Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wartość inwestycji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiotem podjętych badań jest próba określenia wartości inwestycji podejmowanych w przedsiębiorstwie. Z uwagi na dyskusyjny i niejednoznaczny charakter pojęcia wartości, który przejawia się w wielości koncepcji wartości, ważne staje się sprecyzowanie rodzaju poszukiwanej wartości. Określając go na potrzeby niniejszego opracowania przeanalizowano główne historyczne i współczesne koncepcje wartości. Celem tej analizy było znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy inwestycje można uznać za źródło wartości i w jakim aspekcie można tą wartość rozpatrywać. Ze względu na rozległość problematyki, analizę zawężono do inwestycji rzeczowych. W pracy przyjęto tezę, że o wartości inwestycji decydują efekty przez nią generowane. Efekty inwestycji posiadając pewien zbiór cech, zgodnych z preferencjami inwestora i konsumentów, przekładają się na wartość użytkową inwestycji oraz przynoszą dochód, stanowiąc tym samym wartość dochodową (ekonomiczną) inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Do przesłanek podejmowania wielkich inwestycji w Polsce, w ostatnim dwudziestoleciu, zaliczono transformację i integrację z Unią Europejską. W wyniku tych procesów Polska musiała podjąć wiele inwestycji, a w tym wiele inwestycji wielkich, takich jak budowa sieci transportowych, rozbudowa infrastruktury miejskiej, inwestycje z dziedziny ochrony środowiska i pokonać wiele problemów, które szczególnie utrudniają podjęcie wielkich inwestycji. Do szczególnych wyzwań należy organizacja procesu finansowania wielkich inwestycji. Stojąc przed problemem identyfikacji wielkich inwestycji, w niniejszym opracowaniu podjęto próbę weryfikacji niektórych cech wielkich inwestycji, na jakie powołuje się literatura przedmiotu, uzupełniając je o własne przemyślenia. Przymiotnik "wielka" nadaje pojęciu inwestycji nowe znaczenie. Określa nową grupę rodzajową w ramach inwestycji. Następnie przybliżono problemy związane z podejmowaniem i finansowaniem wielkich inwestycji w Polsce. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiona została pewna propozycja poszerzenia klasy portfeli efektownych. Do poszerzenia tego wykorzystano model Mayersa, wprowadzony w celu konstruowania modelu CAMP dla portfeli zawierających aktywa niezbywalne. Zostało tutaj przedstawione nietrywialne uogólnienie pojęcia portfela efektywnego identyczne z formalną postacią modelu Mayersa. W celu wykazania możliwości ominięcia wymogu niezbywalności części aktywów przedstawiony został pewien, oparty na modelach liniowych statystyki matematycznej - dowód poprawności równania CAMP dla modelu Mayersa. (fragment tekstu)
4
Content available remote Combining Equity Country Selection Strategies
100%
The recent increase in passive investment products has provided investors with easy access to international markets. The basic motivation of this paper is to offer new tools to investors who want to allocate assets across countries. This study investigates the performance of equity country selection strategies based on a combination of theoretically and empirically motivated variables. Thus, we create portfolios and assess their performance using asset pricing models. The empirical examination is based on data from 78 countries from 1999 to 2015. The strategies that are based on the earnings-toprice (EP) ratio, the turnover ratio, and skewness prove to be useful tools for international investors. Furthermore, portfolios from sorts on the blended rankings of skewness combined with the EP ratio or the turnover ratio are also characterized by an attractive risk-return ratio. However, joint strategies do not outperform strategies that are based on single metrics. Consequently, we argue that investors would be better off building a diversified portfolio rather than combining their options into one strategy because of the low correlation among returns on single-variable strategies. (original abstract)
