Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Violence in the family
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote The sociocultural conditioning of violence
100%
The main aim of the present article is to look at, among other things, biological, demographic, education- and income-related, psychological, social, cultural or sociological factors conditioning (domestic) violence. (original abstract)
2
Content available remote Przemoc w rodzinie w latach 2000-2011
80%
We współczesnym świecie przemoc stała się zjawiskiem wszechobecnym. Częściej słyszymy o aktach przemocy w domach, na ulicy i w szkołach oraz w wielu innych miejscach. Głośna stała się przemoc wśród nieletnich, przemoc w rodzinach, a także przemoc wobec dzieci. Można mówić, iż przemoc doświadczana jest od najbliższych osób, od których powinno dostawać się miłość, ciepło, dobro i zrozumienie. Rodzina powinna stać się domem rodzinnym, w którym panuje spokój, schronienie i miłość. Zwłaszcza dla najmłodszych członków rodziny powinna stać się wzorem do naśladowania, gdyż z upływem lat nasi potomkowie wynoszą wzorce na swoje dalsze życie. Faktem staje się, że dzieci w takich sytuacjach cierpią najbardziej, ponieważ same są często ofiarami przemocy, ale także dlatego, że przemoc, której doświadczyły lub którą widziały, zostawia w ich psychice trwały ślad. Wiadomo, że przemoc rodzi przemoc, a ktoś, kto doznał przemocy, będzie chciał ją kiedyś zwrócić bądź też na trwałe zatrzeć ślady. Przemoc w życiu każdego człowieka odgrywa bardzo znaczącą rolę. Przemoc w rodzinie jest jedną z form patologii społecznej, którą należy zwalczać poprzez zgłaszanie do instytucji zajmujących się pomocą rodzinie. Wydawałoby się, iż dziecko doznające przemocy od najmłodszych lat wyniesie wzorce i wartości przekazane przez najbliższe środowisko rodzinne i zacznie je powielać. Jednak nie można stwierdzić, iż osoba taka z ofiary stanie się sprawcą. Ze statystyk policyjnych wynika, że przemoc w rodzinie zaczęła się zmniejszać, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie ofiary przemocy dokonały zgłoszenia czy założenia tzw. "Niebieskiej Karty". (fragment tekstu)
Doświadczanie przemocy w rodzinie ma poważny wpływ nie tylko na życie dziecka, ale także dorosłego człowieka, który nierzadko boryka się z konsekwencjami przeżytej w dzieciństwie traumy. Już choćby z tych powodów istnieje konieczność podejmowania dalszych wysiłków badawczych, prowadzących do głębszego zrozumienia przyczyn występowania zjawiska przemocy w rodzinie. W świetle jedynie zasygnalizowanych zjawisk należy stwierdzić, że przemoc w rodzinie może zaistnieć nie tylko w konsekwencji uzależnień opiekunów (choć niewątpliwie największe zagrożenia występowania "zachowań przemocowych" pozostają w korelacji do osób uzależnionych od alkoholu). Przemoc może korespondować także z recepcją negatywnych wzorców budowania relacji, a wówczas dotyka ona tych rodzin, w których dostrzegalna jest np. silna hierarchia - różnicująca pozycję i prawa poszczególnych jej członków. W takim środowisku sprawca przemocy wymaga od swoich ofiar podporządkowania, ogranicza też ich prawa do autonomii, wyboru i poglądów. Brak podporządkowania może prowadzić do występowania zróżnicowanych form przemocy, a w takich kontekstach celem przemocy jest utrzymanie kontroli, władzy i dominacji nad członkami rodziny. W badaniach nad występowaniem zjawiska przemocy w rodzinie konieczne staje się również uwzględnianie kontekstowej zmienności sytuacji rodzin, m.in. w obliczu następstw zaburzonych relacji łączących opiekunów dziecka. W przypadku postępującego procesu rozpadu rodziny rośnie ryzyko manipulacji, bezpośredniego angażowania podopiecznych w konflikty opiekunów, a w końcu występowania zjawiska emocjonalnej przemocy, którą Mari Hirigoyern określiła "molestowaniem moralnym". W odwołaniu do spostrzeżeń tej badaczki można stwierdzić, że istotne jest nie tylko rozpoznawanie, dotąd jednoznacznie definiowanych form przemocy, ale także ważne staje się ich dalsze uszczegółowianie, doprecyzowanie także pod względem ich poszczególnych kategorii i podkategorii(fragment tekstu)
Program "Przeciw przemoc - wyrównać szanse" był realizowany od sierpnia 1997 r. do 31 marca 2000 r. z inicjatywy rządu RP, przy współudziale United Nations Development Programme. Artykuł omawia cele programu oraz zawiera ocenę jego realizacji.
