Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 419

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Vegetables
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Celem pracy było określenie zmian zawartości sacharydów podczas przechowywania owoców dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima).Materiał doświadczalny stanowiło 10 nowych mieszańców i 3 zarejestrowane odmiany dyni olbrzymiej. W badanych dyniach oznaczano zawartość: suchej substancji, ekstraktu, cukrów ogółem oraz cukrów bezpośrednio redukujących. Z różnicy zawartości cukrów obliczano ilość sacharozy. Badania przeprowadzono w 4 terminach. Poziom zawartości suchej substancji w dyniach w czasie przechowywania zawierał się w zakresie od 6,1% do 16,6%. Zawartość ekstraktu w badanych dyniach wahała się od 5,4 do 12,8%. Najwyższą wartość tego parametru stwierdzono w owocach po ok. 10 tyg. przechowywania (II termin). Owoce dyni olbrzymiej charakteryzowały się zawartością cukrów ogółem w przedziale od 27,28 do 56,61 g/100 g s.s.. Tak jak w przypadku ekstraktu, najwyższe wartości zanotowano w II terminie badań (7 spośród 13 odmian i mieszańców). Zawartość cukrów bezpośrednio redukujących wynosiła od 9,84 do 46,23 g/100 g s.s. Ich zawartość osiągnęła największy poziom również w II terminie badań (7 spośród 13 odmian i mieszańców). Zawartość sacharozy wynosiła od 0,28 do 30,89 g/100 g s.s. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie wpływu obróbki wstępnej i cieplnej na jakość sensoryczną, zawartość karotenoidów oraz zanieczyszczenia azotanami(III) i (V), kadmem i ołowiem marchwi i buraków, a także zaproponowanie właściwego sposobu obróbki prowadzącego do uzyskania optymalnej jakości potraw z tych warzyw. Jako najkorzystniejszą metodę gotowania marchwi uznano gotowanie w garnku, rozpoczynając proces od wrzącej wody. Uzyskuje się wtedy marchew o dobrej jakości sensorycznej, niewielkich zmianach zawartości karotenoidów, przy jednoczesnym znacznym usunięciu zanieczyszczeń chemicznych - azotanów(III), azotanów(V), kadmu i ołowiu. Biorąc pod uwagę kumulację zanieczyszczeń chemicznych w marchwi, pochodzącej zwłaszcza z terenów zanieczyszczonych, stwierdzono że połączenie obróbki cieplnej z uprzednim procesem moczenia sprzyja większemu wyługowaniu niekorzystnych związków z tego surowca. Nie należy jednak przekraczać 2 godz. moczenia z uwagi na pogorszenie jakości sensorycznej oraz przypuszczalne równoczesne straty składników odżywczo korzystnych. Buraki powinny być gotowane w skórce, pomimo że taki proces obróbki cieplnej prowadzi do mniejszego wyługowania azotanów(III) i azotanów(V), ale jakość sensoryczna produktu gotowanego jest wówczas odpowiednia. Najlepsze usunięcie zanieczyszczeń uzyskano w przypadku gotowania buraków startych, lecz jakość tak gotowanego surowca była nieakceptowana sensorycznie. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wyznaczanie kinetyki suszenia dla dyni makaronowej (Cucurbita Pepo L.)
