Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 210

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wahania koniunkturalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
W artykule zbadano stopień współzależności wahań cyklicznych na szczeblu poszczególnych stanów USA z wahaniami w skali całego kraju oraz stopień współwystępowania wahań w poszczególnych stanach. Wybór kraju, a także poszczególnych stanów jako reprezentantów regionów USA, wynika z dostępności długich szeregów danych statystycznych, publikowanych z częstotliwością kwartalną. Badanie objęło okres od pierwszego kwartału 1970 r. do czwartego kwartału 2003 r. (fragment tekstu)
Autorka mając w zamiarze przedstawienie kompleksowego zastawu zagadnień określonych tytułem pracy podjęła wysiłek na rzecz omówienia: wahań koniunkturalnych w tym: zmian nierytmicznych, zmian rytmicznych oraz cyklu koniunkturalnego z jego fazami i przyczynami, teorii cyklu koniunkturalnego, a w szczególności: teorii postępu technicznego, teorii innowacji, teorii przeinwestowania oraz teorii przyczyn psychologicznych. (fragment tekstu)
Poszukiwanie przyczyn wahań koniunkturalnych odbywa się dwutorowo. Jedni badacze koncentrują swoją uwagę na podstawach teoretycznych, poszukując teorii i modeli wyjaśniających przyczyny i mechanizm wahań cyklicznych. Inni koncentrują się na poszukiwaniu prawidłowości towarzyszących kolejnym cyklom. Wyniki ich badań są prezentowane jako fakty empiryczne. Przedmiotem analizy w artykule są fakty empiryczne, odzwierciedlane w danych jakościowych, gromadzonych w badaniach koniunktury metodą testu. Zakres badania jest ograniczony do przemysłu przetwórczego. Do analizy wybrano siedem zmiennych, monitorowanych w teście koniunktury: wskaźnik koniunktury w przemyśle, produkcję, zamówienia, zapasy, ceny, zatrudnienie i sytuację finansową przedsiębiorstw. Zmienną referencyjną jest jednopodstawowy indeks produkcji sprzedanej przemysłu przetwórczego. Słowa (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Determinants of Cyclical Changes Within the Construction Sector
80%
The aim of this article is to present the main factors affecting economic condition fluctuations in the construction sector and their impact on company operation. The result of the study and documents analysis will include identification of factors affecting to the highest degree the economic fluctuations in the construction sector and their impact on the functioning of the enterprise. These factors will be specified from among the macro-economic environment but mainly from the internal environment of the company. Developed proposals will be useful in building the short- and long-term operation strategy for both the construction companies and the entire sphere of the construction sector.(original abstract)
Przedstawiono przyczyny i przebieg procesu restrukturyzacji naprawczej w Grupie Kapitałowej PKM Duda. Na podstawie sprawozdania finansowego holdingu wykazano, że działania naprawcze przynoszą korzyści finansowe i ekonomiczne. Restrukturyzacja przeprowadzona w latach 2009-2011 pozwoliła spółce utrzymać się na rynku i uzyskać szanse rozwojowe w trudnych warunkach rynkowych. Jej realizacja nie tylko ocaliła koncern przed bankructwem, ale także umożliwiła osiągnięcie znacznych korzyści ekonomicznych i finansowych. Wpływają one na zwiększenie konkurencyjności Grupy Kapitałowej w długim okresie i tworzą szanse na rozwój w warunkach zmiennej koniunktury. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano zagadnienie cykli koniunkturalnych w kontekście rynku nieruchomości. Omówiono klasyczny i współczesny cykl oraz opisano sytuacje na rynku nieruchomości mieszkaniowych w latach 2008-2009.