5
Content available remote Działalność Caritas na rzecz osób i rodzin dotkniętych przemocą w rodzinie
80%
Obserwuje się w ostatnich latach znaczny wzrost zainteresowania szerokich kręgów społecznych problematyką agresji i przemocy w środowisku rodzinnym. Wiele instytucji oraz organizacji społecznych wychodzi z inicjatywą pomocy ofiarom przemocy w ich środowisku zamieszkania. Na tym polu angażuje się również Kościół katolicki, zwłaszcza poprzez różne formy działalności Caritas.1 W wielu miejscowościach powstają wyspecjalizowane placówki zajmujące się niesieniem pomocy ofiarom przemocy, zwłaszcza kobietom i dzieciom.2 Na rzecz ofiar przemocy działa coraz więcej organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji społecznych. Dostrzeżenie problemu cierpienia, wywołanego przez przemoc w środowisku rodzinnych, jest jakimś pozytywnym znakiem czasu i przejawem dojrzałości i odpowiedzialności znacznej części polskiego społeczeństwa.(fragment tekstu)
6
Content available remote Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, założenia i skuteczność systemu.
61%
Celem pracy jest analiza i ocena systemu służącego ochronie praw ofiar przemocy w rodzinie oraz przeciwdziałaniu przemocy a także skonfrontowanie założeń prawnych z praktyką ich stosowania. Wskazane zostały różne możliwości jakie wykorzystywane w celu przeciwdziałania przemocy, zarówno bezpośrednie jak i pośrednie, oraz trudności jakie widoczne są w podjętych działaniach, które źródło swe mają złożoności zjawiska jakim jest przemoc w rodzinie. Przegląd statystyk policyjnych ukazuje jak zmienia się skala tego zjawiska na tle zmieniającego się systemu. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Domestic Violence Against Women in Rural Communities in Poland
61%
Przemoc domowa to trudny temat badawczy; zakłada się, że na jaw wychodzi tylko mała część zachowań przemocowych, ponieważ zarówno sprawcy, jak i ofiary przemocy mówią o niej niechętnie, ukrywają akty przemocy, boją się o niej opowiadać. Obecnie mówienie o przemocy i pomaganie jej ofiarom staje się jeszcze trudniejsze, gdyż przemoc domowa stała się tematem politycznym. Wskazują na to działania zmierzające do wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej oraz odbieranie środków organizacjom niosącym pomoc ofiarom. Mimo niepełnych danych statystyki wskazują, że skala problemu przemocy domowej jest duża. Niestety, o skali przemocy w społecznościach wiejskich wiemy jeszcze mniej niż o przemocy domowej w ogóle, choć badania światowe wskazują, że z różnych względów, analizowanych w artykule, może ona zachodzić na większą skalę i przybierać szczególne formy, jednak mała liczba badań empirycznych utrudnia pisanie o przemocy domowej na wsi. Celem prezentowanego artykułu jest omówienie definicji, próba oszacowania skali problemu przemocy domowej, prezentacja propozycji działań podejmowanych dla zapobiegania przemocy w społecznościach wiejskich w innych krajach, wreszcie analiza zjawiska przemocy w rodzinach wiejskich w Polsce na podstawie świadectw pochodzących z analizy pamiętników kobiet wiejskich. (abstrakt oryginalny)
8
61%
Przemoc w rodzinie jest problemem globalnym i Nigeria nie jest zwolniona z tego wyzwania. Groźba przemocy domowej zagłębiła się w nigeryjskim społeczeństwie. Materiał i metody. Wykorzystano współczesne źródła referencyjne i opracowania naukowe poświęcone głównie psychologii i socjologii. Wyniki. Faktem jest, że większość ofiar w Igbolandii w Nigerii milczy na temat molestowania, z jakim spotykają się w swoich domach, ponieważ nie mają z kim porozmawiać lub nie mają gdzie zgłosić sprawy. Wnioski. Rząd na szczeblu federalnym, stanowym i lokalnym, przywódcy religijni i wszystkie inne osoby zajmujące takie stanowiska jak tradycyjni władcy, powinni znaleźć trwałe rozwiązania, które pomogłyby stawić czoła temu zagrożeniu społecznemu; a także zwiększać świadomość na temat niebezpieczeństw i konsekwencji angażowania się w przemoc w rodzinie, ponieważ doprowadzi to do ogromnego zmniejszenia liczby przypadków przemocy domowej. (abstrakt oryginalny)
