Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ventilation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule dokonano analizy i obliczeń obecnej i przyszłej sieci wentylacyjnej kopalni X w celu doboru parametrów wentylatorów głównych jakie powinny być zastosowane w modelu docelowym kopalni X po likwidacji niezbędnej infrastruktury wyrobisk górniczych i przystosowaniu kopalni do roli centralnej pompowni wód dołowych będącej zabezpieczeniem dla sąsiadujących z nią kopalń i zakładów górniczych. W artykule przedstawiono wyniki pomiarów parametrów aktualnej sieci wentylacyjnej Kopalni X oraz sieci modelu docelowego za pomocą programu AERO-2014D firmy POK "Zachód" Spółka z o. o. Symulacje parametrów sieci w modelu docelowym uwzględniały likwidację dwóch szybów i zbędnych wyrobisk górniczych. Badania przeprowadzono dla różnych typów wentylatorów głównych. Uzyskane wyniki pozwoliły dobrać optymalny wentylator główny, spełniający założone wymagania wentylacyjne w przyszłym modelu docelowym kopalni X. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sposób i efekty prowadzenia odmetanowania, przez SRK S.A. Oddział KWK "Jas-Mos - Rydułtowy I" Ruch "Jas-Mos", z wyrobisk i zrobów zlikwidowanej kopalni "Moszczenica", w których utworzył się zbiornik metanu. Odmetanowanie uruchomiono w celu ochrony środowiska i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu likwidowanego zakładu górniczego, w związku z obserwowanym wzrostem zagrożenia metanowego w wyrobiskach Ruchu "Jas-Mos". Omówiono również gospodarcze wykorzystanie ujmowanego metanu dla celów energetyki przemysłowej. (abstrakt oryginalny)
Głównym powodem bardzo wolnego upowszechniania pojazdów napędem elektrycznym są ograniczone możliwości magazynowania energii. Dostępne na rynku baterie mają stosunkowo małą pojemność, są ciężkie i wymagają długiego czasu ładowania. Zakumulowana energia elektryczna jest również wykorzystywana we wszystkich innych układach samochodu, w tym stanowiących o komforcie użytkowania. Konsumowana przez nie energia jest znaczna i powoduje ograniczenie zasięgu pojazdu. Dotyczy to szczególnie układów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W niniejszej pracy omówiono możliwości i zalety rekuperacji powietrza. Przeprowadzenie takiego procesu wymaga wysokosprawnych rekuperatorów o kompaktowych wymiarach. Najbardziej wydajne są takie, w których zastosowano układy ożebrowanych rurek ciepła. Podano metodykę obliczeń projektowych. Na przykładzie powierzchni gładkiej i z nałożoną pojedynczą warstwą miedzianej siatki podano współczynniki przejmowania ciepła przy różnym przegrzaniu dla czynnika chłodniczego FC-72.(abstrakt oryginalny)
Due to the introduced political instruments, as well as the increase in awareness and standard of living, mechanical ventilation is becoming more and more popular in Poland. The growing market and standards force the manufacturers of air handling units to constantly improve the quality of their products. In order to verify the operation of these devices, it is necessary in a specially adapted for this object called the climate chamber. Due to the strict regulations regarding the working conditions of the said facilities, it is necessary to apply the processes of advanced control systems in the process of regulation. These processes are aimed at establishing stable parameters of air supplied to the tested objects, ventilation and air-conditioning units such as: temperature, humidity, flux. Due to the need for precise control and operation of the installation in industrial conditions, it was decided to use the PID controller. The article deals with the optimization of the heating and cooling system, because the temperature parameter was a problematic element in the proper operation of the climate chamber. Both the heating and cooling systems have been described and executive elements have been emphasized, thanks to which it was possible to control the flow of circulating factors. The procedure of selection and implementation of the regulator's settings and its influence on the operation of the climate chamber was also analyzed. (original abstract)
