Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Warranty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem tego artykułu jest zbadanie charakteru prawnego obniżenia ceny w świetle znowelizowanych przepisów o rękojmi. Przeprowadzone badania obejmują rekonstrukcję kluczowych poglądów, jakie zostały wyrażone w doktrynie i orzecznictwie, a następnie ich odniesienie do znowelizowanych przepisów. Rozważania te skupiają się na (1) interpretacji zwrotu "zło- żyć oświadczenie o obniżeniu ceny", (2) konsekwencjach objęcia tego uprawnienia terminem zawitym, (3) adekwatności wytycznej obniżenia ceny i (4) następstw nieustosunkowania się do oświadczenia kupującego w ustawowym terminie. Wywody prezentowane w artykule opierają się na analizie dogmatycznej, uzupełnionej o analizę historyczną, i prowadzą do wniosku, że obniżenie ceny zostało skonstruowane jako uprawnienie kształtujące po nowelizacji przepisów o rękojmi, co stanowi odejście od poprzednio dominującej koncepcji roszczenia. (abstrakt oryginalny)
Sama idea sprawowania częściowego nadzoru personalnego przez Komisję Nadzoru Finansowego nad rynkiem finansowym nie jest kwestionowana, jako że może się ona wpisywać w całokształt mechanizmów składających się na ład korporacyjny. Jednakże niektóre sposoby jej urzeczywistnienia nasuwają wątpliwości. Zastrzeżenia dotyczą oceny kryteriów weryfikacji przyjmowanych przez wskazany organ, wychodzenia poza granice kompetencji przy wydawaniu niektórych aktów. Ingerencja regulatora w działalność ubezpieczeniową musi być wyważona i dążyć do pogodzenia celu nadzoru z celem funkcjonowania zakładu ubezpieczeń jako spółki akcyjnej. Realizacja administracyjnego nadzoru personalnego dotyczy również interesu prawnego ocenianego w tym trybie.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia warranty subskrypcyjne na tle instrumentów pochodnych. Opisano sposoby zastosowania warrantów subskrypcyjnych.
Problem przejścia na osobę trzecią uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne był od lat przedmiotem analiz wielu wybitnych prawników i sędziów. Wydawało się, że kres rozważaniom na powyższy temat położyła uchwała Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2004 r. Jednakże Sąd Najwyższy w uchwale z 19 października 2016 r. dopuścił możliwość przeniesienia uprawnień do odstąpienia od umowy sprzedaży na obdarowanego w przypadku wady fizycznej rzeczy. Celem niniejszej glosy jest analiza uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2016 r. (abstrakt oryginalny)
Omówiono strategie inwestycyjne oparte na warrantach oraz opisano możliwości wyceny warrantów. Scharakteryzowano także rynek warrantów w Polsce w latach 2000-2002.
6
Content available remote Consumer Behaviour and Warranty Claim : a Study on Czech Consumers
100%
Consumer behaviour concerning warranty is significant for both consumers and business entities. This article presents the behaviour of consumers on warranty claims for purchased products or services. The present study attempts to investigate the influence of demographic variables on consumer satisfaction in the course of the warranty claim procedure. To study the behaviour of consumers, a quantitative approach was adopted with the sample of 453 respondents in Czech Republic. A self-administered, structured questionnaire was used to collect primary data during the survey and analysis was performed using Statistical Package for Social Science (SPSS). This study contributes to the body of knowledge in the field of consumer behaviour concerning warranty claims. (original abstract)
