Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Własność państwowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Niektóre problemy definiowania własności jako kategorii ekonomicznej
100%
W niniejszym artykule przedstawiono uwagi dotyczące definicji kategorii własności, które nie wyczerpują rzecz jasna istniejących problemów, wskazują wszakże na użyteczność dalszych studiów nad tą problematyką.
Dokonujące się w ostatnich kilku latach w Polsce zmiany w systemie zarządzania gospodarką oraz projektowane dalsze radykalne jej przeobrażenia w kierunku gospodarki rynkowej wymagają nowego spojrzenia na istotę własności państwowej i przedsiębiorstwa państwowego. Na temat nieracjonalności nakazowego systemu zarządzania mieniem ogólnonarodowym wypowiedziano w literaturze ekonomicznej i prawnej wiele słusznych opinii. Stały się one źródłem dość powszechnego poglądu, iż niższa efektywność przedsiębiorstw państwowych niż prywatnych wynika z cech własności państwowej, która nie stymuluje podmiotów gospodarczych do zwiększania efektywności gospodarczej. Nie negując możliwości zwiększenia efektów gospodarowania drogą rozwoju sektora prywatnego wydaje się, iż krytyka sektora państwowego w tym przedmiocie jest przesadna. Nie uwzględnia możliwości i rezerw tkwiących we własności państwowej, które powinny uruchomić mechanizmy rynkowe.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest teoretyczna i empiryczna analiza nowego, ważnego fenomenu współczesnej gospodarki w skali globalnej, tj. wzrostu zakresu oraz znaczenia przedsiębiorstw państwowych. Szczególną uwagę poświęcono roli przedsiębiorstw państwowych w polskiej gospodarce rozpatrywanej na tle tendencji ogólnoświatowych. Autorzy omawiają najpierw problemy metodologiczne związane z wyodrębnieniem i definiowaniem przedsiębiorstw państwowych wskazując, że kryterium własności, tradycyjnie stosowane do wyodrębniania przedsiębiorstw państwowych, powinno być obecnie uzupełnione lub zastąpione przez kryterium rzeczywistej kontroli nad funkcjonowaniem i rozwojem danego przedsiębiorstwa. Następnie przedstawiają i analizują dane liczbowe oraz wskaźniki ilustrujące miejsce przedsiębiorstw państwowych w gospodarce światowej i w Polsce. Potem omawiają trzy czynniki wpływające na wzrost zakresu i znaczenia przedsiębiorstw państwowych we współczesnych gospodarkach: ewolucję układu sił w gospodarce globalnej, wzrost znaczenia zasobów energetycznych oraz zmiany w zarządzaniu przedsiębiorstwami państwowymi wpływające na ich efektywność. W zakończeniu przeprowadzona jest dyskusja nad wnioskami wynikającymi z dokonanej analizy. Artykuł zamykają wnioski z przeprowadzonej analizy. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Własność państwowa w gospodarce drugiej rzeczypospolitej
75%
Artykuł dotyczy własności państwowej w Drugiej Rzeczypospolitej oraz stanowiska ekonomistów wobec tej kwestii. Sektor państwowy w okresie międzywojennym się rozrastał. Wynikało to nie tylko z celowej polityki rządu (np. z procesu polonizacji wielkich przedsiębiorstw działających na szkodę państwa polskiego), ale również z sytuacji gospodarczej kraju i ogólnoświatowych tendencji. Jednak zarówno przedstawiciele myśli akademickiej, jak i rzecznicy sfer przemysłowych krytycznie odnosili się do aktywnej działalności państwa w gospodarce(abstrakt oryginalny)
5
75%
W artykule przedstawiono zmiany w strukturze własnościowej lasów w województwie wielkopolskim w latach 2001-2016 oraz wyjaśniono przyczyny tych zmian. Badaniami objęto główne formy własnościowe występujące w lasach: własność państwową, gmin oraz prywatną - własność osób fizycznych, spółdzielni, kościołów, wspólnot gruntowych oraz spółek prawa handlowego. Analizę przeprowadzono w ujęciu gmin. Badania wykazały, że dominującą rolę w wielkopolskim leśnictwie spełniają lasy państwowe, które w 2016 r. stanowiły 89% powierzchni leśnej województwa. Jednak w porównaniu z 2001 r. ich udział zmalał o 1% na rzecz wzrostu udziału lasów prywatnych (z 9,3% w 2001 r. do 10,3% w 2016 r.) i gminnych (z 0,7% do 0,8%). (abstrakt oryginalny)