W artykule został zaprezentowany problem wentylacji hal wielkokubaturowych, z ukierunkowaniem na wentylację grawitacyjną. Wentylacja naturalna pozwala na zmniejszenie zużycia energii niezbędnej dla zapewnienia wymiany powietrza i komfortu cieplnego pomieszczeń. Jest najtańszym i najpowszechniejszym rozwiązaniem stosowanym w obiektach budowlanych. W pierwszej części artykułu zaprezentowano kilka sposobów wspomagania wentylacji grawitacyjnej, w tym omówiono, w oparciu o dostępna literaturę, kominy słoneczne. Zagadnieniem kominów słonecznych wpływających na wentylację grawitacyjną, zainteresowały się osoby z różnych krajów. W różnych miejscach na świecie badano obiekty typu kominy słoneczne, różniące się konstrukcją i użytymi materiałami, stosując różne metody badań. W artykule przedstawiono kierunki badań kominów słonecznych z szerszym omówieniem kominów słonecznych dachowych nachylonych pod kątem. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano krótką historię kopalni Chwałowice od momentu jej powstania w 1903 r. do dnia dzisiejszego. Opisano zagrożenia naturalne i techniczne występujące przez okres istnienia zakładu górniczego. Przedstawiono sposób przewietrzania kopalni od dwóch bliźniaczych szybów i jednego wentylatora zabudowanego na dole kopalni, poprzez 4 szyby wdechowe i 6 szybów wydechowych po połączeniu kopalni Chwałowice i Rymer w 1995 r. po 3 szyby wdechowe i 2 szyby wydechowe funkcjonujące obecnie w KWK ROW Ruch Chwałowice. (abstrakt oryginalny)
Wobec wzrastającej liczby tuneli drogowych należy zwrócić uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przebywającym w nich. Największym zagrożeniem dla ludzi znajdujących się w tunelu jest pożar. W zależności od długości tunelu projektuje się dla niego wentylację wzdłużna lub poprzeczną, która w normalnych warunkach dba o właściwe parametry powietrza w tunelu. W momencie wybuchu pożaru wentylacja ta przełącza się w tryb pożarowy, doprowadzając zwiększone ilości powietrza i odprowadzając dym. Bardzo ważnym założeniem projektowym jest zapewnienie przepływu powietrza z określoną prędkością krytyczną. Zaproponowano wykorzystanie programu realizującego numeryczną mechanikę płynów do analizy przepływu powietrza i dymu w tunelu, w którym rozwija się pożar. Pokazano jak, wykorzystując popularne narzędzie, można badać zaprojektowany system, sprawdzając jego działanie i potwierdzając spełnienie założeń projektowych.(abstrakt oryginalny)
Problem, poruszony w tej pracy dotyczy wentylacji budynku, który pełni funkcje magazynu. W obiekcie zaprojektowano i wykonano wentylację grawitacyjną, której skuteczność pracy jest co najmniej niezadowalająca. W celu poprawy wentylacji rozważono możliwość zastosowania wentylacji mechanicznej wywiewnej, nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła oraz nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła wspomaganej przeponowym gruntowym wymiennikiem ciepła. Dla każdego z zaproponowanych sposobów przeprowadzono obliczenia cieplne wyznaczając projektowe obciążenie cieplne oraz roczne zapotrzebowanie na pokrycie strat ciepła przez przegrody i przez wentylacje. Uzyskane wyniki jednoznacznie wskazują na konieczność zastosowania w magazynie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła wspomaganej przeponowym gruntowym wymiennikiem ciepła. Jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne pod względem zmniejszenia potrzeb ciepłych budynku. (abstrakt oryginalny)
Metan, towarzyszący w kopalniach eksploatacji kopaliny podstawowej jaką jest węgiel kamiennego, nie ujęty przez odmetanowanie w większej części wydziela się do powietrza wentylacyjnego tworząc mieszaniny metanowe-powietrzne o różnym stężeniu metanu. Wykorzystanie metanu z pokładów węgla jest bardzo ważne z przyczyn: gospodarczych, co znalazło odzwierciedlenie w Prawie geologicznym i górniczym zaliczającym metan z pokładów węgla (MPW) do kopalin podstawowych, oraz ekologicznych, gdyż emisja między innymi metanu do atmosfery przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego, co znalazło odzwierciedlenie w Protokole z Kioto. W polskich kopalniach węgla kamiennego od wielu lat następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Jednakże nie tylko polskim, ale światowym dużym problemem jest utylizacja i gospodarcze wykorzystanie metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń (MWENT). W kopalniach, metan z pokładów węgla w czasie procesu urabiania węgla wydziela się do powietrza w kopalni i ulega rozrzedzeniu, tworząc w wyniku regulacji strumienia powietrza mieszaniny metanowo-powietrzne (MWENT) zwierające od 0,0 do 0,75% metanu (górna granica określona w polskich górniczych przepisach bezpieczeństwa). Na świecie prowadzone są intensywne prace badawczo-rozwojowe, które doprowadziły do opracowania wielu technologii i urządzeń, pozwalających przeprowadzać proces spalania metanu o niskiej koncentracji spalania. (abstrakt oryginalny)