Celem artykułu jest zbadanie wpływu wybranych czynników na wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na Ukrainie w latach 1999-2010 oraz określenie roli uwarunkowań instytucjonalnych w kształtowaniu atrakcyjności inwestycyjnej ukraińskiej gospodarki. Narzędziem analizy jest zbudowany model ekonometryczny regresji liniowej, którego parametry zostały oszacowane za pomocą metody najmniejszych kwadratów. Zastosowano indukcyjną metodę wnioskowania naukowego. Punktem wyjścia przeprowadzonej analizy była przyjęta hipoteza o następującej treści: w badanym okresie uwarunkowania instytucjonalne miały znaczący wpływ na decyzje inwestorów zagranicznych realizujących BIZ na Ukrainie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wyjaśnienie głównych przyczyn zwiększającego się chińskiego zaangażowania kapitałowego w formie BIZ w Unii Europejskiej, kontrowersji oraz wyzwań dla UE związanych z dynamiką i strukturą chińskich BIZ napływających do Europy. Przeprowadzona analiza pozwoliła na sformułowanie kilku głównych wniosków. Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny napływ do Unii Europejskiej chińskich BIZ jest ściśle powiązany z działaniami Chin na rzecz budowania i wzmacniania zdolności konkurencyjnej i pozycji konkurencyjnej tego kraju w gospodarce światowej. Dynamika i charakter chińskich BIZ napływających do Europy budzi kontrowersje w krajach członkowskich UE. Z jednej strony inwestycje te traktowane jest jako zwiększanie wpływów chińskich w Europie, zagrożenie dla przemysłu europejskiego i bezpieczeństwa narodowego (kraje Europy Zachodniej), z drugiej strony jako impuls rozwojowy (kraje Europy Środkowej i Wschodniej). Asymetria między relatywnym zamknięciem Chin i otwartością Europy na BIZ, rosnące trudności w podejmowaniu inwestycji w Chinach i jednocześnie zwiększająca się aktywność inwestycyjna Chin w Europie stanowią wyzwania dla Unii Europejskiej. Działania na rzecz wprowadzenia na poziomie unijnym kontroli napływu BIZ z krajów trzecich dzielą kraje członkowskie UE. Konieczne jest nowe podejście do dwustronnych relacji Unia Europejska- Chiny, wyselekcjonowanie wspólnych interesów w globalnym kontekście, rozpoznanie ich, zidentyfikowanie i uznanie różnic, ustalenie priorytetów we współpracy i ich realizacja. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych problemów związanych z pozyskiwaniem gruntu w projektach land developerskich. Ten specyficzny rodzaj działalności rozwojowej dotyczącej nieruchomości pojawił się w Polsce wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na przydatne do projektów inwestycyjnych grunty budowlane. Artykuł ma charakter teoretyczny. Główny nacisk położono w nim na omówienie kwestii wartości rynkowej i inwestycyjnej nieruchomości gruntowych oraz znaczenia ewentualnej różnicy między nimi dla procesu nabywania gruntów, poddawanych później przekształceniom. Rozważano także znaczenie analizy wartości inwestycyjnej ze względu na rachunek efektywności inwestycji. (fragment tekstu)
Artykuł jest przyczynkiem do dyskusji o koszcie kapitału spółki, który stanowi podstawę szacowania wymaganej stopy zwrotu. Dyskusyjność problematyki wynika z arbitralności założeń w metodach jego kalkulacji. W artykule nawiązuję do założeń teoretycznych Modiglianiego-Millera, którzy analizowali koszt kapitału w warunkach substytucji kapitału własnego kapitałem obcym. Tezą artykułu jest to, że nie mniej ważnym czynnikiem kosztu kapitału jest zmiana wartości rynkowej spółki. Na tym tle podejmuję próbę wykazania, że wahania rynkowych cen akcji wpływają na poziom kosztu kapitału, a tym samym na ocenę efektywności inwestycji metodą wartości bieżącej netto.(abstrakt oryginalny)