100%
Celem pracy było wyznaczenie kinetyki suszenia dyni makaronowej (Cucurbita pepo L.) dla różnych temperatur i prędkości powietrza. Proces suszenia przeprowadzono przy temperaturach 40, 50, 60 i 70°C i prędkościach powietrza 1, 1,4 i 1,8 m/s. Próbki o grubości 0,6 ± 0,2 mm umieszczano na tacach suszarniczych. Do opisu kinetyki suszenia dyniowego spaghetti zastosowano matematyczne modele Newtona, Page, Modified Page, Hendersona i Pabisa, Logarithmic, Two term, Exponential Two term, Diffusion Approach, Modified Henderson i Pabis, Verma i Midilli, które są powszechnie używane w suszeniu żywności. Współczynniki dopasowania i współczynniki modelu okroślono na podstawie regresji nieliniowej. Poprawność dopasowania określono w oparciu o porównanie współ-czynnika regresji, sumy błędów kwadratów i zredukowanego chi-kwadrat. W wyniku analizy statystycznej stwierdzono, że Midilli był najlepszym modelem opisującym kinetykę suszenia. Współczynnik skuteczności dyfuzji (Deff) mieścił się w przedziale od 4,15∙10-10 do 2,04∙10-9 m2/s w odniesieniu do temperatur suszenia. Zależność pomiędzy temperaturą suszenia a współczynnikiem dyfuzji została potwierdzony teorią Arrheniusa dla wszystkich przyjętych w planie badań prędkości powietrza. (abstrakt oryginalny)
Wawrzeńczyce, położone na pograniczu Płaskowyżu Proszowickiego i Niziny Nadwiślańskiej, należą do najstarszych wsi podkrakowskich. [...] Rośliną warzywną, którą powszechnie się tu uprawia, jest dynia. Chociaż dynia w Polsce nie jest doceniana i rzadko uprawiana poza przydomowymi ogródkami, to Wawrzeńczyce stanowią w tym względzie wyjątek. Od dawien dawna dynia jest tu uprawiana, można powiedzieć na wielką skalę. (fragment tekstu)
5
Content available remote Sektor warzywniczy w Polsce i w wybranych krajach UE
100%
Celem opracowania jest określenie uwarunkowań rozwoju sektora warzywniczego w Polsce jako jednego z największych producentów warzyw w UE. Analiza zostanie przeprowadzona na tle wybranych krajów UE w celu określenia podobieństw i różnic w kontekście organizacji jednolitego rynku. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono badania jakościowe 60 próbek kukurydzy przeznaczonej na paszę, która jest dostarczana do polskich magazynów portowych przed eksportem drogą morską. Certyfikację kukurydzy przeprowadza się zgodnie z polskimi normami PN-R--74104 i PN-R-74016 oraz z zaleceniami Grain & Feed Trade Association. Badania wykazały, że 17 partii kukurydzy zakwestionowano, 12 próbek zawierało zbyt dużą liczbę połamanych ziaren, 4 partie dostarczonej kukurydzy zostały odesłane do dostawców, nie nadawały się do transportu morskiego, w 2 dostawach były żywe owady. Mimo stwierdzonych niedociągnięć, należy stwierdzić, że kukurydza od polskich dostawców przeznaczona na paszę jest dobrej jakości. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Warzywnictwo jako kierunek produkcji rolniczej w województwie łódzkim
100%
Warzywnictwo jest jednym z ważniejszych kierunków produkcji rolniczej w województwie łódzkim. Jego znaczenie podkreślane jest w dokumentach strategicznych województwa, w których warzywnictwo wymieniane jest jako jeden z atutów województwa, a obszary, na których występuje, jako tereny o wysokim potencjale rozwojowym. Pomimo spadku powierzchni i wielkości zbiorów warzyw, jaki nastąpił w latach 2004-2016, warzywnictwo nadal odgrywa istotną rolę w gospodarce rolnej regionu. Jego udział w wartości globalnej i towarowej produkcji zwiększa się, a baza surowcowa, w postaci wyróżniającego się w skali kraju areału upraw warzyw, stanowi podstawę dla rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem warzyw. W artykule skupiono się na określeniu roli warzywnictwa w gospodarce rolnej województwa łódzkiego oraz na charakterystyce zmian, jakie dokonały się w powierzchni i strukturze upraw warzyw oraz w wielkości i strukturze ich zbiorów w regionie łódzkim na początku XXI wieku.
