Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Voting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest analiza najnowszych regulacji dotyczących możliwości uczestnictwa i głosowania w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji na odległość. Odniesiono się również do możliwych sposobów uczestnictwa przy wykorzystaniu środków komunikacji na odległość oraz technicznych wymogów organizacji tego typu zgromadzeń wspólników. Ponadto należy podkreślić, że szczególną uwagę poświęcono także zasadom wykonywania prawa głosu oraz protokołowaniu uchwał podjętych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zasady prawa wyborczego na Ukrainie
100%
Niniejszy artykuł poświęcony jest zasadom prawa wyborczego stosowanym w ukraińskim porządku prawnym. Najpierw autor tytułem wprowadzenia dokonuje próby zdefiniowania pojęcia zasad prawa wyborczego. Dalej kolejno opisywane są poszczególne zasady prawa wyborczego na Ukrainie. Jako pierwsza analizowana jest zasada powszechności oznaczająca brak dyskryminacji ze względu na wykształcenie, majątek, zawód, płeć lub religię. Tym nie mniej wykorzystuje się także ograniczenia związane z wiekiem, obywatelstwem lub cenzusem zamieszkania, co w istocie nie jest sprzeczne z porządkiem konstytucyjnym Ukrainy i powszechnie akceptowanymi standardami międzynarodowymi. Następną opisywaną zasadą jest równość wyborów analizowana w znaczeniu formalnym i materialnym. Dalej podejmowane są takie kwestie jak sporządzanie spisów wyborców, zaświadczeń o prawie do głosowania oraz równości w zakresie prowadzonej kampanii wyborczej. Kolejna zasada prawa wyborczego na Ukrainie dotyczy bezpośredniości wyborów i rozumiana jest w kategoriach sposobu wyboru przedstawicieli i osobistego udziału wyborców w akcie głosowania. Z tego punktu widzenia autor zwraca uwagę na wpływ systemu głosowania na przebieg wyborów i na głosowanie na listy partyjne. Ponadto w tej części rozważań znajdują się odniesienia do możliwości osobistego głosowania i z wykorzystaniem poczty. W kolejnej części artykułu analizowane są zagadnienia tajności wyborów jako przeciwaga jawności głosowania. Autor przywołuje tu przypadki złamania tej zasady podczas wyborów parlamentarnych w 2006 r. Ważne dla zachowania tej zasady wyborczej jest także odpowiednie wyposażenie lokali wyborczych i dobrowolność uczestnictwa w akcie głosowania. Osobną kwestią pozostają możliwości głosowania poza lokalem wyborczym. Rozważania zamykają uwagi o charakterze podsumowania, z którego wynika że ustalone na Ukrainie zasady prawa wyborczego generalnie odpowiadają rozwiązaniom przyjętych w innych państwach.(abstrakt oryginalny)
3
100%
The paper discusses the conditions of transferring one unit of a good between agents so as to satisfy the principle of degressively proportional allocation. Solving this pro-blem is a prerequisite for possible modifications of some proportional division methods if we want to apply them in the degressively proportional allocation of goods. In particular, these methods use the relation of priority and are based on the minimization of certain measures of disproportionateness. It turns out that the well-established approaches to proportional alloca-tion are not always possible. The research findings presented in the paper demonstrate that the strongest constraint in this problem is the potential small diversification of the sequence of claims of individual agents.(original abstract)
Kryzys uczestnictwa obywateli w wyborach jest zjawiskiem dotykającym wiele państw europejskich, w tym Polskę. Główną tezą artykułu jest założenie, że absencja wyborcza jest problemem, którego rozwiązanie wymaga różnych narzędzi, jednym z których są udogodnienia instytucjonalne, mające ułatwić proces oddawania głosu. Analiza stosowania w polskiej praktyce wyborczej tzw. alternatywnych procedur głosowania wykazuje jednak nikły stopień ich wykorzystania. Rodzi to pytania o przyczyny tego stanu rzeczy oraz formy pożądanych działań naprawczych w tym zakresie. Do wyjaśnienia problemów badawczych zastosowano metodę instytucjonalno-prawną, poddając analizie akty normatywne regulujące alternatywne procedury głosowania. Metoda komparatywna pozwoliła na wskazanie występujących luk w przyjętych rozwiązaniach instytucjonalnych i praktyce ich stosowania, jak też na znalezienie możliwych dróg dochodzenia do optymalnego wzorca. Zastosowanie podejścia systemowego dało możliwość kompleksowego spojrzenia na badane instytucje i zjawiska z nimi powiązane oraz wyprowadzenia wniosków w zakresie koniecznych działań w kierunku zwiększenia ich efektywności.