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne stanowią ważny element współczesnej globalnej gospodarki. Kryzys gospodarczy sprawił,że w latach 2008-2010 nastąpił spadek napływu BIZ, silniejszy w Europie (również i w Polsce), słabszy w Chinach, Rosji i Brazylii. Polska jest jednym z tych krajów UE, które są wciąż traktowane jako atrakcyjne miejsce inwestowania. 7. miejsce i osiąga dobre wyniki, jeśli chodzi o wzrost inwestycji zagranicznych. Najważniejsze efekty inwestycji zagranicznych w tym regionie to: spadek bezrobocia, większy udział inwestorów zagranicznych w rozwoju lokalnej gospodarki, zwiększenie kapitału zaangażowanego w działalność gospodarczą regionu. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest próbą uzasadnienia tezy, że uwzględnienie w procedurach oceny efektywności inwestycji ryzyka inwestycyjnego, poprzez zwiększenie oczekiwanej stopy zwrotu o premię za ryzyko, jest ujęciem właściwym co do kierunku, ale niewystarczającym co do zakresu i sposobu szacowania wpływu ryzyka (niepewności) na efektywność projektów inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Research background: An investment appraisal applies a single discount rate across all effects. However, this may be insufficient for heterogenous environmental impacts, mixing private and public goods as well as use and non-use values, where individuals may have multiple intertemporal preferences due to their duality to act as consumer or citizen. Purpose: The paper aims at identifying the scope of discrepancies in the level of discount rate for public and private as well as use-and non-use investment gains. Research methodology: The contingent valuation method is used to elicit stated discount rates for 2 hypothetical investments: environmental or financial gains to distinguish between public and private domain accompanied by two time-frames: short (use values) and long (non-use values). Results: The discount rate for the environment is lower than for money. It is also lower for the long-term horizon in comparison with the short-term perspective. The discrepancies are observed also for explanatory variables in respect to a socio-economic profile and attitude characteristics. Novelty: The paper adds to the discussion on valuation discrepancies between self-interested consumers and socially oriented citizens. The scarcity of previous research examining discount rates for public/private goods as well as the short/long-time horizon make the results relevant for public policy dealing with climate change and environmental protection, providing an insight into individual intertemporal preferences. (original abstract)
Kategoria opcyjnej wartości przedsiębiorstwa jest pierwszoplanowym przedmiotem niniejszego opracowania, a próba wskazania metodycznych podstaw jej kwantyfikacji jest zakładanym celem. Punktem wyjścia jest znana teza, która głosi, że wartość inwestycji netto podnosi ekwiwalentnie wartość samego przedsiębiorstwa, które inwestycję zrealizowało. To z kolei oznacza, że prawidłowe co do sposobu, zakresu i użytych narzędzi oszacowanie wartości inwestycji jest warunkiem koniecznym prawidłowej wyceny wartości całego przedsiębiorstwa. Metodyczną podstawą analizy jest z kolei dynamiczny rachunek efektywności inwestycji, jednak wraz z pewną modyfikacją, która w proponowanym ujęciu uwzględnia finansową wartość wspomnianej elastyczności projektu. Od strony zestawu narzędziowego miernikiem elastyczności jest wartość opcji realnej powstającej w projektach, które odznaczać się będą elastycznością realizacji, w przypadku zaistnienia zmian w wyjściowych założeniach i parametrach inwestycji. Sama kategoria "opcja realna" (lub "opcja rzeczywista") jest rozumiana jako asymilacja idei opcji finansowej do metod pomiaru wartości aktywów rzeczowych. (fragment tekstu)
Celem pracy było zaprezentowanie i ocena wielkości nakładów inwestycyjnych w polskim przemyśle spożywczym w latach 2000-2011. Publikacja została przygotowana w ramach programu wieloletniego "Ulepszenie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach", zadanie 5: Ekonomiczne uwarunkowania rozwoju produkcji, infrastruktury rynku i systemu obrotu, a także opłacalności wykorzystania roślin strączkowych na cele paszowe w Polsce". Opracowanie zawiera podstawowe informacje pozwalające uzasadnić konieczność podjęcia głębszej analizy ponoszonych nakładów inwestycyjnych w przemyśle paszowym. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojęcie standardu wartości oraz omówiono wybrane standardy wartości wykorzystywane w procesie wyceny: wartość rynkową, wartość inwestycji, wartość nieodłączną i wartość sprawiedliwą.