Instrument pochodny jest walorem wystawianym na inne instrumenty finansowe (tzw. aktywa bazowe). Istotą tego instrumentu jest uzależnienie jego wartości od ceny aktywów bazowych na które jest on wystawiony. Aktywami bazowymi instrumentów pochodnych mogą być: akcje, wartości indeksów giełdowych, czy też stopy procentowe. Do pojawienia się tego instrumentu na rynku papierów wartościowych przyczyniła się konieczność pozyskiwania kapitału przez podmioty będące uczestnikami rynku, oraz ciągłe dążenie przedsiębiorstw do zwiększenia możliwości gromadzenia i dywersyfikacji kapitału. Inwestowanie w papiery wartościowe tego rodzaju wiąże się jednak z wysokim ryzykiem straty zainwestowanych środków finansowych w przypadku spadku cen tych aktywów w okresie przed datą wykonania instrumentu pochodnego. Przedmiotem opracowania będzie jeden z tych instrumentów - warrant. (fragment tekstu)
Emisja akcji wiąże się z problemem ustalenia odpowiedniej ceny emisyjnej, czasu emisji oraz utrzymania kontroli nad spółką. Instrumentem, który istotnie może pomóc w rozwiązaniu części z dylematów jest warrant subskrypcyjny. W artykule dokonano prezentacji tego instrumentu finansowego. Przedstawione zostały możliwości wykorzystania warrantu subskrypcyjnego w różnych trybach podwyższania kapitału własnego, szczególnie akcentując strategiczne aspekty finansowania. Analizie poddano podstawowe parametry określające funkcjonowanie warrantu, wskazując na możliwe nimi zarządzanie dla poprawy warunków nowej emisji akcji.(abstrakt oryginalny)
Rozwiązania ILW stanowią alternatywę dla tradycyjnych umów reasekuracji. Z uwagi na to, że ILW wykraczają poza rynek asekuracyjny w uzyskiwaniu ochrony, klasyfikowane są jako rozwiązania alternatywnego transferu ryzyka (ART). Istotą ILW jest uzależnienie wypłat z tytułu realizacji ryzyka ubezpieczeniowego od poziomu szkód branży ubezpieczeniowej, a nie podmiotu nabywającego ochronę. Celem artykułu jest przestawienie konstrukcji ILW, zasad wypłaty oraz wad i zalet. Artykuł wychodzi od dokonania analizy ILW na tle kategorii ART. Następnie kontrakt ILW przeciwstawiany jest tradycyjnemu kontraktowi reasekuracyjnemu; przedstawiane są także skutki zastosowania indeksu branży oraz związanych z nim: ryzyka bazy i hazardu moralnego. Jako zakończenie rozważań na temat ILW dokonana zostanie próba wskazania perspektyw rozwoju kontraktów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono przebieg składania reklamacji konsumenckiej. Wskazano zasadnicze przyczyny występowania reklamacji. Podkreślono, że skuteczne reklamacje przyczyniają się do ochrony interesów ekonomicznych konsumentów oraz sprzedawców.
Tematem niniejszego artykułu będzie przedstawienie oraz dokonanie analizy ryzyka inwestycyjnego dla rynku warrantów opcyjnych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. Rynek warrantów na GPW, pomimo bogatej oferty instrumentów finansowych, cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem inwestorów. W niniejszym opracowaniu chciałbym przedstawić główne czynniki ryzyka związanego z inwestowaniem na rynku warrantów oraz dokonać analizy przyczyn wciąż słabnącego zainteresowania inwestorów tym segmentem rynku. (fragment tekstu)
Artykuł wyjaśnia działanie rękojmi za wady we wzajemnych relacjach zachodzących między stronami transakcji komisowej.
Omówiono czynniki wyznaczające cenę warrantu. Pokazano jak ważne przy wycenie warrantów opcyjnych jest prawidłowe oszacowanie zmienności aktywa bazowego.
