Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Voluntary insurance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Bardzo trudnym okresem dla funkcjonowania systemu emerytalnego jest czas wypełniony zadaniami, które łączą zmierzch starych uregulowań i przejście do modelu funkcjonującego w pełni na nowych zasadach. Przewidywania przedstawiane przez rodzimych reformatorów oraz polityków społecznych wskazują, iż zakończenie okresu przejściowego dla całości systemu nastąpi nie wcześniej aniżeli po 2030 r. Pełna jego stabilizacja oraz ewentualność zmian w strukturze opłacania składki przewidywana jest po tej dacie, co wydaje się w pełni uzmysławiać trudności realizacji przedsięwzięcia. (fragment tekstu)
Rola prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w polskim systemie ochrony zdrowia będzie rosła, lecz w związku z wymienionymi w artykule ograniczeniami, trudno jest obecnie przewidzieć tempo ich rozwoju. Niewątpliwie przed rynkiem prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych stoi duże wyzwanie. (fragment tekstu)
Zasada realności ubezpieczeń posiada szczególny charakter, który różni ją od innych zasad ochrony ubezpieczeniowej. Nie można bowiem traktować jej jako postulat, do realizacji którego należy w miarę możliwości dążyć, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie różne praktyczne względy. W zasadzie tej bowiem sformułowany jest bezwzględny wymóg, wręcz konieczna cecha ubezpieczeń, bez której ubezpieczenia nie tylko nie mogłyby należycie spełniać swoich różnorodnych funkcji, nie tylko traciłyby dla ubezpieczających swój sens, ale nawet z instytucji w pełni uzasadnionej i nader pożytecznej stałyby się zgoła szkodliwe(abstrakt oryginalny)
W okresie ostatnich trzech miesięcy 1997 roku sytuacja na rynku ubezpieczeniowym była dość stabilna, wyrazem czego była nieco wyższa niż w III kwartale dynamika przyrostu większości podstawowych mierników charakteryzujących rynek. W efekcie nastąpiło zahamowanie spadkowej tendencji notowanej od dziewięciu miesięcy. Wskaźnik syntetyczny PIKU, jakkolwiek nadal niski, wzrósł o 0,3 punktu - do poziomu 27,9 punktów. Powyższa ocena wynika z kolejnego badania wykonanego na przełomie 1997/1998 roku przez Katedrę Badań Marketingowych AE w Poznaniu wTaz z ZBM INFOMARKT wśród 210 jednostek, w tym 9 central oraz 201 oddziałów, inspektoratów i przedstawicielstw.(abstrakt oryginalny)
Organizacyjny schemat angielskiej służby zdrowia. Bardzo prosty i monolityczny, prawie że paleolityczny. Układ organizacyjny pozostał praktycznie niezmieniony od momentu jego wprowadzenia w rozkwicie egalitarystycznego entuzjazmu po drugiej wojnie światowej. Gdy słyszy się ludzi mówiących o reformach w Anglii, tak naprawdę nie mają tego na myśli. Odnoszą się do dezorganizacji służby zdrowia odbywającej się średnio co sześć lat od 1948 roku. Proces ten podtrzymuje wielu urzędników państwowych. Tak więc mówimy tutaj o pojedynczej organizacji zwanej Narodową Służbą Zdrowia (NHS), która świadczy usługi dla ogromnej liczby ludzi - około 55 milionów - przy czym tylko sześć milionów osób w kraju posiada dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.(fragment tekstu)
Celem tej prezentacji jest przedstawienie zarysu kluczowych czynników, które przyczyniły się do ewolucji rynku dobrowolnych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych (PUZ) w Irlandii - gdzie prawie połowa populacji wykupiła dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Nie jest to próba promocji irlandzkiego modelu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych jako najlepszego rozwiązania dla Polski - wszystkie systemy opieki zdrowotnej różnią się od siebie i żaden nie jest doskonały. Celem jest dostarczenie perspektywy - zarówno pozytywnej, jak i negatywnej - odnośnie ewolucji irlandzkiego rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, w nadziei że pomoże to w trwających pracach nad zaprojektowaniem oraz ukształtowaniem przyszłego systemu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
W Polsce wykonywanie zawodu mediatora nie wiąże się z objęciem obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. W artykule zaprezentowano analizę aktualnego statusu zawodu mediatora oraz wskazano perspektywy jego rozwoju (m.in. związane z stałą profesjonalizacją). Przedstawiono także sytuację w zakresie dobrowolnych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej mediatorów oraz podjęto próbę identyfikacji ryzyk związanych z odpowiedzialnością cywilną mediatorów. Autorka krytycznie ocenia brak ustawowych gwarancji wykonywania zawodu mediatora przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje oraz wskazuje na potrzebę uporządkowania statusu prawnego tego zawodu i ochrony prawnej tytułu zawodowego. Autorka dochodzi do wniosku, że aktualnie nie zachodzą wskazywane w literaturze przesłanki uzasadniające objęcie mediatorów obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.(abstrakt oryginalny)