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest specyficznemu sposobowi głosowania w parlamencie brytyjskim. Jest on określany mianem "podziału", gdyż zarówno posłowie jak i Lordowie są dosłownie dzieleni na dwie grupy - zwolenników i przeciwników kwestii, która jest poddawana pod głosowanie - i oddają swój głos w specjalnych pomieszczeniach, zwanych kuluarami do głosowań. Autor przedstawia przebieg takiego "podziału", a także wyjaśnia dodatkowe kwestie związane z głosowaniem oraz zasadami ustalania jego ostatecznych wyników. W artykule opisane są również udane i nieudane próby zmiany tego systemu, które miały miejsce na przełomie XX i XXI wieku. Posługując się metodą analizy instytucjonalno-prawnej Autor wyjaśnia, dlaczego system ten jest tak trwały i udowodnia tezę, że pomimo pewnych drobnych modyfikacji nie należy się spodziewać, że zostanie on zastąpiony jakąś formą głosowania elektronicznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia wpływ referendum konstytucyjnego na system polityczny Włoch. We Włoszech przeprowadzono trzy referenda konstytucyjne w 2001, 2006 i 2016 roku. Wszystkie referenda rozpisane zostały przez ugrupowania rządzące, ale tylko pierwsze z nich zakończyło się sukcesem. W kolejnych referendach propozycje refom konstytucyjnych zostały odrzucone przez społeczeństwo. Przyjęta hipoteza badawcza zakłada, że referendum przekształcało się w plebiscyt popularności rządu, a wyniki głosowania ludowego zależały od poparcia lub jego braku dla rządzących. Dla wyjaśnienia problemów badawczych zastosowano metodę dogmatyczną i komparatystyczną. Ta pierwsza pozwoli na analizę instytucji referendum w systemie prawno-konstytucyjnym Włoch. Z kolei metoda porównawcza wyjaśni różnice w wynikach referendum ze szczególnym uwzględnieniem podziału geograficznego kraju(abstrakt oryginalny)
Tekst stanowi uzupełnienie artykułu S. Lindera i zawiera informacje o badaniach nad "efektem pozycji na liście" (primacy effect) w Polsce. Przedmiotem analiz J. Raciborskiego były wybory do rad narodowych w 1988 roku (ostatnie wybory przed przełomem demokratycznym w 1989 roku), wybory do Sejmu w latach 1989 i 1991. T. Żółtak badał istnienie efektu pozycji w wyborach do Senatu w latach 1991-2007. Największe polityczne znaczenie "efektu pozycji" miało miejsce w wyborach regionalnych w 2014 roku. Pomiaru siły tego efektu dokonał J. Flis. Przedmiotem kilku analiz był również efekt pozycji na liście partyjnej w wyborach proporcjonalnych - co jest jednak zupełnie osobnym zagadnieniem, gdyż w tym przypadku pozycja na liście powiązana jest z politycznym znaczeniem kandydata. W Polsce nie badano nigdy powiązania efektu pozycji z wyborami korespondencyjnymi - co wynika z marginalnego znaczenia tych ostatnich, a także obowiązujących procedur postępowania z głosami korespondencyjnymi, które uniemożliwiają osobną analizę treści głosów oddanych korespondencyjnie i w sposób tradycyjny. (abstrakt oryginalny)
Efekt pierwszeństwa w decyzjach wyborczych (ang. the primacy effect) jest od dawna uważany za kluczowy czynnik determinujący wyniki głosowań. Mechanizm jego działania w rozmaitych kontekstach został szczegółowo przedstawiony w licznych pracach, dotychczas jednak nie skupiono się w wystarczającym stopniu na roli efektu pierwszeństwa podczas głosowania metodą korespondencyjną. W moim artykule dokonuję przeglądu czynników determinujących występowanie efektu pierwszeństwa oraz opisuję jego znaczenie dla wyników wyborów. Następnie, analizując wyniki dwóch prac nad efektem pierwszeństwa oraz wyborami korespondencyjnymi, rozważam, dlaczego taka forma głosowania może zwiększyć siłę działania efektu pierwszeństwa. Omawiane przeze mnie rezultaty identyfikują pewne problemy związane z badaniem zależności między efektem pierwszeństwa a wynikami głosowań drogą korespondencyjną, jednocześnie wskazują na kierunki dalszych obiecujących badań nad fenomenem efektu pierwszeństwa. (abstrakt oryginalny)