Trwające w naszym kraju próby reformowania gospodarki w kierunku pełnego usamodzielnienia organizacyjnego i finansowego podmiotów występujących w obrocie od kilku lat ostro stawiają problem uprawnień jednostek państwowych do posiadanego majątku. Przestała to być tylko kwestia teoretyczna, jak ją traktowano przed laty, lecz praktyczna potrzeba wyraźnego stwierdzenia pozycji majątkowej tych jednostek wobec swoich kontrahentów oraz wobec Państwa. Brak jasności w tym względzie stanowił przez całe lata powód niepewności jednostek państwowych co do własnych uprawnień względem majątku, a zwłaszcza co do rzeczywistej możliwości dysponowania nim na rzecz kontrahentów w obrocie. Na obecnym rynku kontrahentami tymi są także niepaństwowe jednostki uspołecznione, w tym spółki oraz osoby fizyczne. Zbywając tak im podmiotom majątek nieruchomy i ruchomy ma się świadomość wyzbywania własności państwowej (według terminologii kodeksu cywilnego), która staje się albo własnością spółdzielczą, albo własnością organizacji społecznej czy też osób fizycznych. Nie ma wówczas wątpliwości, że przedmiotem transakcji jest własność ogólnonarodowa, choć zbywający nie zastanawiał się dotąd specjalnie nad tym (bo nie musiał), czy był właścicielem tego majątku czy tylko nim zarządzał. To, że nie bardzo był pewien swej sytuacji i że miało to dla niego jakieś znaczenie, przejawiało się, a i nadal przejawia, w obawie co do tego, czy w ogóle mógł zbyć i czy temu właśnie nabywcy. Podmiot, który jest właścicielem, z reguły się nad tym nie zastanawia. Interesuje go ekonomiczna strona transakcji, a zatem pytanie, czy przedsięwzięcie się mu opłaca. Jeżeli jednak przychodzi do nabycia majątku przez jednostkę państwową, wówczas postawione na wstępie pytanie objawia się z całą ostrością. Co właściwie jest nabywane i na czyją rzecz? Czy nabywca uzyskuje własność w imieniu państw a (społeczeństwa, narodu), czy tylko odblask własności przy należnej państwu? Wreszcie, jest i kolejna sytuacja - nabycia (zbycia) majątku między państwowym i jednostkami organizacyjnymi. Co przenoszą, własność czy tylko posiadanie? Jak wiemy, uchylony od 1 II 1989 r., art. 535 § 2 k.c. stanowił odnośnie do sprzedaży, że w tak im wypadku sprzedawca nie zobowiązywał się przenosić własności rzeczy na kupującego, lecz tylko rzecz wydać i "pozostawić do jego wyłącznej dyspozycji". Czy uchylenie tego przepisu, a także zmiana art. 128 k.c. uzasadniają stwierdzenie o przeniesieniu własności należącej do państwowych osób prawnych stron umowy sprzedaży? (fragment tekstu)
Omówione problemy po części wyróżniono przez arbitralny wybór autorów. Dlatego nie wszystkie punkty polityki właścicielskiej zostały jednakowo omówione. Pominięto na przykład część dotyczącą wyzbywania się własności, jako szeroko znaną (denacjonalizacja) i, jak dotąd, najbardziej utożsamianą z polityką właścicielską. (fragment tekstu)
8
Content available remote The Public Sector of MixedEconomy in the Modern World
75%
The article examines the processes of rapid development of economic systems of a new type, including mixed economy, shows competitive institutions of the mixed economy, and illustrates the significance of the public sector for the development of the national economy. (orignal abstract)
9
Content available remote Skarb Państwa w roli właściciela przedsiębiorstw
75%
Skarb Państwa w imieniu państwa pełni funkcję właściciela spółek pozostających w jego władaniu. Jest on właścicielem ułomnym, który nie potrafi lub nie jest w stanie wyartykułować własnych interesów, co przejawia się w braku jasno sformułowanych założeń polityki właścicielskiej. W konsekwencji prowadzi to do braku skuteczności działania organów nadzorczych, sprawujących w imieniu właściciela nadzór nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Celem referatu była ocena roli Skarbu Państwa jako właściciela przedsiębiorstw. Przedstawiono uprawnienia oraz podstawy prawne działania Skarbu Państwa jako właściciela, a także zestawienie spółek pozostających we władaniu Skarbu Państwa. Badanie miało charakter eksploracyjny. Opracowanie zostało oparte na wtórnych źródłach informacji. Przeanalizowano literaturę ekonomiczną z zakresu przemian własnościowych w Polsce, publikacje Ministerstwa Skarbu Państwa, raporty i opracowania Głównego Urzędu Statystycznego oraz akty prawne(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Demokratyzacja własności państwowej rozwojową szansą polskiej gospodarki