Nasilenie fuzji i przejęć biznesowych cechuje zmienność w czasie. Teoretycznie, konkurencyjne firmy stale poszukują dróg wzrostu, głównie ze względu na oczekiwane korzyści z tytułu ekonomii skali lub zakresu. W artykule przedstawiono różne aspekty fuzji i przejęć biznesowych w kontekście koncentracji rynku oraz omówiono przejawy i przyczyny wahań koniunktury gospodarczej. Przeanalizowano wartość transakcji fuzji i przejęć na tle zmian koniunktury gospodarczej oraz wybranych indeksów giełdowych w latach 2000-2012. Następnie skupiono się na testowaniu hipotezy o występowaniu związku między liczbą oraz wartością fuzji i przejęć w sektorze rolno-żywnościowym a zmianami koniunktury gospodarczej w tym sektorze w latach 2000-2010. Po pierwsze, okazało się, że transakcje przejęć i fuzji dokonywane w światowym sektorze rolno-żywnościowym miały przede wszystkim wewnątrzbranżowy bądź co najwyżej wewnątrzsektorowy charakter. Po drugie, stwierdzono występowanie dodatniej zależności między wahaniami koniunktury w światowym sektorze rolno-żywnościowym a nasileniem fuzji i przejęć w tym sektorze, zwłaszcza w odniesieniu do wartości tych transakcji, co oznacza, że ożywienie koniunktury sprzyja procesom koncentracji. Po trzecie, zaobserwowany związek między kierunkami zmian aktywności w zakresie fuzji i przejęć i zmian poziomów indeksów giełdowych wydaje się być uwarunkowany sytuacją na rynkach kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
Wahania koniunkturalne występują w każdej gospodarce rynkowej. Są nieodłączną cechą rozwoju, istotnie wpływającą na aktywność i kondycję gospodarki. Także współcześnie gospodarka wolnorynkowa rozwija się w sposób cykliczny. Powtarzające się co pewien okres zmiany poziomu aktywności gospodarczej wywierają z reguły istotny wpływ na wszystkie dziedziny życia gospodarczego danego kraju, sektorów i branż. W opracowaniu dokonano analizy oraz oceny wybranych wskaźników prezentujących przebieg wahań koniunkturalnych w rolnictwie polskim. Zakres czasowy badań obejmuje lata 1995-2010. Głównym narzędziem badawczym, jakim posłużono się w pracy, była szczegółowa analiza danych pozyskanych z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH w Warszawie. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, iż sytuacja ekonomiczna gospodarstw rolnych analizowanych w badanym okresie była wysoce zmienna, a od 2008 r. nie jest korzystna. W ostatnich trzech latach nastąpiło bowiem skumulowanie się różnych symptomów recesji gospodarczej, które potwierdza wyraźny spadek wartości obliczonego wskaźnika koniunktury. Drastyczne obniżenie poszczególnych wskaźników cząstkowych, wydaje się wskazywać na dłuższy okres dekoniunktury w rolnictwie polskim. Przełom w tym zakresie, być może nastąpi w 2011 r. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wpływ wahań koniunkturalnych na lokalne rynki mieszkaniowe
61%
W artykule podjęto próbę określenia wpływu wahań koniunkturalnych na cykliczny charakter cen na lokalnych rynkach mieszkaniowych. Problematyka ta została omówiona na przykładzie rynku mieszkaniowego w Poznaniu oraz Wrocławiu w latach 1997-2010. Zakres przedmiotowy wynika z celu badania i obejmuje wahania cen na wtórnym rynku mieszkaniowym, obejmującym zarówno prawo własności jak i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz w odniesieniu do wahań koniunkturalnych w gospodarce kształtowanie się realnego PKB. Wybór ten podyktowany był dwoma przesłankami. Po pierwsze, zdecydowana większość mieszkań zlokalizowana jest właśnie w budynkach wielorodzinnych (około 90%). Po drugie, mieszkania zlokalizowane w budynkach jednorodzinnych charakteryzują się dużą różnorodnością ze względu na cechy jakościowe jak i ilościowe. Z kolei poddanie analizie wtórnego rynku mieszkaniowego wynika z faktu, iż jest on większy od pierwotnego (średnio około trzech razy), biorąc za kryterium liczbę zawieranych na nich transakcji. Zakres przestrzenny badań obejmuje dwa miasta: Poznań i Wrocław. Wybór ten podyktowany jest faktem, że wskaźniki charakteryzujące rynek mieszkaniowy w Poznaniu oraz Wrocławiu charakteryzują się podobnymi poziomami. Dlatego też podjęto próbę sprawdzenia czy na tendencje w zakresie kształtowania się cen, zachodzące na lokalnych rynkach mieszkaniowych, w taki sam sposób wpływają wahania koniunkturalne w gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Stabilizacyjna funkcja polityki fiskalnej - zgodnie z którą wpływając na strukturę oraz poziom popytu