Autorka referuje orzecznictwo Sądu Najwyższego w odniesieniu do problematyki podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu społecznemu. Jednocześnie zaznacza istotne rozbieżności w tym orzecznictwie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była identyfikacja i ocena wpływu typu rolniczego gospodarstwa na wykorzystanie dobrowolnych ubezpieczeń w gospodarstwach rolnych z regionu Pomorza Środkowego. Do analizy wykorzystano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród właścicieli lub zarządzających gospodarstwami rolnymi. Badania dowiodły, iż typ rolniczy gospodarstwa wpływał na posiadanie oraz strukturę dobrowolnych ubezpieczeń rolnych. Z dobrowolnych ubezpieczeń częściej korzystali rolnicy z gospodarstw mieszanych niż wyspecjalizowanych. W praktyce rolniczej największe znaczenie miały dobrowolne ubezpieczenia budynków, a najmniejsze dobrowolne ubezpieczenia produkcji zwierzęcej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono związek między zachowaniem się zakładów ubezpieczeń przy określaniu wysokości składki netto dla dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych oraz zachowaniem się potencjalnych nabywców tych polis. Dla obu stron tego procesu określono miary ryzyka oraz awersje związane z tymi ryzykami. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Motywy zakupu dobrowolnych ubezpieczeń przez rolników Pomorza Środkowego
75%
Ze względu na swój specyficzny charakter działalność rolnicza narażona jest na szereg rodzajów ryzyka, których wystąpienie może spowodować straty w produkcji i niestabilność funkcjonowania gospodarstwa rolnego. Jednym z narzędzi zarządzania ryzykiem w rolnictwie jest ubezpieczenie, które gwarantuje rekompensatę strat i wypłatę świadczeń pieniężnych w przypadku wystąpienia niekorzystnych zdarzeń w gospodarstwie rolnym. Celem artykułu jest określenie motywów skłaniających rolników do zakupu dobrowolnych ubezpieczeń oraz identyfikacja powiązań między motywami zakupu dobrowolnego ubezpieczenia a wybranymi cechami gospodarstwa rolnego. Źródłem informacji była ankieta przeprowadzona wśród właścicieli lub osób zarządzających gospodarstwem rolnym z regionu Pomorza Środkowego. Do realizacji celu wykorzystano wielowymiarową analizę korespondencji. Rolę cech zależnych pełniły cztery spośród ośmiu wariantów cech odnoszących się do motywów zakupu dobrowolnego ubezpieczenia i były to: obawa o przyszłość gospodarstwa rolnego, doświadczenie ze szkodą, nieszczęśliwe zdarzenie u znajomych/rodziny oraz niska cena. Wybór został podyktowany największą sumą rang dla poszczególnych wariantów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji uzupełnienia dotychczasowego filaru dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych tak aby był on ważnym elementem pozwalającym zwiększyć przyszłe świadczenia emerytalne. W artykule przedstawiono rekomendacje ekspertów OECD jak powinien być zbudowany dobrowolny, kapitałowy filar emerytalny. Zaprezentowano, jakie kryteria oceny funkcjonujących systemów emerytalnych, były uwzględnione w rankingach. Pokazano najskuteczniejsze, w opinii autora, rozwiązania w stymulowaniu dobrowolnych oszczędności. Nowe zaprezentowane rozwiązanie bazuje na wprowadzeniu automatycznego uczestnictwa pracowników w licencjonowanym produkcie emerytalnym. Państwo powinno wspierać rozwój tego produktu przez system zachęt z preferencjami dla osób średnio i mniej zarabiających. Rekomendowane jest utrzymanie dotychczasowym ulg w indywidualnych produktach IKE i IKZE i wzmocnienie zachęt przy pracowniczych programach emerytalnych dla pracowników i pracodawców. Kluczowymi elementami w proponowanym rozwiązaniu są pracodawcy i powszechne towarzystwa emerytalne zarządzające dobrowolnymi funduszami emerytalnymi. Rekomendowane jest zastosowanie mechanizmu przetargów przy automatycznym zapisywaniu pracowników do programów dla podniesienia konkurencyjności funkcjonowania całego rynku. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczeniem mogą być objęte zwierzęta gospodarskie, tj. konie, bydło, owce, kozy i trzoda chlewa oraz drób i zwierzęta futerkowe w chowie fermowym, ryby w hodowli i chowie stawowym, pasieki i inne zwierzęta, np. domowe, egzotyczne, cyrkowe. Ubezpieczeniem objęte są wyłącznie zwierzęta zdrowe i bez wad.(abstrakt oryginalny)
Polski system ubezpieczeń komunikacyjnych rozwija się dynamicznie od ponad 40 lat. Jakie jeszcze zmiany czekają firmy i kierowców?
