Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 123

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Własność intelektualna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Kwestia publicznego ujawnienia wzoru wspólnotowego została uregulowana w art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych. Zgodnie z tym przepisem wzór uznaje się za udostępniony publicznie, jeżeli został opublikowany po zarejestrowaniu, wystawiony, wykorzystany w handlu, lub w inny sposób ujawniony, z wyjątkiem przypadków, gdy wydarzenia te nie mogły stać się dostatecznie znane podczas zwykłego toku prowadzenia spraw środowiskom wyspecjalizowanym w danej branży, działającym we Wspólnocie. Publiczne udostępnienie wzoru następuje w sytuacji, gdy zdarzenia te mogły być znane w toku prowadzenia normalnej działalności zawodowej w środowisku wyspecjalizowanym w danym sektorze, działającym we Wspólnocie. Wyliczenie sposobów publicznego ujawnienia zawarte w art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 nie stanowi katalogu zamkniętego. Ujawnienie wzoru wcześniejszego w Internecie powoduje trudności w ocenie, czy to udostępnienie spełnia przesłanki wymagane dla publicznego udostępnienia wzoru, tzn. czy wzór mógł dotrzeć do wiadomości osób zajmujących się zawodowo dziedziną, której wzór dotyczy. Ponadto ujawnienie wzoru w Internecie generuje problemy dowodowe związane z wykazaniem precyzyjnej daty jego publicznego udostępnienia. W artykule dokonano analizy praktyki orzeczniczej Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) i orzecznictwa europejskiego z ostatnich lat. Zwrócono uwagę zwłaszcza na kwestie dowodowe konieczne dla uznania udostępnienia wzoru wspólnotowego w Internecie. Artykuł dotyczy tematu, który jest obecnie aktualny zarówno wśród przedstawicieli doktryny, jak i w orzecznictwie (polskim i europejskim). Ma on znaczenie teoretyczne i praktyczne, ponieważ kwestia dowodów zgłaszanych przez strony na okoliczność publicznego udostępnienia wzoru przemysłowego bardzo często stanowi problem na etapie postępowania sądowego. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie własnością intelektualną to zbiór, podporządkowanych zasadniczym celom przedsiębiorstwa, wzajemnie ze sobą powiązanych działań, polegających na identyfikowaniu, pozyskiwaniu, kreowaniu, ochronie oraz korzystaniu i rozporządzaniu dobrami własności intelektualnej, których realizacji towarzyszy jednocześnie analiza możliwości, celowości i konsekwencji ich podejmowania. Działania te, podobnie jak zarządzanie wiedzą, mogą być realizowane według strategii ogólnych lub szczegółowych. Strategie ogólne wyznaczają ramy postępowania w zakresie ochrony własności intelektualnej w przedsiębiorstwie, uwzględniając jednocześnie strategie rozwojowe całej organizacji. Strategie szczegółowe są opracowywane w celu realizacji strategii ogólnych i odnoszą się do konkretnych dóbr niematerialnych. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie stanowi glosę częściowo aprobującą wyroku Sądu Unii Europejskiej w sprawie T-488/20 Guerlain przeciwko EUIPO. W sprawie problemem była ocena zdolności odróżniającej zgłoszonego oznaczenia obejmującego szminkę w kształcie kadłuba łodzi. W świetle dokonanych ustaleń Sąd Unii Europejskiej odwołał się do uznanych kryteriów oceny, takich jak m.in. znaczne odbieganie wzoru od przyjętych w danej branży norm i zwyczajów, w tym wartości estetycznej oraz oryginalności wzoru. Odniósł także zgłoszony kształt do właściwego kręgu odbiorców. Zabrakło natomiast w sprawie przedstawienia dowodów na wtórną zdolność odróżniającą, a także analizy aspektu związanego z estetyczną funkcjonalnością produktu i ochroną konkurencji rynkowej. W rozstrzygnięciu Sąd doszedł do dyskusyjnego wniosku, że sporny kształt jest nietypowy dla szminek i odbiega od wszystkich innych kształtów obecnych na rynku i w konsekwencji ma cechę pierwotnej zdolności odróżniającej. W efekcie doszło do pewnego zliberalizowania standardów w uzyskiwaniu ochrony trójwymiarowych znaków towarowych, które nie zawierają elementów słownych. W sektorach, w których wzornictwo jest zróżnicowane, nowy i nietypowy kształt produktu lub jego opakowania może w świetle komentowanego wyroku być chroniony jako unijny znak towarowy. Zapewne zachęci to przedsiębiorców do dokonywania zgłoszeń tego typu oznaczeń. Dla doktryny prawa wyrok stanowi interesujące źródło inspiracji dla dyskursu na temat systemowej roli ochrony prawnej znaków towarowych i wzorów przemysłowych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ochrona własności intelektualnej i jej pomiar - problemy metodologiczne