15
Content available remote The Synergistic Effect of Mergers and Acquisitions in the Pharmaceutical Industry
84%
Aim: The aim of the article is to answer the question what value can be generated in the process of enterprise growth by means of taking over other entities. Research methods: The research was carried out on the basis of 34 historical transactions on the pharmacy market by one entity in the years 2015-2018, while acquiring a number of pharmacies in Poland. This unique combination will allow us to look at the differences between the market value of the pharmacies purchased and their final purchase price. Additionally, the author is attempting to explain the synergy effects achieved. Findings: The conducted research also shows that there are no grounds to state that the smaller the entity being purchased, the greater the synergy effect. It is known that small entities have much less capacity to generate economies of scale. On its own a smaller entity has a weaker negotiating position with suppliers. In the case of acquisitions of smaller entities in the transactions described, synergies for the company have been much higher than in the case of pharmacy chains, but this is not the rule. It may be concluded that there is a relationship between the unit price of a pharmacy and the synergy effect. The more expensive a pharmacy is acquired, the smaller the space for profit through synergy. Originality / value of the article: The market of pharmacies in Poland is characterised by high fragmentation. Out of 14.6 thousand pharmacies in Poland, the largest entity on the market does not exceed 5% of market share . This status quo is the result of strong and unclear regulations which hinder entrepreneurs' operations. For several years, however, strong consolidation tendencies can be seen, which leads to the fact that 56.3% of the market is occupied by pharmacy chains, and 43.7% of the market is comprised of individual pharmacies. The biggest market players try to increase the number of pharmacies mainly through the acquisitions of existing entities. Implications of the research: The results of the research may be useful for other companies making mergers and acquisitions. Limitations of the research: The limitation of research is the use of only one industry - pharmacies market. Other limitation is small sample. In future Author will collect the data for deeper and more extended analysis.(original abstract)
Przedstawiono efektywność wykorzystania aktywów trwałych w gospodarstwach rolnych województwa podlaskiego. Efektywność aktywów trwałych oceniono na podstawie ich produktywności i dochodowości. Zastosowano też wybrane metody analizy finansowej. Oceny odtwarzania aktywów trwałych dokonano na podstawie stopy reprodukcji aktywów trwałych. W miarę wzrostu wartości aktywów trwałych wyższa była efektywność ich wykorzystania i gospodarstwa uzyskiwały lepsze wyniki ekonomiczne. Najwyższą efektywnością wykorzystania aktywów charakteryzowały się gospodarstwa większe obszarowo i lepiej wyposażone w maszyny i urządzenia (grupa C) i tylko gospodarstwa tej grupy miały zdolność do reprodukcji rozszerzonej. Gospodarstwa te częściej korzystały z zewnętrznego finansowania aktywów trwałych, chociaż stopień uzależnienia gospodarstw rolnych od kapitałów obcych wszystkich grup był bardzo niski.(abstrakt oryginalny)
Theoretical background: Human capital is one of the key factors in the development of entrepreneurship, production and services. The goal of each enterprise is to make a profit, the realization of which requires investment. When developing investment projects, it is crucial to choose the most promising ones, at the same time, it is necessary to take into account the existence of "bottlenecks", and investment activity should be directed to liquidate them. So, the optimal values of the enterprises' investments in the situation of sufficient and insufficient levels of human capital are found and the factors influencing them are analyzed. The study of the issue of human capital today cannot bypass the question of refugees. As a result of the war in Ukraine, a large wave of migration processes is taking place in Poland, and, therefore, there is a problem and need for adaptation of people fleeing from the war. The social problem that arose due to the large number of refugees in Poland requires a comprehensive solution that would aim not only to help the refugees, but also the Polish economy. The best possible solution to the problem of refugees, both for themselves and for the host countries, is to involve them in an egalitarian society and equal