Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wartość rynkowa przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule je identyfikacja roli promocji w tworzeniu wartości firmy. Podstawowe znaczenie dla teoretycznego ustawienia problemu posiadają następujące kwestie: struktura funkcji i znaczenie promocji, kompozycja instrumentów promotion-mix i płaszczyzny ich integracji, grupy adresatów działań promocyjnych i ich rola w tworzeniu wartości przedsiębiorstwa w różnych okresach, wielkość środków finansowych przeznaczanych na promocję i metody kształtowania budżetu promocyjnego. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia zarys teorii dotyczącej wpływu strategii zabezpieczających przed ryzykiem na wycenę wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Przedstawiamy podstawowe czynniki, jakie mogą determinować wykorzystanie i implementowanie przez firmy strategii hedgingowych (ang. hedging strategy). Ponadto prezentujemy, jakie korzyści oraz jakie zagrożenia niesie ze sobą zarządzanie ryzykiem. (fragment tekstu)
Dla przedsiębiorstw funkcjonujących w warunkach gospodarki globalnej, coraz trudniejsze jest funkcjonowanie na bazie dotychczasowych założeń gospodarczych związanych z posiadanym kapitałem. Zasadniczym źródłem finansowania majątku przedsiębiorstwa są jego kapitały własne pochodzące ze źródeł zewnętrznych (udziały właścicieli kapitału) oraz wewnętrznych (zysk pozostawiony do dyspozycji przedsiębiorstwa). Zmieniająca się sytuacja rynkowa może prowadzić do wzrostu kosztów produkcji. Nakłada to na osoby zajmujące się w zarządzaniem finansami konieczność optymalnego kształtowania struktury kapitałów firmy. Z jednej strony muszą dążyć do maksymalizacji stopy zyskowności własnych kapitałów, a z drugiej strony powinni utrzymywać poziom ryzyka finansowego w granicach uznawanych za rozsądne, tj. niezagrażających funkcjonowaniu firmy w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Cel - Artykuł dotyczy rozważań na temat możliwości wykorzystania EVA jako narzędzia w ocenie dokonań przedsiębiorstwa oraz elementu motywowania i wynagradzania pracowników. Celem artykułu jest wskazanie rozbieżności pomiędzy zaletami przypisywanymi EVA a jej rzeczywistymi walorami. Metodologia badania - W artykule wykorzystano metodę analizy zasobów literaturowych oraz metodę indukcji. Wynik - W literaturze brakuje potwierdzenia zalet przypisywanych EVA w zakresie oceny dokonań przedsiębiorstw. Coraz częściej pojawiają się głosy, że EVA nie wnosi nic nowego do wyceny przedsiębiorstw. Może natomiast być przydatna jako element motywowania i wynagradzania zarządu, ponieważ wpływa na ograniczenie skłonności zarządu do konsumowania kapitału. Oryginalność/wartość - Wskazano potencjalne konflikty pomiędzy EVA a rynkową wartością przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule, poza próbą weryfikacji hipotezy o występowaniu zależności między wielkością spółki i osiąganą na jej akcjach stopą zwrotu, przeprowadzono również analizę wpływu na stopę zwrotu rodzaju prowadzonej działalności określonej przez sektor lub makrosektor gospodarczy. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule skoncentrowano się na istocie ekonomicznej rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w zależności od przyczyn jej występowania, a w związku z tym na różnym wpływie na wartość bilansową przedsiębiorstwa. W części empirycznej wskazano na istotne znaczenie rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w praktyce polskich spółek publicznych w latach 1996-2000 oraz podjęto próbę odpowiedzi na pytania, czy ma ona wpływ na objaśnienie wartości rynkowej spółki. Artykuł obejmuje trzy części. W pierwszej przedstawiono istotę ekonomiczną rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego na gruncie polskiego prawa bilansowego oraz dokonano ich porównania z innymi rezerwami. Część druga zawiera wyniki badania spółek publicznych mające na celu wskazanie zakresu i znaczenia rezerw podatkowych dla oceny sytuacji finansowej jednostki. Część trzecia prezentuje wyniki analizy ekonometrycznej, której celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego mają wpływ na objaśnienie wartości rynkowej spółki. (fragment tekstu)
Firma, która chce sprawnie konkurować na rynku, musi mieć model funkcjonowania, który tworzy jakąś wartość dodaną dla odbiorców, choćby najbardziej trywialną. To oczywiste i zarówno teoretycy jak i praktycy zarządzania to dobrze rozumieją. (fragment tekstu)