14
100%
Problem przejścia na osobę trzecią uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy był od lat przedmiotem wielu analiz zarówno wśród wybitnych przedstawicieli doktryny, jak i orzecznictwa. Część przedstawicieli doktryny uważało, że na osobę trzecią mogą przejść automatycznie wszelkie uprawnienia związane z rękojmią za wady fizyczne rzeczy. Według pozostałych przedstawicieli doktryny jest to wykluczone. Celem niniejszego artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: "Czy rękojmia za wady fizyczne rzeczy może przejść na osobę trzecią?" (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Cel i funkcja rękojmi w kanonicznym prawie małżeńskim
100%
Rękojmia jest instytucją funkcjonującą w kanonicznym prawie małżeńskim. W nim nabrała charakterystycznego znaczenia. Bez wątpienia wpisuje się ona w te instytucje, których celem jest ochrona małżeństwa. W artykule została przeprowadzona analiza rękojmi pod kątem celu i funkcji, jakie ma spełniać w prawie małżeńskim. Zarówno cel, jak i funkcja nie sprowadza się do jednego zagadnienia. Różnorodność odniesień czyni rękojmię niezwykle ważną, zwłaszcza w perspektywie społeczeństwa wieloreligijnego.(abstrakt oryginalny)
Warranty zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w marcu 1998 roku. Były to europejskie warranty kupna na akcje spółki Elektrim S.A. oraz indeks NIF, których emitentem był Bank Rozwoju Eksportu S.A. uznawany za pioniera rynku instrumentów pochodnych w Polsce. W kolejnych latach do emitentów warrantów dołączył Centralny Dom Maklerski Pekao S.A. oraz Beskidzki Dom Maklerski S.A. Wszystkie emitowane przez nich warranty były typu opcyjnego. Zgodnie z uchwałą Rady w sprawie określania warunków i trybu dopuszczenia warrantów do obrotu giełdowego emitentem warrantów opcyjnych może być skarb państwa, Narodowy Bank Polski, banki lub inne podmioty prowadzące działalność maklerską, które są członkami giełdy. Artykuł jest podsumowaniem ośmiu lat obrotów warrantami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, których ostatnie notowanie odbyło się 16 grudnia 2005 roku. Do tego czasu w obrocie znajdowały się warranty europejskie i amerykańskie na akcje pojedynczych spółek, indeksy giełdowe, kontrakty terminowe na WIG20 oraz bony skarbowe. (fragment tekstu)
17
Content available remote Stopa zwrotu z kapitału zainwestowango w transakcję wykupu lewarowanego (LBO)
100%
W artykule przedstawiono możliwe propozycje rozwiązania problemu zagwarantowania udziału w kapitale własnym w momencie zakończenia inwestycji. Spośród wielu możliwych propozycji wybrano dwie skrajne: a)jednoczesne objęcie akcji i obligacji oraz b) objęcie obligacji (tj. długu podporządkowanego) wraz z warrantami. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono ogólne uwagi o zmianach w zakresie rękojmi za wady rzeczy. Odniesiono się do pojęcia wady w kontekście zmiany pojęcia wady fizycznej poprzez wprowadzenie w jej treści terminologii charakterystycznej dla niezgodności towaru z umową. W ogólnym zakresie omówiono charakter odpowiedzialności z tytułu rękojmi, uprawnienia przysługujące kupującemu (z uwzględnieniem przysługujących tylko konsumentowi), przesłanki zwolnienia sprzedawcy z odpowiedzialności za wady, a także z odpowiedzialności za publiczne zapewnienia dotyczące właściwości rzeczy, a pochodzące od innych niż sprzedawca uczestników łańcucha dystrybucji, terminy trwania odpowiedzialności oraz procedurę reklamacji (w tym termin na ustosunkowanie się do żądania i termin na załatwienie reklamacji).(abstrakt oryginalny)
Omówiono jeden z instrumentów finansowych jakim jest warrant oraz przedstawiono jego typy i klasyfikację. Scharakteryzowano także warranty występujące na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Artykuł dotyczy wpływu wezwania do usunięcia wad rzeczy sprzedanej na skuteczność złożonego wcześniej oświadczenia o obniżeniu ceny przy rękojmi za wady. Autor przeprowadza analizę charakteru prawnego oświadczenia o obniżeniu ceny oraz żądania usunięcia wady. Zrelacjonowane zostają poglądy wyrażane w orzecznictwie i doktrynie dotyczące owych kwestii. W końcu, przy uwzględnieniu różnych założeń wyjściowych, autor analizuje tytułowe zagadnienie, zwracając uwagę na niektóre problemy z nim związane. Koniec pracy poświęcony jest na zasadnicze konkluzje co do niejednoznaczności obowiązujących obecnie przepisów i możliwych rozwiązań mogących zniwelować skutki tego zjawiska.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.