75%
Własność intelektualna i jej ochrona coraz częściej stanowią przedmiot zainteresowania współczesnych ekonomistów. Uważa się, iż kategoria ta coraz silniej wpływa na poziom oraz tempo wzrostu i rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów. Jest to jednak wciąż kategoria nie do końca zdefiniowana i opisana w literaturze przedmiotu. Szczególny kłopot i najwięcej kontrowersji budzi konstrukcja miernika ochrony własności intelektualnej, użytecznego w porównaniach międzynarodowych. Celem artykułu jest przedstawienie głównych problemów związanych z konstrukcją tej miary oraz omówienie miar już istniejących w literaturze przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę uwarunkowań wyznaczania inteligentnych specjalizacji stanowiących kluczową architekturę realizacji strategii Europa 2020. Na przykładzie województwa śląskiego scharakteryzowano podejście do wyznaczenia inteligentnej specjalizacji w obszarze medycyny. Zasadniczym elementem pracy była analiza bazy własności intelektualnej i ocena potencjału do rozwoju inteligentnej specjalizacji w obszarze medycyny w wybranych regionach Polski. Celem artykułu było przedstawienie podejścia do wyznaczenia inteligentnych specjalizacji oraz analizy statystycznej bazy patentowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP) jako jednego ze źródeł identyfikacji potencjału technologicznego regionów na przykładzie specjalizacji w technologiach medycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaproponowano proces wyceny własności intelektualnej i posiadanych przez jednostki naukowe wyników badań na potrzeby komercjalizacji produktów i usług. Omówiono wytyczne dotyczące jakości i transparentności wyceny rynkowej wyników prac naukowych. Opisano sposoby doboru wyceny w zależności od rodzaju własności intelektualnej, ewentualne warianty wyceny, a także aktualny monitoring rynkowy produktu lub usługi pod kątem wyboru najlepszego momentu na sprzedaż/komercjalizację technologii. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Intellectual Property Protection Strategies in High-developed Countries
75%
Purpose: There has always been an international dimension to debates on intellectual property rights protection. High-developed countries implemented own protection standards which became common but not globally respected. Nowadays they experience problems connected with their violation. Design/methodology/approach: The subject matter and main aims of the paper require detailed literature studies and deep analysis and comparison of opinions presented by scholars representing both sides of the TRIPS negotiation process. It is necessary to present the opinions of well-known worldwide organizations and researchers from developed and developing countries. Findings: The paper presents the international legal consensus related to the protection of intellectual property rights and signals the main problems which haven't been solved. It also presents the main tools used by developed countries to promote their global strategy of intellectual property rights protection. Originality/value: The paper shows and explains the main problems faced by high-developed countries and discusses the different opinions. (original abstract)
Treść prezentowanej publikacji stanowi odzwierciedlenie zgodnej opinii autorów, którzy przyjmują, że: proces budowania wartości intelektualnej przedsiębiorstwa znajduje swoje umotywowanie zarówno w jego strategicznej, jak i operacyjnej działalności. Z powyższego względu problematykę dominującą w strukturze rozważań zajmuje kwestia prakseologii uwarunkowań prawnych oraz ekonomicznych, jak również ich zorientowania na procesy zarządcze w ramach powołanego układu odniesienia. Pod względem przyjętych założeń metodologicznych w publikacji omówione zostały rezultaty postępowania badawczego opierającego się na triangulacji danych (ang. case research, desk research), teorii oraz badaczy,w którym oprócz spojrzenia na kwestie typowo teoretyczne dokonano analizy przypadku grupy kapitałowej (typu holdingowego) Paged S. A. (abstrakt oryginalny)
"Wolny" czy inaczej "otwarty" dostęp to pojęcie, które zaczęło być przedmiotem dyskusji, również naukowej, wraz z rozwojem internetu. Mówi się o wolnym, otwartym dostępie do dóbr kultury, do zasobów wiedzy i zasobów edukacyjnych. Sam internet stał się niejako inspiracją dla takich zjawisk, jako że jest medium, które kojarzy się właśnie z otwartością, będącą właściwie jego immanentną cechą. Pozwala on nie tylko na szybką wymianę informacji i ma nieskończony zasięg, spowodował również drastyczny spadek kosztów kopiowania informacji, a także jej rozpowszechniania. W połączeniu z malejącymi wciąż cenami sprzętu komputerowego, a także stałego dostępu do sieci powstało w związku z tym środowisko, w którym zaczęły się rozwijać różne oddolne inicjatywy, podejmowane często przez pasjonatów, ludzi niepobierających za swoją pracę wynagrodzenia. (fragment tekstu)