Celem pracy była analiza wpływu procesu suszenia na zawartość polifenoli oraz wartości aktywności wody w wybranych warzywach dostępnych na rynku podlaskim. Materiał do badań stanowiło siedem gatunków warzyw: ziemniak, szpinak, pomidor, marchew, korzeń selera, korzeń pietruszki oraz cebula. Wybór został podyktowany ich częstym wykorzystaniem przez konsumentów. Suszenie przeprowadzono metodą konwekcyjną w suszarce laboratoryjnej w temp. 80˚C przez 2 godziny. Całkowitą zawartość związków fenolowych w świeżych i suszonych metanolowych ekstraktach, oznaczono za pomocą odczynnika Folina - Ciocalteu (F - C). W pracy oznaczono również aktywność wody zarówno w warzywach świeżych jak i poddanych procesowi suszenia, z wykorzystaniem aparatu AquaLab. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że w większości zbadanych próbek, warzywa świeże posiadały większą ilość polifenoli w porównaniu do warzyw suszonych. Największą ilość polifenoli (1,939 mg GAE/gs.m.) oznaczono w świeżym pomidorze, a spośród warzyw suszonych najwięcej związków fenolowych zawierał szpinak (1,472 mg GAE/gs.m.). W wyniku procesu suszenia aktywność wody spadła o ok. 50% w stosunku do warzyw świeżych. Najwyższą aktywność wody wśród warzyw świeżych posiadał ziemniak (0,998), w przypadku suszonych - szpinak (0,554). (abstrakt oryginalny)
The aim of this research was to study the effect of stecklings planting density on the seed stalk architecture, cluster yield and seed quality of 20 mono - and multigerm breeding lines and cultivars of red beet. The study included the new monogerm lines - AR79 A and AR79 B - breed in the Unit of Genetics Plant Breeding and Seed Science at the University of Agriculture in Kraków. The experiment was conducted in the years 2010 and 2011, in the open field conditions. Two planting densities of stecklings: 50 × 25 and 50 × 40 cm, were applied. Standard crop management practices, as recommended for red beet seed production under Polish conditions, were followed. The increase in plants interspacing from 50 × 25 to 50 × 40 cm led to the lower height, but twice higher number of shoots per plant, lower number of single, but higher number of bush and bush with main stem seed stalks, twice higher yield per plant as well higher thousand-seed weight and germination capacity. A large variation between genotypes in the features of seed-bearing plants, such as morphological structure, clusters yield and seed quality, were noted. Compared to other genotypes, the new monogerm breeding lines AR79 A and AR79 B formed very high, mostly bush or bush with main stem seed plants developing one of the largest numbers of unluckily, late-ripening shoots, yielded on the average level and producing the seeds of relatively low quality. The research has expanded the knowledge about the generative development of red beet. The results will facilitate Polish breeding programs aimed at the selection of monogerm red beet lines.(original abstract)
10
Content available remote Ceny detaliczne warzyw w Polsce i w wybranych krajach europejskich
100%
W pracy dokonano poziomej oraz pionowej analizy porównawczej cen detalicznych warzyw w Polsce i w wybranych krajach europejskich. Analizowano zróżnicowanie cen pomiędzy krajami na tle zróżnicowania poziomu zamożności, dynamikę ich zmian w wybranych krajach oraz relacje cen wybranych gatunków warzyw. Szeregi czasowe dotyczące relatywnych cen produktów ogrodniczych w postaci indeksów cen i wartości PKB przypadającego na jednego mieszkańca pochodzą z Eurostatu, Głównego Urzędu Statystycznego oraz publikacji Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-Państwowego Instytutu Badawczego (IERiGŻ-PIB). Okres badawczy obejmuje lata 2004-2012, czyli po wejściu Polski do Unii Europejskiej (UE). Badania wykazały, że na europejskich rynkach występuje tendencja wzrostowa cen detalicznych warzyw, której towarzyszył wzrost produktu krajowego brutto (PKB) per capita, a siła współzależności obu zmiennych była wyższa w krajach o niższym poziomie zamożności. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było ukazanie znaczenia warzyw dla konsumenta, rolnictwa i kraju. W prawidłowym żywieniu człowieka znaczące miejsce zajmują warzywa, które są bogatym źródłem licznych witamin, składników mineralnych i wielu cennych związków biologicznie czynnych. W rolnictwie warzywa dostarczają (2011 r.): 6,5% produkcji globalnej i 6,8% produkcji towarowej. Ich produkcja podlega koncentracji; zmniejsza się liczba gospodarstw produkujących warzywa i wzrasta przeciętna powierzchnia uprawianych warzyw w jednym gospodarstwie. Zmienia się powierzchnia uprawy warzyw w ogóle, w tym poszczególnych gatunków. Zmianie podlegają również plony - tendencja rosnąca oraz zbiory - zmienne tendencje bez wyraźnego kierunku. Warzywa i ich przetwory są przedmiotem wymiany handlowej z zagranicą ze zmiennym saldem. Dodatnie saldo występuje w obrotach z krajami UE-12 i WNP, ujemne zaś z krajami UE-15 i pozostałymi krajami.(abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano analizy wahań sezonowych cen detalicznych za 1 kg niektórych warzyw: ziemniaków, cebuli, marchwi, buraków i kapusty białej świeżej w latach 1990-1999. (fragment tekstu)
