Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  War in Iraq in 2003
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wojna w Iraku spowodowała rozdźwięk w państwach Unii Europejskiej oraz w państwach kandydujących do jej struktur. Autor zwraca uwagę, że ze względów ekonomicznych i politycznych Europa musi jak najszybciej wyjaśnić wewnętrzne nieporozumienia i naprawić stosunki z USA.
Zdaniem autora wojna w Iraku nie powinna mieć bezpośrednich konsekwencji gospodarczych. Na wojnie społeczeństwo jako całość nie zyska, choć zyskać mogą pewne jego grupy. Jeśli są jakieś powody do obaw, to leżą one raczej w sferze psychologicznej, a nie finansowej.
Narody muzułmańskie przez stulecia były pionierami światowego handlu. To nie kultura islamu, lecz obecna zła polityka hamuje rozwój gospodarczy. Irakowi potrzebne są reformy prowadzące do wolnorynkowej gospodarki.
Kompleks zagadnień związanych z Irakiem, dotyczących obalenia reżimu Husajna i rekonstrukcją państwa irackiego, łączy w sobie wiele wątków i zależności o różnym charakterze. Tego samego dnia, po ataku na World Trade Center, prezydent Bush przedstawił ogólny zarys doktryny walki z terrorystami i ich poplecznikami. Rozpoczęcie wojny z Irakiem zostało poprzedzone gruntowymi dochodzeniami w sprawie posiadania przez państwo Saddama Husajna broni masowego rażenia. Wobec nieznalezienia konkretnych dowodów, które miały zaważyć na ingerencji zbrojnej USA w Iraku, rozpoczęcie działań zbrojnych zostało wytłumaczone jako droga do zapewnienia pokoju na świecie. Wizją prezydenta Busha i jego administracji jest demokratyzacja Bliskiego Wschodu, w której Irak ma stanowić rolę katalizatora.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie pomiaru postawy studentów wobec wojny w Iraku z zastosowaniem istniejącej metodologii pomiaru postaw wobec zjawisk społecznych, w której wykracza się poza zwykłe podawanie odsetka osób zajmujących określoną postawą. Do pomiaru wykorzystano dwa typy skal pomiarowych (Guttmana i Likerta) oraz dokonano porównania wyników. Pomiar polega na przypisywaniu obiektom liczb, odzwierciedlających natężenie badanych cech. Aby proces przypisywania liczb można było nazywać pomiarem, powinien on spełniać określone warunki. (fragment tekstu)
Armia i jej działania mogą być wzorem dla biznesowych struktur i zachowań. Nauki, które wyciąga się z kolejnych kampanii, dotyczą także metod zarządzania i stosowania najnowocześniejszych technologii.
Do tej pory polskie firmy na odbudowie Iraku nie zarobiły ani grosza. Szanse na duże kontrakty są coraz mniejsze. Właściciele firm polskich liczą już tylko na przetargi organizowane przez Irakijczyków.
Celem artykułu jest przedstawienie relacji bezpośrednich uczestników sporu amerykańsko-francuskiego toczącego się w okresie poprzedzającym amerykańską inwazję na Irak w 2003 roku. Analizując dane z jedenastu wywiadów jakościowych, przeprowadzonych z amerykańskimi urzędnikami wysokiego szczebla, podjęto w artykule próbę oceny stanu stosunków amerykańsko-francuskich przed kryzysem w Iraku w 2003 roku oraz omówiono główne przesłanki i rozwój sporu. W artykule dokonano próby oceny, czy głośna międzynarodowo konfrontacja między amerykańskimi i francuskimi decydentami odcisnęła długofalowe piętno na stosunkach dwustronnych. Badanie dowodzi, że pomimo skali kryzysu nie miał on wpływu na ogólną trajektorię stosunków amerykańsko-francuskich. Uczestnikami badania byli doradcy wysokiego szczebla ds. polityki zagranicznej USA oraz decydenci z Departamentu Obrony USA i Departamentu Stanu USA, którzy zostali bezpośrednio zaangażowani w przygotowania do amerykańskiej inwazji na Irak w latach 2001-2003. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia źródła, przyczyny i sposób prowadzenia polityki przez administrację G. Busha w kontekście relacji transatlantyckich. Skupiając się na kwestii irackiej autorka opisuje prawdopodobny przebieg relacji USA-UE oraz jego konsekwencje.
