Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Włókiennictwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Włókiennictwo jest złożoną dziedziną działalności gospodarczej i naukowej mającą na celu zaopatrzenie człowieka w niezbędne produkty zaspokajające jego bieżące potrzeby. Podobnie jak na świecie, tak również i w Polsce przeszło ono długą ewolucję. Największe zmiany zaszły w technologii pozyskiwania włókna i w jego przetwórstwie. Polska w przeszłości była znaczącym producentem włókien naturalnych (roślinnych i zwierzęcych). Postępująca globalizacja gospodarki i wzrost konkurencji spowodowały, że produkcja włókien naturalnych w Polsce istotnie się zmniejszyła. Polski przemysł włókienniczy zdany jest na surowiec importowany. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o teorię statystyki termodynamicznej przed stawiono koncepcję modelu liniowego dla potrzeb techniczno-ekonomicznej oceny wyrobów włókienniczych. Zaprezentowano również weryfikację modelu prowadzoną na konkretnych wyrobach włókienniczych z grupy tkanin bawełnianych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia związane z koniecznością stosowania zasad ergonomii w procesie konstrukcji maszyn włókienniczych, z uwzględnieniem specyfiki tych maszyn. Podano jakie zagadnienia ergonomiczne i w której fazie cyklu projektowego powinny być wprowadzane do konstrukcji. Uzasadniono również celowość powołania stałych wyspecjalizowanych zespołów ergonomicznych w placówkach projektowo-badawczych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera próbę zastosowania metody analizy wartości (Value Administration) do usprawnienia zarządzania przedsiębiorstwem przemysłu jedwabniczego. W związku z tym została określona istota analizy wartości ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowania w procesie zarządzania, omówiona przydatność informacji dostarczonej przez system "Uster-Monitex" do wykorzystania metody analizy wartości w procesie zarządzania oraz przedstawione zostały korzyści ekonomiczne wynikające z zastosowania metody analizy wartości w usprawnianiu procesu zarządzania przedsiębiorstwem przemysłowym. (abstrakt oryginalny)
This paper presents the process of designing Research and Development actions for innovative technology of highly efficient manufacturing of Spunlace non-woven fabric with the use of the designed demonstrative technological line. Both the designing of the technological line and the research are response to the market needs of the personal care products manufacturers in Poland and in the world. Clients' expectations concerning this matter deal with increasing the production volume as well as providing better quality of the products. Due to limited (and fully exploited) production capacities and already-known technical problems in the enterprise where the research has been carried out, the authors designed a concept of innovative controlling of the technological line gradually increasing its efficiency. In order to do so, the authors proposed research based on designing the technological line mathematical model, creating its prototype and testing its operational capacities, saving the data in the database and then the use of this empirical data to the technological line parametrisation depending on the properties and destination of the manufactured products. (original abstract)
W artykule zamieszczono racjonalne zasady doskonalenia konstrukcji suszarni do suszenia lnianej masy omłotowej. W rezultacie przeprowadzonych badań ustalono, że najbardziej perspektywiczną, z punktu widzenia suszenia lnianej masy omłotowej, jest suszarnia karuzelowa SKM-1. Celem poprawy efektywności suszenia drobnej frakcji lnianej masy omłotowej proponuje się w suszarni SKM-1 montaż drugiego obrotowego kosza sitowego nad dotychczasowym (powyżej zasypywanej warstwy masy lnianej). W rezultacie czego przepracowany na dolnym sicie czynnik suszący wykorzystywany jest do wstępnego podgrzewania i usuwania wilgoci powierzchniowej, zasypywanego na górny kosz sitowy materiału. W celu zapewnienia równomiernego suszenia materiału zaleca się jego spulchnianie i mieszanie w procesie suszenia za pomocą spulchniacza wyrównywacza, ustawionego w postaci klinowej osłony na elemencie wyładowczym. Wstępne podgrzewanie lnianej masy omłotowej na górnym koszu sitowym istotnie przyspiesza jej dosuszanie, pozwala zwiększyć wydajność suszenia i ograniczyć nakłady energetyczne na dosuszanie. Prawidłowo dobrane parametry suszenia zapewniają dobre warunki dosuszania nasion lnu, ograniczając ich uszkadzanie, zwiększając ich właściwości siewne.(abstrakt oryginalny)
Z uwagi na to, że sektor włókienniczo-odzieżowy jest jedną z inteligentnych specjalizacji województwa łódzkiego, konieczny jest ciągły monitoring i modyfikacja tych czynników kapitału regionalnego, które determinują funkcjonowanie firm z tego sektora, tak aby tworzyć odpowiednie warunki do ich innowacyjnego rozwoju. W dalszej perspektywie wpływa to na innowacyjny rozwój województwa łódzkiego i umocnienie jego pozycji tak na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Celem artykułu jest wskazanie na podstawie wyników badań ankietowych priorytetowych dla firm z sektora włókienniczo-odzieżowego czynników kapitału regionalnego oraz preferowanego przez przedsiębiorców zewnętrznego wsparcia, a następnie zidentyfikowanie mechanizmów wymagających modyfikacji w celu udoskonalenia kluczowych zdaniem przedsiębiorców czynników kapitału regionalnego.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono podstawy teoretyczne wykorzystania zjawiska tarcia do pomiaru pola ciśnień pras służących do obróbki cieplnej odzieży. Opisano trzy metody o różnym stopniu złożoności i dokładności pomiaru. Prezentowane metody mogą mieć znaczenie aplikacyjne po opracowaniu odpowiednich stanowisk pomiarowych. Dwie z prezentowanych metod znalazły praktyczne zastosowanie.
