Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Venture capital funds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W kwestii VC jest jeszcze wiele do zrobienia, zarówno ze strony samych funduszy, jak i całego sektora MSP Fundusze te winny prowadzić coraz to większe akcje informacyjne i rozszerzać swoje zainteresowania, nie powinny skupiać się tylko na wybranych sektorach, takich jak teleinformatyka czy medycyna i biotechnologia - sektory, w które venture capital zainwestowały ponad 80% kapitałów. Ze strony samych MSP winna być większa wiedza na temat VC, ponieważ to właśnie fundusze venture capital zdecydowały się ponieść ryzyko i zainwestowały w takich firmach, jak Apple, Intel, Xerox, które dzięki zasileniu kapitałowemu przekształciły się w gigantyczne korporacje międzynarodowe. Jeżeli więc jakiś przedsiębiorca ma dobry pomysł i niewielki kapitał, to zawsze może przedstawić biznes plan swojej inwestycji w funduszu inwestycyjnym venture capital, prawie nic przez to nie tracąc, a mogąc wiele zyskać. Należy się spodziewać, iż kolejne lata przyniosą dalszy rozwój funduszy venture capital w Polsce. Nastąpią również zmiany związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej, na które od dawna oczekiwały firmy zarządzające funduszami. Adresy funduszy venture capital działających na rynku polskim można znaleźć na stronie internetowej http://www.biznespartner.pl/jsp/poradnik/dokument.jsp (abstrakt autora)
Podsumowując, można stwierdzić, że skala inwestycji funduszy wysokiego ryzyka w Polsce maleje. Słabnące zainteresowanie funduszy wynika w dużej mierze z ograniczeń prawnych dotyczących polityki inwestycyjnej. Dotyczy to głównie funduszy emerytalnych. Warto również zauważyć, że w latach 2007-2009 fundusze nie pozyskały finansowania z rynku kapitałowego. Pomimo tej tendencji Polska jest największym rynkiem kapitału podwyższonego ryzyka w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wartość zrealizowanych w 2009 roku inwestycji stanowiła 11% ogólnej wartości inwestycji zrealizowanych w tym regionie.
Kapitał wysokiego ryzyka (venture capital) jest definiowany jako kapitał własny wnoszony na ograniczony okres przez inwestorów zewnętrznych przedsiębiorstw (zazwyczaj małych i średnich), dysponujących innowacyjnym produktem, metodą produkcji lub usługą, które nie zostały jeszcze zweryfikowane przez rynek. (fragment teksu)
4
Content available remote Rynek funduszy private equity oraz venture capital - stan obecny i perspektywy
80%
Fundusze private equity (PE) i venture capital (VC) jako źródła fi nansowania przedsiębiorstw od kilkunastu lat odnotowują znaczący rozwój. Wzrost znaczenia funduszy zyskuje odzwierciedlenie zarówno w aspekcie praktycznym, jak i teoretycznym. Zainteresowanie inwestycjami private equity rośnie nie tylko ze względu na ich niezależność od wahań rynków publicznych. Inwestycje w perspektywiczne przedsiębiorstwa to dzisiaj najbardziej efektywna forma lokowania wolnych aktywów, natomiast dla przedsiębiorstw poszukujących kapitału to szansa szybkiego pozyskania środków na nieskrępowany i dynamiczny rozwój1. Uznaje się, że fundusze PE stanowią obok aniołów biznesu i funduszy inwestycyjnych (np. hedge) główne, alternatywne źródła finansowania przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
5
Content available remote Wpływ uwarunkowań kulturowych na rozwój rynku funduszy venture capital
61%
Celem artykułu jest zbadanie zależności pomiędzy wybranymi wymiarami kultury a rozwojem rynków funduszy venture capital w poszczególnych krajach. W części pierwszej wspomniane zostaną czynniki wpływające na rozwój rynku venture capital oraz mierniki pozwalające określić stopień tego rozwoju. Część druga będzie zawierać wymiary kultury zaproponowane przez G. Hofstede, a także hipotezy dotyczące powiązania kultury z rynkiem funduszy venture capital. W części trzeciej hipotezy te podlegać będą weryfikacji - zbadana zostanie korelacja pomiędzy wybranymi wymiarami kultury a aktywnością funduszy venture capital. (fragment tekstu)