The war launched by America and its allies against the country of Iraq on 2003 was a debatable and notorious war for the public opinion was shocked with the realization that the reasons for launching the war under the title 'Iraq's Mass Destruction Weapons' were false. The tragic consequences of this war led many writers around the world to question the policy of the United States and its manipulation of facts to justify their narratives. The present study examines the American policy of invading Iraq in David Hare's Stuff Happens. It investigates Hare's technique of combining documentary realism with imaginative reconstruction of the arguments to dramatize the American Invasion of Iraq. Stuff Happens is a historical and political play written as a verbatim theatre. It depicts the backroom deals and political maneuvers of the Bush administration in justifying their campaign against the 'Axis of Evil' culminated by the war against Iraq. The verbatim theatre is the best way of showing the gap between 'what is said and what is seen to be done'. Scenes of direct speeches by real characters are part of this theatre dramatized to present a new reading of a historical event. In addition, characterization is used by Hare's to chronicle the American war on Iraq. The study follows a postcolonial framework. The study concludes that Hare's Stuff Happens succeeded in shaking the public opinion with the truth that Bush's administration has manipulated facts in order to achieve their colonial and imperial interests in Iraq, which led to more destruction and violence in this country. (original abstract)
Okupacja Iraku wykazuje cechy wyraźnie odróżniające ją od dotychczasowych, znanych prawu międzynarodowemu, modeli okupacji. Wymyka się ona tradycyjnemu ujęciu tego stanu, zawartemu w Regulaminie Haskim z 1907 r. Zważywszy zaś fakt, że w jej wykonywanie zaangażowana jest społeczność międzynarodowa, reprezentowana przez organy ONZ, model ten można określić mianem okupacji umiędzynarodowionej. Powstaje pytanie o różnice pomiedzy klasyczną, haską a "iracką" koncepcją okupacji. Czy jesteśmy świadkami zachodzącej ewolucji prawa okupacyjnego? Jeżeli tak, to jakie są kierunki jego zmiany?
W artykule przedstawiono konsekwencje wojny z terroryzmem oraz rozłamem na Zachodzie. Mogą one doprowadzić do spadku przepływu kapitału oraz dłuższego ograniczenia migracji między państwami.
Z powodu animozji Stanów Zjednoczonych z Francją i Niemcami związanymi z wojną w Iraku, na rynkach finansowych może zapanować bessa.
Autorzy przedstawili wpływ wojny w Iraku na gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Z jednej strony nastąpi spadek bezrobocia (nowe miejsca pracy w sektorze usług ochrony), a z drugiej zwiększą się wydatki na ochronę i bezpieczeństwo co spowoduje zakłócenie przepływu funduszy i osób do sektora prywatnego. Zwiększenie środków kontroli transakcji międzynarodowych zahamuje wymianę towarów, kapitału i myśli technicznej.
Światowy rynek ropy naftowej jest uzależniony od trzech czynników: produkcji, zapasów i konsumpcji. Na te czynniki nakładają się i odciskają duże piętno czynniki polityczne.
W artykule pokazano uzasadnienia interwencji zbrojnych przeprowadzonych przez państwa zachodnie po zakończeniu zimnej wojny. Celem jest identyfikacja i analiza motywów podjęcia tego rodzaju akcji, wskazywanych publicznie przez przywódców krajów zachodnich zaangażowanych w interwencje lub je inicjujących. Autor omówił kolejno pięć przypadków: akcję zbrojną przeciw Irakowi w 1991 r. (wojna w Zatoce), operację w Bośni i Hercegowinie (1992-1995), operację NATO w Kosowie w 1999 r., interwencje: w Afganistanie po zamachach z 11 września (2001-2014) oraz w Iraku (2003-2010). Badając przede wszystkim oficjalne wystąpienia dotyczące tych operacji i przedstawione przez przywódców państw zachodnich oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych (np. NATO), starał się ustalić treść uzasadnień, a także określić hierarchię ważności powodów podjęcia międzynarodowych działań zbrojnych w reakcji na konkretny kryzys lub konflikt. Wśród deklarowanych celem uzasadnienia poszczególnych misji motywów autor wyróżnił cztery kategorie: interesy bezpieczeństwa narodowego państw zachodu, motywy ekonomiczne, względy humanitarne oraz interes społeczności międzynarodowej jako ogółu. Wskazał także, iż stosunkowo najczęściej w oficjalnych uzasadnieniach interwencji akcentowano interes społeczności międzynarodowej, najrzadziej odwoływano się zaś do motywów ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem wielu analityków na krótkim konflikcie zbrojnym z Irakiem wszyscy mogą skorzystać. Nastanie wtedy era taniej benzyny, stabilniejszych kursów i powrotu koniunktury gospodarczej. Dużo też zyskają ci, którzy będą naprawiać szkody. Polska tak naprawdę odniesie sukces, gdy nie straci na wojnie z reżimem Saddama Husajna. Irak jest największym polskim dłużnikiem, który przestał spłacać swój kredyt po wojnie w 1991 roku.
Autor przedstawia wyzwania przed jakimi stanie przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych związane z zaprojektowaniem bardziej skutecznej narodowej strategii militarnej, stanowiącej część narodowej strategii bezpieczeństwa. W opinii autora spójna strategia, która realistycznie odzwierciedli wyzwania niekończace się wojny z terroryzmem, stale zmieniające się i będące dużym obciążeniem zobowiązania zagraniczne oraz niepewne globalne sojusze.
Artykuł dotyczy opracowania rozwiązania systemu obronnego, dzięki któremu Pentagon mógłby lepiej chronić życie żołnierzy w Iraku.
Przedmiotem artykułu są rozważania na temat przemian modernizacyjnych i możliwości kształtowania zrębów demokracji w Iraku. Zdaniem autora nieodzownym warunkiem powodzenia w przeprowadzeniu tych przemian modernizacyjnych jest zapewnienie Irakijczyków, że ich tożsamość narodowa nie jest zagrożona przez proces modernizacyjny i nie naruszy ich rzeczywistej kontroli nad naturalnymi zasobami ich kraju.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.