13
Content available remote Zmiany czynników produkcji a ich produktywność w gospodarstwach warzywniczych
76%
Celem głównym opracowania była ocena zmian czynników produkcji, w gospodarstwach warzywniczych, a także określenie ich produkcyjności. Do badań wyodrębniono gospodarstwa warzywnicze, które uczestniczyły w systemie rachunkowości rolnej FADN. Wyniki badań wskazały, iż gospodarstwa prowadzące produkcję polową dysponowały większymi zasobami ziemi i mniejszymi pracy, ale dwukrotnie większym majątkiem charakteryzowały się gospodarstwa uprawiające warzywa pod osłonami. Kapitał zastępuje czynnik ziemi, a produkcja nabiera charakteru quasi-przemysłowego. Przy dwukrotnie mniejszej powierzchni, około 50% większych nakładach pracy i dwukrotnie wyższej wartości majątku gospodarstwa prowadzące uprawy pod osłonami uzyskiwały trzykrotnie większą wartość produkcji. W gospodarstwach z uprawą polową warzyw wartość produkcji była silnie związana z powiększaniem zasobów wszystkich podstawowych czynników produkcji. Nie można wskazać przeważającego znaczenia jednego z nich. Powiększanie obszaru gospodarstwa związane było ze zwiększaniem zasobów pracy i powiększaniem majątku. Ważnym ustaleniem jest to, że wraz ze wzrostem zasobów zwiększała się wydajność pracy. W gospodarstwach uprawiających warzywa pod osłonami nie zaobserwowano wzrostu wydajności pracy wraz ze wzrostem wielkości gospodarstwa. (abstrakt oryginalny)
14
76%
Celem opracowania jest dokonanie oceny ekonomicznej efektywności produkcji warzyw w tunelach foliowych w Polsce na przykładzie wybranego gospodarstwa, poszerzonej o analizę kosztów i nakładów siły roboczej oraz symulacyjny rachunek opłacalności przy różnych programach produkcji. Określono wartość produkcji, koszty, dochód rolniczy i wskaźnik opłacalności dla poszczególnych upraw i całego gospodarstwa. Z badań wynika, że uprawa warzyw w tunelach foliowych cechuje się wysoką opłacalnością, a poziom dochodu i wskaźnik opłacalności zależą od wdrożonego programu produkcji. Na wybór tego programu, poza wynikiem finansowym, istotny wpływ mają poziom i struktura nakładów siły roboczej. (abstrakt oryginalny)
The study investigated the key factors that influence small-scale vegetable farmers' participation in contract farming arrangements. A sample of 70 small-scale vegetable farmers and 15 key informants of agribusiness firms involved in contract farming production of vegetables were selected in Amathole and Sarah Baartman (formerly Cacadu) district municipalities in the Eastern Cape province of South Africa. Focus group discussions and in-depth interviews were chosen as data collection tools to identify the factors that influence small-scale vegetable farmers' participation in contract farming arrangements with agribusiness firms. The data was analyzed using open multi-stage coding with an inductive framework approach. Atlas.ti was used to sort and organize data. The findings indicated availability of farm assets, hydrological conditions, farming skills and distance of producer to the markets as key determinants of contract farming participation. The use of unmarketable cultivars, inappropriate agricultural practices and inconsistent supply in quality and quantity of vegetables were found to be bottlenecks to contract participation. The study recommends a more meaningful state support and incentives for agribusiness firms; otherwise, growth of small-scale farmers in contract farming is unlikely because of the financial implications for private sector companies. (original abstract)