10
75%
Problem badawczy zawiera się w pytaniu, czy stan i struktura udziału państw w przyznanych patentach na świecie oraz tendencja rozwoju aktywności patentowej w poszczególnych regionach są zgodne z paradygmatem zrównoważonego rozwoju? Problem ten jest obecnie bardzo ważny i aktualny w świetle walki nie tylko o pozycję ekonomiczną państw i regionów na świecie, ale również w wymiarze społeczno-kulturowym. Celem pracy jest analiza stanu aktywności patentowej w sektorze agrarnym w kontekście poziomu i tendencji tej aktywności na świecie, w grupach państw o różnym stopniu rozwoju. Analizę dwuczęściową wykonano na poziomie makro. W pierwszej części wskazano na malejący udział Europy i Ameryki Północnej w generowaniu patentów przy dużej dynamice wzrostu tego zjawiska w Azji. W drugiej części udokumentowano małą aktywność patentową sektora agrarnego. Podjęto próbę interpretacji przyczyn i skutków tego zjawiska w kontekście dążenia do wzrostu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie jako istotnego elementu równoważenia rozwoju. W realizacji celu wykorzystano dane zgromadzone przez World Intellectual Property Organization (WIPO) i World Trade Organization (WTO). Zakres czasowy analizy obejmuje lata 2005-016. (abstrakt oryginalny)
Wartość niematerialna powstająca w procesach innowacyjnych stanowi znaczący udział w wartości współczesnych firm oraz odgrywa ważną rolę w realizowanych przez nie strategiach. Jednak dokładna wycena własności intelektualnej nadal pozostaje wyzwaniem. Istnieje kilka akceptowanych sposobów jej pomiaru, m.in. podejście kosztowe, dochodowe, rynkowe. Oprócz tradycyjnych metod istnieje jednak wiele alternatywnych metod. Artykuł omawia i porównuje tradycyjne podejścia oraz opisuje i komentuje nowe, alternatywne metody.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiony artykuł odnosi się do zasady specjalności ograniczającej prawo z rejestracji wzoru przemysłowego w prawie polskim. W konsekwencji charakter praw uzyskanych z rejestracji wzoru przemysłowego w Polsce jest ograniczony w porównaniu do prawa z rejestracji wzorów wspólnotowych.(abstrakt oryginalny)
Na gruncie prawa autorskiego utrwalona jest zasada, że o ochronie prawnoautorskiej możemy mówić jedynie w wypadku dzieł pochodzących od człowieka, która jest łagodzona w systemach anglosaskich poprzez wprowadzenie kategorii dzieł generowanych komputerowo. Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której po pierwsze, nie potrafimy precyzyjnie wskazać cech przedmiotu ochrony, i prawo autorskie boryka się z nierozwiązanym problemem z odróżnianiem utworu od innych obiektów. Po drugie, w kwestii nowych zjawisk, takich jak twórczość AI, androidów czy cyborgów, pojawiają się trudności z przypisaniem autorstwa utworu. Rodzi to zbyt wysoki z punktu widzenia efektywności prawa poziom niepewności (co do przedmiotu i podmiotu prawa autorskiego). Celem artykułu jest przedstawienie zjawiska twórczości cyborgicznych artystów w kontekście dominującego w prawie autorskim antropocentrycznego podejścia do autorstwa utworu. Centralnym problemem staje się tu pytanie o autorskoprawny status dzieł, które powstają w wyniku przesunięcia granicy ludzkich możliwości, zarówno w obszarze cielesności, jak i zdolności kognitywnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zajęto się projektami racjonalizatorskimi jako formą działalności innowacyjnej. Projekty racjonalizatorskie rozumiane jako inno-wacyjne inicjatywy przeanalizowano jako wartościowe, wewnętrzne źródło pochodzenia innowacji. Źródła endogeniczne innowacji to wszystkie wyniki prac własnego zaplecza technicznego i badawczego, kół jakości, kadry kierowniczej czy racjonalizatorów. Źródła wewnętrzne dotyczą przede wszystkim małych innowacji. Są to jednak źródła bardzo cenne a korzystanie z nich jest bardzo efektywne. Analizę empiryczną przeprowadzono jako pogłębione studium przypadku działającego systemu oceny projektów racjonalizatorskich wraz z kontekstem motywowania do określonych zachowani innowacyjnych. Realizując cel artykułu, którym była próba zbadania znaczenia projektów racjonalizatorskich jako źródła innowacji, dokonano analizy ukierunkowanej na przebieg procesu pozyskania i oceny projektów racjonalizatorskich.(abstrakt oryginalny)