Ogrzewanie, wentylacja i zaopatrzenie w ciepłą wodę to podstawowe instalacje wpływające na komfort użytkowania i pozwalające na poczynienie oszczędności eksploatacyjnych. Decydując się na budowę domu inteligentnego i inwestując w centralny system zarządzania, chcielibyśmy w miarę szybkiego zwrotu poniesionych nakładów. Wentylacja należy do instalacji pochłaniających znaczny procent wydatków eksploatacyjnych. Przyjrzymy się takiej instalacji wykonanej w jednym z krajowych domów inteligentnych. (fragment tekstu)
Poprawnie możemy zwentylować nasze mieszkanie czy też dom jednorodzinny, a zarazem odzyskać znaczną część ciepła unoszoną z powietrzem wywiewnym, stosując zwarte agregaty nawiewno-wyciągowe z rekuperatorem. Kilkanaście lat temu urządzenia te należały do rzadkości, dziś są powszechnie dostępne i biorąc pod uwagę korzyści, jakie z ich zainstalowania możemy uzyskać, cenowo przystępne. Mechaniczna wentylacja nawiewno-wyciągowa, wykorzystująca zwarte agregaty z odzyskiem ciepła, należy do instalacji obecnie w krajach rozwiniętych wykonywanych najczęściej i pracujących najbardziej ekonomicznie. (fragment tekstu)
Prowadzenie ciągów komunikacyjnych w tunelach jest często korzystne ze względu na warunku topograficzne, gęstą zabudowę lub uwarunkowania ekologiczne. Specyfika użytkowania tuneli niesie za sobą wymóg spełnienia szeregu wymagań technicznych określonych w stosownych aktach prawnych. Jednych z podstawowych wymogów jest zapewnienie skutecznej wentylacji. Wentylacja powinna w trakcie normalnego użytkowania zapewnić wymianę powietrza w celu zachowania norm dotyczących dopuszczalnego stężenia szkodliwych substancji i dobrej widoczności. Jednocześnie wymaga się aby w razie wybuchu po-żaru system wentylacji był zdolny do usuwania dymu i produktów spalania. W tunelach krótszych niż 400 m stosowana jest z reguły wentylacja naturalna, w której siłą napędową jest różnica ciśnień na portalach tunelu i ruch pojazdów w jego wnętrzu. W pracy pokazano, że w przypadku wystąpienia zatoru i przy niekorzystnym kierunku wiatru mogą zostać przekroczone dopuszczalne normy stężeń substancji toksycznych nawet w stosunkowo krótkim tunelu. Analiza warunków w tunelu została wykonana na drodze symulacji przy użyciu programu realizujące numeryczną mechanikę płynów o nazwie FDS (Fire Dynamics Simulator).(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Transport samochodowy zwierząt rzeźnych
84%
W pracy przedstawiono uwarunkowania techniczne, technologiczne i prawne transportu zwierząt rzeźnych-ważnego etapu postępowania przedubojowego ze zwierzętami. Prawidłowo przeprowadzony transport zwierząt rzeźnych powinien być realizowany przez wykwalifikowaną obsługę, za pomocą środków transportowych spełniających liczne wymagania techniczne. Główne uwarunkowania transportu jak: prawidłowy załadunek i wyładunek zwierząt, odpowiednia powierzchnia transportowa, wentylacja, dobór zwierząt i czas definiują aspekt humanitarny procesu i determinują uzyskanie mięsa o prawidłowej jakości. Transport nieprawidłowo przeprowadzony niweczy wysiłek hodowców i producentów mięsa i doprowadza do strat ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono ideę, założenia oraz wstępną wersję opracowanej uproszczonej metody wspomagającej wybór odpowiedniej technologii modernizacji budynku mieszkalnego. Przedstawiona metoda nie zastąpi precyzyjnych obliczeń audytora energetycznego. Ma jedynie na celu zgrubnie oszacować opłacalność inwestycji termo-modernizacyjnych. Aby móc model wykorzystać, konieczne jest przeprowadzenie badań, których rezultatem będzie oszacowanie procentowego zysku energetycznego dla poszczególnych rozwiązań, co może być trudne ze względu na brak addytyw- ności tego zjawiska. Przedstawione podejście nie uwzględnia istotnych czynników, które brane są pod uwagę w audycie energetycznym, takich jak nasłonecznienie, wentylacja. Jest to także podejście jednowymiarowe, uwzględniające jedynie komfort cieplny. (fragment tekstu)