W dyskusjach nad eksperymentami dotyczącymi głosowania aprobującego pojawia się pytanie, na ile średnia liczba wybieranych przez głosujących alternatyw jest stała, ewentualnie zależna od charakteru głosowania i liczby alternatyw. Aby odpowiedzieć na to pytanie, zostało przeanalizowanych 12 głosowań przeprowadzonych w ramach różnych eksperymentów w latach 2005-2009 na próbach złożonych z polskich respondentów. Na podstawie analizy wyników głosowań można odrzucić hipotezę o stałości średniej liczby wybranych alternatyw. Używając metod statystycznych daje się natomiast zauważyć pewną zależność tej liczby) od liczby alternatyw i tego, jakich kwestii dotyczy głosowanie. (abstrakt oryginalny)
This paper analyses the voting in two of the major international classical music competitions, which were held recently, viz. the International Henryk Wieniawski Violin Competition and the International Chopin Piano Competition, as well as the hypothesis, raised in some media reports, that there were juror cliques in the Wieniawski Competition. Network theory is used to compare the rankings of the two Chopin competitions. Jurors are nodes and they are linked if the correlation between the ordered list of competitors, as measured by the Kendall rank correlation coefficient, exceeds a given threshold value. The obtained networks were found linked in the case of the Chopin Competition, but disconnected in the case of the Wieniawski Competition. The results indicate that there may have been cliques in the Wieniawski Competition, but not in the Chopin Competition. The problem can be descibed in MCDM terminology by labelling the contestants 'variants' and the jurors (or, more precisely, their musical preferences) - 'criteria'. The similarity of any two criteria is measured by correlating the orders of the alternatives (i.e. variants) that result from applying them. The problem of juror cliques is thereby transformed into one of finding groups of criteria that are similar in the case of these variants. (original abstract)
11
Content available remote Współczesne warunki posiadania prawa do głosowania a powszechność wyborów
75%
Współcześnie obowiązujące warunki posiadania prawa do głosowania zostały uznane przez większość doktryny prawa konstytucyjne za zgodne z zasadą powszechności wyborów. Claudio Lópeza-Guerra, autor monografii zatytułowanej "Democracy and Disenfranchisement. The Morality of Electoral Exclusions" poddaje jednak w wątpliwość te warunki. Podzielam większość poglądów tego autora. W moim przekonaniu obecny proces rozszerzania czynnego prawa wyborczego powinien polegać bardziej niż na automatycznym przyznawaniu prawa do głosowania dotychczas wyłączonym grupom na uwzględnieniu w możliwie najszerszym zakresie indywidualnego przypadku. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wszędzie tam gdzie możliwe oddanie decyzji o pozbawieniu prawa do głosowania sądowi. (abstrakt oryginalny)
Z dniem 1.03.2019 r. moc obowiązującą utracił art. 231 § 4 ustawy z 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych, wyłączający pisemne głosowanie w sprawach absolutorium rozstrzyganych wobec członków organów (likwidatorów) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rozwiązanie to budzi wątpliwości. W związku z tym, w niniejszym artykule zostały omówione zagadnienia niedopuszczalności pisemnego głosowania w sprawach absolutorium w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w prawie polskim i niemieckim oraz celu tej regulacji, znaczenia pojęcia "pisemne głosowanie" z art. 231 § 4 k.s.h., a także przyczyn oraz skutków prawnych uchylenia art. 231 § 4 k.s.h. w ujęciu instytucji absolutorium.(abstrakt oryginalny)
