Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wartość jako kategoria nauk społecznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest wykazanie, że kategoria wartości - kluczowa kategoria gospodarki rynkowej - jest w swej istocie powiązana z rozwojem pracy społecznej. Praca wykonywana przez człowieka odzwierciedla nie tylko jego wysiłek fizyczny i umysłowy, ale także jego umiejętności oraz jego poczucie celowości wykonywania pracy. W tym sensie praca człowieka ma charakter użyteczny, który odnosi się do jakości tej pracy. W pojęciu użyteczności zawiera się stosunek jednej pracy do każdej innej pracy, a zatem obejmuje ono kwestie alokacji pracy społecznej. Rozwój pracy społecznej dokonuje się w ramach tożsamości wartości użytkowej i wartości. Dynamiczny rozwój pracy zastosowanej w konkretnych warunkach tworzenia użytkowych wartości wyraża kategoria efektywności, która nie jest obojętna wobec makroekonomicznego kryterium efektywności pracy społecznej. Ustalenie makroekonomicznego kryterium efektywności pracy społecznej dla ukierunkowania jej rozwoju w indywidualnym wymiarze wydaje się nader obiecujące z punktu widzenia poszukiwania właściwego modelu gospodarki rynkowej(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie i krytyczna ocena koncepcji zarządzania, jaką jest Soul-management. Przedstawiono również porównanie tej koncepcji z innymi występującymi w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Wartość jest pojęciem kluczowym we wszystkich dyscyplinach nauki ekonomii, a jej znaczenie jest szczególnie widoczne w finansach i rachunkowości, gdzie kwestie szeroko rozumianej wyceny, czyli szacowania wartości, są niezwykle istotne. Artykuł prezentuje w zarysie analizę ewolucji rozumienia pojęcia wartości. Poczynając od okresu antycznego i pierwszych wzmiankowań o wartości, poprzez kluczowe koncepcje średniowiecza, szkoły klasycznej, jak również koncepcję Karola Marksa został zarysowany kierunek zmian w rozumieniu istoty wartości, którego zwieńczeniem jest krótka charakterystyka najpowszechniejszych koncepcji współczesnych. Celem rozważań jest zwrócenie uwagi Czytelników na znaczenie pojęcia wartości oraz ewolucyjny charakter jego rozwoju, zarówno w sferze teoretycznej, jak i w praktyce rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
4
75%
W pierwszej części artykułu przedstawiono wartości - cele, które są zawarte w programach politycznych zrównoważonego rozwoju. Wartości te (m.in. sprawiedliwość społeczna, sprawiedliwość międzypokoleniowa, wolność, zrównoważona konsumpcja, wartość przyrody) należy uzasadniać, odwołując się do założeń etyki przekonań, powinności oraz odpowiedzialności. W części drugiej omówiono wyniki badań empirycznych, wskazujących na niektóre wartości-cele zrównoważonego rozwoju, realizowane wśród mieszkańców wsi. W części trzeciej sformułowano analityczną interpretację trzech wartości: wolności pozytywnej, sprawiedliwości społecznej oraz wspólnotowości, które mają kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju. W części czwartej, zakończeniowej, opisano dylemat polityczny oraz etyczny, stojący przed politykami w Polsce - czy projektować i realizować zrównoważony rozwój w sposób równomierny, czy też, ze względu na aspekt etyczny, w pierwszej kolejności radykalnie poprawiać warunki życia ludzi biednych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Ekoinnowacja i marketing zrównoważony w procesach tworzenia wartości
75%
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie ekoinnowacji i marketingu zrównoważonego w procesach tworzenia wartości. Punkt wyjścia rozważań stanowi przedstawienie innowacji i marketingu jako istoty biznesu oraz podstawy tworzenia wartości. Zdefiniowano pojęcie ekoinnowacji na tle koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz przedstawiono genezę i rozwój koncepcji marketingu zrównoważonego. Ukazano teoretyczny oraz praktyczny wymiar ekoinnowacji w procesie tworzenia wartości. Przyjęcie procesowej interpretacji marketingu zrównoważonego umożliwiło zaprezentowanie jego roli w kształtowaniu i wdrażaniu ekoinnowacji oraz wpływu na wartość dla klienta, przedsiębiorstwa i ogółu społeczeństwa.(abstrakt autora)
Wartość użytkowa w ujęciu towaroznawczym jest nierozerwalnie związana z materialną stroną produktu, jest jego istotą i wyraża się poprzez właściwości. Te właściwości ujawniają się poprzez pomiary laboratoryjne cech materialnych produktu i charakteryzują go pod względem pola jego zastosowań. ważną rolę w tym procesie odgrywają także subiektywne, indywidualne konsumenckie procesy i procedury akceptacji wartości użytkowej produktu na rynku. Mają one jednakże jedynie charakter uzupełniający. W towaroznawstwie wykorzystuje się je jako dopełnienie ocen tych właściwości, dla których metody instrumentalne nie są jeszcze dostatecznie dopracowane lub rozpowszechnione. (fragm. tekstu)
Artykuł poświęcony jest teoretycznym i metodologicznym problemom związanym z jednym z centralnych pojęć nauk społecznych - pojęciem wartości.