RESEARCH OBJECTIVE: The purpose of this article is to investigate whether the protection of the child has been considered sufficiently compared with the interests of the autonomy of the family within Swedish legislation. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The autonomy of the family is well protected by the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms in Article 8, where the right to family life is stipulated. But the article also authorises the right of a public authority to interfere in family life in accordance with the law for the prevention of crime. One reason for such interference could be the suspicion of domestic violence, which for centuries was considered to be a private concern. Article 3 of the Convention also forbids exposing a person to torture, inhuman or degrading treatment or punishment. The rights of the family are also expressed in the Convention on the Rights of the Child (Article 16), but more specifically in its view of the child. In the case of domestic violence, the Convention in Article 19 clarifies the responsibility of signatory states to protect the child from all kinds of assault by measures such as prevention and identification. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: Due to the fact that domestic violence exists to such an extent that it severely affects society in different ways, Swedish legislation has been modified on several occasions. RESEARCH RESULTS: Even if the aim of those changes has been to uphold the autonomy of the family while preventing and identifying assaults within the family - particularly where children are involved - the question remains whether the protection of the child has been considered sufficiently compared with the interests of the autonomy of the family. CONCLUSIONS, INNOVATIONS AND RECOMMENDATIONS: In order to guarantee children a childhood and adolescence consisting of care, security and a good upbringing, further improvements - particularly within the Penal Code (1962:700) - are necessary to prevent and identify domestic violence against children.(original abstract)
10
Content available remote Ocena procedury "Niebieskie Karty" - problematyka administracyjnoprawna
61%
Regulacja art. 9d ust. 1 i 2 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie umożliwia przedstawicielom jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia podejmowanie interwencji w środowisku, wobec rodziny dotkniętej przemocą w rodzinie, w oparciu o procedurę Niebieskie Karty. Zakres tematyczny artykułu obejmuje zadania i kompetencje przedstawicieli podmiotów realizujących procedurę oraz jej etapy. Model przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ukształtowany ustawą z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zakłada podejmowanie działań interwencyjnych w oparciu o procedurę Niebieskie Karty, która jest jedną z form pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Celem tych działań, w świetle treści preambuły, jest zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Asumptem do podjęcia rozważań nad problematyką dotyczącą tej procedury jest próba oceny realizacji założonego przez ustawodawcę celu w kontekście wprowadzonych rozwiązań prawnych. (fragment tekstu)
11
Content available remote Rozwody w Polsce
61%
Niniejsze opracowanie poświęcone jest jednej z form rozpadu małżeństwa (rodziny) - poprzez rozwód. Nie rozwiązuje się w nim problemu i nie daje się żadnych gotowych rozwiązań na pomniejszenie skali rozwodów. W pracy przedstawiono skalę zjawiska i podjęto próbę scharakteryzowania niektórych jego powodów w mijającej dekadzie. (fragment tekstu)
12
Content available remote Ogólne problemy stosowania przemocy przez kobiety
61%
Artykuł zrywa ze stereotypowym przekonaniem, że przemoc jest wyłączną domeną mężczyzn. Autor poświęca uwagę procesowi narastania zaangażowania przestępczego i przemocy ze strony kobiet. W publikacji przedstawiono przyczyny coraz bardziej nasilającego się zjawiska przemocy stosowanej przez kobiety, zjawisko zacierania się różnic społecznych między płciami, stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie psychicznego i fizycznego znęcania się przez kobiety nad mężczyznami oraz rekomendacje do badań nad przemocą stosowaną przez kobiety.
