Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 143

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Waluta międzynarodowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Międzynarodowe waluty safe haven : bezpieczna przystań w czasie kryzysu
100%
Cel - Celem jest ocena znaczenia najważniejszych walut międzynarodowych jako walut safe haven w kontekście ich pozycji w światowej gospodarce w świetle literatury problemu. Metoda badań - Podstawowe metody badawcze wykorzystane w artykule to studia literatury światowej oraz analiza danych statystycznych, których źródłem jest Europejski Bank Centralny i Bank Rozrachunków Międzynarodowych. Wnioski - Powszechnie uważa się, że najważniejsze waluty międzynarodowe: dolar amerykański, euro i jen pełnią również funkcję bezpiecznej przystani. Wnioski z analizy pokazują, że nie wszystkie waluty międzynarodowe są w równym stopniu bezpieczną przystanią. Najważniejszymi walutami safe haven są: frank szwajcarski, jen, dolar amerykański oraz w mniejszym stopniu euro. Pełnienie funkcji waluty międzynarodowej przez walutę krajową predysponuje ją do bycia bezpieczną przystanią, nie oznacza to jednak, że nie może nią być waluta, której nie zalicza się do grupy najważniejszych walut międzynarodowych. Implikacje / rekomendacje - Podjęta w artykule analiza znaczenia najważniejszych walut międzynarodowych wykorzystywanych jako bezpieczna przystań w okresach wzrostu niepewności pokazuje istotność problemu i implikuje konieczność podjęcia dalszych badań nad tą problematyką w kontekście korzyści wykorzystania walut safe haven przez inwestorów na świecie. (abstrakt oryginalny)
Frank szwajcarski jest wielką walutą małego kraju, jedną z pięciu najważniejszych walut międzynarodowych, "bezpieczną przystanią" dla inwestorów z całego świata, której znaczenie rośnie w dobie kryzysu finansowego. Autorzy artykułu analizują przyczyny tego fenomenu i jego skutki dla gospodarki szwajcarskiej oraz osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. Zastanawiają się też nad przyszłością tej waluty. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza następująca zagadnienia: I. Rozliczenia międzynarodowe a waluta międzynarodowa, II. Struktura systemu waluty międzynarodowej, III. Światowe przepływy kapitału a funkcja "bankiera światowego", IV. Eksport kapitałów z Japonii a funkcja "bankiera światowego", V. Umiędzynarodowienie jena japońskiego, VI. Sfera walutowa jena w Azji.
Wprowadzenie Uczestnictwo w unii monetarnej oraz oczekiwane koszty i korzyści tego posunięcia są przedmiotem wielu analiz teoretycznych i empirycznych. Za główne korzyści przyjęcia wspólnej waluty uznaje się możliwość zwiększenia wymiany handlowej (między innymi dzięki eliminacji ryzyka kursowego i redukcji kosztów transakcyjnych związanych z wymianą walut czy zabezpieczaniem się przed ryzykiem kursowym), stabilizację warunków funkcjonowania gospodarki (np. dzięki skuteczniejszej kontroli inflacji), a także poprawę wiarygodności polityki makroekonomicznej. Należy jednak zauważyć, że korzyści z integracji monetarnej nie należy sprowadzać jedynie do likwidacji wahań czy jednorazowego wstrząsu. Pozytywne efekty będą występowały przez wszystkie lata pozostawania w Europejskiej Unii Monetarnej. Przemiany uboczne - harmonizacja regulacji prawnych, przenikanie obyczajów handlowych, redukcja ryzyka długookresowego inwestowania, powinny w długim okresie pozytywnie wpływać na zwiększenie wymiany handlowej i finansowej a przez to powiększanie produktu i dochodu narodowego.(fragment tekstu)
Dolar uznano za jeden z eksportowych hitów Ameryki. Przedstawiono działania podejmowane przez Amerykanów w celu zapewnienia wysokiej jakości banknotów.
