Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Washing liquid
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono wyniki sondażu dotyczącego oczekiwań użytkowników co do jakości płynów do prania i ich opakowań, oraz czynników wpływających na wybór podczas zakupu.
Płyny do prania stanowią wodne roztwory związków powierzchniowo czynnych oraz substancji pomocniczych. Obecnie na rynku obserwuje się dynamiczny rozwój produktów stosowanych w procesie prania. Wynika to głównie z nieustannej konkurencji producentów oraz ciągłych zmian preferencji użytkowników. Wytwórcy, chcąc sprostać oczekiwaniom konsumentów coraz częściej wprowadzają na rynek produkty pochodzenia roślinnego, które nie wywierają negatywnego wpływu zarówno na użytkownika jak i środowisko naturalne. W artykule przedstawiono rezultaty badań dotyczące zastosowania ekstraktu z kwiatu nagietka (Calendula Officinalis Flower Extract) otrzymanego w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla do wytwarzania płynów do prania ręcznego. Substancje zawarte w tej roślinie wykazują korzystne działanie bakteriobójcze oraz łagodzące podrażnienia. W pracy analizowano wpływ stężenia ekstraktu na wybrane właściwości fizykochemiczne oraz użytkowe płynów do prania (stabilność, lepkość, mętność, pianotwórczość oraz zdolność piorąca). Stwierdzono, że wraz ze wzrostem stężenia ekstraktu obserwujemy spadek lepkości oraz zdolności pianotwórczej. Ponadto wraz ze wzrostem zawartości ekstraktu, następuje wzrost mętności preparatów. Nie stwierdzono natomiast znaczącego wpływu stężenia ekstraktu w płynach do prania ręcznego, na ich zdolność piorącą. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono analizę wpływu wybranych sekwestrantów (cytrynian sodu, etylenodiaminotetraoctan sodu oraz tripolifosforan sodu) na właściwości piorące modelowych płynów do prania w wodzie o różnej twardości. Badano zdolność wyprania zabrudzenia tłuszczowego z tkaniny bawełnianej według Polskiej Normy. Analizowano wpływ rodzaju i stężenia sekwestrantu na zdolność wyprania zabrudzenia przez badane płyny w wodzie o różnej twardości. Na podstawie analizy wyników przeprowadzonych badań stwierdzono, że wszystkie zastosowane sekwestranty w wodzie destylowanej wykazały działanie wspomagające proces prania. Natomiast w zależności od stężenia i rodzaju sekwestrantu wykazywały zróżnicowanie działanie w wodzie o różnej twardości. W miękkiej wodzie najlepsze właściwości wykazywał cytrynian sodu, podczas gdy w wodzie twardej skuteczniejsze były pozostałe dwa sekwestranty. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę wpływu wybranych niejonowych surfaktantów na właściwości użytkowe płynów do prania w pralkach automatycznych. Na podstawie opracowanej receptury wykonano próbki płynów do prania zawierające dwa rodzaje niejonowych związków powierzchniowo czynnych: oksyetylenowany alkohol laurylowy oraz oksyetylenowany i oksypropylenowany syntetyczny alkohol C9-C11. Badano wpływ zawartości obu surfaktantów, użytych w recepturze płynu w różnym stosunku wagowym, na właściwości użytkowe płynów do prania w pralkach automatycznych. Wyniki badań wskazują, że wzrost zawartości w recepturze związku oksypropylenowego wpływa dosyć mocno na właściwości pianotwórcze badanych płynów, co jest korzystne z punktu widzenia zastosowania w pralkach automatycznych. Jednocześnie jednak zbyt duża zawartość tego związku powoduje drastyczny spadek lepkości oraz właściwości piorących produktu. Stwierdzono, że z punktu widzenia badanych zastosowań optymalna zawartość obu badanych surfaktantów wynosi 4% Laureth-7 oraz 2% Pareth-8. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.