Komisja Unii Europejskiej zaproponowała kompleksowy instrument legislacyjny, którego celem jest zharmonizowanie wymogów obowiązujących podmioty zajmujące się zarządzaniem i administrowaniem alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI). Celem głównym opracowania jest wskazanie obszarów, w których może nastąpić istotna zmiana związana z dotychczasowym funkcjonowaniem funduszy PE. Założono, iż niniejsza regulacja prawna przyczyni się do osłabienia tego sektora rynku finansowego poprzez wprowadzenie nadmiernego stopnia kontroli przyjętych strategii inwestycyjnych, a także posługiwanie się przez ustawodawcę niedostatecznie sprecyzowanymi definicjami w odniesieniu do AFI oraz funduszy PE. Poprzez określenie zakresu obostrzeń, które obejmą fundusze PE oraz ich spółki portfelowe, autorka chce wskazać potencjalny wpływ niniejszego aktu prawnego na rozwój funduszy wysokiego ryzyka. Autorka wierzy, że pozwoli to zainteresowanym podmiotom na odniesienie się do dyrektywy i świadome kształtowanie rynku funduszy PE. (fragment tekstu)
Obserwowany rozkwit badań nad przedsiębiorczością, a także nad innowacyjnymi procesami zachodzącymi w gospodarce, sprzyja upowszechnieniu się tzw. prawd obiegowych, które nie zawsze mają związek z realiami procesów gospodarczych. Artykuł zawiera krytyczną analizę obiegowych sądów, iluzji i mitów dotyczących innowacyjnej przedsiębiorczości, które występują w dyskursie publicznym i w środowisku naukowym. Dotyczą one perspektywy przedsiębiorstwa, czyli związku między innowacjami a sukcesem w biznesie, jak i perspektywy makroekonomicznej - skuteczności instrumentów wspierania przedsiębiorczości. Autor wskazuje na niekorzystne skutki upowszechnienia tego typu iluzji dla polityki gospodarczej,funkcjonowania instytucji otoczenia biznesu i jakości prowadzonych w tej dziedzinie badań naukowych, oraz proponuje kierunki działań zaradczych. (abstrakt oryginalny)
In the following article, specific aspects of Venture Capital funds' functioning - financed from public funds - and their impact on methods used to measure investment objectives are analysed. Author compares the ways of valuation, which ought to be used by Venture Capital funds (according to specialist literature) with the results of empirical research conducted. The research concerns methods of investment objectives' valuation, used by individual Venture Capital funds, which were operating in Poland between 2008 and 2015, and were financed with public funds(abstrakt oryginalny)
9
61%
Celem artykułu jest wskazanie wpływu funduszy venture capital zasilanych publicznymi kapitałami na oddziaływanie na lukę kapitałową oraz poziom inwestycji dokonywanych w Polsce w latach 1998-2012. W szczególności analizowana jest działalność Krajowego Funduszu Kapitałowego na poziom i liczbę inwestycji funduszy venture capital w Polsce. Wydaje się, że misja funduszy zasilanych środkami publicznymi jest spełniona i wraz z podjęciem przez nie działalności inwestycyjnej liczba spółek zasilanych funduszami typu venture capital wzrasta. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wsparcie inwestycji venture capital przez środki publiczne
61%
Celem artykułu jest pokazanie, w jaki sposób kapitał za pośrednictwem instytucji Krajowego Funduszu Kapitałowego trafia do przedsiębiorstw na wczesnych etapach oraz ocean możliwości stworzenia skutecznego rynku venture capital w Polsce. (fragment wstępu)
11
Content available remote Fundusze Venture capital/Private equity w krajach Grupy Wyszehradzkiej
61%
Współczesna gospodarka rynkowa stwarza wiele możliwości rozwoju, ale również stanowi wyzwanie dla nowopowstających firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które odgrywają kluczową rolę w gospodarce, muszą przetrwać najtrudniejszy, pierwszy okres swojej działalności, a w wielu wypadkach głównym problemem jest niedostateczna ilość środków finansowych. Stąd też młode firmy poszukują różnorodnych źródeł finanso - wania, zarówno tych już sprawdzonych ale również sięgając po takie, które pojawiły się stosunkowo niedawno. Dotyczy to firm powstających i działających nie tylko w Polsce. Przedmiotem analizy w niniejszym artykule będą fundusze Venture capital/ private equity działające na rynkach krajów Grupy Wyszehradzkiej(abstrakt oryginalny)
Głównym celem poniższego opracowania jest określenie struktury rynku PE/VC w Europie, na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI w. oraz wskazanie najistotniejszych zmian w rozwoju tej formy kapitału, w ostatnich latach. W pracy, ze względu na charakter źródeł, analizowane dane będą dotyczyły rynku private equity / venture capital, traktowanego łącznie.(fragment tekstu)
