych (nietłuszczowych) określanych ogólnie jako "śluzy" lub fosfolipidy oraz innych, takich jak: wolne kwasy tłuszczowe, metale, pigmenty, woski, węglowodory. Do grupy fosfolipidów należą kwasy fosfatydowy i lizofosfatydowy, ich sole z różnymi kationami oraz połączenia kwasu fosfatydowego z choliną, etanoloaminą i inozytolem. Śluzy mają szkodliwy wpływ m.in. na barwę oleju, zapach i pienienie, co powoduje, że powinny być usuwane w tzw. procesach odśluzowywania oleju. W niniejszej pracy dokonano przeglądu literatury dotyczącej wodnego i kwasowego odśluzowywania roślinnych olejów jadalnych będącego pierwszym etapem ich rafinacji. Omówiono podstawy technologii i interpretacji chemicznej stosowanych rozwiązań, tj. odśluzowań: wodnego, kwasowego, procesów "SOFT", "TOP" oraz ich modyfikacji. Zwrócono szczególną uwagę na właściwości fizykochemiczne składników, mechanizmy molekularne oraz na zalety i wady stosowanych metod. Omówiono podstawy chemiczne uwadniania fosfatydylocholiny i fosfatydyloinozytolu, ograniczonego uwadniania fosfatydyloetanoloaminy i nieulegających hydratacji kwasu fosfatydylowego i jego soli z kationami wapnia, magnezu i żelaza. Omówiono chemiczne podstawy stosowania różnych kwasów i czynników chelatujących (EDTA) w procesach odśluzowywania. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań oczyszczania adsorbcyjnego frytury posmażalniczej za pomocą mieszaniny modyfikowanych węgli aktywnych. W celu określenia efektywności zastosowanych adsorbentów węglowych tłuszcz posmażalniczy poddano również oczyszczaniu za pomocą komercyjnie stosowanego adsorbentu mineralnego produkowanego na bazie amerykańskiego patentu dla jednej z sieci restauracji typu fast food. Analizowano zmiany wskaźników fizykochemicznych, jakościowych oraz składu kwasów tłuszczowych frytury, posmażalniczej oraz oczyszczonej.
There are two food production processes that involve the replacement of one ingredient with other substance or a mixture of two or more products. One of them is adulteration of food products. This applies to high-cost and high-quality oils e.g. olive oil that is frequently subject to adulteration with other edible oils of lower value. Such a food fraud affects the quality of the gentle oil and the foods the ingredient of which is olive oil. The second action often applied to the oils is blending of the variety of products originating from many different regions and countries. Sometimes the oils originating from various sources and years are blended to create a consistent taste. The subject of this paper is the application of the multi-analysis method to assess the process of the blending of several oils and thus creating a new mixture to satisfy the market demand for new hitherto unknown oils, advertised as new products. For this task we construct a new system under the label of Special Modification Oil-SMO. The system consists of three parts: 1. Theoretical part, 2. Practical part; that is, an experimental part 3. The last part is the economic justification to fulfill market demand by launching new oils of high quality serving many purposes and at the same time being cheaper. Therefore, in this paper we mainly focus on the practical aspect of the issue; however, the economic justificatory criteria are of equal importance. Economics starts to be relevant once we start considering the possibility of producing the oils in question. The proposed SMO system has been used in these calculations to obtain the required composition of the blend destined for special application. The present work shows that the chemical parameters of the final mixture can be numerically calculated when the characteristics of primary components are known. The SMO procedure can constitute input data for theoretical evaluations. The SMO procedure computes the best mixtures for the new oil demanded by the market. According to the SMO's formula, also the economic factors of a given undertaking are taken into account (that is, such technological factors as costs of different mixtures). The verification of experience finishes when certain economic ends are achieved. (original abstract)
W artykule przedstawiono możliwość zastosowania estrów metylowych kwasów tłuszczowych otrzymanych z wybranych olejów roślinnych jako nowoczesnych i ekologicznych rozpuszczalników w formulacjach past czyszczących. Skład badanych preparatów projektowano, opierając się na doniesieniach literaturowych i recepturach handlowych, które zmodyfikowano, zastępując całkowicie tradycyjne rozpuszczalniki estrami. Dyskutowano wpływ stężenia estrów na wybrane wyróżniki jakości preparatów czyszczących. Udowodniono, że 14% zawartość FAME z oleju rzepakowego i lnianego w recepturach past korzystnie modyfikuje ich właściwości użytkowe. Wykazano również, że opracowane pasty "heavy duty" wykazują wyższą efektywność czyszczenia w porównaniu z produktami handlowymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.