economic life. The study highlights the possibility of using technical capabilities for the development of human capital on the example of a mobile application "Pszukaj" developed by the authors. Purpose of the article: The aim of this paper is to build and analyze optimization models of investments in the field of production of goods and provision of services and in the development of human capitalin the situation of sufficient and insufficient levels of human capital development. The practical research question of this study is to consider the case of the "Pszukaj" mobile application as a communication tool for refugees wishing to function independently in Polish society. Research methods: The role of human capital in the enterprises' activities will be evaluated based on constructed investment optimization models. The importance of technological opportunities for human capital development will be evaluated based on the case of the "Pszukaj" mobile application. Main findings: This study contributes to the existing research by offering the analysis of constructed investment optimization models in situation of sufficient and insufficient levels of human capital. The dependence of the optimal values of investments in the development of the sphere of production of goods and provision of services and in human capital on both efficiency indicators of investments in the corresponding directions is shown and analyzed. From the practical perspective, the value of technological opportunities for human capital on the example of "Pszukaj" is shown.(original abstract)
18
Content available remote Obligacje zamienne - hybrydowy instrument inwestowania kapitału
67%
Celem artykułu jest zaprezentowanie podstawowych charakterystyk i determinant ceny obligacji zamiennych jako hybrydowego instrumentu inwestowania kapitału. (fragment tekstu)
Przez rynek kontroli rozumieć należy ten segment rynku kapitałowego, na którym dochodzi do transakcji strategicznymi, czy też inaczej mówiąc kontrolnymi pakietami akcji. Na rynku kontroli przedmiotem obrotu są de facto różne stopnie nabywanej bądź zbywanej władzy nad korporacją. W swej różnorodności oczywiście różne transakcje charakteryzują się różnym stopniem kontroli uzależnionym od stopnia koncentracji lub rozproszenia kapitału danej spółki. Szczególnie ważne w tym kontekście wydaje się zwrócenie uwagi na konieczność rozróżnienia wartości rynkowej przedsiębiorstwa, rozumianej jako wartość potencjalna dla każdego hipotetycznego inwestora, który nie ma indywidualnego wpływu na strategią firmy, od wartości inwestycyjnej rozumianej jako wartość postrzegana przez konkretnego inwestora mającego wpływ lub zamierzającego przejąć kontrolą nad firmą, a następnie realizować własną, indywidualną strategią. Rozróżnienie to powoduje poważne implikacje zarówno w wypadku podejmowanych w przedsiębiorstwach decyzji, jak i w ramach analiz, ocen i wycen dokonywanych na rynku kapitałowym. Wyraźne wskazanie na różnice pomiędzy wartością rynkową a wartością inwestycyjną ma więc zasadniczy wpływ na mechanizm powstawania i funkcjonowania rynku kontroli przedsiębiorstw. Przyjęcie standardu wartości inwestycyjnej, a więc wartości dla konkretnego inwestora wymusza analizę inwestorów operujących na rynku kapitałowym przez pryzmat ich charakterystycznych cech, indywidualnych preferencji stosowanych strategii. Typologia inwestorów z punktu widzenia stosowanych przez nich strategii inwestycyjnych na rynku kapitałowym wyznacza strukturę podmiotową rynku kontroli przedsiębiorstw. Możliwość wpływu na strategiczne decyzje firm oraz sposób korzystania z tych uprawnień przez ich większościowych akcjonariuszy opisuje specyficzne strategie działania na rynku kontroli. (fragment tekstu)
W opracowaniu analizowane są metodyczne aspekty zastosowania koncepcji i sposobów wyceny opcji rzeczywistych (realnych) w odniesieniu do inwestycji w obszarze udostępniania i eksploatacji nieodnawialnych zasobów przyrody. Uwzględnienie opcji rzeczywistych w inwestycjach jako miary ich elastyczności oraz zastosowanie rachunku opcyjnego dają możliwość oszacowania strategicznej wartości inwestycji. W odniesieniu do eksploatacji złóż uwzględnienie opcyjnej wartości przedsięwzięcia jest szczególnie istotne ze względu na jednoczesne korzyści dla samego inwestora, jak i potencjalne korzyści w postaci pozytywnych efektów zewnętrznych, rozumianych zgodnie z neoklasyczną myślą ekonomiczną. Ujęcie metodyczne oraz przedstawienie specyfiki opcyjnego rachunku w odniesieniu do takich inwestycji jest podstawowym przedmiotem opracowania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.