13
Content available remote Cykl inwestycji private equity w Polsce na tle rozwoju rynku kapitałowego
61%
Fundusze typu private equity oraz venture capital są nową formą inwestycji kapitałowych, a historia ich rozwoju w USA to okres ostatnich 35 lat. W państwach Europy Zachodniej pierwsze fundusze pojawiły się na początku lat osiemdziesiątych. Fundusze typu private equity (PE) oraz venture capital (VC) funkcjonują w Polsce od 1991 r. Od momentu powstania pierwszego funduszy typu private equity minęło wiele lat oraz diametralnie zmieniło się otoczenie rynkowe, a same fundusze stały się jednym z ważniejszych podsegmentów rynku finansowego, nazywanym mianem inwestycji alternatywnych. Mimo wielu zmian rynkowych fundusze te nadal inwestują w młode innowacyjne spółki, które charakteryzują się ponadprzeciętnym ryzykiem inwestycyjnym wynagradzanym niespotykaną nigdzie indziej stopą zwrotu. Należy podkreślić, iż dyspersja stóp zwrotu inwestycji VC jest najwyższa spośród wszystkich dostępnych na rynku inwestycji alternatywnych. Globalnie rynek ten ewoluuje w sposób ciągły oraz rozwija się w sposób dość dynamiczny. Wydaje się, iż aktywność tego typu inwestycji na świecie jest uzależniona w głównej mierze od sytuacji na publicznym rynku akcji oraz od sytuacji na rynku finansowania dłużnego przedsiębiorstw. Aktywność funduszy VC może być postrzegana jako cykliczna i można ją odnieść do fazy tworzenia funduszu, akwizycji kapitału, inwestycji oraz monitorowania rozwoju spółek udziałowych oraz przeprowadzenia ostatniej fazy, jaką jest dezinwestycja. Aktywny profesjonalista zarządzający funduszem VC lub PE powinien orientować się w jakiej fazie cyklu gospodarczego znajduje się dany obszar geograficzny lub branża, w którą zamierza się zaangażować. Do tej sytuacji winien on dostosowywać pozycje funduszu i jego aktywność w zakresie pozyskiwania, inwestowania oraz wychodzenia z przeprowadzonej inwestycji. Celem artykułu jest zaprezentowanie cyklu funduszy private equity oraz venture capital funkcjonujących w Polsce.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza roli funduszy venture capital w rozwoju innowacyjności startupów w Polsce Zwrócono uwagę, że pozyskanie kapitału na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa jest trudne i wymaga od założyciela kreatywności i wytrwałości w przezwyciężeniu tej trudności, która jest szczególnie widoczna w początkowych etapach rozwoju startupów. W artykule zaprezentowano otoczenie startupów w Polsce, jednocześnie podkreślając rolę w jego funkcjonowaniu 5 kluczowych obszarów (finansowanie, regulacje prawne, kapitał ludzki, kapitał społeczny i otoczenie instytucjonalne). W następnej kolejności poddano analizie jeden z tych obszarów czyli źródła finansowania startupów w Polsce i podkreślono, że jest on relatywnie słabo rozwinięty z uwagi przede wszystkim na zbyt niski poziom oszczędności w naszym kraju. Zaprezentowano wnioski i kierunki działań w zakresie roli funduszy venture capital w rozwoju startupów w naszym kraju, który ma za zadanie zwiększyć innowacyjność polskiej gospodarki i otworzyć ją na świat.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Leasing w finansowaniu rozwoju makro i małych przedsiębiorstw
61%
Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że leasing jest uznawany za sprzyjające narzędzie finansowania rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw. Konkurencyjność leasingu wobec alternatywnych źródeł finansowania uwidacznia się w możliwościach rozwoju tych przedsiębiorstw bez konieczności zgromadzenia określonych środków własnych finansowych i płatnościach rat w miarę uzyskania bieżących dochodów przez przedsiębiorcę. Nie bez znaczenia jest fakt, że leasing pozwala na pełne sfinansowanie zakupów środków trwałych. Jest to szczególnie ważne dla działających i nowopowstających mikro i małych przedsiębiorstw najczęściej nieposiadających znacznego kapitału własnego. (fragment tekstu)
16
Content available remote Rynek venture capital w Polsce a sektor MSP
61%
