Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Virtual capital market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule opisane zostały przyczyny wirtualnej natury rynku walutowego określanego potocznie jako Forex. Jako system umożliwiający kupowanie i sprzedawanie walut charakteryzowany jest przez niematerialność towaru, dematerializację procesów transakcyjnych i wysoki poziom technologiczny. Czynniki te wpływają na kształt Foreksu, ale przede wszystkim przyczyniają się do systematycznego wzrostu jego obrotów. W pierwszej części artykułu opisana została niematerialność towaru rynkowego, jaki stanowią waluty. Następnie przedstawiono główne środki łączności używane do zawierania transakcji walutowych i narzędzia rynkowe, po czym nastąpił przegląd wirtualnej oferty polskiego internetowego Foreksu. Końcowym wnioskiem jest stwierdzenie, że rynek walutowy jest przykładem rynku wirtualnego ze względu na dominację niematerialnej formy współczesnych walut, które są towarem Foreksu, dematerializację zawierania transakcji walutowych i wysoki poziom techniczny narzędzi używanych przez uczestników Foreksu.(abstrakt oryginalny)
Współczesny profesjonalizm procesów logistycznych, generujący dobro na rzecz klienta w łańcuchach dostaw, powinien cechować się bardzo wysoką indywidualizacją świadczeń, a zestaw jego atrybutów w procesie kontaktu z klientem - przeradza się w ostateczny produkt materialno-usługowy, przynoszący korzyści o niepowtarzalnym charakterze. Profesjonalizm ten opiera się na wysokich kwalifikacjach zawodowych pracowników, zastosowaniu i rozwijaniu wiedzy, standardowych zasadach i normach postępowania oraz nieco altruistycznym rozwiązywaniu problemów klientów. Należy więc przyjąć, że działania prowadzone w łańcuchach dostaw, prowadzone zawsze w imieniu klienta i skoncentrowane na świadczeniu dobra na jego rzecz, są silną cechą współczesnych łańcuchów dostaw, które coraz częściej nabierają charakteru organizacji usługowych. Indywidualizacja działań zmierzających do dopasowania się do potrzeb klientów, odbywa się poprzez wirtualizację relacji współpracy firm. Wirtualny łańcuch dostaw skupia "społeczność" firm i instytucji, jednocząc je często tylko okresowo w zakresie pewnych zadań poprzez okazjonalne, wspólne cele, wartości i działania. Powoływany jest zatem tymczasowo na okres realizacji określonego zadania, po czym ulega dekompozycji, zaś nawet w trakcie realizacji zadania członkowie wirtualnego łańcucha dostaw mogą brać udział w innych sieciach lub aktywizować nowe.(fragment tekstu)
Sieciowy charakter powiązań we współczesnych łańcuchach dostaw Od ostatnich dziesięcioleci koncepcja łańcucha dostaw jest przedmiotem intensywnych studiów teoretycznych i badań empirycznych. Studia literaturowe oraz obserwacja praktyki gospodarczej prowadzą do wniosku, iż nie występuje jeden uniwersalny pogląd dotyczący koncepcji łańcucha dostaw. O jej pluralistycznym charakterze decyduje bowiem wiele czynników9, wśród których można wymienić złożoną strukturę obiektu badania oraz wielość i zróżnicowanie instrumentów oddziaływania na funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Złożony przedmiot badania oznacza, że koncepcja łańcucha dostaw jest na tyle skomplikowana i tak rozmaicie interpretowana, że trudno ją objaśnić w sposób spójny, nie budzący żadnych kontrowersji i polemik. W rezultacie rozmaite ujęcia tej problematyki doprowadziły do powstania różnych płaszczyzn interpretacyjnych10. Uważne studia umożliwiają identyfikację trzech podstawowych sposobów postrzegania łańcucha dostaw11: 1. Łańcuch dostaw związany z przepływem określonego materiału, produktu lub asortymentu. Ten sposób patrzenia propagują m.in. D.M. Lambert, J.R. Stock i L. Ellram, w opinii których łańcuch dostaw to porozumienie kilku przedsiębiorstw dostarczających konkretny produkt lub usługę na rynek. Mowa tu przykładowo o łańcuchu dostaw wołowiny, produktów naftowych czy artykułów spożywczych12. (fragment tekstu)
Coraz większe zainteresowanie współczesnych przedsiębiorstw zdobywa koncepcja (strategia) społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility - CSR). Za M. Bernattem, źródeł społecznej odpowiedzialności biznesu można szukać w filozoficznej idei odpowiedzialności. Zakłada ona, że konsekwencją przypisania człowiekowi wolności jest nałożenie na niego odpowiedzialności. Uznaje się, że "autentyczna wolność świadoma jest swoich granic". Jeżeli przenieść to filozoficzne założenie na grunt stosunków ekonomicznych, to należy uznać, że przedsiębiorca, korzystający z wolności gospodarczej, ma obowiązek bycia odpowiedzialnym. W tym wymiarze odpowiedzialność przedsiębiorcy jest granicą jego wolności76. Według S. Bechert i N. Goryni-Pfeffer77 koncepcja CSR powstała na przełomie XIX i XX w. w USA, a jej głównym celem było ograniczenie wyzysku robotników i urzędników. W latach 60. idea została rozszerzona o aspekt ekologiczny. Wskutek dalszych wydarzeń, jak np. globalizacji, katastrof ekologicznych czy produkcji żywności modyfikowanej, znaczenie CSR stale wzrastało. Grupy interesariuszy, jak np. konsumenci występowali z nowymi wymaganiami.(fragment tekstu)
5
Content available remote Energy Tokens as Digital Instruments of Financial Investment
63%
The aim of the paper is to evaluate the investment attractiveness of selected energy tokens from the point of view of the effectiveness measures applied to ordinary financial instruments. The authors also classify energy tokens among climate-aligned tokens and digital instruments of green investments financing. In this way, it was possible to compare energy tokens against traditional financial instruments. Furthermore, the authors attempted to investigate the relationship between the formation of returns of the researched energy tokens and the returns on stock and commodity markets. The results of the study indicate the low investment attractiveness of energy tokens compared to investments in stock markets, commodity markets and investments in major cryptocurrencies such as Bitcoin and Ethereum. The research therefore indicates that buyers of energy tokens today should not be driven by investment or speculative motives but rather by a desire to obtain a means of clearing energy trading, or other utility. (original abstract)
Internet już dawno przestał być eksperymentalnym polem działania specjalistów od marketingu i reklamy. Po kryzysie początku wieku, rynek reklamy internetowej wkroczył na drogę dynamicznego rozwoju, mierzonego zarówno wzrostem nakładów na to medium, jak i ilością oraz zasięgiem poszczególnych kampanii promocyjnych. Trudno obecnie znaleźć jakikolwiek podmiot komercyjny w sieci (a także instytucję non-profit), który byłby całkowicie nieobecny w sieci.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.