13
Content available remote Przemoc w rodzinie - problem społeczny na przykładzie miasta Sieradz
61%
Niniejszy artykuł nie wyczerpuje w pełni tematu przemocy w rodzinie. Zawarte w nim ogólne informacje mają za zadanie przybliżyć jedynie problematykę oraz pokazać, że choć dotyka jednostki (rodziny lub osoby w rodzinach), to jest problemem społecznym angażującym osoby obce lub instytucje. Problem może występować w każdym środowisku lokalnym bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy sytuację materialną. Rośnie świadomość, że jest to problem społeczny i tylko przez wspólne podejmowanie działań informacyjnych, profilaktycznych, jak i interwencyjnych można, jeżeli nie zapobiec, to przynajmniej ograniczyć skalę tego zjawiska. Przedstawione w artykule informacje pokazują, że takie działania są podejmowane, a ich efekty są monitorowane. (fragment tekstu)
Prawo dzieci do ochrony przed wszelkimi formami przemocy opisane zostało w różnego rodzaju dokumentach i regulacjach międzynarodowych, jak i w przepisach (prawo) wewnętrznych państwa. Podstawowym dokumentem międzynarodowym w tej mierze jest Konwencja o prawach dziecka1 oraz dokumenty wobec niej sekwencyjne (komentarze Komitetu Praw Dziecka ONZ), a także stosowne rekomendacje Rady Europy i Unii Europejskiej, w których prezentowane są standardy ochrony dzieci oraz formułowane zobowiązania i zalecenia co do wprowadzania w państwach odpowiednich rozwiązań mających urzeczywistniać ochronę dzieci przed różnymi formami przemocy. Państwa, które ratyfikowały Konwencję (Polska uczyniła to w 1991 roku), są zobowiązane do wypełniania jej przepisów. Komitet Praw Dziecka ONZ, monitorując realizację w poszczególnych państwach praw dziecka zawartych w Konwencji, co pewien czas wydaje specjalne komentarze dotyczące poziomu wdrażania poszczególnych praw zapisanych w jej artykułach. Bezpośrednio problemu przemocy wobec dzieci dotyczyły dwa komentarze Komitetu: z 2006 oraz 2011 roku. Treść tych uwag jest wiążąca także dla Polski, jako państwa strony Konwencji z 1989. Warto zatem przyjrzeć się komentarzom Komisji ONZ, aby mieć obraz swoistych standardów, w których ramach problem przemocy wobec dzieci powinien być w Polsce rozwiązywany. (fragment tekstu)
15
Content available remote Nieodpłatna praca w domu i polityka rodzinna jako formy przemocy instytucjonalnej
61%
Artykuł analizuje nieodpłatną pracę w domu zarówno na tle przemocy w polskiej rodzinie, jak też w świetle polityki równościowej EU, jako zinstytucjonalizowany mechanizm przemocy społecznej. Prowadząc gospodarstwo domowe, osoby niezarobkujące, w tym nadal większość kobiet, znajdują się w sytuacji wzrastającej zależności finansowej od żywiciela rodziny lub pośredniej - w postaci świadczeń socjalnych ze strony państwa. Układ ten wynika z kulturowego podziału pracy na nieodpłatną, określaną mianem kobiecej, oraz dochodową, zabezpieczającą rodziny i traktowaną jako domena męska. W rezultacie praca nieodpłatna jawi się jako forma społecznego podporządkowania, marginalizująca wartości nieobjęte formalnym miernikiem dochodu i stanowi zaczyn przemocy. Wniosek końcowy, odpowiadający teoriom rozwoju feministycznej myśli ekonomicznej, podkreśla rosnące znaczenie dywersyfikacji podziału ról w rodzinie, jak również konieczności pomiaru nieodpłatnej pracy na skalę globalną, współgrając równocześnie z postulatami ekologicznymi na temat wizji, potrzeb i politycznych strategii zrównoważonego rozwoju świata(abstrakt oryginalny)
Problematyka przemocy i przemocy w rodzinie ma charakter interdyscyplinarny. Podobnie interpretacja terminologiczna tego pojęcia różni się odpowiednio do dyscypliny nauki. W tym aspekcie szczególnie ważne jest znaczenie, jakie zostało nadane temu zjawisku na gruncie szeroko rozumianego prawa karnego. W pierwszej części artykułu autorka analizuje problem terminologiczny dotyczący pojęć "przemocy" i "przestępstwa z użyciem przemocy". Część druga została poświęcona zagadnieniu procedury "Niebieskiej Karty" oraz instytucji uregulowanej w ustawie i kodeksie cywilnym dotyczącej nakazu opuszczenia lokalu przez sprawcę. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu ukazanie roli edukowania studentów kierunków pedagogicznych w zakresie rozpoznawania symptomów stosowania przemocy wobec dzieci w rodzinie. Autorka wskazuje także na istotność ukazania przyszłym nauczycielom procedury postępowania w przypadku informacji lub podejrzenia, że podopieczny doświadcza przemocy. Wczesna interwencja ze strony środowiska przedszkolnego bądź szkolnego daje duże szanse na pomniejszenie skali zjawiska oraz jego konsekwencji. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Bezrobocie i przemoc jako przyczyny samotnego rodzicielstwa w społeczeństwie