Brak wiarygodnych krajowych instrumentów finansowych, w tym stabilnego pieniądza obiegowego, rodzi u podmiotów krajowych chęć, a czasem konieczność, posiadania zasobów pieniężnych pochodzących z innych obszarów walutowych. Zjawisko to nazywane jest dolaryzacją, chociaż dotyczyć może każdej waluty, w tym przede wszystkim walut światowych. Potrzeba dolaryzacji pojawia się także w związku z koniecznością posiadania rezerw przez system bankowy. Rezerwy oficjalne zbudowane z walut światowych są utrzymywane przez kraje rozwijające się w zdecydowanie większym wymiarze niż by to wynikało z tradycyjnych standardów przezornościowych. Wpływa na to brak rozwiązań systemu międzynarodowych finansów, mogących zapewniać stabilne warunki funkcjonowania gospodarek rozwijających się, co zmusza je do utrzymywania wysokich rezerw walutowych. Wydaje się zatem, że należy traktować dolaryzację krajów rozwijających się jako istotny czynnik kształtujący popyt na pieniądz światowy. Dalszej analizy wymaga problem swoistego udziału krajów emitentów pieniądza światowego, w tym przede wszystkim dolara, w napędzaniu popytu na pieniądz światowy pozwalający rozwiązywać im ich wewnętrzne problemy. Źródeł tych problemów należy natomiast poszukiwać w utrzymujących się wadliwościach polityki neoliberalnej współczesnego kapitalizmu. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie wyników analizy zmian pozycji zajmowanej przez poszczególne waluty narodowe w funkcjach pieniądza światowego. Z przeprowadzonych badań wynika, że dolar USA nadal utrzymuje dominującą pozycję waluty międzynarodowej, mimo iż jego udział nie w każdej funkcji pieniądza światowego wykazuje tendencję rosnącą. Drugą pozycję w dalszym ciągu zajmuje euro, ale zakres pełnionych funkcji ma coraz mniejszy. Rola funta i jena mino iż niewielka, pozwala jednak utrzymać trzecią lub czwartą pozycję, natomiast frank szwajcarski został zastąpiony głównie przez juana chińskiego. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie wyników analizy kryteriów emisji waluty międzynarodowej. Badania wykazały, że wszystkie kryteria spełniają trzy podmioty gospodarcze: Stany Zjednoczone, strefa euro i Japonia. W obecnym wieku pojawiły się jednak Chiny, aspirujące do uczynienia z renminbi waluty kluczowej, ale barierą jest niespełnianie dwóch z pięciu najważniejszych kryteriów. (abstrakt oryginalny)
Porozumienia o swapach walutowych zawierane pomiędzy bankami centralnymi najważniejszych gospodarek świata stanowiły jeden z najistotniejszych instrumentów walki z globalnym kryzysem finansowym lat 2008-2010. Banki centralne zawierają kontrakty swapowe także po przezwyciężeniu skutków kryzysu. W artykule zanalizowano znaczenie porozumień swapowych w kreacji oficjalnej płynności międzynarodowej. Tezą artykułu jest twierdzenie, że swapy walutowe banków centralnych odgrywają istotną rolę w tworzeniu owej płynności i stanowią jeden z kluczowych elementów pokryzysowego międzynarodowego systemu walutowego. Zastosowane metody badawcze obejmują analizę danych statystycznych dotyczących porozumień swapowych, oficjalnych aktywów rezerwowych i międzynarodowego wykorzystania walut, a także analizę porównawczą i studium literatury przedmiotu. Przeprowadzona w artykule analiza dowodzi, że porozumienia swapowe przyczyniają się do zmniejszenia dysfunkcjonalności międzynarodowego systemu walutowego w zakresie tworzenia płynności międzynarodowej, a w związku z tym zwiększają stabilność tego systemu.(abstrakt oryginalny)
Integracja Polski z unią Europejską jest niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatnich lat dla polskiej gospodarki. Naturalnym następstwem (i w naszym przypadku także obowiązkiem) bycia członkiem UE, jest przystąpienie naszego kraju do strefy wspólnej waluty europejskiej. (fragment tekstu)
Autor skupił się na ocenie roli dolara amerykańskiego w sektorze, jako waluty inwestycyjnej, transakcyjnej i fakturowania oraz w sektorze publicznym - jako waluty rezerwowej inwestycyjnej i odniesienia. (fragment tesktu)
Funt brytyjski w XIX wieku posiadał niekwestionowany status waluty międzynarodowej. Szczególna rola funta przypada na drugą połowę XIX wieku, tzw. okres Pax Britannica, kiedy to Anglia była gospodarką dominującą w świecie. Wiek XX przyniósł osłabienie znaczenia funta szterlinga, a jego miejsce zajął dolar (a w pewnym stopniu także i euro). Autorka artykułu odpowiada na pytanie, jakie czynniki wpływają na umiędzynarodowienie waluty i zestawia tę teorię ze specyfiką funta - najpierw w XIX wieku, a następnie w pierwszych latach XXI wieku. Wnioski prowadzą do stwierdzenia, iż przesłanki, dzięki którym funt stanowił walutę dominującą w świecie, ustały. Dzisiejsze znaczenie Wielkiej Brytanii (wyznaczane już nie panowaniem na morzach czy wielkością kolonii, lecz obiektywnymi wskaźnikami ekonomicznymi) pozwala funtowi istnieć na rynkach międzynarodowych -jako waluta rezerw, fakturowania czy inwestycyjna - ale już nie dominować. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Rola państwa w procesie internacjonalizacji waluty Chin