Dla suszenia i wyżymania, farbowania i napawania, prania i odkurzania tkanin zaproponowano technologie aerodynamiczne w pod- i naddźwiękowym strumieniu powietrza. Omówiono uniwersalne stanowisko do badań eksperymentalnych. Wyjaśniono i opisano podstawowe zjawiska fizyczne procesów wykańczalniczych oraz podstawy teoretyczne przepływu w dyszy tekstylnej zmiennej geometrycznie oraz w dyszy masowej.
W pracy opisano stany rozruchu i hamowania zautomatyzowanego układu napędowego z silnikiem synchronicznym firmy Quick-Rotan, stosowanego w maszynie szyjącej. Charakter rozruchu i hamowania układu napędowego można formować zmieniając nastawy programatora. Przedstawiono wyniki badań układu napędowego w postaci wybranych przebiegów prędkości obrotowej, momentu silnika i prądu w stanie rozruchu i hamowania dla różnych nastaw.
Dynamiczny rozwój przędzenia rotorowego wynika z niższego kosztu wytwarzania przędzy w porównaniu z przędzą obrączkową i wysoką jej jakością otrzymywaną z najnowszego typu przędzarek rotorowych. Analizowano napięcia przędz bawełnianych 20 tex opuszczających rotory przędzarek. Badania prowadzono na najnowszych przędzarkach trzeciej generacji: Autocoro 240 i Riter R1 oraz drugiej generacji BD 200RN i BD 200S.
Praca dotyczy ogólnej analizy kinematycznej złożonego mechanizmu dźwigniowego z obiegową przekładnią zębatą i dwoma ogniwami napędowymi. Opracowano sposób analizy tego mechanizmu, z zachowaniem jednoznaczności położeń węzłów w całym cyklu ruchu ogniw napędowych. W pracy uwzględniono wpływ geometrii i wzajemnych powiązań układu ogniw, na prędkość i przyspieszenie ogniwa wyjściowego mechanizmu.
W pracy badany jest wpływ mechanizmu zyg-zag o osi pionowej na pasowy napęd chwytacza w maszynie szyjącej. Równania ruchu maszyny rozwiązano numerycznie. Różnice pomiędzy rzeczywistym i spodziewanym położeniem chwytacza pokazano na wykresie.
Przedstawiono analityczny opis linii zasadniczych zębników niekołowych. Jest to pierwszy etap w teorii płaskich zazębień przekładni ze zmiennym przełożeniem. Linie zasadnicze są tu odpowiednikiem kół zasadniczych w zwyczajnych kołach zębatych. Zarysy zębów, w tych przekładniach, są ewolwentami odwijanymi od linii zasadniczych.
W publikacji przedstawiono wyniki badań przepuszczalności pary wodnej w warunkach dynamicznych przez wybrane materiały półprzepuszczalne firm Gore, Proline i Sofinal. Eksperymenty przeprowadzono w specjalistycznym układzie pomiarowym zaprojektowanym i wykonanym w Instytucie Metrologii, Włóknin i Odzieżownictwa Politechniki Łódzkiej.
Praca poświęcona jest zagadnieniu stateczności drgań wirującego układu sprężystego napędzanego silnikiem elektrycznym. Stwierdzono, że dla liniowej sztywności sprężyny ruch układu z prędkością większą od prędkości krytycznej prowadzi do nagłego spadku prędkości silnika do wartości krytycznej. Dla nieliniowej sztywności sprężyny ruch powyżej prędkości krytycznej jest utrzymany. Współistnieją dwa stateczne stany dynamicznej równowagi reprezentowane przez minima energii oraz niestatyczny stan równowagi reprezentowany przez maksimum energii.
Artykuł to studium przypadku dwóch przedsiębiorstw z branży przemysłu tekstylnego, działających w Meksyku.
W artykule zaprezentowano jeden z nowych przyrządów do badań przydatności użytkowej płaskich wyrobów włókienniczych, zgłoszony przez Akademię Ekonomiczną w Krakowie. Projekt wynalazczy na wzór użytkowy W-84Q44.
Badania związku między właściwościami użytkowymi tkaniny, a jej budową fazową są ostatnio często podejmowane. W nurcie tych zagadnień mieszczą się prace zmierzające do ustalenia związku budowy fazowej i termoizolacyjności tkaniny, wykonywane w Pracowni Włókienniczej Instytutu Towaroznawstwa. Celem prezentowanych badań było określenie rodzaju i mocy zależność między izolacyjnością cieplną, wyrażoną przez ilość ciepła, przechodzącą przez izolującą warstwę tkaniny, a fazę jej budowy. Udowodnienie tych zależności pozwoliłoby uzyskiwać tkaniny i wyroby z nich o racjonalniejszej strukturze ciepła W/m²
Okres użytkowania jest zasadniczym etapem w cyklu życia produktu i dlatego też powinien stanowić główne pole zainteresowań towaroznawców. Przedstawiono badania dotyczące zmian wybranych właściwości tkanin koszulowych. Gównym celem badań była weryfikacja opracowanej metodyki badawczej, służącej do wyznaczania liczbowych zmian użyteczności i jakości wyrobów włókienniczych podczas użytkowania.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.