This article analyzes the biblical and patristic ideas about the value of economic goods, as well as, normative Christian view of the market price. The Bible and the writings of Christian authors distinctly share spiritual and material wealth. Spiritual wealth is incomparably greater and, moreover, equal in value for all. They cannot, under any circumstances, be the subject of economic exchange since they are exclusively free. Economic exchange based on the division of labour forced people to serve each other after the fall into sin.(original abstract)
9
Content available remote Aksjologiczny wymiar kapitału ludzkiego
63%
Na początku artykułu spróbowano przedstawić pojęcie "wartości" - omówiono kilka definicji tego terminu. Następnie omówiono wartości najbardziej cenione przez człowieka oraz rolę wartości w różnych systemach społecznych. Opisano również rolę, jaką obecnie odgrywa pieniądz w życiu człowieka. Na koniec omówiono wzór osobowy "człowieka przyszłości", który powinien być otwarty na zmiany i innowacje, świadomy swojej wartości, potrafiący wykorzystywać swoje talenty.
Podano definicję wartości i współdziałania. Zwrócono uwagę na rolę jaką wartości odgrywają w podejmowaniu decyzji przez ludzi. Omówiono badania mające na celu sprawdzić, które wartości ogólnoludzkie i instrumentalne są najwyżej cenione. Badania przeprowadzono w kilku grupach w Wałbrzychu i we Wrocławiu. Ankietę wypełniło 299 respondentów. Autor zauważa, że dominującą pozycję w systemie wartości zajmuje rodzina.
Niniejszy artykuł ma charakter teoretyczny i jego celem jest omówienie koncepcji współtworzenia wartości w kontekście ram teoretycznych oraz prób utworzenia narzędzia badawczego. W pierwszej części artykułu zarysowano zakres definicyjny samej wartości oraz procesu jej współtworzenia, natomiast w części drugiej przedstawiono wybrane modele badawcze, które zostały poddane empirycznej weryfikacji. Konkluzją jest fakt, że specyfika wartości (jej subiektywizm i percepcyjność) oraz procesu jej powstawania pozwala wprawdzie na stworzenie ogólnych ram teoretycznych, ale nie pozwala na stworzenie uniwersalnego narzędzia pomiaru. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Cennosti ličnosti v period social'nogo krizica
63%
The article discusses the transformation of social values in the period of state systems crisis. The author presents the dynamics of the changes in the values hierarchy in societies undergoing transformation. (original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie humanistycznych wymiarów wartości, ich uniwersalizmu i społeczno-kulturowych oraz indywidualnych uwarunkowań, a pośrednio znaczenia dla zarządzania kapitałem ludzkim w organizacjach. (fragm. tekstu)
Celem pracy jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość takiego pojmowania wiedzy, aby uwzględniała aksjologiczny aspekt rzeczywistości, postrzegając działalność gospodarczą nie tylko od strony racjonalności ekonomicznej, ale także jej miejsca w kulturze. Dla uzyskania odpowiedzi na pytanie jaki ideał nauki przyświeca ekonomistom i jakie są konsekwencje uznawanego przez nich paradygmatu naukowości, autor scharakteryzował wybrane zagadnienia filozofii ekonomii, zaprezentował możliwość wykorzystania koncepcji aksjologicznych w dziedzinie gospodarowania i zaproponował oparcie etyki gospodarczej na kategorii odpowiedzialności. Autor zauważa, że we współczesnej ekonomii można wskazać tendencje do ograniczenia zakresu odpowiedzialności poprzez podkreślanie żywiołowego charakteru zdarzeń gospodarczych zachodzących w skali społecznej, czy też głoszeniu, że ład gospodarczy i dobrobyt są rezultatami funkcjonowania świata wyzwolonego spod kontroli rozumu.