75%
Praktyczna konieczność zapobieżenia chaosowi i dezintegracji w substancji ekonomicznej i społecznej kraju, wraz z odgrywającymi zasadniczą rolę w motywowaniu względami moralnymi, unaoczniły w latach osiemdziesiątych bezsporną pilność zdemokratyzowania upaństwowionej gospodarki, czyli - innymi słowy - jej komercjalizacji lub prywatyzacji, połączonej z uzależnieniem reprodukcji podmiotowych praw do własności od rezultatów rynkowej konkurencji, a nie arbitralnej woli biurokracji partyjnopaństwowej. Sprywatyzowanie dominującej części majątku państwowego determinuje szansę odtworzenia w kraju klasy średnich i małych właścicieli kapitału, zainteresowanych nie życiem z łaski i na koszt państwa, lecz ekonomiczną wolnością i przedsiębiorczością, trwale zabezpieczoną przed woluntaryzmem politycznych ingerencji oraz tyranią ludowych zgromadzeń, przyzwoleń i uchwał.(fragment tekstu)
11
Content available remote Nacjonalizacja na Węgrzech w kontekście międzynarodowym
75%
Po roku 2008 sektor publiczny w wielu krajach powiększył się przede wszystkim, choć nie wyłącznie, w wyniku dokapitalizowania banków. Niniejszy artykuł stanowi próbę przedstawienia zakrojonej na szeroką skalę nacjonalizacji na Węgrzech na tle europejskiego trendu. Zdaniem autorki, mimo wielu podobieństw odnośnie do sektorów, metod czy deklarowanych celów, przemiany własnościowe są w tym szczególnym przypadku nieodłączną częścią systemowej polityki rządu, dążącej do wzmocnienia roli państwa, centralizacji procesów decyzyjnych oraz redystrybucji bogactwa.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Przedsiębiorstwa państwowe we współczesnej gospodarce - problemy definicyjne
75%
Celem niniejszego artykułu jest dokonanie przeglądu problemów pojawiających się przy definiowaniu współczesnych przedsiębiorstw państwowych oraz zaproponowanie potencjalnych metod ich rozwiązywania. Problematyczne zagadnienia wynikają z trzech kwestii: ze zróżnicowanego nazewnictwa, z powodu niejasnej granicy między "prywatnym" a "państwowym" oraz z braku wyraźnej granicy między "przedsiębiorstwami państwowymi" a innymi państwowymi podmiotami gospodarczymi. Całkowite rozwiązanie problemów definicyjnych nie jest możliwe, jednak już sama ich świadomość w procesie konstruowania metodologii badań oraz przy interpretacji ich wyników powinna przyczynić się do uniknięcia błędów i niejasności. Autor proponuje zdefiniowanie przedsiębiorstwa państwowego jako podmiotu gospodarczego, wobec którego zasadnicza część kontroli korporacyjnej jest wypełniana przez organy państwa i który znaczną część przychodów uzyskuje ze sprzedaży dóbr i usług na rynku. Niemniej inne podejścia, w tym oparte na kryterium własnościowym, są uzasadnione w określonych przypadkach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia rozważania Adama Smitha wokół kategorii własności, zwracające uwagę na źródła jej powstania, rolę państwa w zabezpieczeniu własności, stosunek do monopoli oraz związek z interesem osobistym. W efekcie swoich analiz uznał własność prywatną za bardziej racjonalną niż państwowa. Własność prywatna powiązana z interesem osobistym była motorem postępu i rozwoju gospodarczego. Krytykował powstanie monopoli i ich politykę uniemożliwiającą konkurencję(abstrakt oryginalny)