8
Content available remote Strategia interlocking directorates a wartość przedsiębiorstwa
75%
Przedmiotem artykułu jest analiza wartości rynkowej przedsiębiorstw z uwzględnieniem sieci powiązań spółek wspólną dyrekcją na polskim rynku kapitałowym. Dane pozyskano ze spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na rynku NewConnect na koniec 2014 roku. Głównym wnioskiem z przeprowadzonego badania jest uzyskiwanie większej wartości rynkowej w grupie spółek stosujących strategię interlockingu w porównaniu z grupą spółek izolowanych. Efekt ten wynika przede wszystkim z usieciowienia w ramach największego komponentu, przez co uzyskuje się pośrednie połączenia z wieloma innymi przedsiębiorstwami.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest ukazanie analitycznych walorów rynkowych indeksowanych mierników wartości poprzez pomiar i ocenę efektywności kreowania wartości przedsiębiorstw z wykorzystaniem wybranych zewnętrznych narzędzi analitycznych. Metodologia badania - Artykuł oparty został na analizie literatury oraz wykorzystaniu narzędzi analizy finansowej w postaci mierników efektywności kreowania wartości w odniesieniu do wybranych spółek sektora budowlanego w Polsce. Wynik - Analiza wykazała, że zewnętrzne indeksowane mierniki wartości dostarczają informacji na temat okresowych efektów kreowania wartości przedsiębiorstwa, wzbogacając tym samym analizę jego wartości. Oryginalność/wartość - Przeprowadzoną analizę należy traktować jako punkt wyjścia do dalszej pogłębionej analizy uwarunkowań i efektywności praktycznego wykorzystania mierników indeksowanych, w tym miar opartych na koncepcji zysku ekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było określenie wpływu inwestycji w działalność badawczo-rozwojową (B+R) na wartość rynkową firm biotechnologicznych. Próba badawcza składała się z 52 firm biotechnologicznych będących największymi inwestorami w działalność B+R. Dane wykorzystane w opracowaniu pochodzą z Europejskiego Rankingu Inwestorów w B+R. W badaniu wykorzystano model regresji wielorakiej. Uzyskane wyniki wskazują, że inwestycje w B+R mają pozytywny wpływ na wartość rynkową badanych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Poniżej znajduje się lista spółek giełdowych o największej kapitalizacji rynkowej. Wartość rynkowa jest obliczana na podstawie ceny akcji (jak zapisano na wybrany dzień) pomnożonej przez liczbę wyemitowanych akcji. (fragment tekstu)
Wzrost poziomu płynności finansowej odzwierciedla wzrost korzyści finansowych dla interesariuszy, a tym samym zwiększa wartość rynkową płynności finansowej przedsiębiorstwa. Niezbędne zatem wydaje się zwrócenie uwagi na determinanty, które przyczyniają się do wzrostu tej płynności. W opracowaniu szczególnej analizie poddano zmienne mikroekonomiczne, jako bezpośrednie zmienne warunkujące istnienie rynkowej wartości płynności finansowej oraz finansowe korzyści stron zainteresowanych. Do takich zmiennych zaliczono: zapasy, należności operacyjne, środki pieniężne, zobowiązania operacyjne oraz kapitał obrotowy netto. (fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie badawcze: czy i w jaki sposób wykorzystując wypłaty dywidendy spółka publiczna może wpływać w krótkim okresie na kształtowanie się jej wartości rynkowej? Metodologia badania - W pracy wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu, zastosowano współczynnik DROP oraz zaproponowano model regresji wielorakiej służący badaniu wpływu wewnętrznych determinant kreacji wartości rynkowej przedsiębiorstwa na kurs giełdowy akcji. Wynik - Spółka publiczna może wpływać w krótkim okresie na jej wartość rynkową wykorzystując wypłaty dywidendowe. Relatywnie niższy spadek kursu giełdowego ma miejsce w przypadku wypłat regularnych, przeprowadzanych w formie pieniężnej, dokonywanych przez spółki finansujące się długoterminowym kapitałem obcym i wypłacające wysokie dywidendy. Oryginalność/wartość - Zaprezentowane badania są jednymi z pierwszych analiz dotyczących tego problemu badawczego przeprowadzonych wśród spółek warszawskiego parkietu. Wpisują się one również w nurt behawioralnych aspektów rynku finansowego. (abstrakt oryginalny)