This study was conducted to identify the agricultural extension needs of women farmers and to assess the impact of their participation in agricultural extension programs on vegetable production in the area. A sample of 145 women farmers from five Grama Niladhari (GN) divisions of the DS division was randomly selected for the study. Data were collected from a researcher administered survey and analyzed using descriptive statistics and a regression analysis. As per the results, a significant number of the women farmers have participated in most of the extension and training programs. However, some of them haven't registered in the farmer organization present in the area. Agricultural extension agents of the area have focused on dissemination of more information regarding modern farming technologies, organic farming, application of agrochemicals and fertilizers, and improv- ing market systems. The majority of women farmers have used the knowledge received from the extension programs in vegetable farming activities. Furthermore, there is a significant and positive relationship between participation in extension programs by women farmers and an increase in vegetable production. Therefore, encouragement of women farmers to register in the farmer organization, provision of timely important extension service to them, organizing training programs, and workshops to disseminate agricultural information are crucial to further enhancement of vegetable production in this area.(original abstract)
W pracy dokonano oceny wybranych metod służących do określania poziomu aktywności mikrobiologicznej podczas ekstrakcji sacharozy z buraków cukrowych. Jako kryterium przydatności badanych metod przyjęto łatwość ich stosowania, szybkość oraz dokładność. Stosowano pośrednie metody polegające na: enzymatycznym oznaczeniu kwasu L-mlekowego, izokataforetycznym badaniu stężenia kwasu mlekowego oraz na oznaczeniu azotanów(III). Wyniki uzyskane przy stosowaniu powyższych metod porównano z rezultatami bezpośredniego oznaczania poziomu bakterii mezo- i termofilnych. Jakkolwiek oznaczenie kwasu L-mlekowego metodą enzymatyczną w aparacie MICROZYM-L jest bardzo proste i szybkie, to jednak w niektórych przypadkach jego zawartość nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji mikrobiologicznej w ekstraktorze. Podobnie poziom azotanów(III) nie reprezentuje dobrze stanu sanitarnego podczas badanego procesu. Oznaczenie natomiast obu izomerów kwasu mlekowego (L+D) okazało się tu najlepszym wskaźnikiem zanieczyszczenia mikrobiologicznego. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących odmian fasoli zwykłej ( Phaseolus vulgaris L.), wzrostu i rozwoju roślin w warunkach zachodniego lasostepu. Ponadto, określa czas trwania okresu wegetacyjnego, tworzenie się elementów składających się na wydajność roślinną, która dostarcza odpowiedniego poziomu plonu nasion w zależności od odmiany i metod siewu. Siew zwykły z szerokim 15-centymetrowym rozstawem dał najwyższy plon odmiany Mavka i był on na poziomie 1,78 t•ha-1. W wyniku siewu zwykłego z szerokim 30-centymetrowym rozstawem, odmiana Bukovynka osiągnęla najwyższy plon rzędu - 1,72 t•ha-1 a w wyniku siewu szerokiego z rozstawem wynoszącym 45 cm, plon wyniósł 1,76 t•ha-1.(abstrakt oryginalny)
The monoculture vegetable production systems practiced by Zimbabwean farmers has resulted in major disease outbreaks, causing major production constraints. There is need to determine the intensity of pesticides usage and methods of alternative disease management strategies. This study was carried out using 250 randomly selected vegetable farmers by administering questionnaires. The study objectives were to determine farmers' perceptions on vegetable disease incidence and severity in relation to prevailing weather conditions, and determine common control methods practiced to manage fungal and bacterial disease outbreaks. The results indicated significant increases in fungal and bacterial disease incidence of 84.6% (within community cropping fields) and severity of 73.1% (within individual farmer fields) over the past 5-10 years (P £ 0.05). It also revealed disease incidence being highest [30.8%] during winter (May - July) and rainy months [23.1%] (November - February). Results further indicated 96.2% of the respondents relied on chemical methods, 53.8% used cultural control, and 11.5% used natural control methods. However, none of the farmers used bio-pesticide/biological control methods. In conclusion: farmers are aware of the disease shifts in response to different climate variability but seem unaware of the negative effects of extensive chemical use, nor existence of alternative bio-pesticide/biological disease management strategies. (original abstract)
Zbadanie potrzeb i zachowań konsumentów ma duże znaczenie przy budowaniu przewagi rynkowej i większej konkurencyjności podmiotów gospodarczych. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród wybranej grupy mieszkańców miasta Poznania. Badanie miało na celu poznanie preferencji konsumentów dotyczących kupowanych warzyw. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.