Własność jest jedną z podstawowych kategorii ekonomicznych. Jednakże pojęcie to występuje w wielu naukach społecznych. Można ją analizować w wymiarze prawnym, socjologicznym, politycznym oraz ekonomicznym. Istnienie własności i różnych jej rodzajów determinuje kształt systemu politycznego, społecznego czy też prawnego specyficznego dla danego państwa. Kategoria ta warunkuje powstawanie politycznych i prawnych instytucji zabezpieczających wolność. Forma własności decyduje także o charakterze systemu gospodarczego. Celem tej części opracowania jest wyjaśnienie i omówienie pojęcia własności, jej rodzajów, pokazanie różnorodności poglądów na temat tej kategorii ekonomicznej występujących w literaturze przedmiotu oraz omówienie roli, jaką własność odgrywa w determinowaniu współczesnego wzrostu i rozwoju gospodarczego. Specjalną uwagę zwrócono również na zagadnienia związane z ochroną własności, traktując je jako źródło wzrostu i rozwoju gospodarczego. (fragment tekstu)
Ogólny podział wód w Polsce uregulowany jest przez ustawę Prawo wodne, zgodnie z którą wody dzielimy na powierzchniowe płynące oraz powierzchniowe stojące. Podział ten jest bardzo istotny, ponieważ bezpośrednio oddziałuje na prawo własności. Zgodnie z prawem wodnym wody płynące oraz grunty pod nimi stanowią bezpośrednią własność państwową, dlatego tak istotne jest poprawne ustalenie linii brzegowej. Na potrzeby pracy przeprowadzono analizę zgodności przebiegu granic ujawnionych w operacie ewidencji gruntów i budynków z rzeczywistym ich przebiegiem w terenie na przykładzie gminy wiejskiej Smyków. Wykonując analizę, zauważono na mapie ewidencyjnej liczne przykłady błędnie oznaczonych użytków, stwierdzono również bardzo wiele przypadków błędnie wykazanej granicy cieku. Na podstawie przeprowadzonej analizy oszacowano zgodność danych katastralnych dotyczących wód płynących na poziomie 25%, a w przypadku rowów - na około 40%. W niniejszym artykule jego autorka pragnie zwrócić uwagę na potrzebę poprawnego wykazania granicy cieku w operacie ewidencji gruntów i budynków wskazując bezpośrednio przykłady jej błędnego określenia na przykładzie gminy Smyków(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Własność korporacyjna: prywatna czy publiczna
75%
Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, jaką formą własności jest własność akcyjna: prywatną czy publiczną. Cele funkcjonowania, związek właścicieli z zarządzaniem, wpływ na otoczenie, skutki podejmowania błędnych decyzji dla gospodarki w przypadku dużej spółki akcyjnej są inne niż dla klasycznego przedsiębiorstwa prywatnego, a w niektórych obszarach bliższe są przedsiębiorstwu państwowemu. Zdaniem autora powoduje to konieczność traktowania akcyjnej formy własności jako odrębnego, specyficznego rodzaju własności, innego niż państwowa i prywatna.(abstrakt oryginalny)
The paper presents data extracted from the Notarial Deeds concluded in Poland in 2004, with categorisation of properties. The author discusses property markets in 16 PolishRegions, taking into account the subdivision of property deals into the following types of transactions: market and non-market transactions, land transactions, deals by natural persons, legal entities, the State Treasury, and communes. The author also distinguishes groups of transactions based on their intensity and value. Market operations in 2004 were considered. (original abstract)
Since the late 1920s, the legislator has been trying to indicate the place of animals in the legal system. Due to their psychophysical features, they can be classified neither as things nor as persons. Determination of the place of animals in the legal system was extremely important due to the need to grant them legal protection in order to combat inhumane treatment. Today, the term "animal" is regulated in the Animal Protection Act, which clearly states that an animal is not a thing. However, in matters not regulated in the said act, laws applicable to things apply. Such subjectivity of animals is opposed by the understanding of game under the Hunting Law. What is more, this is not the only significant difference in the understanding of these related terms based on analysis of the two legal instruments. Humaneness viewed through the prism of the two pieces