Przedmiotem poniższego opracowania jest venture capital traktowany jako jedno ze źródeł finansowania przedsiębiorstw innowacyjnych, szczególnie z sektora MSP. Pojawił się on w Polce pod koniec ubiegłego stulecia i w istotny sposób wpłynął na rozwój gospodarki naszego kraju po przemianach gospodarczo-ustroj owych. Głównym celem prezentowanej analizy jest określenie stopnia i znaczenia wspomnianego sposobu finansowania w Polsce, we wspieraniu mikro, małych i średnich firm oraz redukowaniu bezrobocia. Przywołane zostaną również pewne rozwiązania służące eliminowaniu barier rozwoju rynku PE/VC w naszym kraju, dzięki którym przedsiębiorcy MSP będą mogli liczyć na pomoc w realizacji swoich projektów. (abstrakt oryginalny)
Fundusze venture capital to fundusze inwestycyjne nastawione na inwestycje podwyższonego ryzyka. Nie oznacza to inwestowania w każdy projekt, ale kryteria stosowane przy ocenie projektów inwestycyjnych są odmienne od stosowanych w procesie kredytowania przez banki. Fundusz venture capital nie jest instytucją kredytową i nie udziela pożyczek. Model inwestowania przez fundusz venture capital polega na aktywnym zaangażowaniu kapitałowym w kapitał właścicielski, połączonym z dostarczeniem wartości dodanej w postaci zarządczego know-how, doradztwa i czynnego uczestnictwa w organach stanowiących lub wykonawczych firmy. Przy ocenie zasadności inwestycji fundusze venture capital analizują przede wszystkim perspektywy rozwoju firmy i produktu, który firma oferuje. Fundusz bada kwalifikacje właścicieli, jeśli czynnie zarządzają firmą i ocenia ich w perspektywie ewentualnego gwałtownego rozwoju przedsiębiorstwa. Oczywiście ważna też jest innowacyjność i zdolność do odnajdywania nisz rynkowych. Fundusze od swoich inwestycji oczekują wysokiej stopy zwrotu. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Fundusze venture capital jako źródło finansowania innowacji
61%
|
|
nr 2
811-820
Celem artykułu jest spojrzenie na fundusze venture capital jako na jeden z czynników wpływających na innowacyjność gospodarki. W tym świetle omówione zostały zalety funduszy venture capital, ale także pewne niekorzystne zjawiska z nimi związane. Szczegółowej analizie poddano cykliczność wielkości inwestycji dokonywanych przez fundusze. Ponadto,wysoki poziom inwestycji funduszy venture capital zaobserwować można w krajach, w których rządy przeznaczają relatywnie większe kwoty na badania i rozwój oraz w których jest stosunkowo łatwy dostęp do kredytu. Uzyskane rezultaty wskazują, że fundusze venture capital powinny być postrzegane nie jako substytut, a raczej jako uzupełnienie innych źródeł finansowania innowacji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Public Intervention on the Venture Capital Market in Poland over 1998-2014
61%
Dostęp do tradycyjnego finansowania małych, szybko rozwijających się firm jest stosunkowo utrudniony ze względu na funkcjonowanie tzw. luki finansowania dla nowych przedsiębiorstw, w szczególności w sektorach technologicznych. Sytuacja taka skłoniła instytucje sektora publicznego do podaży zarówno długu, jak i finansowania projektów związanych z podwyższonym ryzykiem. Interwencja ta opiera się na przekonaniu, że małe firmy są kluczowym źródłem innowacji, tworzenia miejsc pracy i wzrostu produktywności. W artykule przeanalizowane zostały działania inicjujące funkcjonowanie funduszy kapitału podwyższonego ryzyka i ich wpływ na trendy rynkowe w zakresie tworzenia się mających innowacyjny charakter małych i średnich przedsiębiorstw w okresie 1998-2014 na rynku polskim.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest zbadanie geograficznych i branżowych kierunków bezpośrednich inwestycji zagranicznych funduszy venture capital, zarejestrowanych w Polsce w poszczególnych latach. Analiza obejmuje trzy zmienne: czas, miejsce oraz branżę gospodarczą. Badania zostały oparte na analizie ilościowej 22 funduszy venture capital, zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, które w latach 1990-2016 posiadały przynajmniej jedną inwestycję zagraniczną w swoim portfelu. W konsekwencji analiz autorka ocenia trendy, jakie następują w poszczególnych okresach przy wyborze miejsca oraz branży gospodarczej przez polskie fundusze venture capital. Swoimi badaniami stara się także wypełnić lukę w literaturze odnośnie polskich inwestycji zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.