globalnego, można oddziaływać na kształtowanie się realnych procesów gospodarczych - pozwala antycykliczną politykę fiskalną podzielić na politykę aktywną, związaną z działaniami dyskrecjonalnymi państwa, oraz politykę pasywną, związaną z działaniem automatycznych stabilizatorów koniunktury. Celem głównym artykułu jest próba empirycznego zbadania charakteru oddziaływania automatycznych i dyskrecjonalnych instrumentów antycyklicznej polityki fiskalnej oraz określenia ich znaczenia w kształtowaniu aktywności gospodarczej w Polsce w latach 2000-2014. W opracowaniu przyjęto hipotezę, iż zasadnicze znaczenie dla kształtowania wahań koniunkturalnych w Polsce mają: wśród automatycznych stabilizatorów koniunktury - podatki bezpośrednie, natomiast wśród instrumentów o charakterze dyskrecjonalnym - wydatki na działalność inwestycyjną państwa. Podstawą analizy empirycznej jest oszacowany model regresji liniowej, w którym jako zmienne objaśniane wykorzystano wskaźniki wahań cyklicznych (wyrażone w PKB), natomiast jako zmienne objaśniające - strumienie dochodów i wydatków budżetowych. W badaniu przyjęto kwartalne indeksy dynamiki zmiennych objaśnianych i objaśniających pochodzące z bazy danych GUS. Oczekiwane oddziaływanie antycykliczne wykazał zaledwie jeden instrument - dochody z tytułu podatku CIT, przeciwdziałając nadmiernym wahaniom tempa wzrostu PKB w okresie bieżącym, jak również z opóźnieniem dwóch kwartałów. Pozostałe instrumenty fiskalne, które okazały się istotne w wyjaśnianiu zmian koniunkturalnych, nasilały nadmierne wahania tempa wzrostu PKB, oddziałując na polską gospodarkę w sposób procykliczny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy liczba pracujących w Polsce w latach 1996-2004 miała charakter procykliczny, tzn. czy zmieniała się podobnie jak produkt krajowy brutto. Omówiono pojęcie wahań koniunktury oraz podstawowe związki statystyczne o charakterze statycznym i dynamicznym pomiędzy dynamiką liczby pracujących i dynamiką PKB.
W pracy (...) wykorzystano klasyczne podejście Lucasa. Pokazano, że w przypadku, gdy proces konsumpcji uwzględnia tylko ryzyko zagregowane, koszty fluktuacji po wprowadzeniu przyzwyczajeń generalnie rosną, natomiast gdy rozpatrywać model bardziej realistyczny, z ryzykiem specyficznym i trwałym charakterem szoków konsumpcyjnych, koszty te są dla szerokiego zakresu parametrów niższe. Zaprezentowane i omówione zostały także pewne defekty miary zaproponowanej przez Lucasa, które pojawiają się po wprowadzeniu do modelu zarówno przyzwyczajeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych zwyczajów. (fragm. tekstu)
W treści opracowania znajdujemy rzetelną i wieloaspektową charakterystykę rodzajów, historii oraz przyczyn występowania cykli koniunkturalnych. W podsumowaniu autor stwierdza: "Wzrost wiedzy ekonomicznej społeczeństwa powoduje, iż fluktuacje koniunkturalne są łatwiejsze do opanowania.... Całkowita likwidacja fluktuacji w gospodarce wydaje się niemożliwa do zrealizowana, jednak złagodzenie wahań daje nadzieję na ograniczenie niekorzystnych skutków występowania cykli koniunkturalnych". (fragment tekstu)
Na ogół przyjmuje się, że cykle koniunkturalne trwają od 6 do 32 kwartałów. Wykazują więc znaczną nieregularność, jak i zróżnicowaną amplitudę wahań. Co więcej istniejące grupy metod ekstrakcji cykli prowadzą do otrzymania dosyć istotnie różniących się cykli koniunkturalnych. Z punktu widzenia każdej z nich cykl jest nieco inaczej definiowany. Celem artykułu jest analiza dynamiki cykli koniunkturalnych na przykładzie wybranych zmiennych. W pierwszej części artykułu porównuję trzy grupy metod ekstrakcji cykli: cyklu poziomów, cyklu odchyleń i cyklu stopy wzrostu. Następnie przechodzę do analizy dynamiki faz cykli koniunkturalnych. Szczególną uwagę zwracam na rozróżnienie cykli gospodarczych na cykle koniunkturalne oraz wzrostowe. Cykle wzrostowe trwają na ogół od 1,5 do 4 lat. W przypadku wielu zmiennych, a w szczególności agregatów makroekonomicznych są jednak trudno obserwowalne. Stosunkowo łatwo można je jednak zaobserwować w danych pochodzących z badań koniunktury gospodarczej metodą testu koniunktury (business condition test). Po zastosowaniu odpowiedniego filtru, można zauważyć, że cyklom tym podlegają również inne zmienne ekonomiczne, a w szczególności agregaty makroekonomiczne, takie jak PKB, czy stopa bezrobocia. W artykule wskazuję na istotne znaczenie tego rodzaju cykli dla analizy zależności pomiędzy wielokomponentowymi