Znaki towarowe stanowią współcześnie jedną z kategorii praw własności intelektualnej. Podstawową funkcją znaków towarowych jest odróżnianie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw. Ustawowa definicja nie wyczerpuje jednak wszystkich zastosowań współczesnych znaków towarowych. W praktyce znaki towarowe pełnią także inne, ukryte funkcje, które nie wynikają wprost z brzmienia obowiązujących przepisów. Celem artykułu jest określenie ukrytych funkcji znaków towarowych oraz prawna ocena ich dopuszczalności.(abstrakt oryginalny)
Introduction/background: The aim of the article is to check whether the holistic approach in the case of high-tech industries is the optimal solution in the field of M&A process analysis.Aim of the paper: Two research hypotheses were formulated: H1 - It is impossible to create an effective universal holistic model for even a single high-tech industry. H2 - The key element of the process of assessing the validity of M&A processes is the potential use value of the acquired knowledge and/or technology.Materials and methods: A quantitative analysis of articles relating to holistic models and sources relating to the specificity of specific market M&A processes were used.Results and conclusions: The results obtained revealed that the analysis of selected mergers and acquisitions allowed it to be stated that the key aspect determining the success or failure of the M&A process is the value of the acquired knowledge and technology and its applicability within the newly created organisational structures. It was also found that holistic models, apart from being cost-intensive and time-consuming, are also characterised by a lack of standardisation of the model and the lack of assessment at both the level of one industry and within a single branch of the economy. Thus, the creation and application of universal holistic models in high-tech industries may turn out to be ineffective and lead to decision errors at the level of the company's development strategy. (original abstract)
Too often traditional internal patent management strategies are used, while the exploitation of the newer notion of external patenting would allow to capture greater value. Therefore, the aim of this article is to identify and analyse the most common external patent exploitation motives and its forms. The research method applied is the literature review in the area of strategic management. As the analysis has shown, the motives of external patent exploitation can be divided into strategic (internal and external) and monetary motives, which allowed their clearer depiction. The most popular forms of external patent exploitation are: licensing out, cross-licensing, patent pools, patent selling, joint ventures and strategic alliances. Their use is dependent on multiple factors and connected with specific advantages and risks, as exemplified in the article. (original abstract)
Utrzymanie przewagi konkurencyjnej we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie wymaga wdrażania różnego rodzaju innowacji. Oznacza to konieczność angażowania się w działalność badawczo-rozwojową (B+R). Wynalazki, niosąc za sobą największy potencjał tworzenia innowacji, stają się współcześnie jednym z najwartościowszych aktywów. Z tego względu wymagają właściwego podejścia nie tylko do kwestii tworzenia, lecz także ochrony. Celem artykułu jest analiza znaczenia i zakresu wykorzystania ochrony patentowej w procesie zarządzania działalnością B+R. Opracowanie powstało na podstawie studiów literatury przedmiotu oraz analiz danych wtórnych udostępnionych przez wyspecjalizowane instytucje badawcze.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono znaczenie terminów: kapitał intelektualny, wartości niematerialne, wartości niewymierne, własność intelektualna, aktywa intelektualne, aktywa wiedzy.
W związku z nowelizacją ustawy prawo o szkolnictwie wyższym oraz aktów wykonawczych ustawodawca wprowadził możliwość tworzenia przez jednostki naukowe unikatowych kierunków kształcenia. Z prawnego punktu widzenia postał trzon nowej wiedzy, do tej pory nieznanej i niewpisującej się w typowe dyscypliny akademickie. Uczelnie, tworząc tego typu nowe kierunki, zmuszone są zarządzać wiedzą zarówno w szerokim, jak i w wąskim znaczeniu, co wymusza na nich podejmowanie określonych inicjatyw i realizowanie określonych tendencji rozwojowych. Zasadniczym celem badawczym przedmiotowego artykułu jest próba wskazania na wybrane determinanty zarządzania wiedzą na uczelni wyższej na przykładzie własności intelektualnej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.