Zostały zbadane różne podejścia do określenia pojęcia " kapitalizacja przedsiębiorstwa", jako jednego z kluczowych kryteriów skuteczności działalności oraz definiowania jego wartości rynkowej. Zostały również przeanalizowane możliwości obecnego systemu księgowości w określeniu skali i form kapitalizacji przedsiębiorstw. Szczególną uwagę przydzielono oddziaływaniu rynku papierów wartościowych na procesy kapitalizacji przedsiębiorstw Ukraińskich. Brak reglamentowania tego rynku, co jest właściwym dla krajów z gospodarką przejściową, przyprowadza ku zmieszczeniu akcentów w wyborze form kapitalizacji - od przyrodniego wyniku działalności finansowo-gospodarczej w postaci uzyskiwanego dochodu (kapitalizacja realna) - ku subiektywnej lub marketingowej. (abstrakt oryginalny)
Rzeczywistość gospodarcza z silnie akcentowanym współcześnie jej globalnym charakterem generuje coraz to bardziej wyspecjalizowane wymagania dla przedsiębiorstw, zmuszając kadrę menedżerską do podejmowania drastycznych wysiłków związanych z osiąganiem przewagi konkurencyjnej. Narastająca złożoność, a także dynamika i nieciągłość otoczenia indukuje olbrzymie ryzyko, komplikując egzystencję gospodarczą przedsiębiorstw, implikując jednocześnie stałą potrzebę doskonalenia dotychczasowych formuł zarządzania. Ewolucja mechaniki gospodarowania stanowiącej grunt konkurencyjności przedsiębiorstw to koncentracja na kreowaniu szeroko pojętej wartości.(fragment tekstu)
W artykule opisano doświadczenia pierwszego etapu prywatyzacji przedsiębiorstw transportu zbiorowego w Polsce (1990-1994) oraz doświadczenia drugiego etapu (od 1995 r.)
Od niedawna różnice pomiędzy wartością rynkową a księgową próbuje się wyjaśniać i analizować przy pomocy koncepcji kapitału intelektualnego. Do dzisiaj za największy kryzys gospodarczy XX wieku uznaje się wydarzenia, które rozpoczęły się 24 października 1929 roku w USA. Panika na Wall Street w „czarny czwartek” uruchomiła mechanizm, którego zatrzymać się w owych czasach nie udało, a którego skutki odczuwalne były przez kilka dekad na całym świecie. Według opinii niektórych ekspertów do podobnej sytuacji może dojść obecnie. (abstrakt oryginalny)
Coraz częstszym kryterium decyzyjnym przy ustalaniu strategii rozwoju przedsiębiorstwa jest wartość dla akcjonariuszy. Celem nadrzędnym funkcjonowania przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej jest maksymalizacja majątku właściciela. W artykule porównano wartość dla akcjonariuszy z wartością rynkową przedsiębiorstwa.
19
Content available remote Wartość rynkowa oznaką pozycji i przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw
75%
Zasadniczym celem opracowania jest próba teoretycznej i empirycznej analizy możliwości uznania wartości rynkowej za oznakę pozycji i przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Podstawową tezą artykułu jest stwierdzenie zakładające, że wysoka wartość rynkowa danego przedsiębiorstwa w relacji do jego wartości księgowej łączy się z jednoczesnym wysokim udziałem w rynku danego podmiotu. Istotność podjętego tematu wynika z przyjęcia koncepcji kreowania wartości jako zasadniczego celu działalności przedsiębiorstwa. Badaniami empirycznymi objęto spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie należące do sektora budownictwo. Wyróżniono zmienne łączące się z przejawami pozycji i przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa, tj. udział przychodów ze sprzedaży danego podmiotu w łącznych przychodach całego sektora oraz relację wartości rynkowej danej spółki do jej wartości księgowej. Wykazano brak zależności korelacyjnej między wyżej wymienionymi zmiennymi. Na podstawie analizy empirycznej stwierdzono znaczącą różnicę między miejscem w rankingu pod względem wygenerowanej wartości rynkowej a stopniem udziału przedsiębiorstwa w ogólnych przychodach ze sprzedaży całego sektora. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest dokonanie przeglądu ważniejszych prac teoretycznych oraz empiryczna analiza wpływu struktury finansowania przedsiębiorstwa na jego wycenę rynkową. Przedmiotem badań empirycznych były spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Opracowanie składa się z dwóch części. W pierwszej dokonano przeglądu teorii dotyczących struktury kapitału oraz zwrócono uwagę na duże zróżnicowanie podejść do tematu, które uzależnione są od tego, czy badacze są zwolennikami, czy przeciwnikami teorii efektywnego informacyjnie rynku kapitałowego. W drugiej części dokonano analizy empirycznej; skonstruowano model ekonometryczny, który posłużył do weryfikacji postawionych w pracy hipotez. Pracę kończy podsumowanie.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.