wskaźnikami wyprzedzającymi, a wskaźnikami równoległymi koniunktury gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano oceny tendencji zmian, jakie w opinii menedżerów reprezentujących zakłady ubezpieczeń wystąpiły w kolejnych kwartałach 2008 roku na krajowym rynku usług ubezpieczeniowych zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w przekroju rodzajów zakładów (życiowe, majątkowe) oraz wielkości zakładów (duże, małe). Bazę źródłową dla tych ocen stanowią wyniki czterech kwartalnych badań koniunktury na rynku ubezpieczeniowym w Polsce realizowanych metodą testu koniunktury przez Katedrę Badań Marketingowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i wykonanych w kwietniu, lipcu, październiku 2008 roku oraz w styczniu 2009 roku. Przedmiotem prezentowanych w artykule analiz jest kierunek i natężenie zmian w zakresie liczby obsłużonych klientów, liczby klientów rezygnujących z ubezpieczeń, liczby zawartych ubezpieczeń, wartości zebranej składki, liczby zgłoszonych roszczeń, wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń, wskaźnika szkodowości, oraz sytuacji finansowej zakładów ubezpieczeń. Podsumowanie tych analiz stanowi omówienie kształtowania się wielkości syntetycznego wskaźnika koniunktury PIKU na tle jego wysokości rejestrowanej we wcześniejszych latach.(abstrakt oryginalny)
Jednym z przejawów globalizacji może być zacieranie różnic w przebiegu cykli koniunkturalnych obserwowanych w rozwiniętej gospodarce rynkowej. Zjawisko określane mianem synchronizacji odnosi się nie tylko do zmian aktywności gospodarczej, lecz obejmuje swym zasięgiem także inne wielkości makroekonomiczne. W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki analiz, których przedmiotem były zależności pojawiające się pomiędzy oscylacjami koniunkturalnymi i zmianami konsumpcji oraz inwestycjami. (abstrakt oryginalny)
Książka poświęcona jest analizie monetarnego determinowania oscylacji aktywności gospodarczej w rozwiniętym systemie ekonomicznym oraz gospodarce okresu transformacji. (fragment tekstu)
Wśród licznych ostatnio publikacji na temat wahań koniunkturalnych i zjawisk kryzysowych we współczesnej gospodarce wyodrębniają się dwa nurty.W pierwszym mieszczą się prace skoncentrowane na wszechstronnym opisie interpretacji zachodzących problemów, natomiast w drugim nurcie dominuje refleksja teoretyczna. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki analizy danych o częstotliwości miesięcznej, określające zestaw zmiennych ekonomicznych reprezentujących cykl koniunkturalny w Polsce. Udało się oszacować bieżący i wyprzedzający wskaźnik koniunktury. Wyprzedzenie uzyskane dla wskaźnika wyprzedzającego wynosi ok. 8 miesięcy. Zastosowana została wielostopniowa procedura selekcji informacji. W pierwszym kroku dokonano preselekcji potencjalnych szeregów czasowych, reprezentujących zmiany koniunktury, na podstawie pogłębionej analizy literatury przedmiotu i analizy dostępności danych statystycznych. Wybrane w ten sposób zmienne zostały następnie poddane szczegółowej i szerokiej analizie statystycznej (w dziedzinie czasu i częstości). Mając na względzie, iż metody dekompozycji szeregu czasowego są wrażliwe na nowe obserwacje, w badaniu przeprowadzono analizę stabilności uzyskanych wskaźników koniunktury. Przeprowadzono również eksperyment Monte Carlo, którego wyniki wskazują, iż otrzymane wskaźniki są odporne na szoki. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Business Tendency Survey Data : Where Do the Respondents' Opinions Come From
61%
The article deals with the topic of business tendency survey data. The aim of the article was to research whether the respondents' opinions reflect the variability of factors influencing the economic situation of enterprises. For the research the business tendency surveys of Central Statistical Office of Poland in 2000-2015 for manufacturing industry have been used. Based on the outcome of earlier research a general hypothesis has been assumed which states that the opinions of enterprises'3 containing qualitative variables are substantially influenced by quantitative variables which are based on the economic situation of businesses. The research has been done using the methods of time series analysis (Census II and Hodrick-Prescott filter) and the interdependence analysis method (Pearson correlation coefficient with time lags and Granger causality test).(original abstract)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.