75%
Internacjonalizacja renminbi stanowi jedno z kluczowych zjawisk charakteryzujących współczesny międzynarodowy system walutowy. Proces ten jest następstwem wzrostu roli gospodarki Chin w gospodarce światowej oraz dążenia władz Państwa Środka do zwiększenia międzynarodowej roli renminbi, co wynika z przekonania, że znaczenie tego kraju w międzynarodowych stosunkach walutowych jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do pozycji w realnej sferze gospodarki światowej. Chiny spełniają obecnie jedynie część kryteriów internacjonalizacji waluty krajowej. Jednakże władze tego kraju podejmują aktywne działania prowadzące do zwiększenia międzynarodowej roli renminbi. Cel artykułu stanowi zbadanie przyczyn aktywnej roli państwa w procesie internacjonalizacji renminbi oraz poszczególnych obszarów, w których państwo wspiera umiędzynarodowienie tej waluty. Tezą artykułu jest twierdzenie, że internacjonalizacja renminbi jest przede wszystkim rezultatem działalności władz państwa (government-led internationalization), natomiast w znacznie mniejszej części pozostaje procesem rynkowym (market-led internationalization). Jest to zjawisko bezprecedensowe, gdyż internacjonalizacja współczesnych walut kluczowych miała przede wszystkim charakter rynkowy. Zastosowane metody badawcze obejmują analizę danych statystycznych dotyczących zmiennych makroekonomicznych charakteryzujących gospodarkę Chin oraz danych odnoszących się do skali i obszarów międzynarodowego zastosowania renminbi, a także analizę porównawczą i analizę literatury przedmiotu. Przedstawiona w artykule analiza dowodzi, że aktywna rola państwa w znaczącym stopniu przyczyniła się do wzrostu międzynarodowego znaczenia oraz wykorzystania waluty Chin.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie najważniejszych korzyści przyjęcia wspólnej waluty europejskiej. Wśród nich wyróżniono m.in.: obniżenie kosztów transakcyjnych, ułatwienie porównywalności cen, brak ryzyka kursowego oraz spodziewany wzrost inwestycji zagranicznych. Omówiono również szereg potencjalnych zagrożeń i kosztów uczestnictwa w unii walutowej, które mają przede wszystkim wymiar makroekonomiczny.
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych przedsięwzięć Chin ukierunkowanych na internacjonalizację juana. W proces ten wpisuje się szeroko rozumiana strategia liberalizacji obrotów finansowych, jaką Chiny konsekwentnie realizują od lat. Niewątpliwie, decyzja MFW o włączeniu juana jako piątej waluty świata do koszyka SDR (z dniem 1 października 2016 r.) była przełomowa. W jej wyniku baza COFER po raz pierwszy zaczyna publikować dane o oficjalnych rezerwach walutowych denominowanych w juanie. Zaangażowanie Chin w internacjonalizację własnej waluty dotyczy rozwiązań skierowanych bezpośrednio na promocje juana, począwszy od ułatwień w rozliczeniach w juanie, przez uruchamianie banków clearingowych po bilateralne umowy swapowe z zagranicznymi bankami centralnymi. Pośrednio natomiast internacjonalizacji chińskiej waluty ma służyć koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku oraz uruchomienie (w 2016 r.) Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. W opracowaniu dominuje analiza opisowa.(abstrakt oryginalny)
Badania nad wpływem euro na poziom inflacji powinny być prowadzone ze względu na to, że upływający czas obiektywizuje ocenę skutków przyjęcia wspólnej waluty. Wprawdzie nie można jeszcze zmierzyć pełnych i długoterminowych efektów wynikających z członkostwa w strefi e euro, ale można korygować błędne opinie formułowane bez dostatecznej weryfikacji faktów. Tak było m.in. z przyczynami kryzysu gospodarczego z lat 2007-2008, który początkowo przez część opinii publicznej był kojarzony jako skutek wprowadzenia euro. Obecnie mamy już pewność, że był to przede wszystkim efekt błędów w polityce fiskalnej części krajów Unii Europejskiej, a nie konsekwencja wadliwej polityki pieniężnej strefy euro. Uzasadnione wydaje się podjęcie badań, których celem jest ocena wpływu przyjęcia wspólnej waluty euro na poziom inflacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Podstawą tej oceny jest analiza inflacji HICP w ujęciu krótkoterminowym, która obejmuje 12 miesięcy bezpośrednio po przyjęciu euro oraz w ujęciu średnioterminowym, przez 5 lat po wstąpieniu do unii walutowej. W badaniach przyjęto hipotezę, że niski wzrost cen (w ograniczonych rozmiarach) jest celem wszystkich banków centralnych, w tym również Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli zatem po wprowadzeniu wspólnej waluty poziom inflacji jest zbliżony do celu inflacyjnego, to znaczy, że wspólna polityka pieniężna przynosi pozytywne efekty, a nadmierny wzrost cen jest jedynie iluzją.(fragment tekstu)