LNG jako paliwo dla przemysłu offshorowego jest tańszą opcją w stosunku do oleju gazowego do napędu statków. Cena gazu jest w przybliżeniu o połowę niższa od oleju gazowego i poziom emisji substancji szkodliwych jest w granicach określonych przepisami, bez konieczniości użycia płóczek gazów spalinowych oraz konwerterów katalitycznych. Jednostki offshorowe maja ograniczone rozmiary i umieszczenie na nich urządzeń do oczyszczania gazów spalinowych jest trudne bez uszczuplania przestrzeni ładunkowej. Typowe jednostki offshorowe napędzane sa silnikami dwupaliwowymi w celu zwiększenia ich zasięgu oraz niezawodności podczas przebywania w pobliżu instalacji naftowych. Z powodu ograniczonej ilości miejsca na pokładzie, zbiorniki gazu umieszczane sa wewnątrz kadłuba. Gazowe instalacje paliwowe wymagają stosowania wtórnych barier, gdziekolwiek jest to możliwe. Takie bariery sa trudne do zrealizowania wewnątrz pomieszczeń siłowni i inne środki ochronne musza tam być stosowane, takie jak: czujniki gazowe, automatyczne systemy wyłączania, wzmocniona wentylacja. LNG jako paliwo posiada dobrą historię bezpieczeństwa pomimo licznych zagrożeń związanych z zastosowaniem skroplonego gazu ziemnego (abstrakt oryginalny)
The purpose of this publication is to analyze air pollution on the example of the city of Krakow, as well as to consider the possibility of using geodata for environmental protection. In addition to case study analysis as the leading research method, the article also uses the observation, analysis, and statistical methods. The article presents the concept of using GIS spatial analyzes and spatial planning as an element of the Green New Deal in the process of ventilating the city of Krakow. When developing a project related to city ventilation, it is extremely important to have the most accurate data on the strength, direction of the wind, type of pollution, and the number of emitters. Spatial analyzes are also able to indicate the main ventilation corridors of the city. These include, above all, areas located on the Vistula River, but also the widest city streets. Such results make it possible to more consciously manage space. (original abstract)
W artykule zaproponowano sposób oceny skuteczności działania wentylacji pożarowej w garażu podziemnym pod budynkiem mieszkalnym, jako reprezentatywnym przypadku wraz z jej oceną na podstawie modelu numerycznego. W niniejszej pracy na potrzeby analizy skuteczności pracy wentylacji pożarowej w garażu podziemnym wykonano symulacją komputerową odwzorowującą jej pracę i parametry otoczenia oddziaływujące na warunki panujące podczas pożaru. Artykuł zawiera omówienie sposobu przygotowania modelu do obliczeń wraz z opisem algorytmu liczącego i propozycją założeń do modelu. Na podstawie symulacji określono obliczeniowy, wymagany czas bezpiecznej ewakuacji, dla największej strefy dymowej A, który wynosi ok. 197 s. (abstrakt oryginalny)
18
67%
Jednym z większych problemów występujących w czasie drążenia podziemnych wyrobisk korytarzowych jest ich przewietrzanie. W trakcie wykonywania wyrobisko takie posiada tylko jedno połączenie z drogami przepływu świeżego strumienia powietrza, co istotnie utrudnia proces jego przewietrzania. W przypadku jego drążenia w węglu w pokładzie metanowym, wyrobisko to narażone jest także na wydzielanie się metanu. W takim przypadku proces jego przewietrzania jest jeszcze bardziej utrudniony. W artykule przedstawiono wyniki analizy numerycznej przewietrzania ślepego wyrobiska korytarzowego z wykorzystaniem lutniociągu tłoczącego świeże powietrze do jego przodka. Analizę przeprowadzono dla czterech różnych prędkości wyloty powietrza z lutniociągu. Obliczenia wykonano dla wyrobiska z kombajnem chodnikowym i przenośnikiem taśmowym. Słowa kluczowe: zagrożenie metanowe, wentylacja wyrobisk korytarzowych, analiza numeryczna. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.