Artykuł zawiera analizę znaczenia układu wartości dla sprawnego funkcjonowania systemu rynkowego. Autorzy omawiają ideologię wolnego rynku. Charakteryzują podstawowe wartości systemu rynkowego takie jak: wolność gospodarcza, równość i sprawiedliwość. Na zakończenie analizują pieniądz jako wartość w gospodarce wolnorynkowej.
Na początku artykułu przedstawiono organizację, synergetykę i zarządzanie jako nauki ogólne. Następnie omówiono podstawowe założenia psychologiczne w naukach ekonomicznych oraz problematykę wartości w naukach ekonomicznych i humanistycznych. Opisano również naturalne źródła wartości i potrzeb wyższych. Na koniec ukazano stan nazywany "wellbeing" (dobrostan człowieka) oraz jego miejsce w ekonomii, zarządzaniu i kulturze.
Aksjologia jest teoretyczną refleksją nad wartościami. Za wartość uznajemy wszystko to, co cenne, a to co cenne, zdaniem U. Schrade, wyznaczane jest przez ludzkie potrzeby i pragnienia. Skala i hierarchia wartości dotyczą więc zarówno życia społecznego, działania zbiorowego, jak i życia indywidualnego - postępowania jednostkowego. Znaczenie wartości w nauce nabiera coraz większej praktycznej i teoretycznej doniosłości. Za podjęciem tematyki wartości przemawiają coraz mocniej aktualne potrzeby współczesnego życia i współczesnej nauki. Choć M. Fitzhand uważa, że nie trzeba dowodzić ogromnej wagi wartości w osobniczym i społecznym życiu ludzi, to dodaje dalej, że stanowią one podstawę wszelkiego działania, a istota wartości zawsze należała do najpoczytniejszych tematów filozofii i ściągała baczną uwagę wszystkich humanistycznie usposobionych myślicieli toteż stała się jednym z obszarów moich zainteresowań, czego efektem jest ta krótka rozprawa. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane ze wzrastającą rolą kapitału społecznego. Współcześnie staje się on fundamentalnym czynnikiem rozwoju zarówno lokalnego, narodowego, jak i europejskiego. Rozumiany jest jako więzi pomiędzy ludźmi: zaufanie, wzajemne zrozumienie, wspólnie wyznawane wartości i zachowania, które wiążą członków społeczności i umożliwiają realizację stawianych celów. Liczne badania zarówno krajowe, jak i europejskie w sposób jednoznaczny wskazują, iż poziom kapitału społecznego w Polsce jest bardzo niski, a tym samym konieczne są zarówno dalsze badania dotyczące tego zagadnienia, jak i praktyczne jego pomnażanie. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wpływ decyzji społeczno-gospodarczych na ewolucję miasta
51%
Wśród wyzwań, jakie pojawiają się przed przedsiębiorstwami wymienić należy przede wszystkim różnorodność, złożoność i zmienność otoczenia. Każdy doświadczony menadżer wie, że niewiele zasad pozostaje aktualnych dłużej niż 10 lat. Niektóre założenia będące podstawą tego, co jest nauczane i praktykowane w dziedzinie zarządzania, są nieaktualne. Celem artykułu jest przedstawienie oraz analiza zmian społeczno-ekonomicznych występujących w efekcie podejmowanych decyzji na przykładzie rzeczywistych zdarzeń, które doprowadziły do bankructwa Detroit. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą zarysowania i krytycznej oceny wartości, zachowań i postaw krzewionych przez środki masowego przekazu. Autorka analizuje przyczyny narastania wśród ludzi obsesyjnej potrzeby zwracania na siebie uwagi (bycia rozpoznawalnym) oraz ciągle rosnącej popularności programów typu talk-show, reality-show, ukryta kamera. Zastanawia się, na ile wartościowe programy telewizyjne ustępują pola mało wybrednej rozrywce i w jakim stopniu życie odgrywane na szklanym ekranie okazuje się ważniejsze oraz jakie są tego konsekwencje. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.