of legislation seems to be contradictory - the above-mentioned acts present different understanding thereof as well as different implementation by law. The cited acts were analysed in terms of literal, purposive, logical, and functional interpretation. Research into the issues in question was carried out with the use of dogmatic-legal, theoretical-legal, historical-legal, and sociological methods. This publication indicates the problem of ambiguity of the term "animal" based on the Hunting Law. Its aim is an in-depth analysis of the legal aspects of humane protection of animals, as well as an a contrario presentation of hunting practices. The research work carried out has suggested both inconsistencies as to identical terms in the above-mentioned acts, and a clear problem with regard to respecting and implementing the norms that stem from the provisions of the Hunting Law. Such results lead to a justified concern about the topicality of the legal solutions presented in the said act, while approval of this position should result in a conclusion that there is a need to amend the Hunting Law. (original abstract)
19
Content available remote Bezpieczeństwo energetyczne a własność państwowa
75%
Problematyka własności państwowej podejmowana jest w literaturze już od czasów A. Smitha. Brakuje jednak artykułów łączących własność państwową i kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Bezpieczeństwo energetyczne oraz własność państwowa, to tematy niezwykle istotne, gdyż przedsiębiorstwa państwowe stanowią znaczącą część gospodarek krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), a bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z najważniejszych współczesnych problemów i stanowi wyzwanie dla wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Celem artykułu jest przedstawienie struktury własnościowej spółek energetycznych V4 oraz wskazanie na korelację bezpieczeństwa energetycznego z własnością państwową. Do realizacji celu przyjętego w artykule wykorzystano krytyczną analizę literatury oraz analizę porównawczą. Na początku autor przedstawił pojęcie bezpieczeństwa energetycznego oraz najważniejsze zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa energetycznego. Następnie autor wyjaśnił, dlaczego państwo może skutecznie zapobiegać i przeciwdziałać wyzwaniom, zagrożeniom oraz wskazał działania państwa, które mają na celu zapewnienie stabilnego funkcjonowania systemu energetycznego. Na końcu został zaprezentowany wynik przeprowadzonych badań struktury własnościowej spółek energetycznych w krajach V4. Otrzymane rezultaty wykazały, że własność państwowa dominuje w spółkach energetycznych V4.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zidentyfikowanie i scharakteryzowanie relacji między strukturą własności spółek publicznych a realizacją wypłaty dywidendy. Hipoteza badawcza stanowi, iż wraz ze wzrostem stopnia koncentracji własności wzrasta zarówno skłonność do wypłaty dywidendy, jak i jej wysokość. Badania przeprowadzone zostały na grupie 354 spółek niefinansowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zasadniczą metodą badawczą była analiza regresji logistycznej i tobitowej. Przeprowadzone badania wykazały, że wraz ze wzrostem w strukturze własności udziału Skarbu Państwa, inwestorów instytucjonalnych i członków zarządu, decyzje o wypłacie dywidendy zapadały częściej, a wysokość wypłaty wzrastała. Analizując stopień koncentracji własności wyrażony indeksem Herfindahla-Hirschmana, uzyskano zróżnicowane wyniki badań. Estymacja niektórych modeli regresji wykazała, iż silniejsza koncentracja własności sprzyjała podjęciu decyzji o wypłacie dywidendy (dywidendy wypłacane były częściej), jednakże wraz ze wzrostem stopnia koncentracji własności wysokość dywidendy malała. Przedstawione w artykule wyniki badań stanowią uzupełnienie dotychczasowych analiz prowadzonych na rynkach światowych i są rozszerzeniem dotychczasowych badań prowadzonych na GPW w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.