W każdej instytucji, w której decyzje podejmuje się przez głosowanie, są określane reguły dotyczące minimalnej ilości głosów potrzebnych do zatwierdzenia decyzji. Stąd też każdy podzbiór spełniający takie reguły jest nazywany koalicją wygrywającą, a każde ugrupowanie, którego głosy powodują to, że koalicja staje się wygrywającą, jest nazywane graczem decydującym lub krytycznym. Częstość, z jaką ugrupowanie ma głos decydujący, mówi o jego sile koalicyjnej. W sytuacjach kiedy skłonność członków (graczy) do tworzenia pewnych koalicji jest większa niż pozostałych, zastosowanie indeksów siły do analizy decyzji politycznych jest szczególnie przydatne. Tam, gdzie decyzje są podejmowane za pomocą głosowania, bardzo często siła numeryczna koalicji (wyrażana wystarczającą do zatwierdzenia decyzji liczbą głosów) jest ważniejsza niż jej związki polityczne. (...) W artykule jest analizowana siła Polski w organizacjach Unii Europejskiej w sytuacji, w której głosowania deputowanych będą zgodne z interesem narodowościowym lub regionalnym. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia wyniki analizy wiadomości politycznych na temat głosowania elektronicznego publikowanych w serwisie informacyjnym YouTube. Celem badania jest zidentyfikowanie stosunku do głosowania elektronicznego, który kształtuje się w audycjach wideo w serwisie YouTube, gdyż jest to wpływowy kanał kształtowania opinii publicznej. W centrum uwagi znajdują się 4 kraje europejskie, które wprowadziły głosowanie elektroniczne jako powszechnie stosowaną metodę głosowania (Belgia, Estonia, Szwajcaria i Rosja). Autor stawia hipotezę, że na decyzję wyborcy o wzięciu udziału lub braku udziału w wyborach będą miały wpływ informacje o wyborach elektronicznych, uzyskane w wiadomościach - w szczególności stosunek do głosowania wyrażany przez innych użytkowników serwisu YouTube. W wyniku badania ustalono, że głosowanie elektroniczne ocenia się przeważnie w kategoriach neutralnych w Belgii, pozytywnie - w Estonii i Szwajcarii, negatywnie zaś w Rosji.(abstrakt oryginalny)
W teorii gier zwykle zajmuje sie standardowymi metodami głosowania, takimi jak głosowanie wiekszoscia czy głosowanie aprobujace. W praktyce pewne nie standardowe, skomplikowane metody głosowania sa uzywane. W tej pracy prezentujemy metode głosowania jury Miedzynarodowego konkursu im. Fryderyka Chopina. Jest ona bardzo skomplikowana i niejasna. Pokazujemy pewne nieoczekiwane rezultaty tak skomplikowanej metody. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Wybrane aspekty głosowania elektronicznego
75%
Głosowanie elektroniczne jest formą głosowania, w którym wykorzystuje się środki komunikacji elektronicznej. Głosowanie takie może być wspomagane przez wizualizację wyników, wspierane elektronicznie lub prowadzone w pełni elektronicznie z zastosowaniem sieci Internet. W ramach niniejszego artykułu zostaną przedstawione wybrane aspekty głosowania realizowanego w pełni drogą elektroniczną. Opisano w nim główne zagrożenia i problemy związane z wykorzystaniem elektronicznych kart do głosowania, nadawaniem uprawnień głosującym oraz elementów silnej kryptografii. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy wyborów w okręgach wielomandatowych z różnymi typami spoilerów. W wyborach jednomandatowych "klasyczny" spoiler wchodzący do wyborów zamienia zwycięzcę w przegrywającego i jednocześnie jednego z pokonanych w zwycięzcę. Podobne sytuacje rzadko mają miejsce w wyborach wielomandatowych. W takich wyborach istnieją bardziej subtelne efekty przypominające działanie klasycznego spoilera. "Królotwórca" zamienia kandydata niebędącego faktycznym zwycięzcą w zwycięzcę wyborów; "Królobójca" pozbawia zwycięstwa uprzednio wygrywającego wybory; "Szkodnik" zabiera pewnemu konkurentowi więcej mandatów, niż sam zdobywa; "Autospoilery" tracą mandaty, startując w wyborach samodzielnie raczej niż tworząc koalicję. Możliwe są też różne warianty spoilerów strategicznych, takich jak fi kcyjne partie. W artykule przeprowadzono analizę ośmiu wyborów parlamentarnych, które miały miejsce w Polsce po roku 1989. W dwóch przypadkach konsekwencje istnienia spoilerów były bardzo duże. W 1993 roku rozproszenie na prawicy (Autospoilery) pomogło SLD i PSL wrócić do władzy, spowolniło proces dekomunizacji i stworzyło silne przeszkody instytucjonalne na drodze do dalszej demokratyzacji. W roku 2015 mały Królotwórca, partia Razem, pomógł PiS osiągnąć większość parlamentarną i umożliwił realizację radykalnego programu zmian. W pozostałych wyborach konsekwencje były mniejsze, lecz również godne odnotowania. Wyniki sugerują, że wybory parlamentarne przeprowadzane przy użyciu ordynacji proporcjonalnej z listami kandydatów są bardzo wrażliwe na działanie spoilerów. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to present the results of experiments relating to voting methods based on the bounded rationality theory. The research demonstrated that a positive nudge changes the voting results. The study focused on three methods of voting: the Borda Count method, the Condorcet winner method and the anti-manipulation method. In a laboratory experiment, the subjects were asked to select the best musician. They were to manipulate their voting so that a predetermined winner is chosen. In the first voting, the subjects did not receive any a priori information, while in the second voting, some a priori information was provided, i.e. the true, objective ranking of the musicians. What followed was another voting. It was initially assumed that the participants would manipulate their voting the same way as in the first voting. The results, however, were different. The obtained second ranking of musicians was closest to the true, objective ranking, thus proving that the manipulation effect was neutralised by the a priori positive information about the true, objective order. (original abstract)
Artykuł przedstawia problematykę wykorzystania głosów preferencyjnych w proporcjonalnym systemie wyborczym z otwartymi listami (OLPR). Reguły systemu warunkują, w jakim stopniu głosy wyborców są skuteczne, tzn. czy preferencje wyborców przekładają się na mandaty przedstawicielskie. W systemie OLPR "głosy zmarnowane" mogą dotyczyć zarówno reprezentacji partyjnej jak i reprezentacji personalnej wyrażającej często tożsamości terytorialne. Na przykładzie wyborów do Sejmu i organów samorządu terytorialnego w Polsce przedstawiona została analiza wykorzystania głosów preferencyjnych. W ciągu ostatnich 20 lat w wyborach sejmowych głosów oddanych na ostatecznych zwycięzców (zdobywców mandatów) było tylko nieznacznie więcej niż na przegranych; w przypadku wyborów samorządowych głosy oddane na kandydatów bez mandatu wyraźnie przeważały. Autorzy analizują dokładniej różnice pomiędzy wyborami, partiami i okręgami sejmowymi o różnych charakterystykach. Nieparametryczna analiza głosów preferencyjnych obserwuje się w mniejszych okręgach, o wysokim poziomie fragmentacji partyjnej oraz terytorialnej. (abstrakt oryginalny)
In our study, we referred to a large and growing body of literature on voter turnout and voting habits. A careful examination of the voting issue in the context of housing prompted us to assume that a simple division into two groups of voting habits, namely voting and non-voting, may not be sufficient to explore complex relations during the voting process in condominiums. Thus the study addresses the question of whether we can identify more than two homogenous clusters of condominium coowners, taking into consideration their voting habits. The analysis presented in this paper comprises two stages. First, data relating to condominium coowner characteristics are forwarded and cluster analysis is used to form subsets of voters. Second, the impact of selected methods of voting on the propensity to vote is assessed using the identified clusters. The applied research strategy led us to distinguish four groups of condominium co-owners: engaged, non-voters, promising and dormant voters. The article contributes to a better understanding of the process of making decisions in condominiums with a focus on voting habits. In particular, we indicated that studies on voting habits provide a solid foundation for more-context dependent studies on the voting process and suggest other areas to study voting habits. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.