51%
W artykule bada się problem samotnego rodzicielstwa w Polsce. Przedstawia się tu różnorodność metodologiczną tego problemu w ujęciu nauk pedagogicznych i prawnych. W języku angielskim są różne synonimy "samotnego rodzicielstwa", jak na przykład: "rodzice bez partnera", "samotny rodzic" czy "rozbity dom, samotna matka, rozbita rodzina". Autorka, za literaturą naukową, stawia tezę o czterech głównych przyczynach "samotnego rodzicielstwa" w Polsce: alkoholizm, przemoc wewnątrzrodzinna, rozwód i bezrobocie. W kolejnych częściach tekstu analizowana jest przemoc i bezrobocie jako przyczyny tej społecznej sytuacji. Według danych socjologicznej literatury w Polsce było 1 973 800 bezrobotnych w 2010 roku. Z kolei główne typy przemocy wewnątrzrodzinnej to: przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, przemoc seksualna, i przemoc bierna. Wszystkie te zjawiska mają wpływ na pogłębienie się problemu samotnego rodzicielstwa w Polsce. (abstrakt oryginalny)
The article deals with the issue of violence against women as a matter of human rights violation. It deals with the issue of violence against women with reference to the characteristics of domestic abusers and the most common victims - women in terms of education and economic activity. The article describes the myths about violence and international institutions dealing with violence against women. To write the article was used qualitative analysis of the sources of literature on the topic. To address violence against women and domestic violence involving different ministries and institutions, hence the need to strengthen the legal and institutional framework in order to recognize women's rights and their protection against all forms of violence. In order to address the issue of violence against women is an important addition to the national level of interest in its solutions at regional and local level. Providing fast, effective and available to help women at risk of violence and their children is often a crucial mechanism for saving lives of women and children, improving their quality of life and punishing the perpetrators. Despite the undeniable shift in the problem of violence against women in recent years it should be noted that we lack a systematic approach and coordinated provision of assistance to women experiencing violence, as well as systematic primary prevention, ie prevention of violence. It is necessary to enact legislation that will define domestic violence, including all its latent form.(original abstract)
Skoro wojewoda na mocy art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie występuje w roli organu nadzoru nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizowanych przez samorząd gminny, powiatowy i województwa, to skierowaną do niego skargę (...) na zamknięcie przez zespół interdyscyplinarny (...) procedury "Niebieskiej Karty" należy uznać za skargę złożoną w trybie skargowym określonym w Dziale VIII k.p.a. Zgodnie zaś z ugruntowanym orzecznictwem sądowoadministracyjnym ocena prawidłowości prowadzenia postępowania skargowego w trybie przepisów działu VIII k.p.a. nie podlega kognicji sądów administracyjnych (...). Skarga z art. 227 k.p.a. jest bowiem odformalizowanym środkiem ochrony rożnych interesów jednostki, niedającym podstaw do uruchomienia dalszego trybu instancyjnego (...). Działania podejmowane przez organ w trybie postępowania w zakresie skarg i wniosków, normowanym przepisami działu VIII k.p.a., nie mają formy aktu lub czynności, o jakich mowa w art. 3 § 2 p.p.s.a. (...). W rezultacie, zważywszy na wyżej powołaną treść art. 3 § 2 pkt 8 p.p.s.a. kognicji sądów administracyjnych nie podlega również bezczynność organu w sprawie rozpatrywanej w trybie skargowym określonym w Dziale VIII k.p.a. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.