Przedmiotem opracowania jest wykazanie, iż przyjęty w ustawie o działalności ubezpieczeniowej z 2003 r. dychotomiczny podział ubezpieczeń na dobrowolne i obowiązkowe nie znajduje odbicia w aktualnym systemie prawnym. Przepis art. 12 ust. 2 tejże ustawy za ubezpieczenia obowiązkowe uznaje wyłącznie te objęte ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 r. Tymczasem w aktualnym ustawodawstwie istnieje duża grupa ubezpieczeń, które nie podlegają tej ustawie, ale nie można ich uznać za dobrowolne. Rozbieżność stanu prawnego z dychotomicznym podziałem ubezpieczeń na dobrowolne i obowiązkowe będzie kontynuowana w kolejnych latach, o ile projektowana ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej nie dokona zmian w tym zakresie. Stąd postulowana w niniejszym artykule zmiana ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej tak, aby objęła ona swym zasięgiem zarówno ubezpieczenia dobrowolne, jak i wszystkie kategorie ubezpieczeń wykazujących cechy przymusu. (abstrakt oryginalny)
16
63%
Ubezpieczenia o charakterze dobrowolnym mogą stanowić uzupełnienie obowiązkowych ubezpieczeń obejmujących działalność rolniczą. Oferta produktowa skierowana do właścicieli gospodarstw rolnych ma zapewnić kompleksową ochronę ubezpieczeniową zasobów gospodarstwa. Rolnicy najczęściej korzystają z ubezpieczeń upraw roślinnych i zwierząt hodowlanych ze względu na duże ryzyko możliwych strat w wytwarzanej produkcji. Celem artykułu jest analiza tendencji występujących na rynku dobrowolnych ubezpieczeń rolnych w Polsce w latach 2002-2011 oraz ocena funkcjonowania tego rynku. Badania przeprowadzono na podstawie danych statystycznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz danych GUS. W opracowaniu przeanalizowano zmiany w realizacji dobrowolnych ubezpieczeń upraw roślinnych i zwierząt hodowlanych. Analiza obejmowała w szczególności określenie zmian w liczbie zawieranych umów i wypłacanych odszkodowań oraz zmiany wysokości składki przypisanej brutto i wypłaconych odszkodowań. (abstrakt oryginalny)
Omówiono jedno z dobrowolnych ubezpieczeń typu long-term care insurance (LTC) - ubezpieczenie od niedołęstwa. Ubezpieczenia przewiduje wsparcie dochodów dla osób w podeszłym wieku osoby, która potrzebuje opieki medycznej i pielęgniarskiej. Scharakteryzowano podstawowe produkty ubezpieczenia typu LTC oraz przedstawiono modele wielostanowe dla tego typu ubezpieczeń (rentę LTC w wysokości uzależnionej od stopnia niedołęstwa, rentę LTC dla osób niedołężnych oraz rentę LTC jako opcja do ubezpieczenia na wypadek śmierci).
Scharakteryzowano rynek ubezpieczeń w rolnictwie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ubezpieczenia dobrowolne, do których zalicza się ubezpieczenia rolne. Przedstawiono prawne aspekty ubezpieczeń w rolnictwie oraz omówiono sytuację tych ubezpieczeń w latach 2002-2007.
W celu zabezpieczenia emerytalnego część Polaków decyduje się oszczędzać w ramach III filaru. W artykule przeanalizowane zostały propozycje dodatkowego oszczędzania na emeryturę w formie Pracowniczych lub Indywidualnych Planów Kapitałowych proponowanych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - Programie Budowy Kapitału opublikowanej w Polsce przez Ministerstwo Rozwoju w lipcu 2016 roku. W pracy zaprezentowano formy dobrowolnego oszczędzania w ramach III filaru oraz przedstawiono analizę w oparciu o modelowanie stopy zastąpienia dla wybranych realnych stóp zwrotu z inwestycji, rocznego tempa wzrostu wynagrodzeń w Pracowniczych i Indywidualnych Planach Kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem niniejszego opracowania jest analiza czynnika wiedzy ubezpieczeniowej, jako jednego z głównych determinantów zmian w świadomości młodych osób wchodzących w życie zawodowe, w procesie podejmowania decyzji o wyborze ochrony ubezpieczeniowej w sektorze ubezpieczeń gospodarczych. Mając na uwadze powyższy cel badawczy, postawiono hipotezę, iż świadomość klientów rynku ubezpieczeniowego, wchodzących w życie zawodowe wymusza potrzebę pozyskiwania wiedzy ubezpieczeniowej, która towarzyszy wszelkim działaniom związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa klientów towarzystw ubezpieczeniowych przy wyborze ochrony ubezpieczeniowej. Do badań wykorzystano kwestionariusz ankiety. Przedstawione w niniejszym opracowaniu, wyniki pozwalają na stwierdzenie, iż autor osiągnął założony cel. Analiza teoretyczna, jak i empiryczna, pozwoliła potwierdzić założoną hipotezę i sensowność prowadzonych badań o bardzo ważnej roli, jaką odgrywa wiedza ubezpieczenia w podwyższaniu świadomości młodych osób wchodzących w życie zawodowe.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.