17
Content available remote Perspektywy rozwoju juana chińskiego jako waluty międzynarodowej
75%
Chiny od lat są przedmiotem zainteresowania zarówno badaczy jak i decydentów politycznych. Wzrastająca rola Chin wymusza intensyfikację oraz pogłębienie prowadzonych analiz o kolejne aspekty funkcjonowanie tego kraju w ramach międzynarodowych stosunków ekonomicznych i politycznych. Celem artykułu jest przedstawienie perspektyw internacjonalizacji juana chińskiego. W celu realizacji tematu artykuł podzielono na trzy sekcje: w pierwszej przedstawiono teoretyczne aspekty umiędzynarodowienia waluty narodowej, w drugiej pokrótce omówiono pozycję Chin we współczesnej gospodarce światowej, trzecią poświęcono analizie uwarunkowań internacjonalizacji juana chińskiego. (abstrakt oryginalny)
18
75%
Rozwój dyskusji wskazującej na potrzebę podniesienia efektywności międzynarodowego systemu walutowego sprawia, że pojawia się wiele propozycji jego reformy. Z przedstawianych w literaturze koncepcji modyfikacji międzynarodowego systemu walutowego wyłaniają się dwa główne stanowiska: 1) przejście w kierunku systemu wielodewizowego oraz 2) stworzenie globalnego systemu walutowego przez oparcie go na Specjalnych Prawach Ciągnienia (SDR) lub wykreowanie ponadnarodowego pieniądza papierowego. Te okoliczności są przesłanką do podjęcia badań, których celem jest analiza wykorzystania SDR w funkcjach waluty międzynarodowej oraz ocena możliwości reformy międzynarodowego systemu walutowego, polegającej na zwiększeniu roli SDR. Z przeprowadzonych badań wynika, że przejęcie przez SDR funkcji waluty międzynarodowej jest możliwe, jednak wymaga istotnych zmian w polityce krajów oraz stworzenia warunków do szerszego zastosowania SDR, zarówno w sferze transakcji oficjalnych, jak i prywatnych. Zastosowane metody badawcze obejmują studium literatury przedmiotu oraz analizę danych statystycznych, głównie IMF i UNCTAD. (abstrakt oryginalny)
19
75%
Przedmiotem artykułu jest ocena uwarunkowań i obecnej pozycji euro jako pieniądza międzynarodowego. (fragment tekstu)
Proces internacjonalizacji waluty postrzegany był dotychczas jako zjawisko przypisywane krajom rozwiniętym. Wynika to z doświadczeń międzynarodowego systemu walutowego (msw), który w toku ewolucji opierał się na walutach krajów rozwiniętych (USD, EUR, GBP, czy charakteryzujących się wysokim stopniem umiędzynarodowienia DEM i jenie JPY), spełniających funkcje waluty międzynarodowej. Tymczasem ostatnia dekada to okres wyraźnego rozwoju gospodarczego i wzrostu znaczenia w gospodarce globalnej krajów określanych jako "rynki wschodzące" (emerging markets - EM), skutkującego pojawieniem się nowego zjawiska, jakim jest internacjonalizacja ich walut. Niewątpliwie czynnikiem dynamizującym ten proces stał się globalny kryzys finansowy, uświadamiający konieczność oparcia systemu walutowego na wielu walutach w celu zwiększenia jego stabilności. W efekcie, w literaturze pojawił się nowy nurt analizujący ryzyka, zagrożenia i korzyści z internacjonalizowania walut krajów emerging markets. Wśród walut mogących potencjalnie ogrywać taką rolę wymienia się powszechnie: chińską (RMB), indyjską (INR), brazylijską (BRL), rosyjską (RUB), południowoafrykańską, a czasami także koreańską i turecką. Celem artykułu jest prezentacja uwarunkowań, zakresu oraz potencjalnego kierunku ewolucji dokonującej się internacjonalizacji walut krajów emerging markets na tle tradycyjnego, teoretycznego spojrzenia na zjawisko,w oparciu o aktualne światowe badania i analizy w tym obszarze. Rozważania prowadzą do konkluzji, że z grupy tej niewątpliwie największy stopień zaawansowania internacjonalizacji oraz wypełnienia przesłanek do pogłębiania się procesu wykazuje waluta chińska, jednak także inne waluty (RUB, BRL) mogą odgrywać istotną rolę w tym procesie. Proces internacjonalizacji walut krajów emerging markets będzie z pewnością długotrwały i zasadniczo przybierze charakter internacjonalizacji regionalnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.